Author: Андријана Јовановска

Read More

Хороскоп за 27 јануари: Овенот ќе слушне позитивни вести на работата, Водолијата ја очекува нова врска

ОВЕН Ве очекуваат позитивни вести поврзани со работата. Може да очекувате дека судбината ќе ви биде наклонета. Пред вас е еден романтичен ден. Подготвени сте да се посветите на вашиот партнер. Менувајте ги лошите навики. БИК Ќе оставите добар впечаток …

Read More

Стриминг-платформата „Дизни+“ од летово ќе биде достапна и во Македонија

Стриминг-платформата „Дизни+“ наскоро ќе биде достапна и за корисниците во Македонија. Компанијата денеска објави дека ќе ги понуди своите услуги на уште 42 држави и 11 територии. Компанијата „Волт Дизни“ не откри кога „Дизни+“ ќе почне со работа во ов…

Read More

(Галерија) Анета Молика на свадба ја расплака српската пејачка Слаѓа Алегро: Ме занеме со твоето пеење, заборавив колку си моќна

Пејачката Анета Мицевска позната како Анета Молика, неодамна пееше на свадба во Скопје, заедно со српската пејачка Слаѓа Алегро. Двете дами пееја одделно, ама запеаја и заедно и направија одлична атмосфера. По настапот, Слаѓа на инстаграм-стори откри д…

Read More

Почина актерот Питер Робинс кој го позајмуваше гласот за Чарли Браун

Актерот Питер Робинс, кој го позајмуваше гласот на Чарли Браун, почина на 65 години. Неговото семејство ја потврди веста. Тие за американските медиуми изјавиле дека причината за смртта е самоубиство, а дека Робинс починал минатата недела. Робинс имал б…

Read More

Поранешниот водител Гоце Андреевски стана татко, ќерката Јована најголема радост

Поранешниот водител и сегашен портпарол на МВР Гоце Андреевски стана татко. Тој и неговата сопруга Даниела ја добија ќерката Јована. Гоце и Даниела ја чуваа бременоста во тајност, па јавноста се изненади кога некогашниот водител откри дека има бебе. „Д…

Read More

Аутлет денови во Нептун – голема распродажба: Купете во Нептун со огромни попусти и до 60 рати на haPPy цени

Во тек е OUTLET акција во сите Нептун продавници, голема РАСПРОДАЖБА на производи од сите категории за големи заштеди! #АЈДЕ до 31ви јануари во Нептун продавниците ширум Македонија или онлајн на Neptun.mk, разгледајте ги понудите и изберете производ за…

Read More

(Видео) Македонија ќе настапи во второто полуфинале на Евросонг во Торино

Организаторите на Евросонг вчера со жрепката одредија кои земји ќе настапат во првото, а кои земји ќе пеат во второто полуфинале на изборот што ќе се одржи во мај во Торино. Македонскиот претставник ќе пее во второто полуфинале, заедно со претставницит…

Read More

Хороскоп за 26 јануари: Вагите ги очекува интересен ден, Стрелците ќе чујат добри вести

ОВЕН Денес е позитивен ден за вас. Месечината е на ваша страна, ќе бидете во добро расположение и полни со енергија. Ќе правите планови за иднина. Ќе почнете да верувате во нешто за кое сте сметале дека не било вистина. Февруари ви носи нова љубов. БИК…

Read More

(Видео) Џамбо Агушев и Благојче Трајковски снимија песна со светскиот гитарист Ангел Демирев

Кларинетистот Благојче Трајковски има нова инструментална композиција „Вулкан“, на која му гостуваат трубачот Џамбо Агушев и светски познатиот гитарист од Бугарија, Ангел Демирев. За песната снимија и видео во Куршумли Ан во Скопје. „’Вулкан&#821…

Read More

Тијана го издаде Тони дека ќе снима серија во Белград

Актерот Тони Михајловски е во Белград со сопругата Александра и синот Максим. Освен што се прошетаа низ градот, времето го искористија и за дружење со Тијана Дапчевиќ, која ги одведе во познат ресторан на Кнез Михајлова. Таа објави фотка од вечерата, п…

Read More

Почина маестро Александар Џамбазов, легендарниот музички композитор

Денеска во Скопје почина маестро Александар Џамбазов, македонски диригент и композитор. Веста за смртта на маестро Џамбазов ја објави неговиот син, актерот Игор Џамбазов. „Си замина нашиот маестро, тивко и нечујно, како што живееше во последните 25 год…

Read More

Високите критериуми на Меѓународната организација за стандардизација (ISO) во основата на бизнис-стратегијата на „Брако“

Со имплементирањето на ISO-стандардите во производствените процеси, со опсег на сертификација: развој и производство на жичени производи, производи од метал, медицински мебел, машини за чистење надворешни површини, „Брако“ директно одговара на високите…

Read More

Пријанка Чопра и Ник Џонас станаа родители од сурогат-мајка

Поранешната Мис на светот и глумица Пријанка Чопра и музичарот Ник Џонас станаа родители преку сурогат мајка. Тие ги изненадија фановите со објавата дека добија бебе. „Пресреќни сме што можеме да потврдиме дека добивме бебе преку сурогат. Ве замолуваме…

Read More

Хороскоп за 25 јануари: Стрелецот мора да донесе важни одлуки, Рибите ќе ја покажат романтичната страна

ОВЕН Нови можности се на повидок и шанса за подобрување на вашата финансиска состојба. Иновациите што ги изнесувате ќе бидат пофалени и наградени. Но, немојте да очекувате дека засекогаш ќе бидете фалени поради нив, ви претстои уште многу труд. Соберет…

Read More

Почина скопјанецот Ибрахим Хајрадиновиќ – Ибро кој се натпреваруваше во шоуто „Никогаш не е доцна“

На 60-годишна возраст во Скопје почина Ибрахим Хајрадиновиќ Ибро, кој оваа сезона се натпреваруваше во шоуто „Никогаш не е доцна“. Веста за неговата смрт за „Гранд онлајн“ ја потврдиле пријателите, кои рекле дека Ибро се борел како лав цела година по о…

Read More

Џереми Ајронс купи остров и сака да се пензионира: Почнав да се занимавам со земјоделство и сточарство

Британскиот глумец Џереми Ајронс, кој гостуваше во шоуто на Сет Мајерс за да го промовира својот последен филм „Куќата Гучи“, зборуваше за својата долга кариера и плановите за пензионирање. Тој вели дека постигнал сѐ што сакал во кариерата и дека му тр…

Read More

(Видео) Тинејџерка сама со авион го прелета светот и постави нов Гинисов рекорд

Зара Радерфорд на 19 години со својот авион прелета 51.000 километри и постави светски рекорд како најмлада жена што сама го обиколила светот. Зара, aвијатичарка со белгиско-британско потекло, тргна на пат на 11 август и леташе 155 дена. Зара ќе влезе …

Read More

Македонската група „Лилит“ го објави деби албумот „Чудо“

Македонската група „Лилит“ го објави деби албумот „Чудо“. Албумот кој има 12 песни, меѓу кои и четири претходно објавени синглови, „Чудо“, „Миризлива градина“, „Хоризонт“ и „Одговор“, може да се најде и онлајн. Првиот сингл од „Чудо“, групата го промов…

Read More

Марта Стјуарт по 30 години откри дека му раскинала на Ентони Хопкинс поради улогата на Ханибал Лектор

Познатата новинарка и водителка Марта Стјуарт, во ток-шоуто на Елен Деџенерис, по 30 години ја откри причината зошто навистина раскинала глумецот Ентони Хопкинс. Таа во популарното шоу ја играла играта „Две вистини и лага“, а едно од прашањата се однес…

Read More

Тијана пак ќе пее на Беовизија, македонската пејачка во трката да ја претставува Србија на Евросонг

Тијана Дапчевиќ вторпат ќе се натпреварува на Беовизија, српскиот избор за песна на Евровизија. Таа ќе ја пее песната „Љуби, љуби довека“ што за неа ја направи Леонтина Вукомановиќ. Тијана преку Инстаграм откри дека се пријавила за фестивалот што ќе се…

Read More

(Видео) Старица со часови стоела со фудбалски навивачи, мислела дека чека во ред за вакцина

Старица во Шпанија која неколку часа чекала ред да се вакцинира, случајно дознала дека е на погрешно место и дека стои помеѓу група навивачи кои чекаат да купат билети за натпреварот Картагена – Валенсија. Грешката ја открил репортер кој снимал п…

Read More

(Видео) Јутјуберот Стефан Лазаров главна тема во „Задруга“ откако раперот Ша го обвини дека му ја украл девојката

Српскиот рапер Ша се врати во реалното шоу „Задруга“ и ја обвини неговата поранешна девојка Тара Симов дека го изневерила со македонскиот јутјубер Стефан Лазаров. Ова наводно се случило кога Тара и Ша биле во Скопје на роденденот на Лазаров. Раперот ја…

Read More

Љубовен хороскоп за февруари: Рибите бараат нова љубов, Девиците се расположени за флерт

Овен Слободни овни, покрај вас во февруари може да се појави некој за кој ќе бидете заинтересирани, кој многу јасно ќе придонесе за вашата самодоверба и ќе открие дел од вашите таленти. На почетокот, врската веројатно ќе биде чисто пријателска и ќе пом…

Read More

„Врба“ на Манчевски ќе го отвори Филмскиот фестивал во Кјото, Јапонија

Филмот „Врба“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски на 22 јануари ќе го отвори 13. Филмски фестивал „Историка“ во Кјото, Јапонија. Манчевски ќе биде дел од отворањето на фестивалот и по проекцијата на филмот ќe учествува во онлајн дискусијата со публ…

Read More

По една година брак Памела Андерсон се разведува од петтиот сопруг

Поранешната плејбој зајачица, Памела Андерсон по една година се разведува од нејзиниот сопруг Ден Хејхерст. Тоа е петти брак на глумицата. Тие се венчаа на Бадник 2020 година, откако го поминаа заедно карантинот во Канада. Ден ѝ беше телохранител на Па…

Read More

Хороскоп за 22 и 23 јануари: Водолијата е расположена за флерт, Близнаците имаат кавги со партнерот

ОВЕН Мирен викенд е пред вас и ова темпо одамна не сте го почувствувале. Претходно секогаш брзавте некаде и не успевавте да ги завршите целосно обврските, но откако го успоривте темпото, завршувате сѐ без притисок и стрес. Немате доволно сила за секојд…

Read More

Домашни кифли со мармалад

Потребни состојки: 1/2 коцка квасец 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 200 мл млако млеко 200 гр свинска маст 1 ванилин шеќер 400 гр брашно 1 лажичка сол мармалад по вкус шеќер во прав за валкање Начин на подготовка: Во длабок сад го ставаме квасецот, шеќе…

Read More

Елтон Џон ја продолжи светската турнеја по две години пауза

Британскиот музичар Елтон Џон (74) со концертот во Њу Орлеанс што се одржа синоќа, ја продолжи светската турнеја Farewell Yellow Brick Road. Ова е негов прв настап по скоро две години, откако ја прекина турнејата поради пандемијата и операцијата на кол…

Read More

Девојка и нејзиниот 88-годишен дедо дипломирале во ист ден

Мелани Салазар (23) од Сан Антонио и нејзиниот 88-годишен дедо, Рене Неира, во ист ден дипломираа на Универзитетот во Тексас. Мелани доби диплома за комуникациски уметности, а нејзиниот дедо доби степен на признание по економија. „Кога бевме на бината,…

Read More

Кроација рекордс ќе издава албум со најголемите хитови на Влатко Стефановски

Хрватската издавачка куќа „Кроација рекордс“ ќе издаде албум со најголемите хитови на Влатко Стефановски. Албумот Greatest Hits содржи 17 песни, хитови кои виртуозот на гитара ги создаде во неговата соло кариера, откако замина од „Леб и сол“ во 1990 го…

Read More

Гавазова го шеташе Мајами, па отиде да пее на свадба во Индијана

Фолк-пејачката Сузана Гавазова е во Америка со сопругот Јасмин и двете ќерки, Емели и Селена. Сузана во САД ем пее, ем ужива со семејството. Откако неколку дена се забавуваа во Мајами, Сузана пееше на македонска свадба во Индијана, а сега се во Њујорк….

Read More

Плус сајз манекенка доби дијагноза од психолог дека е анорексична

Плус сајз моделот Тес Холидеј (37), која има два и пол милиони следбеници на Инстаграм, тврди дека боледува од анорексија. Таа во интервју за „Тудеј“ откри дека пред една година ѝ е дијагностицирано ова пореметување во исхраната, па таа решила да го сп…

Read More

Хороскоп за 20 јануари: Водолиите се незаинтересирани, Лавовите бараат нова љубов

ОВЕН Ова ќе биде релаксиран работен ден во однос на претходните. И понатаму трошите многу енергија на најразлични договори и комуникација со блиските соработници. На сите страни, каде и да се свртите, денес може да очекувате потенцијални љубовни сигнал…

Read More

Најлошите свекрви според хороскопскиот знак

Скорпија Од чиста мира ќе се обидува да ви го загорчи секој ден, дури и да не сте ја повредиле на ниту еден начин. Тие сакаат да имаат контрола, а фактот што нивниот син сега има некоја друга личност на која ѝ го посветува времето, многу тешко им паѓа….

Read More

Стар сум, ама секси: Џим Кери наполни 60 години

Славниот глумец Џим Кери го прослави шеесеттиот роденден и во свој стил им кажа на обожавателите дека уште не е за фрлање. тој објави видео на Твитер во кое вели: Стар сум, ама секси. Кери не криеше дека е возбуден за роденденот. „Ве сакам сите што се …

Read More

Лажен профил со името на Каролина ветува до 100.000 денари на сто среќници

Пејачката Каролина Гочева објави дека е креиран лажен профил со нејзиното име, преку кој таа и нејзиниот сопруг Михаил наводно избираат среќници на кој ќе им делат парична помош до 100 илјади денари. Каролина преку Инстаграм побара од своите пријатели …

Read More

Ана Франк ја предал евреин кој им кажал на нацистите каде се крие нејзиното семејство: ФБИ агент тврди дека ја решил мистеријата стара 77 години

Винс Панкок, пензиониран агент на ФБИ, верува дека го открил името на човекот кој го предал семејството на Ана Франк на Нацистите. Тој смета дека станува збор за Арнолд ван дер Берг, еврејски нотар кој станал нацистички доушник за да го спаси своето се…

Read More

Мартина е нов тапанар на „Фанк шуи“, три години откако ја избркаа од „Дупер“

Македонскиот бенд „Фанк шуи“ објави дека по 11 години од групата си замина тапанарот Давид, а на негово место дојде Мартина, поранешната тапанарка на „Дупер“. Лука и Михаил ѝ посакаа добредојде во бендот и најавија дека почнуваат да работат на нова муз…

Read More

Хороскоп за 18 јануари: Ракот го чека изненадување, Јарецот го мачат проблеми

ОВЕН Ова е уште еден работен ден каде што сѐ ќе се одвива со поспоро темпо, најмногу поради фактот дека е неопходно да ги почекате и другите соработници. Вишокот слободно време може да го насочите кон саканата личност, приоритет нека ви биде негувањето…

Read More

Сара Мејс повторно е бремена, а се пофали и со слика од ултразвукот

Пејачката Сара Мејс и водителот Димитар Атанасовски, ќе станат родители. Сара објави фотка од ултразвукот и се пофали дека чекаат второ бебе. Таа не ја криеше среќата. Вели, ако ги бројат и нивните два миленици, тогаш наскоро дома ќе имаат четири деца….

Read More

Роби Вилијамс тврди дека платен убиец бил ангажиран за да го убие

Британскиот музичар Роби Вилијамс (47) откри дека кога бил на врвот на популарноста, непознат човек ангажирал платен убиец за да го убие. Тој го раскажа ова во интервју за „Мирор“, каде што првпат зборуваше за темната страна на популарноста. „Никогаш н…

Read More

Најевтини дестинации за скијање во Европа во 2022 година

Иако не се популарни како швајцарските, австриските или германските ски центри, сепак, постојат неколку дестинации во Европа, кои се евтини, а сепак подеднакво добри. Според цената на ски-картата, сместувањето и храната тур-оператерите ги избраа најевт…