Category: Орвел

Read More

(Видео) Сондата на НАСА открила необичен радиосигнал во атмосферата на Венера

Сондата на НАСА, „Паркер“ за време на блискиот прелет покрај Венера во јули 2020 година открила невообичаен радиосингал, пренесуваат медиумите. Сондата се наоѓала на само 833 километри над површината на планетата, кога го примила радиосигналот со ниска…

Read More

(Видео) Американец бил убеден дека снимил НЛО на Флорида

Вилијам Фуентес од Флорида тврди дека снимил два необични објекта на подрачјето на Палм Коуст на Флорида. Тој тврди дека двата светлечки објекта кои ги снимил летале со неверојатна брзина. Вели дека исчезнале од небото, откако почнал да снима. Бројот н…

Read More

(Видео) Астрофизичар не убедува дека сите мапи на светот за кои што знаеме се неточни

На мапите на светот, онакви какви што ги познаваме им е истечен рокот на траење, вели Ричард Гот, астрофизичар од Универзитетот Принстон во Њу Џерси, за „Њујорк тајмс“. Мапата „Меркатор“, ја осмислил фламански картограф, уште во 1569 година. „Винкел Тр…

Read More

Доналд Трамп имал оргија со проститутки, кои уринирале по него, британски агент тврди дека ја поседува снимката

Поранешниот британски шпион и агент на МИ6, Кристофес Стил, тврди дека поседува снимка од поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, како има оргија со проститутки. Трамп во Москва имал оргија со неколку проститутки, а Стил навел дека тие и ури…

Read More

Откриена најмалата црна дупка која се наоѓа најблиску до Земјата

Астрономите мислат дека откриле толку мала црна дупка, што морале да смислат ексклузивна категорија во која ќе можат да ја класифицираат. Освен што е мала, оваа црна дупка се наоѓа и најблиску до земјата од сите други црни дупки. Оддалечена е на околу …

Read More

Откриена најмалата црна дупка која се наоѓа најблиску до Земјата

Астрономите мислат дека откриле толку мала црна дупка, што морале да смислат ексклузивна категорија во која ќе можат да ја класифицираат. Освен што е мала, оваа црна дупка се наоѓа и најблиску до земјата од сите други црни дупки. Оддалечена е на околу …

Read More

Најголемата измама со криптовалути: Интерпол распиша потерница по сопственикот на берзата „Тодекс“ кој побегнал во Албанија со две милијарди долари

Интерпол распишал црвена потерница по сопственикот на берзата на криптовалути „Тодекс“, Фатих Фарук Озер, кој во вторникот побегнал од Турција во Албанија. Тој се товари дека ги измамил своите вложувачи, околу 400.000 лица и за сума од две милијарди до…

Read More

(Видео) Поранешен американски сенатор тврди дека Путин испратил НЛО за да ги уништи американските воени бродови

Поранешниот американски сенатор Хери Рид, тврди дека рускиот претседател Владимир Путин, е човекот кој ги испратил мистериозните летачки објекти, кои морнарицата ги снимила во 2019 година. „Таквите летала имаа за цел да ги уништат американските воени б…

Read More

Луѓето се плашат од планот на Бил Гејтс да ослободи илјадници генетски модифицирани комарци

Планот на Бил Гејтс предизвика паника и страв кај голем број луѓе, кои се плашат дека би можеле да станат заморчиња во, како што велат криминалниот експеримент на милијардерот. Гејтс има идеја да ослободи илјадници генетски модифицирнаи комарци во борб…

Read More

Албанскиот терорист кој го изврши нападот во Виена, имал конкретна мета: Откриени нови детали од истрагата

Терористот, кој на 2. ноември во Виена, уби четворица и повреди повеќе од дваесетина лица, имал конкретна мета, но и соучесници, покажува истрагата, која сè уште е во тек. Австријанецот со македонско-албанско потекло, Кујтим Фејзулај, кој вооружен влез…

Read More

Село во Германија во кое жителите велат дека не е забележан ниту еден случај на заразен со коронавирус

Во Германија постои село во кое досега не е забележан ниту еден случај на заболен со коронавирус, пишуваат медиумите. Додека целата земја се бори со пандемијата, во селото Лиг, на југозападот од земјата, досега не се забележани заболени од ковид 19. Ст…

Read More

Атентатот на Лукашенко бил планиран да се случи за време на парадата на 9. мај? – Белорускиот претседател открил кои сè сценарија му ги подготвувале атентаторите

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, објаснил како било планирано врз него да се изврши атентат и да се направи државен удар во земјата. Тој смета дека организаторите на пучот, разработувале неколку сценарија, а едното од нив бил нападот …

Read More

Телохранителот на Тони Блер му извадил пиштол на неговиот возач, за време на посетата во Израел

Израелскиот Канал 13 објави вест дека личниот телохранител на поранешниот британски премиер, Тони Блер, му извадил пиштол на вториот член од неговото обезбедување за време на неговата неодамнешна посета на Израел. Како што пренесе Канал 13, возачот на …

Read More

Уништена вилата на Џефри Епстајн, во која злоставувал малолетни девојки

Озлогласената луксузна вила на Флорида, на познатиот милијардер-педофил, Џефри Епстајн, во која се случувале разни злоставувања и подведувања на малолетни девојчиња, е срушена до темел. Куќата била позната по тоа што, внатре во неа, била украсена со сл…

Read More

Кина ја гради најголемата 5Г – мрежа

Кина почна да ја гради најголемата светска 5Г- мобилна мрежа. Ова денес го соопштија од кинеското Министерство за индустрија и информациона технологија (МIIT). Државата изградила вкупно 792.000 бразни станици со 5Г – мрежа, до крајот на февруари …

Read More

Лукашенко: Уапсена е група која планирала да ме убие мене и моето семејство, веројатно поврзани се со ФБИ и ЦИА

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, соопшти дека била уапсена група на лица која планирала да го убие него и неговите деца. Тој посочи дека групата наводно имала врски со американските известувачки агенции, објави агенцијата „Белта“ на с…

Read More

Расната дискриминација и антиимиграционата политика на САД врз преживеаните Кинези од Титаник, се претставени во новиот документарец „Шестмината“

Нов документарец „Шестмината“, кој премиерно е прикажан во Кина, ја открива вистинската приказна за преживеаните шестмина Кинези од потонувањето на Титаник, една од најголемите катастрофи која се случила минатиот век, а која однесе повеќе од 1000 живот…

Read More

Нова верзија за смртта на Гагарин: Човекот кој тренираше со него проговори по многу години молчење

На Денот на космонаутиката, кој неделава се славеше во Русија и другите земји во постсоветскиот простор, во медиумите се појави новата верзија на смртта на Јуриј Гагарин, кој го изврши првиот лет со вселенски летала со екипаж пред 60 години. Борис Воли…

Read More

СЗО бара итна забрана за продажба на живи диви животни на пазари за храна

Светската здравствена организација (СЗО), поддржана од клучни партнери, издаде ново упатство во кое се вели дека животните, особено дивите животни, „се извор на повеќе од 70 проценти од сите појавни заразни болести кај луѓето, од кои многу се предизвик…

Read More

Поминал две години во озлогласен затвор, кога објави снимки од Ирак, Америка му го уништи животот, приказната на Џулијан Асанж

Најпознатиот светски свиркач и основач на сајтот „Викиликс“, Џулијан Асанж, веќе две години се наоѓа во озлогласениот британски затвор Белмарш, од каде му се заканува испорачување во САД. Тој е обвинет по 18 точки, вклучувајќи и шпионажа. Асанж се това…

Read More

(Видео) Пентагон ја потврди автентичноста на неодамна објавеното видео за НЛО

На видео и фотографии, што анонимно  му биле испратени на режисерот Џереми Корбел може да се видат неидентификувани летечки објекти како летаат над брод на американската морнарица. Од Пентагон велат дека видеото и фотографиите се автентични и се дел од…

Read More

(Видео) Новинарка откри палата каде се собиралa француската елита и високи политичари среде корона криза

Француска новинарка која работела на тајна задача, го открила местото на кое се собирала француската елита и кои ги прекршиле мерките за собирање и заштита од корона кризата. Таа објавила видео од внатрешноста на палатата Вивиен, каде се биле видени зн…

Read More

Навални тврди дека затворските стражари го мачат за да го прекине гладот со штрајк

Рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој неодамна бил префрлен во затвор надвор од Москва, тврди дека затворските чувари го мачат откако почнал да штрајкува со глад. Како што тој тврди, затворските чувари во џебот му ставаат слатки, а пред него пржат п…

Read More

(Видео) Телевизијата „Фокс њуз“ објави видеа од синот на Џо Бајден со проститутки

Во две ударни емисии, телевизиската мрежа „Фокс њуз“, во четвртокот вечерта, објави експлицитни фотографии и видеа од синот на американскиот претседател Џо Бајден, Хантер, како е легнат во кревет, а друштво му прават неколку проститутки. Џош Босвел од …

Read More

Уште поголем јаз меѓу сиромашните и богатите, климатски промени и конфликти меѓу земјите, што би можело да не чека во 2040 година

Уште повеќе болести, јаз меѓу богатите и сиромашните, климатски промени и конфликти меѓу земјите, е нешто што не чека во наредниот период, е наведено во извештајот „Глобални трендови 2040“, кој го издал американскиот Национален известувачки совет, а ко…

Read More

Во Северна Кореја нема регистриран ниту еден случај на коронавирус

Северна Кореја повторно соопшти дека нема регистрирано ниту еден случај на заразен од ковид 19. Од таму велат дека совршено успеваат да го спречат влегувањето на опасниот вирус во земјата. На почетокот на пандемијата, пред повеќе од година дена, оваа з…

Read More

Америка развива биолошко оружје низ лабораториите во светот, обвинува секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев

Русија има сериозна причина да верува дека во биолошките лаборатории кои се појавиле ширум светот и кои се под контрола на Америка, се работи на биолошко оружје. Ова го истакнал секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев. Тој во ин…

Read More

Опасен вирус откриен кај лилјаци во Јужна Австралија, експертите предупредуваат дека ги убива луѓето ако не се лечат

Смртоносен вирус е пронајден кај лилјаци во пештерите во Јужна Австраија, а експертите предупредуваат дека болеста наликува на беснило и дека може да ги убие луѓето кои ќе се заболат, ако не се лечат. Јужноавстралискиот завод за јавно здравје, издало с…

Read More

Бил Гејтс купил 100.000 хектари обработлива земја и стана најголемиот приватен сопственик на земјоделско земјиште во САД

Еден од најбогатите луѓе на светот, Бил Гејтс, поседува најголем процент од земјоделско земјиште во САД. Неодамна стана сопственик на 100.000 хектари обработлива земја во 18 сојузни држави. Со неодамнешната најнова аквизиција тој стана најголемиот прив…

Read More

Навални се жали на температура и силна кашлица, тврди дека тројца од неговата ќелија се во болница заради туберколоза

Рускиот опозиционер Алексеј Навални од затворот е префрлен во болница заради лечење од можна респираторна инфекција. Тој е тестиран дали има коронавирус, јавува весникот „Известија“, повикувајќи се на извори од затворската управа. Навални имал температ…

Read More

Бил Гејтс предупредува дека ситуацијата може да се влоши со нова пандемија

Американскиот милијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, предупреди дека работите можат да се влошат во наредниот период со избивање на нова пандемија. Тој честопати досега во јавноста излегуваше со коментари за пандемијата на коронавирусот. Ги п…

Read More

(Видео) Роверот „Истрајност“ открил мистериозен зелен камен на Марс, од НАСА го истражуваат неговото потекло

Роверот „Истрајност“, кој НАСА го испрати на Марс, снимил зелен камен на кој имало дупки. Роверот со ласер се обидел да го истражи потеклото на овој камен и како тој стигнал до кратерот Езеро. Експертите на НАСА имаат повеќе хипотези, пишува порталот „…

Read More

Хакери јавно објавиле лични податоци на корисници на „Фејсбук“, меѓу нив и бројот на Цукенберг

Хакери објавиле на интернет лични податоци на 553 милиони корисници на „Фејсбук“, а меѓу нив се нашил и бројот од приватниот мобилен на основачот на компанијата Марк Цукенберг. Како што пренесува „Дејли мејл“, името на Цукенберг, локацијата и податоцит…

Read More

Синот на Милошевиќ го нарачал убиството на Зоран Џинџиќ, Марко нудел 5 милиони долари за атентатот над поранешниот премиер?

Синот на Слободан Милошевиќ, Марко Милошевиќ, го нарачал убиството на поранешниот премиер на Србија, Зоран Џинџиќ, пишува српски Курир. Марко на убијците им понудил пет милиони долари. Синот на Милошевиќ барал атентатот да се изврши по 5. октомври, 200…

Read More

(Видео) Милошевиќ ги добива потребните лекови пред да биде испорачан во ХАГ

На социјалните мрежи се појави видео од поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ како разговара со војник и пуши цигара. Ова видео се смета за последно направено, пред неговото испорачување во ХАГ. На видеото Милошевиќ е облечен во костум и бе…

Read More

(Видео) Пропадна планот на Бил Гејтс за помрачување на Сонцето

Шведска вселенска компанија се откажа од контроверзниот експеримент, геоинженеринг, чија цел била испуштање на аеросол во атмосферата, со цел да го затемне Сонцето и на тој начин да го спречи глобалното затоплување. Проектот го покренале истражувачи од…

Read More

Русите велат дека Навални ја добивал потребната медицинска нега, опозиционерот најави штрајк со глад

Затворските служно во Казнено поправниот дом во регионот Владимир, ги негираат објавите на рускиот блогер и опозиционер, Алексеј Навални, дека не добива адекватна медицинска нега. Тие велат дека Навални ја добива неопходната медицинска нега во рамки со…

Read More

(Видео) Милошевиќ бил предаден од човек на кој му верувал, вели негов поранешен телохранител

Славко Јанковиќ Црни, некогашниот телохранител на Слободан Милошевиќ, тврди дека поранешниот претседател на Југославија и Србија, бил предаден од неговиот друг телохранител и човек од највисока доверба, прочуениот Сента Миленковиќ, пишува српски Курир….

Read More

Алексеј Навални поради непослушност би можел да заврши во самица

Главниот критичар на Кремљ, Аелекс Навални, кој се наоѓа во затвор, вели дека би можел да заврши во самица поради низата мали отпори и непослушноста кон стражарите. Тој ја обајви и својата прва фотограија од затвор, пренесува „Курир.рс“. Тој во четврто…

Read More

Поранешен украински фудбалер осуден на 12 години робија поради шпионажа

Поранешниот украински фудбалер Василиј Василенко, е осуден во Русија на 12 години затвор поради шпионажа. Тој планирал делови од системот PVO-S-300, да ги предаде на украинскиот конгломерат Укроборонпром, соопштиле денес од руската Федерална служба за …

Read More

Кина и СЗО открија четири можни сценарија за потеклото на коронавирусот

Во заедничката студија на Светската здравствена организација (СЗО) и Кина, за потеклото на ковид-19, е наведено дека преносот на вирусот од лилјак на човек, преку други животни, е најверојатното сценарио за настанување на болеста и дека пропустите во л…

Read More

Од „Фејсбук“ го блокираа претседателот на Венецуела, Мадуро обвинува за дигитален тоталитаризам

Од компанијата „Фејсбук“ го блокрале профилот на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, пренесуваат светските медиуми. Од Министерството за комуникации во земјата, објаснуваат дека блокадата стигнала. затоа што тој се обдел да наметне своја полити…