Read More

Заедничката поетска збирка автори од Хрватска, Србија, Романија, Словенија, Албанија и Црна Гора, Босна и Херцеговина

Во пресрет на 11. Меѓународен поетски фестивал „Литературни искри”, излезе од печат заедничката поетска збирка со авторите учесници на конкурсот. Во неа се содржани 56 …
Заедничката поетска збирка автори од Хрватска, Србија, Романија, Словенија…

Read More

Фантастик бенд ја негува македонската традиција со нова песна за животот на печалба

Музичкиот состав Фантастик бенд неодамна ги заврши снимањата на видеозаписите за нивните авторски песни: „Млад на печалба“ и „Ајде брате на наздравиме“. Снимањето е направено …
Фантастик бенд ја негува македонската традиција со нова песна за жи…

Read More

Советот на Европа го усвои првиот меѓународен договор за вештачка интелигенција

Министрите за надворешни работи на 46 земји денеска на состанокот на Комитетот на министри на Советот на Европа усвоија договор за употреба на вештачка интелигенција (AI). „Со овој нов договор…
Текстот Советот на Европа го усвои првиот меѓународен до…

Read More

Виц на денот: Комарци на мотор

Се возат два комарци на мотор. Одеднаш тој од позади почнува да вреска: -Застани! -Што е?, прашува возачот на моторот. -Ми влезе мува во окото.
Текстот Виц на денот: Комарци на мотор е превземен од Reporter.mk.

Read More

Бесплатни влезници за „Театар на искреноста“ на српскиот уметник Стефан Симиќ: Дојдете на терапевтски, да не кажам лековити, настапи

На турнеа низ Македонија, српскиот уметник Стефан Симиќ пред публика ќе го престави својот проект „Театар на искреноста“. Настапот го најави како спој на театар, …
Бесплатни влезници за „Театар на искреноста“ на српскиот уметник Стефан Симиќ: Д…

Read More

По 20 години, Аврил Лавињ проговори за теоријата на заговор дека ангажирала двојничка: „Тоа ми е многу глупаво“

Аврил Лавињ неодамна зборуваше за митот кој ја следи со години, а се работи за тоа дека на врвот на кариерата решила да ангажира двојничка …
По 20 години, Аврил Лавињ проговори за теоријата на заговор дека ангажирала двојничка: „Тоа ми е многу …

Read More

Омажените жени во Британија го изгласаа овој маж за најсекси фраер, повторно

Џереми Кларксон е прогласен за најсекси маж во Велика Британија. Повторно. Кларксон втора година по ред беше прогласен за најсекси маж во Велика Британија од …
Омажените жени во Британија го изгласаа овој маж за најсекси фраер, повторно Прочита…

Read More

Кого бакнува Саманта од „Сексот и градот“: од неа е помлад 16 години, ретко се појавуваат заедно

67-годишната Ким Катрал која ја глумеше легендарната Саманта во серијата „Сексот и градот“, се мажеше три пати, а сега е во долгогодишна врска со нејзиниот …
Кого бакнува Саманта од „Сексот и градот“: од неа е помлад 16 години, ретко се појавув…

Read More

Андреа Бочели снимен на луксузна јахта со сопругата и пријателите

Андреа Бочели и неговата сопруга Вероника Берти се снимени деновиве на луксузна јахта во близина на италијанскиот град Форте деи Марми. Со нив се уште …
Андреа Бочели снимен на луксузна јахта со сопругата и пријателите Прочитај повеќе »
Текстот…

Read More

Џеј Ло фотографирана за прв пат по гласините за развод, еден детаљ привлече внимание

По неодамнешните гласини дека Џенифер Лопез и Бен Афлек се разведуваат, 54-годишната актерка беше фатена при пристигнувањето во студио за танц во Лос Анџелес. Еден …
Џеј Ло фотографирана за прв пат по гласините за развод, еден детаљ привлече вн…

Read More

Концерт на Буч Кесиди во Македонија

На 5 јули на Стадионот на АРМ во Скопје најавен првиот голем “open air”, соло концерт на реално најголемиот регионален млад бенд, Буч Кесиди во …
Концерт на Буч Кесиди во Македонија Прочитај повеќе »
Текстот Концерт на Буч Кесиди во Македонија …

Read More

Цеца стана баба по трет пат, се породи снаата Богданка

Светлана Ражнатовиќ – Цеца стана баба по трет пат, се породи снаата Богданка. Сопругата на Вељко Ражнатовиќ, Богдана Ражнатовиќ се породи и на свет донесе …
Цеца стана баба по трет пат, се породи снаата Богданка Прочитај повеќе »
Текстот …

Read More

„Не можам да ги прифатам тие пари“: Бејби Лазања ја одби владината награда

Премиерот Андреј Пленковиќ денеска објави дека на владина седница е одлучено Марко Пуришиќ, попознат како Бејби Лазања кој земјата ја претставуваше на овогодишната Евровизија, да …
„Не можам да ги прифатам тие пари“: Бејби Лазања ја одби владин…

Read More

(Видео) Џокер објави нова песна, „Сол на рана“: Не сакам да сум како останатите колеги од естрадата

Џокер не би бил Џокер доколку повторно не ги „запали“ социјалните мрежи со неговиот најнов музички проект, а овојпат тој е насловен „Сол на рана“. …
(Видео) Џокер објави нова песна, „Сол на рана“: Не сакам да сум како останатите колеги од естра…

Read More

Поранешниот вереник на Лејди Гага се ожени со 15 години помлада манекенка

Актерот Тејлор Кини (42), ѕвезда на серијата Чикаго во пламен, се ожени со 15 години помладата манекенка Ешли Кругер по две години врска. Тие имаа …
Поранешниот вереник на Лејди Гага се ожени со 15 години помлада манекенка Прочитај повеќе »
Тек…

Read More

Пленковиќ: Бејби Лазања добива 50.000 евра од Хрватска

Бејби лазања ќе добие 50.000 евра од Хрватска за одличниот пласман на Евровизија 2024 година. Оваа вест ја соопшти техничкиот премиер Андреј Пленковиќ. „Искрени честитки …
Пленковиќ: Бејби Лазања добива 50.000 евра од Хрватска Прочитај повеќе »…

Read More

Македонска Божиновска е лауреат за Антево слово 2024 година

Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“), во соработка со Здружението за развој на култура …
Македонска Божиновска е лауреат за Антево слово 2024 година Прочитај повеќ…

Read More

Втор концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ во Македонската филхармонија

По распродавањето на првиот концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ по повод 20 години од издавањето на aлбумот ,,Трета мајка”, закажан и втор концерт …
Втор концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ во Македонската филхармонија П…

Read More

Мојот брат ми беше втор татко, чував добиток и одев на училиште: Миле Китиќ со детали за тешкото детство

Миле Китиќ потекнува од село во Босна, каде и покрај скромното детство, успеал да ги остави пред себе музичките соништа и да стане голема ѕвезда. …
Мојот брат ми беше втор татко, чував добиток и одев на училиште: Миле Китиќ со детали за тешкото…

Read More

Јапонија: Треба многу да го зголемиме производството на електрична енергија, ни треба за чипови и вештачка интелигенција

Јапонија предвидува дека потребите за производство на електрична енергија ќе се зголемат од 35 до 50 проценти до 2050 година поради зголемената побарувачка од фабриките за полуспроводници и центрите за…
Текстот Јапонија: Треба многу да го зголемиме п…

Read More

(Видео) Комични реакции на првиот официјален портрет на Чарлс како крал: „Се исплаши од себе“

Кралот Чарлс Трети одбележа уште еден јубилеј во своето владеење и оваа недела го откри својот прв официјален портрет по неговото крунисување минатата година, што …
(Видео) Комични реакции на првиот официјален портрет на Чарлс како крал: „Се ис…

Read More

Ара Маликиан во Скопје – Концерт на светски познатиот виртуоз на виолина на 18-ти октомври во „Македонска филхармонија“

На 18-ти октомври во Скопје, со почеток од 21 часот, на сцената во „Македонска филхармонија“ ќе настапи еден од најуникатните и најизразени виолинисти на неговата …
Ара Маликиан во Скопје – Концерт на светски познатиот виртуоз на виолина …

Read More

Мадона: Никој не сакаше да ми каже дека мајка ми умира, само ја гледав како се распаѓа

Мадона и оддаде почит на својата мајка, која почина на 30-годишна возраст по битка со ракот на дојката, со емотивна објава за Денот на мајката. …
Мадона: Никој не сакаше да ми каже дека мајка ми умира, само ја гледав како се распаѓа Прочитај по…

Read More

Кралот Чарлс го откри својот прв портрет по крунисувањето

Британскиот крал Чарлс III во вторникот го откри својот прв официјален портрет по неговото крунисување минатиот мај. Маслото на платно на уметникот Џонатан Јео го …
Кралот Чарлс го откри својот прв портрет по крунисувањето Прочитај повеќе »
Тек…

Read More

Сопругот на Хали Бери објави нејзина гола фотографија: „Не требаше да го сторам ова“

Сопругот на актерката Хали Бери, музичарот Ван Хант објави нејзина гола фотографија на Инстаграм за Денот на мајката. „Среќен Ден на мајката од дното на …
Сопругот на Хали Бери објави нејзина гола фотографија: „Не требаше да го сторам ова“ Проч…

Read More

(Видео) Дејвид Бекам: Не знам како јас и Викторија успеавме да останеме заедно 27 години

Дејвид Бекам откри дека ни тој самиот не знае како со Викторија успеале да останат заедно цели 27 години по се што поминале, пишува Дејли …
(Видео) Дејвид Бекам: Не знам како јас и Викторија успеавме да останеме заедно 27 години Прочитај повеќе…

Read More

(Видео) Сергеј Трифуновиќ покажа дел од атмосферата од венчавката со сопругата, која е 24 години помлада

51-годишниот српски актер Сергеј Трифуновиќ на Инстаграм објави видео од венчавката со неговата 24 години помлада избраничка Исидора Мијановиќ и покажа дел од атмосферата. На …
(Видео) Сергеј Трифуновиќ покажа дел од атмосферата од венчавката с…

Read More

Бејби Лазања го најави својот прв солистички концерт

Бејби Лазања го најавија својот прв солистички концерт. Тој ќе настапи во Загреб на 12 септември 2024. „Едвај чекам да се видиме и да танцуваме! …
Бејби Лазања го најави својот прв солистички концерт Прочитај повеќе »
Текстот Бејби Лазања го на…

Read More

Градскиот мешан хор „Вардар“ освои златен медал на Меѓународниот хорски фестивал „Мајски музички свечености“ во Бијељина

Градскиот мешан хор ,,Вардар“ од Скопје се закити со златен медал на 23-тото издание на Меѓународниот хорски фестивал ,,Мајски музички свечености“ во Бијељина, Република Српска, …
Градскиот мешан хор „Вардар“ освои златен медал на Меѓународниот…

Read More

Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од „Пред дождот“ на Милчо Манчевски

И после 30 години, македонскиот филмски класик „Пред дождот“ на Милчо Манчевски инспирира нови режисери насекаде низ светот. Овојпат во Нов Зеланд: режисерката Лорен Тејлор …
Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од „Пред дождот“ на Ми…

Read More

Го изгубив чувството за вкус: Кралот Чарлс се отвори и откри детали од битката со ракот

Кралот Чарлс денеска го посети музејот на воздухопловните сили во Хемпшир. Британскиот крал Чарлс Трети денеска откри дека го изгубил чувството за вкус за време …
Го изгубив чувството за вкус: Кралот Чарлс се отвори и откри детали од битката с…

Read More

Победникот на Евровизија, Немо, во Цирих пречекан како херој: „Ми покажаа колку е убаво да се биде во заедницата“

Победникот на Евровизија, Немо, во неделата беше преплавен од стотици обожаватели при пристигнувањето на аеродромот во Цирих во Швајцарија. Швајцарската ѕвезда (24) стана првиот небинарен …
Победникот на Евровизија, Немо, во Цирих пречекан како…

Read More

Славески за Евровизија: Ова не е моја Европа, сатанистички пораки и перверзии, да не се повтори

Професорот Трајко Славески, кој е и претседател на Советот на Град Скопје, како и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката што Македонија …
Славески за Евровизија: Ова не е моја Европа, сатанистички пораки и перверзии, да не…

Read More

После ова издание на Евровизија донесов правилна одлука што не прифатив да ја претставувам Македонија, вели Андријана Јаневска

Нашата пејачка Андријана Јаневска е разочарана од годинешното издание на „Евровизија“ . Таа вели дека после ова издание на Евровизија донела правилна одлука што не прифатила …
После ова издание на Евровизија донесов правилна одлука што не прифа…

Read More

Калиопи со концерти во Скопје и Битола

Македонска поп-рок ѕвезда Калиопи, ќе одржи концерти во Скопје, на 19 октомври, во „Арена Борис Трајковски“ како и во Хераклеа – Битола, на 20 јули. …
Калиопи со концерти во Скопје и Битола Прочитај повеќе »
Текстот Калиопи со концерти во…

Read More

Британец добил џекпот од 10,2 милиони фунти и го поделил со своите соседи

Ветеран од британската армија и поранешен полицаец доби џекпот од 10,2 милиони фунти на Поштенската лотарија што го подели со своите соседи во населбата каде …
Британец добил џекпот од 10,2 милиони фунти и го поделил со своите соседи Прочитај п…

Read More

Илјадници луѓе го пречекаа Бејби Лазања на плоштадот во Загреб, тој се расплака

По историскиот успех на Евровизија, односно второто место, Бејби Лазања денеска се врати дома. Тој беше пречекан од илјадници луѓе на плоштадот во Загреб. Пејачот …
Илјадници луѓе го пречекаа Бејби Лазања на плоштадот во Загреб, тој се расплака…

Read More

(Видео) Грузија со песна на Дарко Димитров настапи во финалето на Евровизија

Македонскиот композитор Дарко Димитров е автор на песната Firefighter, со којашто Грузија влезе и вечерва настапи во евровизиското финале. Погледнете го настапот: 
Текстот (Видео) Грузија со песна на Дарко Димитров настапи во финалето на Евровизија е …

Read More

(Видео) Двегодишно дете до совршенство го имитира настапот на евровизискиот претставник на Хрватска

Хрватскиот претставник на Евровизија, Бејби Лазања, важи за еден од фаворитите на финалето што треба да се одржи вечерва, па во Хрватска владее еуфорија и …
(Видео) Двегодишно дете до совршенство го имитира настапот на евровизискиот претставник…

Read More

Евровизија: Како Хрватска се радуваше за Србија

Во моментот кога Србија беше прогласена за финалистка на Евровизија, Теја Дора и нејзиниот тим скокаа и се радуваа, а реакцијата на претставникот на Хрватска, …
Евровизија: Како Хрватска се радуваше за Србија Прочитај повеќе »
Текстот Евровизиј…

Read More

Се огласи Ноле откако го удрија со шише во главата

Новак Ѓоковиќ се огласи по непријатноста што ја доживеа кога го напушташе теренот во Рим, и потпишувајќи автограми случајно беше удрен со шише во главата. Тенисерот …
Се огласи Ноле откако го удрија со шише во главата Прочитај повеќе »
Текстот …

Read More

Вардан Toзија – најдобар режисер на фестивал во Јужна Америка

Македонскиот режисер Вардан Тозија ја освои главната награда за Најдобра режија во интернационална конкуренција на најголемиот жанровски филмски фестивал во Јужна Америка, Fantaspoa. Fantaspoa, чие …
Вардан Toзија – најдобар режисер на ф…