Category: Уау

Read More

Vision GT е дизајнерска студија каква што не би ја очекувале од Škoda

Студијата развиена од одделот за дизајн на Škoda беше инспирирана од Škoda 1100 OHC од 1957 година. Дизајнерскиот оддел на чешкиот производител го реинтерпретира концептот Škoda 1100 OHC од 1957…
Текстот Vision GT е дизајнерска студија каква што не б…

Read More

Lamborghini LMDh – нови детали

Lamborghini објави некои нови детали во врска со нивниот нов тркачки автомобил за класата LMDh (Le Mans Daytona хибрид). Иако првите LMDh болиди треба да влезат во конкуренција во 2023…
Текстот Lamborghini LMDh – нови детали е превземен од USB….

Read More

Тесла ги преполови трошоците за производство на автомобили во последните пет години

Заштедите речиси воопшто не беа постигнати со поевтинување на батериите. Шефот за односи со инвеститори на Tesla откри колку е поевтино за американскиот производител на електрични возила да ги произведува…
Текстот Тесла ги преполови трошоците за прои…

Read More

Русите не се откажуваат: Подготвуваат два нови модели на Лада, повторно поставуваат воздушни перничиња и клима

Одборот на директори на АвтоВАЗ донесе одлука за воведување на нови модели на автомобили Лада во производство. Рускиот автомобилски концерн планира да лансира кросовер на моделската платформа Лада Веста, како…
Текстот Русите не се откажуваат: Подготв…

Read More

Кина планира да испрати две летала кон Јупитер и Уран

Кина ги претстави амбициозните планови за мисија фокусирана на Јупитер и Уран. Мисијата ќе биде лансирана околу 2030 година и ќе се вика Tianwen 4. Целта на оваа експедиција ќе…
Текстот Кина планира да испрати две летала кон Јупитер и Уран е превземе…

Read More

ВИДЕО: Dacia врти нов лист и го презентира Manifesto

Атрактивниот концепт најавува некои нови случувања во бизнисот на романскиот производител. Manifesto, концептниот автомобил претставен од Dacia, всушност е „лабораторија“ за тестирање на иновативни решенија, од кои некои ќе најдат…
Текстот ВИДЕО: Dac…

Read More

ВИДЕО: Кинезите користат самоуправувачки трамваи кои не се движат по шини

Во Кина се користат трамваи кои не се движат по шини и кои немаат електрични водови, туку се движат по асфалтна површина на која е исцртана патеката на движење. Поконкретно…
Текстот ВИДЕО: Кинезите користат самоуправувачки трамваи кои не се движат по…

Read More

ВИДЕО: Леталото на НАСА успешно се судри со астероид за да ја тестира можноста за одбрана на Земјата

НАСА спроведе тест како дел од мисијата ДАРТ во која нивното летало намерно удри во астероид со цел научниците да ја истражат можноста да ги спречат овие небесни тела да…
Текстот ВИДЕО: Леталото на НАСА успешно се судри со астероид за да ја тестира м…

Read More

НАСА го одложи лансирањето на мисијата Артемис 1 поради бурата Иан

Американската вселенска агенција НАСА го одложи лансирањето на ракетата SLS како дел од мисијата Артемис 1. Лансирањето требаше да се случи денеска, но се одложува поради тропската бура Иан. Невремето…
Текстот НАСА го одложи лансирањето на мисијата А…

Read More

Јупитер вечерва е најблиску до Земјата од 1963 година и нема да се повтори 107 години

Според податоците на НАСА, Јупитер ќе го направи најблиското приближување до Земјата во последните 59 години вечерва. Јупитер нема да биде толку блиску до Земјата во следните 107 години. Најголемата…
Текстот Јупитер вечерва е најблиску до Земјата од …

Read More

Археолозите пронајдоа опиум во керамика стара 3.500 години

Израелските археолози соопштија дека пронашле остатоци од опиум во керамика стара 3.500 години, што ја докажува теоријата дека халуциногената дрога се користела во древните ритуали за погребување. За време на…
Текстот Археолозите пронајдоа опиум во к…

Read More

Археолозите пронајдоа опиум во керамика стара 3.500 години

Израелските археолози соопштија дека пронашле остатоци од опиум во керамика стара 3.500 години, што ја докажува теоријата дека халуциногената дрога се користела во древните ритуали за погребување. За време на…
Текстот Археолозите пронајдоа опиум во к…

Read More

Мерцедес создаде автомобилски „ѕвер“ во чест на Роџер Федерер, ќе го има неговото лого

Мерцедес, кој отсекогаш бил еден од брендовите поврзани со Роџер Федерер, одлучил да го почести швајцарскиот маестро со посебен модел кој ја симболизира неговата величествена кариера. Моделот во бојата на…
Текстот Мерцедес создаде автомобилски „ѕвер“…

Read More

Peugeot претстави два нови електрични модели: дебитираа E-308 и E-308 SW

Во салоните ќе пристигнат во 2023 година. Палетата на модели на Peugeot 308 штотуку порасна со лансирањето на целосно електричните варијанти 308 и 308 караван, кои треба да се појават…
Текстот Peugeot претстави два нови електрични модели: дебитираа E…

Read More

Летало на НАСА вечерва ќе се судри со астероид

Станува збор за мисијата DART во која НАСА сака да провери колку би било тешко да се спречи поголем астероид да удри во Земјата. Демонстрацијата ќе се одржи на оддалеченост…
Текстот Летало на НАСА вечерва ќе се судри со астероид е превземен од USB.mk…

Read More

Rover Perseverance собра различни примероци од почвата на Марс

Роверот Perseverance, испратен на Марс од американската вселенска агенција НАСА, е блиску до завршување на првиот сет од своите цели на Црвената планета. Роверот на НАСА собра различен сет на…
Текстот Rover Perseverance собра различни примероци од по…

Read More

Ѕверот на Brabus тежи три тони и достигнува 100 km/h за 3,7 секунди

Brabus има нова играчка за богатите на која можат да се восхитуваат сите оние кои гледаат смисла во таквото претерување. Mercedes G-класа сам по себе е еден од најлуксузните теренци…
Текстот Ѕверот на Brabus тежи три тони и достигнува 100 km/h за 3,7…

Read More

Суперсоничниот авион на Boom во неволја поради незаинтересираност од добавувачите на мотори

Компанијата Boom неодамна изгуби партнер за млазен мотор за својот суперсоничен авион Overture, а за да биде работите уште полоши, другите големи производители на мотори не се заинтересирани за проектот….
Текстот Суперсоничниот авион на Boom во невол…

Read More

Кога пристигнува електричното Ferrari

Планот е електричните автомобили да сочинуваат 40 отсто од продажбата до 2030 година. Како што фановите на Ferrari мораа да се соочат со фактот дека сега се нуди подигнат модел…
Текстот Кога пристигнува електричното Ferrari е превземен од USB.mk.

Read More

Кога пристигнува електричното Ferrari

Планот е електричните автомобили да сочинуваат 40 отсто од продажбата до 2030 година. Како што фановите на Ferrari мораа да се соочат со фактот дека сега се нуди подигнат модел…
Текстот Кога пристигнува електричното Ferrari е превземен од USB.mk.

Read More

Кога пристигнува електричното Ferrari

Планот е електричните автомобили да сочинуваат 40 отсто од продажбата до 2030 година. Како што фановите на Ferrari мораа да се соочат со фактот дека сега се нуди подигнат модел…
Текстот Кога пристигнува електричното Ferrari е превземен од USB.mk.

Read More

НАСА успешно го заврши клучниот тест за гориво, ракетата SLS се очекува да биде лансирана следната недела

Американската вселенска агенција ги заврши сите задачи потребни за лансирање на ракетата SLS, односно за мисијата Артемис 1, откако успешно го заврши клучниот тест со горивото. НАСА мораше да го…
Текстот НАСА успешно го заврши клучниот тест за гориво…

Read More

Русите планираат да произведуваат 500.000 Лади годишно

Тие треба да стигнат до зацртаната цел со помош на нови модели. Европските санкции кон Русија би можеле да предизвикаат сериозни проблеми за локалната автомобилска индустрија, но Лада се надева…
Текстот Русите планираат да произведуваат 500.000 Лади …

Read More

ВИДЕО: Мистериозно сино суштество на дното на морето ги збуни научниците

Неидентификувани длабокo-морски суштества наречени „сина слуз“ неодамна ги збунија научниците кои ги забележаа овие мистериозни дамки на морското дно на Карибите. За време на преносот во живо на експедицијата, членовите…
Текстот ВИДЕО: Мистериозно си…

Read More

Телескопот James Webb ги сними прстените и месечините на Нептун

Вселенскиот телескоп James Webb ја направи својата прва фотографија од Нептун. Додека телескопот ја продолжува својата обиколка низ Сончевиот систем, ја направи и својата прва фотографија од најоддалечената планета во…
Текстот Телескопот James Webb г…

Read More

Македонски научници – дел од тимот што освои прва награда на престижната меѓународна конференција Ubicomp во Англија

За време на водечката меѓународна конференција за паметни технологии и уреди – Ubicomp и ISWC 2022 во Англија, македонски тим на научници и инженери заедно со своите англиски колеги од…
Текстот Македонски научници – дел од тимот што освои прва …

Read More

По Тесла, во Европа пристигнува Никола

Компанијата Nikola Corporation ја претстави европската верзија на својот електричен камион Tre на саемот во Хановер, Германија. На купувачите на Стариот континент ќе им биде понуден камионот Tre како електрично…
Текстот По Тесла, во Европа пристигнув…

Read More

Амбициозно BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

BMW ги објави првите детали за новиот дизајн на батерии од шестата генерација, кој на пазарот ќе пристигне кон средината на деценијата. Новите батерии ќе претставуваат значително подобрување на дизајнот…
Текстот Амбициозно BMW: Нова батерија, 30% пог…

Read More

ВИДЕО: Ракета „Сојуз“ полета кон Меѓународната вселенска станица

Руска ракета од типот „Сојуз“ денеска е лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан кон Меѓународната вселенска станица (МВС), со екипаж од еден американски и двајца руски космонаути. „Стабилноста на леталото…
Текстот ВИДЕО: Ракета „Сојуз“ полета …

Read More

ВИДЕО: Шпанската ракета Миура 1 треба да биде лансирана до крајот на годинава

Шпанската компанија PLD Space објави дека успешно ги завршила статичките тестови на својата ракета. Тоа е голем успех, кој е кулминација на 11 години напорна работа и кој го отвора…
Текстот ВИДЕО: Шпанската ракета Миура 1 треба да биде лансирана до к…

Read More

Маск: Роботот Оптимус може да се користи во домаќинствата

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, планира на 30 септември да го претстави прототипот на хуманоиден робот Оптимус. Хуманоидните роботи на Тесла првично ќе се користат во производството и логистиката…
Текстот Маск: Роботот Оптимус може да се кори…

Read More

Volvo најави електричен SUV

„Подоцна оваа година, ќе го откриеме нашиот нов целосно електричен предводник на SUV“, соопшти Volvo. Оригинално електрично и софтверско дефинирано, тоа е демонстрација на нашата иднина и го означува почетокот…
Текстот Volvo најави електричен SUV е п…

Read More

Lockheed Martin и го испорача најмоќниот ласер досега на американската војска

Компанијата Lockheed Martin и испорача ласер од 300 kW моќност на американската армија, што значи дека е најмоќниот досега. Ласерот е развиен како дел од иницијативата HELSI (High Energy Laser…
Текстот Lockheed Martin и го испорача најмоќниот ласер д…

Read More

ВИДЕО: Метеор удри на Марс, НАСА го сними местото на падот и звукот на настанот

Успешната сонда InSight на НАСА е на Марс веќе речиси четири години. Иако, поради акумулацијата на прашина на соларните панели, наскоро ќе следи неизбежен крај на мисијата, сепак од нејзините…
Текстот ВИДЕО: Метеор удри на Марс, НАСА го сними местото…

Read More

Кинескиот електричен автомобил сериозно ја загрозува европската конкуренција

Заедно со седумгодишната гаранција има и атрактивна почетна цена од 29.490 евра, што е значително помалку од европските ривали. Не е неопходно да се пишува конкретно за претходно непостоечката англиска…
Текстот Кинескиот електричен автомобил сериозно…

Read More

ВИДЕО: Јапонските научници ги учат роботите да имаат смисла за хумор

За прашањето „Зошто е нешто толку смешно?” научниците, но ниту лаиците не можат да се согласат. Сега обидете се да замислите дека згора на тоа треба да научите робот да…
Текстот ВИДЕО: Јапонските научници ги учат роботите да имаат смисла за хум…

Read More

ВИДЕО: Роверот Perseverance ги направи најубавите фотографии од Марс досега

Роверот Perseverance, кој американската вселенска агенција НАСА го испрати на Марс, врши одлична работа, а сега ги врати најубавите фотографии што некогаш ги направил на Црвената планета. Perseverence направи висококвалитетни…
Текстот ВИДЕО: Роверот …

Read More

Електричен Audi R8

Наследникот на Audi R8 треба да се појави кон средината на оваа деценија, иако упатените во Audi велат дека суперавтомобилот се уште не добил официјално зелено светло. Сепак, новитетот нема…
Текстот Електричен Audi R8 е превземен од USB.mk.

Read More

ВИДЕО: Тјуниран Ауди а победи Невера на Римац во трката на четвртина милја

Изминатиот викенд во Славонија се одржа Osijek Street Race, каде меѓу другите настапи и Мате Римац. Поточно, три Невери пристигнаа во предградието на Осиек, а на трката за забрзување се…
Текстот ВИДЕО: Тјуниран Ауди а победи Невера на Римац во трката…

Read More

Хиперсоничните авиони на Хермеус ќе се прават со помош на 3Д принтер

Компанијата Хермеус, која претходно соработуваше со американската вселенска агенција НАСА и американското воздухопловство, ќе произведува делови за хиперсоничниот авион со помош на печатачи Velo3D. Хермеус ги набави Sapphire и големите…
Текстот Хипер…

Read More

Хиперсоничните авиони на Хермеус ќе се прават со помош на 3Д принтер

Компанијата Хермеус, која претходно соработуваше со американската вселенска агенција НАСА и американското воздухопловство, ќе произведува делови за хиперсоничниот авион со помош на печатачи Velo3D. Хермеус ги набави Sapphire и големите…
Текстот Хипер…

Read More

ВИДЕО: Роботот на HP поставува нацрти на под на градилишта

Градежните работници наскоро би можеле да поминуваат повеќе време за градење и помалку време за подготовка благодарение на роботот од HP. HP претстави робот наречен SitePrint кој автоматски печати нацрт…
Текстот ВИДЕО: Роботот на HP поставува нацрти …