Category: Уау

Read More

Tesla ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата светска работна сила

Американскиот производител на електрични возила Tesla ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата глобална работна сила, се вели во интерен меморандум на компанијата. „Додека ја подготвуваме компанијата за нашата…
Текстот Tesla ќе отпушти повеќе од 10 о…

Read More

Вештачката интелигенција на Мета одбива да прикажува слики од одредени меѓурасни парови

Генераторот на слики со вештачка интелигенција на Мета, наречен Imagine, има многу проблеми да замисли одредени меѓурасни врски. Како што откри The Verge, барањето кое му дава задача на AI…
Текстот Вештачката интелигенција на Мета одбива да прикажува…

Read More

Grok AI на Маск стана помоќен, еве што може да направи сега

Grok-1.5V ја претставува првата генерација на мултимодален AI модел на компанијата. Компанијата xAI, која е основана од Илон Маск и е ривал на OpenAI, ја претстави првата верзија на својот…
Текстот Grok AI на Маск стана помоќен, еве што може да напра…

Read More

Уредот за ерата по телефоните е расклопен, еве што го напојува

Расклопувањето на уредот на делови, објавено од FCC, нуди повеќе информации за тоа како функционира Humane AI pin. Humane AI pin им ветува на корисниците начин да користат генеративна вештачка…
Текстот Уредот за ерата по телефоните е расклопен, еве ш…

Read More

ВИДЕО: Милиони луѓе го гледаа затемнувањето на Сонцето, кое донесе темнина во Северна Америка

Милиони луѓе од Мексико до Америка и Канада го гледаа целосното затемнување на Сонцето. Месечината првин го покри Сонцето за набљудувачите во Мексико, потоа во Тексас и понатаму небото над…
Текстот ВИДЕО: Милиони луѓе го гледаа затемнувањето на Сонце…

Read More

Предмет од вселената паднал врз куќа на Флорида, НАСА го анализира

НАСА соопшти дека го анализира објектот што неодамна паднал од небото врз дом на Флорида. Веројатно се работи за фрагмент од отфрлен дел од Меѓународната вселенска станица (ISS). Алехандро Отеро…
Текстот Предмет од вселената паднал врз куќа на Флорид…

Read More

„БМВ“ гради фабрика за батерии во Германија

Германскиот производител на автомобили „бмв“ започна со изградба на нова фабрика за батерии за електрични возила во Германија, потврди портпаролот на компанијата. Фабриката во баварските градови Ирбах и Штраскирхен треба…
Текстот „БМВ“ гради фабрика …

Read More

Xiaomi почна да произведува електрични автомобили, преплавени се со нарачки

Кинескиот Xiaomi ги предупредува потенцијалните купувачи на електричниот седан SU7 дека можеби ќе треба да чекаат четири до седум месеци за нивниот автомобил поради големата побарувачка. Производителот на паметни телефони…
Текстот Xiaomi почна да про…

Read More

Набргу ќе можеме да ја видиме космичката експлозија со голо око, се гледа еднаш во животот

Небесен танц меѓу две ѕвезди оддалечени 3.000 светлосни години ќе резултира со експлозија толку сјајна што ќе биде видлива со голо око со денови, изјавија денеска астрономите од Универзитетот „Нотингем…
Текстот Набргу ќе можеме да ја видиме космичкат…

Read More

(ВИДЕО) Сем Алтман: „GPT-4 не чини“

OpenAI, наводно, го демонстрираше GPT-5, следната генерација на својот јазичен модел на вештачка интелигенција, на потенцијалните клиенти – и тие се многу импресионирани од она што се нуди. Сем Алтман,…
Текстот (ВИДЕО) Сем Алтман: „GPT-4 не чин…

Read More

По мозокот, Маск ги „поправа“ очите: „Следниот имплант ќе излечи слепило“

Клиничките испитувања на првиот мозочен имплант од компанијата на Илон Маск се уште не се завршени, а тој веќе ветува втор. Маск, всушност, рече дека следниот имплант на Neuralink ќе…
Текстот По мозокот, Маск ги „поправа“ очите: „Следниот имплант ќе …

Read More

(ВИДЕО) Единствен на светот: Роботот прави салто назад без хидраулика

Кинеска компанија соопшти дека го направила првиот робот во светот кој може да направи салто назад без хидраулика. Компанијата Unitree соопшти дека овој робот е поспособен од конкуренцијата, бидејќи и…
Текстот (ВИДЕО) Единствен на светот: Роботот пра…

Read More

ВИДЕО: Ова е најбрзиот хуманоиден робот во светот

Unitree H1 е хуманоиден робот со целосна големина, доволно разновиден да извршува задачи слични на луѓето, а неодамна го држеше неофицијалниот светски рекорд за брзина на трчање. Достоен ривал добија…
Текстот ВИДЕО: Ова е најбрзиот хуманоиден робот в…

Read More

ВИДЕО: Neuralink покажа како човек го движи курсорот на глувчето на екранот со своите мисли

Стартапот на Елон Маск, Neuralink, покажа како 29-годишен неподвижен човек на кој неодамна му бил вграден првиот чип во мозокот, игра шах на интернет преку своите мисли. Целосно парализираниот Нолад…
Текстот ВИДЕО: Neuralink покажа како човек го движ…

Read More

Кина лансираше сателит за комуникација меѓу Земјата и Месечината

Кина денеска лансираше релеен сателит кој ќе обезбедува комуникациски услуги меѓу Земјата и Месечината. Ова е клучен чекор за кинеските истражувачки мисии, како што се собирање примероци од далечната страна…
Текстот Кина лансираше сателит за комуника…

Read More

Францускиот регулатор го казни Гугл со 250 милиони евра

Францускиот регулатор во средата го казни Гугл со 250 милиони евра за кршење на авторските права на издавачите на медиуми, предупредувајќи за неовластена употреба на нивната содржина во „учење“ на…
Текстот Францускиот регулатор го казни Гугл со 250 м…

Read More

ВИДЕО: Хуманоидниот робот ги импресионираше, но и ги преплаши сите

Напредниот хуманоиден робот уште еднаш ги покажа своите способности. Откако го објави своето партнерство со OpenAI, технолошкиот стартап Figure објави ново видео од својот хуманоиден робот, наречено Figure 01. „Гледам…
Текстот ВИДЕО: Хуманоидниот роб…

Read More

ВИДЕО: „Вештачката интелигенција ќе го ослободи човештвото“

Еден од лидерите на OpenAI, Питер Денг, имаше интересен коментар во врска со вештачката интелигенција. Тој зборуваше на конференција во Тексас и во таа прилика истакна дека го користи ChatGPT…
Текстот ВИДЕО: „Вештачката интелигенција ќе го ослободи ч…

Read More

(Видео) Спејс Икс на Маск ја лансираше најмоќната ракета на светот, беше уништена пред крајот на летот

Ракетата Старшип на Спејс Икс, дизајнирана за евентуално испраќање астронаути на Месечината, заврши речиси цел пробен лет во вселената денес при својот трет обид, но беше уништена при нејзиното враќање…
Текстот (Видео) Спејс Икс на Маск ја лансираше …

Read More

ВИДЕО: Италијанците првпат тестираа лебдечки воз на традиционална железница

Италијанската компанија IronLev првпат тестира технологија за магнетна левитација на традиционалната железничка инфраструктура тврдејќи дека открила решение што не бара скапи приспособувања на пругата. Компанијата го прикажа видеото од тестот…
Тексто…

Read More

(Видео) Јапонската сателитска ракета „Спејс уан“ експлодира бргу по лансирањето

Ракетата со сателит „Каирос“, долга 18 метри, на јапонската компанија „Спејс уан“ (Space One), експлодира веднаш по полетувањето од полигонот за тестирање и лансирање ракети „Кии“ во западна Јапонија. „Стартап…
Текстот (Видео) Јапонската сателитска р…

Read More

ВИДЕО: Необичен објект снимен на небото над Оклахома

Во понеделник ноќта, над американската сојузна држава Оклахома е забележана малку необична глетка. На 4 март, Стив Арагона бил надвор со своите деца и соседи кога забележал мистериозен објект на…
Текстот ВИДЕО: Необичен објект снимен на небото над Ок…

Read More

„Маск сакаше целосна контрола“

OpenAI одговори на тужбата на Илон Маск. Калифорниската компанија за развој на вештачка интелигенција OpenAI одговори на тужбата на Илон Маск на својот блог, велејќи дека американскиот претприемач сака да…
Текстот „Маск сакаше целосна контрола“ е пре…

Read More

ВИДЕО: „Плејбој“ првпат објави насловна со девојка создадена од вештачка интелигенција

На насловната страница на мексиканското издание на магазинот „Плејбој“ првпат во историјата се појави фотографија од девојка создадена со помош на вештачка интелигенција (AI). Сите фотографии на таканаречената Саманта Еверли…
Текстот ВИДЕО: „Плејбој“…

Read More

На вселенската станица пристигнаа четворица астронаути на НАСА, меѓу кои и еден Русин

Тројца американски астронаути и руски космонаут денеска пристигнаа на Меѓународната вселенска станица (МВС). Двостепена ракета Falcon 9, која носи автономно управувана капсула Crew Dragon, наречена Endeavor, беше лансирана од вселенскиот…
Текстот На …

Read More

(ВИДЕО) Американци и Русин тргнаа кон Меѓународната вселенска станица: „Неверојатно возење“

Ракета на компанијата „Спејс Икс“, основана од претприемачот и милијардер Илон Маск, полета од Флорида рано утринава превезувајќи екипаж од тројца американски астронаути и руски космонаут на пат кон Меѓународната…
Текстот (ВИДЕО) Американци и Русин т…

Read More

Маск збесна: „Ова е целосно предавство“

Американскиот претприемач и милијардер Илон Маск поднесе тужба против калифорниската компанија Open AI пред судот во Сан Франциско. Тој поднесе тужба против OpenAI, неговите ко-основачи Сем Алтман и Грег Брокман…
Текстот Маск збесна: „Ова е целосно п…

Read More

„Блумберг“: „Епл“ се откажа од производството на електрични автомобили

Американскиот технолошки гигант „Епл“ се откажа од плановите за производство на сопствен електричен автомобил по затворањето на групата Special Projects, која работеше на оваа задача, пренесува „Блумберг“. Веста го сигнализира…
Текстот „Блумберг“: „Е…

Read More

Биткоинот достигна највисоко ниво во последните две години

Биткоинот, најголемата светска криптовалута, денеска достигна највисоко ниво во последните две години од 56.000 долари, подигајќи го поширокиот крипто пазар. Цената на биткоинот порасна за повеќе од 10 отсто за…
Текстот Биткоинот достигна највисоко н…

Read More

Како камера на небото: Новиот сателит може да шпионира одредени луѓе

Алатките за надзор напредуваат на сите полиња, и во однос на функционалноста и присутноста, но се поставува прашањето како тоа ќе влијае на приватноста на корисниците. Стартапот, наречен Albedo Space,…
Текстот Како камера на небото: Новиот сателит мо…

Read More

Ако не го направите тоа сами, Microsoft AI насилно ќе го надгради вашиот Windows

Microsoft користи вештачка интелигенција за да го ажурира својот оперативен систем. Microsoft автоматски ќе ги ажурира уредите со Windows 11 до најновата верзија на оперативниот систем 23H2, а за ова…
Текстот Ако не го направите тоа сами, Microsoft A…

Read More

Се е лага?

Експерти за вештачка интелигенција и индустриски лидери испратија отворено писмо до јавноста. Тие бараат да се воведат повеќе регулативи околу создавањето лажни ликови со помош на вештачка интелигенција, бидејќи сметаат…
Текстот Се е лага? е превземе…

Read More

Google AI се збрка: Папата е жена, нацистите и Викинзите црнци?

Google го паузираше својот генератор на слики со вештачка интелигенција поради неговата тенденција да создава многу неточни историски илустрации, што ги натера корисниците да полудат на социјалните мрежи. Технолошкиот гигант…
Текстот Google AI се збр…

Read More

ВИДЕО: Американците вечерва се враќаат на Месечината по повеќе од 50 години

Компанија со седиште во Хјустон денеска ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало по 50 години на Месечината, како дел од напорите на НАСА да го отвори…
Текстот ВИДЕО: Американците вечерва се враќаат на Месечината по повеќе од 50…

Read More

ChatGPT испраќа вознемирувачки пораки до корисниците

ChatGPT има проблеми во работењето, што се рефлектира со испраќање чудни пораки до корисниците. Во последните часови, овој четбот одговара на прашањата на некои корисници со долги и бесмислени пораки,…
Текстот ChatGPT испраќа вознемирувачки пораки до…

Read More

(ВИДЕО) HONOR Magic6 Pro: Револуционерна AI функција за контрола на автомобилот со поглед

Технологијата брзо се развива, носејќи ни иновации кои не само што го олеснуваат секојдневниот живот, туку и предизвикуваат воодушевување. Пред извесно време беше тешко да се замисли дека е можно…
Текстот (ВИДЕО) HONOR Magic6 Pro: Револуционерна AI ф…

Read More

Најбогатиот човек во Азија прави своја верзија на ChatGPT

Конзорциумот кој стои зад Reliance Industries на компанијата на Мукеш Амбани има за цел да ја лансира својата прва услуга во стилот на ChatGPT следниот месец. Амбани е најбогатиот човек…
Текстот Најбогатиот човек во Азија прави своја верзија на ChatG…

Read More

„Љубовта и сексот со роботи и холограми се неизбежна реалност“

Педесет и седумгодишната Алиша Фрамис се подготвува за својата венчавка со холограм наречен AILex, кој е создаден со помош на вештачка интелигенција. Овој настан означува чудна пресвртница во истражувањето на…
Текстот „Љубовта и сексот со роботи и хо…

Read More

Американците прават извештај за законите насочени кон вештачката интелигенција

Лидерите на Претставничкиот дом на САД денеска објавија дека се подготвуваат да формираат двопартиска работна група за истражување на потенцијалните закони за решавање на загриженоста за вештачката интелигенција. Претседателот на…
Текстот Американцит…

Read More

Маск: Првиот човек со мозочен имплант контролира компјутерски глушец со своите мисли

Првиот човек кој доби мозочен имплант од компанијата за медицинска технологија на Илон Маск, Neuralink, се чини дека целосно се опорави и може да контролира компјутерски глушец со своите мисли,…
Текстот Маск: Првиот човек со мозочен имплант контролир…

Read More

„AI може да го уништи човештвото за само две години“

Елизер Јудковски, познат истражувач и експерт за вештачка интелигенција, зборуваше со ново предвидување за иднината на човештвото. „Ако ме ставите до ѕид и ме натерате да понудам веројатности за некои…
Текстот „AI може да го уништи човештвото за само…

Read More

Мистериозен купувач: Дава 60 милиони за обука на вештачката интелигенција на објавите на Reddit

Податоците, создадени од луѓе, се сè повреден ресурс во еден вид војна на модели на вештачка интелигенција во потрага по информации. По почетниот раст и возбуда за вештачката интелигенција, моменталниот…
Текстот Мистериозен купувач: Дава 60 милиони з…