Category: Зезалица

Read More

Стриминг-платформата „Дизни+“ од летово ќе биде достапна и во Македонија

Стриминг-платформата „Дизни+“ наскоро ќе биде достапна и за корисниците во Македонија. Компанијата денеска објави дека ќе ги понуди своите услуги на уште 42 држави и 11 територии. Компанијата „Волт Дизни“ не откри кога „Дизни+“ ќе почне со работа во ов…

Read More

Случајно си го проверила мејлот и дознала дека добила три милиони долари на лото

Американката Лора Спирс открила дека освоила 3 милиони долари на лото откако случајно си го проверувала мејлот. Таа барајќи друг мејл во спам фолдерот дознала дека е среќната добитничка. Лора го купила добитното ливче во „Мега Милионс“ на интернет стра…

Read More

Ракетата на Маск нема гориво да се врати на Земјата, „Фалкон 9“ ќе падне на Месечината

Ракетата на Илон Маск, „Фалкон 9“, која беше лансирана во февруари 2015 година, поради недостиг на гориво, место на Земјата ќе падне на Месечината. „Фалкон 9“ е првата ракета која беше лансирана да ги истражува длабочините во вселената. Таа патуваше во…

Read More

Почина актерот Питер Робинс кој го позајмуваше гласот за Чарли Браун

Актерот Питер Робинс, кој го позајмуваше гласот на Чарли Браун, почина на 65 години. Неговото семејство ја потврди веста. Тие за американските медиуми изјавиле дека причината за смртта е самоубиство, а дека Робинс починал минатата недела. Робинс имал б…

Read More

Аутлет денови во Нептун – голема распродажба: Купете во Нептун со огромни попусти и до 60 рати на haPPy цени

Во тек е OUTLET акција во сите Нептун продавници, голема РАСПРОДАЖБА на производи од сите категории за големи заштеди! #АЈДЕ до 31ви јануари во Нептун продавниците ширум Македонија или онлајн на Neptun.mk, разгледајте ги понудите и изберете производ за…

Read More

„Фејсбук“ најави изработка на најбрз суперкомпјутер

Матичната компанија на Facebook, Meta Platforms Inc вчера објави дека членовите на нејзиниот истражувачки тим создале нов суперкомпјутер дизајниран за истражување на вештачката интелигенција.   Во блог пост на Мета се вели дека нејзиниот нов AI Re…

Read More

Слеп патник пронајден жив меѓу тркалата на авионот кој летал од Јужна Африка до Амстердам

Холандската полиција објави дека пронашла слеп патник меѓу тркалата на авионот кој пристигнал неодамна на аеродромот во Амстердам од Јужна Африка. Летот од Јоханесбург до Амстердам трае  скоро 11 часа, а товарниот авион само еднаш попатно застанал во К…

Read More

Импресивен вулкан кој еруптира на секои 15 минути е уште едно чудо на природата

Да се планинари во близина на активен вулкан можеби и не е некој идеален одмор, ама за многумина очигледно вреди да се ризикува. Вулканот Фуего во Гватемала е најактивниот вулкан во Средна Америка. Тој привлекува илјадници туристи годишно. Со цел да мо…

Read More

Хороскоп за 26 јануари: Вагите ги очекува интересен ден, Стрелците ќе чујат добри вести

ОВЕН Денес е позитивен ден за вас. Месечината е на ваша страна, ќе бидете во добро расположение и полни со енергија. Ќе правите планови за иднина. Ќе почнете да верувате во нешто за кое сте сметале дека не било вистина. Февруари ви носи нова љубов. БИК…

Read More

(Видео) Снежно торнадо снимено во Грција

Снежната покривка во текот на минатата ноќ ја покри целата грчка престолнина Атина, правејќи застој во воздушниот и патниот сообраќај. Во неколку области е прогласена вонредна состојба, а на интернет се појавија и видеа од снежно торнадо во Андрос Стен…

Read More

Летачкиот автомобил AirCar доби дозвола за летање во Словачка

Летачкиот автомобил AirCar на Klein Vision доби сертификат за летање над Словенија од страна на словачкото тело надлежно за воздухопловен сообраќај. Првиот лет овој автомобил го направи минатата година. Досерга овој автомобил има поминато повеќе од 70 …

Read More

(Видео) Каков глупав кучкин син, Бајден ги изгуби нервите и почна да ги пцуе новинарите

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот бил снимен како го пцуе Стив Доси новинарот на „Фокс Њуз“, откако овој му постави прашање за влијанието на растечката инфлација на годинашните избори за Конгресот. Додека новинарите излегуваа од соста…

Read More

Излези, излези, ништо нема да ти направам: Жена го фати мажот во кола со друга

Случајни минувачи на улиците на градот Сантијаго во Доминиканската Република, биле сведоци на вистинска драма, наводно љубовна, откако една постара жена се качила на хаубата на такси и почнала да вика и да удира со тупаници по прозорецот од автомобилот…

Read More

Ни кондоми ни тампони: Што не може да се купи во Северна Кореја

Светот е сè позаинтересиран за Северна Кореја. Нејзиниот лидер и влада континуирано се обидуваат да ја заштитат нацијата од надворешни влијанија, на пример, не дозволувајќи одредени фризури или облека. Сето ова нè тера да сакаме да дознаеме повеќе за л…

Read More

(Видео) Кина произведе џиновски воен робот на четири нозе

Кина произведе џиновски електричен робот на четири нозе, а според земјата тој е најголемиот во светот, објави Глобал Тајмс. Кина одамна е позната по тоа што прави огромни апори да стане глобален лидер во роботиката до 2025 година, но и во воената техно…

Read More

Високите критериуми на Меѓународната организација за стандардизација (ISO) во основата на бизнис-стратегијата на „Брако“

Со имплементирањето на ISO-стандардите во производствените процеси, со опсег на сертификација: развој и производство на жичени производи, производи од метал, медицински мебел, машини за чистење надворешни површини, „Брако“ директно одговара на високите…

Read More

Како да го заштитите вашето куче од студ

За џуџест шнауцер се вели дека е мало куче со големо срце, но и тоа срце треба да издржи доста ниски температури кога ќе да излезе надвор, пишува Еспресо. Ветеринарот Дејан Милошевиќ дава неколку совети. Доколку одлучите да го однесете вашето куче на т…

Read More

Хороскоп за 25 јануари: Стрелецот мора да донесе важни одлуки, Рибите ќе ја покажат романтичната страна

ОВЕН Нови можности се на повидок и шанса за подобрување на вашата финансиска состојба. Иновациите што ги изнесувате ќе бидат пофалени и наградени. Но, немојте да очекувате дека засекогаш ќе бидете фалени поради нив, ви претстои уште многу труд. Соберет…

Read More

(Видео) Тинејџерка сама со авион го прелета светот и постави нов Гинисов рекорд

Зара Радерфорд на 19 години со својот авион прелета 51.000 километри и постави светски рекорд како најмлада жена што сама го обиколила светот. Зара, aвијатичарка со белгиско-британско потекло, тргна на пат на 11 август и леташе 155 дена. Зара ќе влезе …

Read More

(Видео) Старица со часови стоела со фудбалски навивачи, мислела дека чека во ред за вакцина

Старица во Шпанија која неколку часа чекала ред да се вакцинира, случајно дознала дека е на погрешно место и дека стои помеѓу група навивачи кои чекаат да купат билети за натпреварот Картагена – Валенсија. Грешката ја открил репортер кој снимал п…

Read More

Родители за казна го оставиле своето дете да седи голо и босо надвор на студот во Сибир

Родители од село во руската република Алтај, во Сибир, како казна го оставиле своето петгодишно дете надвор на студот да седи голо и босо. Тие му ја земале облеката и патиките и како казна за неговото лошо однесување, го исфрлиле надвор. Истрагата која…

Read More

(Фото) И јас сум работник, рече шведската министерка за труд, која откако заврши со работата во Владата го чекаше ноќниот воз за да се врати дома

Шведската министерка за труд Елоа Јохансон, била сликана на железничата станица додека го чекаше ноќниот воз. Таа останала на работа до доцна во ноќта, а потоа со јавен превоз се враќа дома. За вечера рече дека купила сендвич од еден од пероните на жел…

Read More

(Фото) И јас сум работник, рече шведската министерка за труд, која откако заврши со работата во Владата го чекаше ноќниот воз за да се врати дома

Шведската министерка за труд Елоа Јохансон, била сликана на железничата станица додека го чекаше ноќниот воз. Таа останала на работа до доцна во ноќта, а потоа со јавен превоз се враќа дома. За вечера рече дека купила сендвич од еден од пероните на жел…

Read More

Ќе се снима втора сезона на „Сквид гејм“, велат од „Нетфликс“

Од стриминг платформата „Нетфликс“ потврдија дека планираат да снимаат нова сезона од популарната серија „Сквид гејм“. Режисерот Хванг Донг Хјунг беше првиот кој најави дека ќе има уште една сезона, но, дури сега од „Нетфликс“ коментираа дека сакаат но…

Read More

Премиерката Џесинда Ардерн ја откажа свадбата откако воведе нови коронамерки во Нов Зеланд

Премиерката на Нов Зеланд, Џесинда Ардерн, вовде нови коронамерки во земјата поради ширењето на омикрон, па мораше да откаже венчавката со својот долгогодишен партнер Кларк Гејфорд, што требаше да се одржи во наредните недели. Таа ја потврди веста. „Ја…

Read More

Момче прогласено за кралица на матурата во САД

Осумнаесетгодишниот матурант, Закари Вилмор, се пријавил и победил на изборот за кралица на матурата во неговото средно школо „Рок Бриџ“ во Колумбија, Мисури. Тој станал првиот маж кој бил избран за кралица на матурата. Закари биолошки е роден како маш…

Read More

Неделен хороскоп од 24 до 30 јануари: девицата среќна и задоволна, бикот спремен за љубовен предизвик

Овен Постапувате многу претпазливо и не сакате да ризикувате премногу во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да се соочите со некои предизвици кои не се по ваш вкус или вкус. Навреме побарајте добар совет од постара личност. На крајот се…

Read More

Десетгодишно девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Десетгодишно девојче преживеа ноќ во силна снежна бура во Русија гушкајќи куче, јави CNN, повикувајќи се на руската државна телевизија и локалните медиуми. Девојчето, чие име не се соопштува, минатата недела излегло од училиштето во градот Углегорск, н…

Read More

Паметен кров ги топли куќите во зима, а ги лади на лето

Научници од лабораторијата на Универзитетот Беркли создадоа паметен кров кој ги држи зградите топли во текот на ладните зимски месеци, а ладни кога ќе се стопли времето. Посебниот слој за кровот е составен од систем за разладување кој ја рефлектира сон…

Read More

Американка ги тужи Инстаграм и Снепчет поради самоубиството на 11-годишната ќерка

Жена од Конектикат, американската сојузна држава, ги тужи компаниите „Снеп“ и „Мета“, која е сопственик на Инстаграм. Таа тврди дека зарди  зависноста од нивните социјални мрежи се самоубила нејзината ќерка, Селена Родригес, лани на 11 години. Во тужба…

Read More

(Видео) Пијан Русин заспал на пруга на -18 степени, го прегазил воз, а тој останал неповреден

Пијан Русин заспал на пругата во Краснојарската област, а за чудо преживеал и не го разбудил возот кој минал веднаш над него. Машиновозачот на патничкиот воз на релација Краснојарск – Абакан забележал маж како лежи на пругата и почнал да кочи. Но, веќе…

Read More

Иванка Трамп повикана да сведочи против татко ѝ за немирите во Капитол

Пододборот на Претставничкиот дом, кој е занимава со насилниот упад во американскиот Конгрес, кој е случи на почетокот на јануари 2021 година, побара од Иванка Трамп доброволно да соработува во постапката што се води. Од неа е побарано да присуствува н…

Read More

(Видео) Јутјубер обвинет дека намерно срушил авион за поголем број кликови

Поранешниот олимписки сноубордер и јутјубер Тревор Џејкоб, е обвинет дека намерно го срушил својот авион да за има што поголем број на прегледи на „Јутјуб“. Истрагата ја отвориле од американската Сојузна управа за воздухопловство „ФАА“. Истрагата била …

Read More

Дубаи е најпопуларна дестинација за 2022, според „Трипадвајзор“

Светски познатиот веб-портал „Трипадвајзор“ (анг. Tripadvisor) го прогласи Дубаи за најпопуларна туристичка дестинација за 2022 година. „Секогаш популарно место, Дубаи полека се издигнуваше на листата на ‘Трипадвајзор‘ во изминатите години и сега ја пр…

Read More

Бизарна случка на погреб, кога го отворила ковчегот место мајка ѝ во него видела непозната жена која ги носела нејзините гаќи и накит

Погребите знаат да бидат болни и непријатени, особено ако дојде до некаква забуна и грешка. Тоа го искуило и едно семејство во Колумбус во Охајо. Кога тие го отвориле ковчегот на починатата Соња Вајт, за да последен пат се простат од неа, во него затек…

Read More

Санта мраз двојно поголема од државата Луксембург се одвоила од Антарктикот и испуштила слатка вода во океанот со која може да се наполнат 61 милион олимписки базени

Огромен ледник поголем од државата Луксембург, кој се одвои од Антарктикот во 2017 година се стопил. Експертите предупредуваат сега дека слатка вода која можела да наполни 61 милион олимписки базени, завршила во океанот. Тие сега го поставуваат прашање…

Read More

Љубовен хороскоп за февруари: Рибите бараат нова љубов, Девиците се расположени за флерт

Овен Слободни овни, покрај вас во февруари може да се појави некој за кој ќе бидете заинтересирани, кој многу јасно ќе придонесе за вашата самодоверба и ќе открие дел од вашите таленти. На почетокот, врската веројатно ќе биде чисто пријателска и ќе пом…

Read More

(Видео) Кола удри репортерка додека известуваше во живо, таа стана па продолжи да известува

Репортерка од Западна Вирџинија, додека известуваше во програма во живо, беше удрена од кола. Тори Јорги како вистински професионалец стана одма и рече дека е во ред. Таа продолжи да известува за комуналните проблеми. „Ох мој боже. Штотуку ме удри кола…

Read More

(Видео) Швалер падна од прозор врз комбе, избегал среде секс по гаќи и чорапи

Жител на швајцарскиот град Валисен стана хит на социјалните мрежи, откако речиси гол излезе низ прозорецот од станот. Тргнал во швалерај, но за време на сексот, се случило нешто непредвидено и морал веднаш да избега по гаќи. Тој кратко постои речиси го…

Read More

Хороскоп за 21 јануари: девицата е изморена, ракот емотивно неисполнет

Овем Мирен ден е пред вас и ова темпо одамна не сте го почувствувале. Претходно секогаш брзавте некаде и не успевавте да ги завршите целосно обврските, но откако го успоривте темпото, завршувате сѐ без притисок и стрес. Немате доволно сила за секојднев…

Read More

Хороскоп за 22 и 23 јануари: Водолијата е расположена за флерт, Близнаците имаат кавги со партнерот

ОВЕН Мирен викенд е пред вас и ова темпо одамна не сте го почувствувале. Претходно секогаш брзавте некаде и не успевавте да ги завршите целосно обврските, но откако го успоривте темпото, завршувате сѐ без притисок и стрес. Немате доволно сила за секојд…

Read More

(Видео) Поп со џип влезе во река на Водици па ги повика младите да рипаат по крстот

Снимка на свештено лице од Србија стана хит на социјалните мрежи, откако на видеото од традиционалното Богојавленско капење  попот прво со џип влегува на средe река, а потоа ги охрабрува учесниците да рипат во вода по крстот. „Немој, ќе се преврти“, из…