Author: Elena Tarchugovska

Read More

Виц на денот: Комарци на мотор

Се возат два комарци на мотор. Одеднаш тој од позади почнува да вреска: -Застани! -Што е?, прашува возачот на моторот. -Ми влезе мува во окото.
Текстот Виц на денот: Комарци на мотор е превземен од Reporter.mk.

Read More

Македонска Божиновска е лауреат за Антево слово 2024 година

Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“), во соработка со Здружението за развој на култура …
Македонска Божиновска е лауреат за Антево слово 2024 година Прочитај повеќ…

Read More

Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од „Пред дождот“ на Милчо Манчевски

И после 30 години, македонскиот филмски класик „Пред дождот“ на Милчо Манчевски инспирира нови режисери насекаде низ светот. Овојпат во Нов Зеланд: режисерката Лорен Тејлор …
Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од „Пред дождот“ на Ми…

Read More

Калиопи со концерти во Скопје и Битола

Македонска поп-рок ѕвезда Калиопи, ќе одржи концерти во Скопје, на 19 октомври, во „Арена Борис Трајковски“ како и во Хераклеа – Битола, на 20 јули. …
Калиопи со концерти во Скопје и Битола Прочитај повеќе »
Текстот Калиопи со концерти во…

Read More

Илјадници луѓе го пречекаа Бејби Лазања на плоштадот во Загреб, тој се расплака

По историскиот успех на Евровизија, односно второто место, Бејби Лазања денеска се врати дома. Тој беше пречекан од илјадници луѓе на плоштадот во Загреб. Пејачот …
Илјадници луѓе го пречекаа Бејби Лазања на плоштадот во Загреб, тој се расплака…

Read More

(Видео) Грузија со песна на Дарко Димитров настапи во финалето на Евровизија

Македонскиот композитор Дарко Димитров е автор на песната Firefighter, со којашто Грузија влезе и вечерва настапи во евровизиското финале. Погледнете го настапот: 
Текстот (Видео) Грузија со песна на Дарко Димитров настапи во финалето на Евровизија е …

Read More

(Видео) Двегодишно дете до совршенство го имитира настапот на евровизискиот претставник на Хрватска

Хрватскиот претставник на Евровизија, Бејби Лазања, важи за еден од фаворитите на финалето што треба да се одржи вечерва, па во Хрватска владее еуфорија и …
(Видео) Двегодишно дете до совршенство го имитира настапот на евровизискиот претставник…

Read More

Евровизија: Како Хрватска се радуваше за Србија

Во моментот кога Србија беше прогласена за финалистка на Евровизија, Теја Дора и нејзиниот тим скокаа и се радуваа, а реакцијата на претставникот на Хрватска, …
Евровизија: Како Хрватска се радуваше за Србија Прочитај повеќе »
Текстот Евровизиј…

Read More

Се огласи Ноле откако го удрија со шише во главата

Новак Ѓоковиќ се огласи по непријатноста што ја доживеа кога го напушташе теренот во Рим, и потпишувајќи автограми случајно беше удрен со шише во главата. Тенисерот …
Се огласи Ноле откако го удрија со шише во главата Прочитај повеќе »
Текстот …

Read More

Вардан Toзија – најдобар режисер на фестивал во Јужна Америка

Македонскиот режисер Вардан Тозија ја освои главната награда за Најдобра режија во интернационална конкуренција на најголемиот жанровски филмски фестивал во Јужна Америка, Fantaspoa. Fantaspoa, чие …
Вардан Toзија – најдобар режисер на ф…

Read More

(Видео) Финецот излезе од јајце со гол задник на Евровизија

Финецот Windows95Man на сцената  на „Евровизија“ излезе од јајце и трчаше наоколу со гол задник. На себе носеше само танга во боја на кожа. Во …
(Видео) Финецот излезе од јајце со гол задник на Евровизија Прочитај повеќе »
Текстот (Видео) Финец…

Read More

„Лена и Владимир“ награден на Julien Dubuque International Film Festival

13. издание на Меѓународниот филмски фестивал Julien Dubuque (JDIFF) ги објави своите победници, a „Лена и Владимир“, во режија на Игор Алексов, ја однесе дома …
„Лена и Владимир“ награден на Julien Dubuque International Film Festival Прочитај …

Read More

Награда за „Бизнисот на задоволството“ на фестивалот во САД што ги откри Спилберг и Џорџ Лукас

Долгометражниот филм „Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветaновски е добитник на наградата „Сребрено реми“ на „Хјустон интернешнал филм фестивал“ (WorldFest-Houston International Film Festival) во САД. …
Награда за „Бизнисот на задоволството“…

Read More

Виц на денот: Плавуша на избори

Виц на денот Плавуша оди да гласа со чевли пет броја поголеми од нејзината нога. Ја среќава другарката и ја прашува: „Мацо ма, што ти …
Виц на денот: Плавуша на избори Прочитај повеќе »
Текстот Виц на денот: Плавуша на избори е превземен од Rep…

Read More

(Видео) Рибарот Новак

Најдобриот светски тенисер, во регионот се подговтува за претстојните предизвици: Мастерсот во Рим, втроиот грен слем во сезоната Ролан Гарос, Вимблдон и Олимписките игри во …
(Видео) Рибарот Новак Прочитај повеќе »
Текстот (Видео) Рибарот Нова…

Read More

Виц на денот: Учителката ќе се мажи утре

Виц на денот: Намажена учтелка напишала на таблата: „Утре ќе се мажам“, па ги прашала децата: -Кое време е ова? Перо кренал два прста, па …
Виц на денот: Учителката ќе се мажи утре Прочитај повеќе »
Текстот Виц на денот: Учителката ќе се мажи у…

Read More

Почина таткото на Тоше Проески

Почина Никола Проески – татко на музичарот Тоше. Веста за неговата смрт на социјалните мрежи ја објави Дора, неговата ќерка. „Светол патот, татко мој“, напиша …
Почина таткото на Тоше Проески Прочитај повеќе »
Текстот Почина таткото на То…

Read More

Виц на денот: Сопружници разговараат за поранешниот дечко

Виц на денот: Жена и маж разговараат: -Погледни го оној пијаница, му вели жената. -Кој е тој, прашува мажот. -Пред 10 години ме запроси и …
Виц на денот: Сопружници разговараат за поранешниот дечко Прочитај повеќе »
Текстот Виц на денот: Сопруж…

Read More

Денес е светски ден на џезот

Денес е светскиот ден на џезот. По тој повод, министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска упати благодарност кон основоположниците на овој жанр, на сегашната генерација џезери …
Денес е светски ден на џезот Прочитај повеќе »
Тексто…

Read More

Која е сопругата на Педро Санчез која сега е во центарот на скандал: се запознале на забава, има неверојатна биографија

Истрагата што ја отвори судот во Мадрид против Бегоња Гомез, сопругата на премиерот Педро Санчез, има неизвесна иднина, по жалбата на обвинителите. Иако претходните денови …
Која е сопругата на Педро Санчез која сега е во центарот на скандал: с…

Read More

Иџе во поход по нова европска титула: „Очекувам добра трка“

Трикратниот европски шампион, Игор Стефановски Иџе овој викенд со трката во Австрија започнува нова сезона во која ќе се обиде да стигне до четвртата титула …
Иџе во поход по нова европска титула: „Очекувам добра трка“ Прочитај повеќе »
Текстот…

Read More

„Златен објектив“ за Столе Попов

Кинотеката го одбележува својот роденден, односно датумот кога во „Службен весник“ е објавен Законот за формирање на Кинотеката – на 29 април, во далечната 1974 …
„Златен објектив“ за Столе Попов Прочитај повеќе »
Текстот „Златен објектив“ за С…

Read More

(Фото) Познатиот македонски водител стана татко на близначиња

Познатиот македонски водител Марко Новески стана татко на близначиња, а радосната вест ја сподели на социјалните мрежи. „Добредојдовте Вања и Веда. Фала ти Цена што …
(Фото) Познатиот македонски водител стана татко на близначиња Прочитај повеќе…

Read More

Виц на денот: предизборен молк

Виц на денот -Што е предизборен молк? -Тоа е единствениот ден во годината кога политичарите не лажат.
Текстот Виц на денот: предизборен молк е превземен од Reporter.mk.

Read More

Дури има добри уши, ќе има добра музика, вели Бранислав Николов од „Фолтин“

„Дури има добри уши, ќе има добра музика. Страста е бран што се подига од трепетот во себе, и ако има некој да го врати …
Дури има добри уши, ќе има добра музика, вели Бранислав Николов од „Фолтин“ Прочитај повеќе »
Текстот Дури има добри уши, …

Read More

Најдобар филм на фестивал во Калифорнија – Филмот на Цветановски доби уште една награда во САД

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски ја доби наградата за најдобар долгометражен филм на „Риверсајд Филм фестивал“ во Калифорнија, САД. Фестивалот којшто се одржа од …
Најдобар филм на фестивал во Калифорнија – Филмот на Цветан…

Read More

Општина Центар организира хуманитарен настан за лекување на Кара Селовска

Општина Центар во сабота во Парк на Франкофонија организира музички хепенинг за собирање средства за лекување на Кара Селовска. Настанот е во организација на сите …
Општина Центар организира хуманитарен настан за лекување на Кара Селовска Прочи…

Read More

(Видео) Меган Маркл бакна друг маж, реакцијата на принцот Хари стана вирална на социјалните мрежи

Пред неколку дена на хуманитарното натпреварување во поло во Велингтон, Флорида, избраниците на принцот Хари забележаа две победи, што значи дека беа шампиони на овој …
(Видео) Меган Маркл бакна друг маж, реакцијата на принцот Хари стана виралн…

Read More

Oтворање на македонскиот павилјон на венециското биенале со просторната инсталација на Јанешлиева

Последните подготовки за отворањето на македонскиот павилјон на 60. Венециско биенале, со проектот “Inter Spem et Metum” на уметничката Славица Јанешлиева во објектот Scuola dei …
Oтворање на македонскиот павилјон на венециското биенале со прос…

Read More

Под слоганот „Приказна се чита“ денеска почнува Саемот на книга

Во арената „Борис Трајковски“ во Скопје денеска ќе биде отворено 36. издание на Саемот на книга, кој во седумте саемски дена ќе понуди книги од …
Под слоганот „Приказна се чита“ денеска почнува Саемот на книга Прочитај повеќе »
Текстот Под слог…

Read More

Ацо Пејовиќ на 3 август во Охрид – Голем концерт на ,,Билјанини извори’’

После незаборавните скопски концерти, „Balkan Media Production“ Ви ги претставува летните охридски спектакли. Ацо Пејовиќ, една од најголемите музички ѕвезди на Балканот, доаѓа повторно во …
Ацо Пејовиќ на 3 август во Охрид – Голем концер…

Read More

„Сила и нервоза“ – промовиран новиот албум на „Суперхикс“ во Кисела Вода

Во Домот на културата “Билјана Беличанец” беше промовиран новиот албум на Суперхикс, „Сила и нервоза”. Денешната промоција на новиот албум е само една од низата …
„Сила и нервоза“ – промовиран новиот албум на „Суперхикс“ во Кисела Вода Пр…

Read More

Виц на денот: Чак Норис на училиште

Виц на денот: Еднаш кога Чак Норис задоцнил на училиште, професорот му рекол: „Извини што дојдовме порано“. Кога Чак Норис се степал на училиште, родителите …
Виц на денот: Чак Норис на училиште Прочитај повеќе »
Текстот Виц на денот: Чак Норис…

Read More

„Временски сензации“ – изложба на скулптурите од керамика на Боро Новаковски

Скулптури од керамика на Боро Новаковски – Новак ќе бидат изложени во Уметничкиот Центар АРТ ХАБ во Скоопје, ГТЦ, 2 кат. Изложбата ќе се отвори на …
„Временски сензации“ – изложба на скулптурите од керамика на Боро Новаковски Прочит…

Read More

„Дискретниот шарм на македонскиот филм“ – три децении кинематографија во книгата на Ана Василевска

Во опуштена атмосфера, со придружба на џез се одржа промоцијата на книгата „Дискретниот шарм на македонскиот филм“ од Ана Василевска во „Јавна соба“. Книгата којашто …
„Дискретниот шарм на македонскиот филм“ – три децении кинематографија …

Read More

Утре концерт за три света по повод 50 години музичка кариера на Џафер

Во сабота вечер, на 13. април, во Јавна соба ќе се одржи концерт за душа, за уво и за јубилеј. Концерт за паметење по повод …
Утре концерт за три света по повод 50 години музичка кариера на Џафер Прочитај повеќе »
Текстот Утре концерт за три св…

Read More

Концерт на легендарните „Црвена јабука“ на 11 мај во Битола

Кога некој трае со децении и на некој начин стои како потсетник на се што е убаво и квалитетно, заслужува да биде ставен на златен …
Концерт на легендарните „Црвена јабука“ на 11 мај во Битола Прочитај повеќе »
Текстот Концерт на легендарните „…

Read More

Концерт со солистите од Националната опера и балет во рамки на фестивалот „Денови на македонска музика“

Вечерва со почеток во 20.00 часот во Националната опера и балет, ќе се одржи ексклузивен концерт со оркестарот и солистите од Националната опера и балет, …
Концерт со солистите од Националната опера и балет во рамки на фестивалот „Денови на мак…

Read More

(Видео) Стојне Николова лоша и провокативна во новиот видео запис: „Ноќва сум лоша, скријте чашите“

Стојне Николова е една од ретките за која може да се каже дека е комплетна пејачка, кога е во прашање овој вид на уметност. Пејачка …
(Видео) Стојне Николова лоша и провокативна во новиот видео запис: „Ноќва сум лоша, скријте чашите“ Прочитај п…

Read More

„Лајка“ организира пролетен маскенбал за домашни миленичиња и сопственици

Јавното претпријатие Лајка повика на добра забава со маски за крзнените пријатели. „Облечете го вашето домашно милениче во неговиот најатрактивен костим, не заборавајте да се …
„Лајка“ организира пролетен маскенбал за домашни миленичиња и сопст…

Read More

Виц на денот: Владата во Сахара

Што би се случило ако Владата одеднаш се телепортира во Сахара? – Првиот ден би се чуделе, вториот би одржале состанок, а третиот ќе поскапе …
Виц на денот: Владата во Сахара Прочитај повеќе »
Текстот Виц на денот: Владата во Сахара е пре…