Читам само: Зезалица

Read More

Гумени салонки од Баленсиага

По гумените сандали за на плажа, направени во соработка со „Крокс“, а потоа и сандалите на платформа, модниот бренд „Баленсиага“ промовира гумени салонки. Стилистите ги опишуваат како скап летен моден
Read More

Паркирала на место за лица со инвалидитет, па добила непријатна порака

Џесмин Свифт (19) во град во Британија паркирала на место кое било наменето за лица со посебни потреби. Кога се вратила во автомобилот, на предното стакло забележала брутална порака. Лицето кое ја ос
Read More

Тоблероне го враќа стариот облик и грамажа

Тоблероне се враќа на својот традиционален облик, откако одлуката да се зголеми јазот меѓу триаголниците и подигнатата цена предизвика без кај обожавателите на овој вкусен производ. Чоколадата во 2016
Read More

Хороскоп за 24 јули

Овен Денеска ќе бидете повнимателни од обично, и за секоја ваша постапка ќе размислувате двојно повеќе. Можни се повремени појаки главоболки како последица на временските промени. Комуникациите ви се
Read More

Човек запре ширење на пустината

Јакуба Савадого (70) од Буркина Фасо е еден од најважните луѓе во светот, веројатно поважен и од многу државници, но никој не го познава. Тој пронашол решение за еден проблем во кој сите експерти на с
Read More

Неделен хороскоп од 23 до 29 јули

Овен Ситуацијата е под контрола. Одлично се чувствувате уживајќи во друштвото на блиските пријатели. Иако работата напредува, тоа не значи дека треба да се опуштате. Добра, разработена организација но
Read More

Попладне силно невреме

Од Упрвата за хидромотеоролошки работи најавуваат дека времето попладне на повеќе места ќе биде нестабилно, со пороен дожд и грмежи. Локално ќе има појава на невреме со интензивен пороен дожд, силни е
Read More

(Видео) Прошета на јаже на висина од 35 метри

Жителите на француската престолнина имаа можност да видат необична акробација. Французинката Татјана Мосио Бонгонг прошета на јаже, кое било поставено на висина од 35 метри над Монтмартра. Според неј
Read More

Дневен хороскоп за 23 јули

Овен   Единствената опасност која ви се заканува денес е брзоплетост и површност. Никаде не ве фаќа место. Токму сега ќе се двоумите дали да прифатите некоја друга работа или да одбиете. Најважно од с
Read More

(Видео) Се расправаа кој да шутира пенал

Интересен момент можеше да се забележи на средината на второто полувреме за време на пријателскиот меч меѓу „Ливерпул“ и „Борусија Дортмунд“. „Ливерпул“ во тој момент водеше со 1:0 кога „Борусија Дорт
Read More

Затемнување на Месечината овој викенд

Последниот викенд од овој месец во ноќта меѓу петокот и саботата на 27 и 28 јули, ќе се случи затемнување на Месечината, процес за кој се очекува да биде најдолг во оовј век. Второто затемнување на Ме
Read More

Најбараните хакери во светот

Федералното биро за истрага (ФБИ) објавило листа на 41 најбаран човек во светот во сајбер криминалот. Тука се наоѓаат хакери кои биле спонзорирани од државите, оние кои краделе информации за Јаху меј
Read More

(Во живо) Британците го испорачуваат Асанж?

Еквадор е се поблиску до одлуката да го укине азилот на основачот на Викиликс Џулијан Асанж и да го исфрли од својата амбасада во Лондон, објавил американскиот истражувачки новинар Глен Гринвалд. Пре
Read More

Астронаут од Меѓународната вселенска станица настапи на концерт на Крафтверк

Германскиот астронаут Александер Герст синоќа „упаднал“ на концертот на Крафтверк. Герст се снимал од Меѓународната вселенска станица (МСС), а Европската вселенска агенција (ЕСА) денеска на интернет ј
Read More

Ја освои титулата светски првак, а ниту еднаш не заигра за Франција

Фудбалерите на Франција ја освоија втората титула светски првак. За тоа кој колку поединечно допринел за освојувањето на „Златниот глобус“ е тешко да се говори, но во тимот на „Триколорите“ сепак се
Read More

(Фото) Огромните црвени гаќи кои го симболизираат популизмот на политичарите од Лондон се враќаат во Чешка

Славните огромни црвени гаќи кои во 2015 година, 45 минути се вееле на Прашкиот замок, наместо знамето, до овој момент биле закачени на фасадата на Ред галерија во Лондон. Градот бил избран поради то
Read More

Отворен саркофагот во кој се веруваше дека се останките на Александар Македонски

Истражувачите го отворија саркофагот стар 2 000 години што беше пронајден во Египет и ги покрена шпекулациите во локалните и светските медиуми дека во него би можело да се наоѓаат посмртните останки
Read More

(Видео) Срби играа оро на плажите во Грција

На Фејсбук страницата „Live from Greece“, се појави снимка од една плажа во летувалиштето Полихроно, на која туристи од Србија почнале да играат српско оро. Србите сакаат да летуваат во Грција и го ко