Read More

Се распаѓа „Ту челос“

Виртуозите на виолончело Стјепан Хаусер и Лука Шулиќ, познати како „Ту челос“, нема да свират заедно откако ќе ја завршат турнејата вo Америка и Австралија што ќе трае до април следната година, пренес
Read More

Дете добивало закани на Фејсбук откако татко му го маскирал во Хитлер

Американец и неговиот син од Кентаки се најдоа на удар на јавноста затоа што момчето било маскирано во Адолф Хитлер, а неговиот татко носел нацистичка униформа за време на „Ноќта на вештерките“, прене
Read More

Како мозокот одлучува што ќе научи

За да дознае повеќе за светот, животното треба да направи многу повеќе отколку само да ја набљудува својата околина, па така тоа треба да научи кои движења, звуци и сентименти се најважни во неговата
Read More

Најдолговечниот народ на светот ја открива тајната за здрав и долг живот

Според најновата студија на Институтот за мерење и проценка на здравјето во светот, Шпанија до 2040 година ќе ја престигне Јапонија и ќе го заземе првото место во светот на табелата кога станува збор
Read More

Јапонија лансира сателит за следење на гасови со ефект на стаклена градина

Јапонија денеска успешно лансира сателит за собирање податоци поврзани со емисија на гасови со ефект на стаклена градина, соопшти јапонската агенција за истражување на вселената Јакса. Сателитот Ибуки
Read More

Географските мапи се лажни

Светот не е онаков каков што ни се прикажува на мапите, пишува IFLScience. Повеќето географски мапи што  ги имаме видено се засноваат на Меркаторовата проекција. Дури и „Гугл мапс“ до неодамна корист
Read More

Дневен хороскоп за 29 октомври

Овен  Не дозволувајте финансиските фрустрации да ви попречат на патот кон успехот во комуникацијата и завршувањето на работите. Тоа е привремена ситуација. Може да бирате: или одлучно да продолжите ко
Read More

(Видео) Девојче ја искулира Меланија Трамп

Фотографија од едно девојче во Белата куќа кое воошто не изгледа заинтересирано и импресионирано што ја запознало првата дама на САД, Меланија Трамп, го привлече вниманието на социјалните мрежи. Мела
Read More

(Фото) Станија гола вози скутер

Српските медиуми дојдоа во посед на фотографии на кои балканската старлета Станија гола вози скутер. Српските медиуми пишуваат дека фотографиите се направени во 2012 година. За фановите Станија е позн
Read More

(Фото) Стапалото на Лила едвај влезе во штиклите, прстите останаа згмечени

Водителката Лила Филиповска за 47 роденден доби скапи црни салонки, кој се со потписот на модниот дизајнер Ив Сент Лорен. Откако се пофали дека ги има, сега покажа и како и прилегаат на ногата. На Инс
Read More

Џенифер Гарнер има нов дечко

Џенифер Гарнер има нов дечко со кого е повеќе од шест месеци. Веста доаѓа само две недели откако 46-годишната актерка официјално се разведе од таткото холивудската ѕвезда Бен Афлек. Гарнер и Афлек има
Read More

Кралицата Елизабета го напушта престолот

Британската кралица Елизабета Втора најверојатно ќе абдицира кога ќе наполни 95 години и власта ќе му ја предаде на својот син, принцот од Велс‚ Чарлс, пишуваат британските медиуми. Според пишувањата,
Read More

Меган успеа да ги налути фановите

Меган Маркл во моментов важи за најголемата ѕвезда во британското кралско семејство. Луѓето ја обожаваат, и тоа јавно го покажуваат кога таа ќе се појави во јавноста. Но на едно од последните појавува
Read More

„Медицински кловнови” на Клиниката за детски болести во Скопје

Специјално обучени медицински лица ќе ја подобруваат психолошката состојба на тешко болните хоспитализирани лица, во Клиниката за детски болести во Скопје. Станува збор за спроведување на проект “Меди
Read More

Предавање: Темниот универзум – Продолжува циклусот на Скопско астрономско друштво

Темна материја и темна енергија се два концепти кои, освен придавката „темна“, немаат ништо заедничко бидејќи се воведени за да опишат различни особини на Вселената. На предавањето што ќе се одржи во
Read More

Дуа Липа на романтичен одмор во Индија

Пејачката помина две недели во Индија со својот дечко. Двајцата го посетиле резерватот за тигри Рантамбор, градовите Џејпур, Џодпур, како и егзотичните држави Гоа и Керала. „Патување што го планиравме
Read More

Купиле друштвена игра, наместо картички, во кутијата нашле шест дијамантски прстени

Млад пар од Австралија пронашол шест дијамантски прстени во кутија со  друштвена игра која ја купиле за два долари. Крис (27) и неговата девојка Менди кои се преселиле од Сиднеј во Торонто на почетоко
Read More

Шест љубовни комбинации во хороскоп

Шест комбинации во хороскопот ја создаваат најубави љубовни приказни: Вага и Скорпија Вагите и Скорпиите се одлични пријатели, но и партнери во љубовта. Вагите уживаат кога се посакувани, а Скорпиите
Read More

(Фото) Постарата сестра на Брена, Факета, сосема поинаква од славната пејачка

Лепа Брена често зборува за својот брат Фарук и сестрата Факета. Нејзиниот брат настапуваше во емисијата „Никогаш не е доцна“. Познатоата регионална ѕвезда за време на ова шоу открила дека и Фарук, но
Read More

Никој не му дојде на роденден, ама НБА му направи вистинска роденденска прослава

Клубот Феникс Санс одлучил на малиот Теди, кој остана сам за роденденот оти никој од другарчињата не му дојде, да го почести со влезници за натпреварот против Лос Ангелес Лејкерси за да го прослави ро