Read More

Мигранти провалиле во домот на Дино Мерлин

Двајца мигранти во доцните полночни часови, провалиле во семејниот дом на Дино Мерлин во Сараево. Според неофицијални извори, арамиите влегле во домот на босанскиот пејач преку прозор, не обрнувајќи в
Read More

Научниците предупредуваат: Последен повик за спас на светот од климатските катастрофи

Потребни се итни промени за да се спречи ризикот од екстремна топлина, суша, поплави и сиромаштија, покажува најновиот извештај за климатски промени. Водечките светски научници за климатски промени, п
Read More

Неделен хороскоп од 8 до 14 октомври

Овен На работното место ќе има сè повеќе случувања. Не само на тема работни задачи, туку ќе се активираат и случувања поврзани со меѓучовечките односи, условите на работа, услугите кои ги давате или д
Read More

Матичните клетки имаат способност да се организираат во псевдо-ембриони

Истражувачи при Универзитетот во Женева (UNIGE), Универзитетот во Кембриџ, Велика Британија и Сојузниот технолошки институт на Лозана (EPFL) велат дека матичните клетки од глувци имаат способност да п
Read More

Захарова: Дали Нато сојузот на Столтенберг најавува „Нов светски поредок“

Портпаролката на Руското министерство за надворешни работи на Русија Марија Захарова, во редовното неделно обраќање до јавноста, изјави дека се сомнева дека НАТО планира да создаде „Нов светски поредо
Read More

Во Романија пропадна референдумот за забрана на истополови бракови

Дводневниот референдум во Романија на кој гласачите одлучуваа за уставните измени според кои семејството би било дефниирано како заедница меѓу маж и жена, со што би се забранил истополовиот брак, не
Read More

Бекамови ја продадоа куќата во Лос Анџелес

Еден од најпознатите и најмоќни двојки на денешницата, Дејвид и Викторија Бекам заработија со продажбата на нивната луксузна куќа во Лос Анџелес. Поранешниот фудаблер и поранешната музичка британска ѕ
Read More

SpaceX на Елон Маск со ракета го осветли ноќното небо над Калифорнија (ВИДЕО)

Компанијата SpaceX на претприемачот Елон Маск успешно лансираше сателит во вселената од западниот брег на САД, притоа воодушевувајќи голем број на корисници на социјалните мрежи во Калифорнија. Ракета
Read More

Лидија Вукичевиќ ќе се мажи вторпат

Српската глумица Лидија Вукичевиќ ќе се мажи вторпат. 56-годишната актерка веќе некое време е во врска што ја крие од јавноста, па не го открива ни мажот со кого се гледа. „Точно е дека ќе има венчавк
Read More

Нова ДНК алатка ја предвидува висината и детектира ризици за сериозни болести

Новата ДНК алатка, создадена од страна на научници при Државниот универзитет во Мичиген, може точно да ја предвиди висината на луѓето и потенцијално да процени ризици за појава на сериозни болести, ка
Read More

Дневен хороскоп за 8 октомври

Овен Потрудете се да остварите добра соработка со другите, немојте да се нервирате за тоа кој што зборува. Секако, ако постои начин да го израдувате партнерот направете го тоа, не дозволувајте се да с
Read More

(Видео) Снимка која покажува како настанл целиот хаос по мечот меѓу МекКрегор и Хабиб

Нова снимка го открива моментот по кој настана вистински хаос по боксерскиот меч во Лас Вегас УФЦ кој се одвиваше меѓу Хабиб Нурмагомедов и Конор Мекгрегор. Снимките првично покажуваат дека и славниот
Read More

(Фото) „Тато, Бог не проклона“, Вељко во посета на гробот на Аркан  

Вељко Ражнатовиќ го посети гробот на својот татко Жељко Ражнатовиќ Аркан и тоа го сподели со следбениците на социјалните мрежи. Младиот боксер стана успешен во својата професионална кариера. Вели дека
Read More

(Фото) Анета Андонова знае да биде секси

Познатото ТВ лице, Анета Андонова, уредник на образовната програма на МРТВ, во секси црн фустан и високи штикли, замина на свадба кај блиски пријатели. Откако ја објави фотографијата на својот Фејсбук
Read More

Збогум, Мистер Бин

Еден од најдобрите комичари, Роуан Аткинсон, кој го играше ликот на легендарниот Мистер Бин, рече дека нема веќе да се појавува во оваа улога. „Се сомневам дека тој некогаш пак ќе се појави. Стигнуват
Read More

(Фото) Емина со новиот дечко во Германија

На прашање за наводната љубовна романса со турскиот милионер, Емина Јаховиќ, бесно ја затворила вратата на автомобилот,пишуваат медиумите. Сепак,  пејачкта е сликана во Германија, кога турски туристи
Read More

(Фото) Лоба во бањарка снима на Санторини

Викторија Лоба снимаше спот во Санторини, Грција со македонската диџејка Марга Сол. Тие се пофалија на своите Инстаграм профили. Викторија пред една недела постојано споделуваше слики од Санторини, ко