Read More

„Вардар“ нема да игра во Лигата на шампионите

Женскиот шампион на Македониј во ракомет, „Вардар“, и официјално не се пријави за настап во Лигата на шампионите следната сезона. Европската ракометна федерација објави дека за натпреварувањето се пријавиле вкупно 26 екипи, ама дека меѓунив не е…

Read More

Кладилниците Моцарт најавуваат донаторска кампања

Под мотото „Заедно можеме сè“, со секое одиграно ливче во текот на Светското фудбалско првенство, играчите ќе донираат во хуманитарни цели Спортските обложувалници „Моцарт“ , како општествено одговорна компанија со десетгодишно присуство во Македонија, ја…

Read More

(Видео) Одглуми срцев удар пред неговата хаска

Сопствениците на кучиња и мачки постојано снимаат моменти со своите миленици со намера да ја уловат нивната реакција. Често во таквите игри домашните миленици спонтано реагираат на некаква замка, но некогаш знаат и да го…

Read More

(Видео) Два километри возел во рикверц на преполн автопат

Безбедносните камери во Охајо забележале неверојатен потег на возач кој на преполн автопат решил да се исклучи а потоа повторно да се вклучи возејќи во рикверц, речиси два километри. Според времето забележано на снимката, овој…

Read More

Планот на Илуминатите од 1922 година е Европа да исчезне

Никогаш во историјата луѓето не ја прифатиле својата политичка и културна пропаст, како што тоа денеска го прават Европа, Северна Америка и Австралија пишува henrymakow.com. Системот вешто ги прикрива причините за масовните миграции, кои ни се…

Read More

(Фото) Ковчег на тркала

На социјалните мрежи се појави необична фотографија од момче што вози ковчег. Засега не е познато местото каде што е направена фотографијата, но многумина се пошегуваа во коментарите дека веројатно станува збор за новитет на…

Read More

Мистериозна болест ги нападнала американските дипломати

Американскиот Стејт департмент повикал група дипломати од Кина поради загриженоста дека се заболени од мистериозна болест што предизвикува оштетување на мозокот. Ваквата болест е слична на онаа што ја претрпеле дипломатите на Куба минатата година,…

Read More

Ќе се снима второ продолжение на „Бушава азбука“

По 33 години ќе се снима второ продолжение од серијата „Бушава азбука“. Режисерот Слободан Унковски и драматургот Горан Стефановски работат на ново сценарио за детската серија. Серијата првпат се снимаше 1985 година, во продукција на…

Read More

Нострадамус и Баба Ванѓа го добивале знаењето од ист извор

Метафизичкиот запис на сѐ што поминало е познат како акаша и се споменува на повеќе места во Библијата. Акаша претставува еден вид меморија во која се забележани секоја мисла, секој настан, секое чувство и намера…

Read More

Си-ен-ен се обиде да го напише зборот Русија на кирилица

Американскиот телевизиски канал Си-ен-ен направил грешка во пишувањето на зборот Русија (Rossiя) за време на директниот пренос. За време на емисијата во живо на мултимедијалниот екран зад грбот на телевизискиот водител требало да се појави…

Read More

Глобалистите панично загрижени поради популизмот во Европа

Билдерберг глобалистите се загрижени поради популистичките движења кои се повеќе се шират низ Еврпа. Годишниот елитистички собир ќе се одржи оваа недела од 7 до 10 јуни во Торино, место во кое Италија ја избра…

Read More

Хемотерапијата е бескорисна и штетна за пациентите со рак на дојката

Според најновите истражувања, сите заболени од карцином на дојката, а кои биле подложни на хемотерапија, се ставиле во непотребен ризик. Истражувањето покажало дека повеќе од 123.000 жени во САД и 23.000 во Велика Британија биле…

Read More

Четкар во аргентинско радио-шоу

Популарното аргентинско радио-шоу „Дискорама“ дел од емисијата овој викенд ќе ја посвети на македонскиот џез-музичар  Владимир Четкар. Тој е најавен како мултиталент, музичар, вокалист и продуцент кој соработувал со многу светски музичари во својата кариера.…

Read More

Повеќе од 8 милиони деца на психијатриски лекови што го нарушуваат умот

Додека на сѐ поголем број деца им се препишуваат психијатриски лекови за нарушена хиперактивност и дефицит на внимание, паралелно со тоа се зголемува и злоупотребата. Ова ги навело експертите да се запрашаат зошто толкав голем…

Read More

Америка се подготвува за војна во Европа!

Европските граѓани, транспортот на американските воени сили низ Европа ја споредуваат како акции слични на оние од времето на крајот на Студената војна. Американскиот конвој веќе се соочува со бесот на локалнтие жители. Десетици американски…

Read More

Светот останува без питка вода

Нашата Земја ќе остане без питка вода! Ова го говорат научниците на НАСА кои го алармираа светот, додавајќи дека 37 најголеми водени базени на светот, сега се сооочуваат со недостаток на вода поради тоа што…

Read More

Научници откриле нов мозок во човечкото тело

Австралиски научници од универзитетот Флиндерс тврдат дека пронашле нов мозок во човечкото тело. Тие заклучиле дека во човечкото тело постои друг мозок кој работи независно од централниот нервен систем и се наоѓа во цревата. Новооткриениот мозок е наречен ентерален (цревен)…

Read More

(Видео) Му рече „Мрш“ пред матичарот

Нина Прлја и Младен Вулетиќ неодамна се венчале во Парови, но нивниот најубав ден и самиот чин на венчавката минаа и повеќе од хаотично. Проблемите почнале пред да застанат пред матичарот, а потоа и при…

Read More

Бразилец излепил „буба“ со сликички од Светското првенство

Енрике Педроти од Бразил го излепил својот автомобил „буба“ со 15.000 сликички од фубалери што ќе игаат на Светското првенство во Русија. За убаво да ја излепи колата му помогнале и пријателите. Тој за бразилските…

Read More

(Видео) Борец самиот се нокаутираше во рингот

Дебитантот во УФЦ Хозе Торес го совлада Џеред Брукс, а неговата победа може да се стави во категоријата „најбизарна“. Брукс имаше тотална иницијатива, го „кршеше“ ривалот, но кога го фрли на земја направи голема грешка.…

Read More

(Видео) Зоран продава роба за матура

Многу луѓе во Макаедонија сметаа дека К-15 се секогаш пред времето, а нивните сатирични скечови потајно секогаш ја предвидуваа иднината за земјава. К-15 на големо разочарување на обожавателите долго време веќе не постојат, но нивните скечеви…

Read More

(Видео) Рос Смит има откачена баба

Рос Смит за себе вели дека е професионален идиот и тоа е првата работа што ја пишува на неговиот инстаграм-профил. Тие што ја виделе баба му коментираат дека тоа што е „идиот“ му е наследна…

Read More

Момче стана од инвалидска количка и му го украде шоуто на Доналд Трамп

Осумгодишно момче од Индијана, кое било инспирација за да се донесе сојузниот закон кој на терминално болните им дава право да пробаат експериментални лекови, го украде шоуто за време на потпишувањето на актот. Џордан Меклин […]

Read More

Ќерката на Синан Сакиќ се прости од татко си

На социјалните мрежи луѓето масовно почнале да се простуваат од легендата на народната музика Синан Сакиќ, кој почина рано утрото во петок, на 1 јуни, на 62-годишна возраст. Најтажна е неговата ќерка Џулкица Сакиќ Амзиќ, […]

Read More

Меланија се огласи на „Твитер“, но сите мислат дека постот е на Трамп

Првата дама на САД, Меланија Трамп, која не е видена во јавност од операцијата овој месец, на социјалните мрежи возвратила на шпекулациите за нејзиното здравје и брак. На својот твитер-профил таа напишала дека медиумите работат […]

Read More

Стилот на Карлеуша не е по ќеф на фановите

На снимањето на полуфиналната емисија од музичкото шоу „Ѕвездите на Гранд“ Јелена Карлеуша дојде облечена во светлосино палто и мини здолниште во истата боја. Таа пред снимањето објави неколку фотографии на своите социјални мрежи, а следбениците […]

Read More

Пентагон открил НЛО над Пацификот во 2009 година

Суперсонично УФО во облик на тик-так бонбона било забележано од страна на американските воздухопловни сили, пред да исчезне во облаците, пишува британски Сан. Ова го пишува во извештајот на Пентагон од 2009 годна, кој известува […]

Read More

Лука Лазукиќ пред бракот планирал на Наташа Беквалац да ѝ земе сè

Стеван Јаковљевиќ тврди дека поранешниот кошаркар Лука Лазукиќ ги чувал сметките од ресторан и сè што плаќал додека бил со својата сопруга Наташа Беквалац затоа што имал  цел да се разведе од неа и да […]

Read More

Наметката на Силвестер Сталоне не била дел од сценариото

Серијалот филмови за Рамбо е еден од најпопуларните на сите времиња. Ги гледале многумина луѓе ширум светот, и тоа во повеќе наврати, а најверните обожаватели напамет го знаат секој детаљ од овие остварувања. Но, Силвестар […]

Read More

Почина Синан Сакиќ

Пејачот Синан Сакиќ починал рано утринава во Белград по долгата борба со тешка болест. На легендарниот пејач минатата година му биле вградени стентови во жолчните канали, но лекарите по редовните прегледи утврдиле дека тоа не […]

Read More

Вондер вуман ќе ја води „Евровизија“ во Израел

Организаторите на „Евровизија“ во Израел открија дека ја поканиле светската филмска ѕвезда Гал Гадот да ја води „Евровизија 2019“. Тие веднаш по победата на Нета стапиле во контакт со израелската актерка најпозната по улогата на […]

Read More

Се самоубила откако хирургот ѝ ги отстранил јајчниците без дозвола

Жената која била оперирана од еден од најпознатите британски хирурзи извршила самоубиство затоа што лекарот, кој сега е под истрага на Националната здравствена служба, ѝ ги отстранил јајниците по операцијата под изговор дека му пречеле. […]

Read More

Данска забранува носење бурки во јавност

Данскиот парламент го усвоил денеска законот кој предвидува забрана за носење облека што го покрива лицето, како муслиманските ниџаб и бурка, со што се приклучи на европските земји кои претходно ја воведоа ваквата забрана. Законот […]

Read More

(Фото) Берта Додевска во прегратка на Чолиќ

Водителката Берта Додевска на својот фејсбук-профил објави заедничка фотографија со српскиот пејач Здравко Чолиќ за да му го честита 67. роденден. На фотографијата Берта го гушка Чолиќ, па напиша „Што се 67 години за ваков […]

Read More

Ким Кардашијан со Доналд Трамп во Белата куќа

Американската телевизиска ѕвезда Ким Кардашијан Вест ја посети Белата куќа поради разговор со Доналд Трамп во име на жените кои служат доживотна казна затвор поради трговија со дрога. Кардашијан Вест побарала помилување за Алис Мери […]

Read More

Зинедин Зидан поднесе оставка

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, поднесе оставка на функцијата. Светските медиуми објавија дека, францускиот тренер кој пред пет дена со Реал ја освои третата последовна титула во Лигата на шампионите, решил да се повлече по состанокот […]

Read More

(Фото) Јелена Џоковиќ поддршка за Ноле на трибините

Сопругата на најдобриот српски тенисер Новак Џоковиќ, Јелена, беше дел од неговата поддршка на трибините на „Сузан Ленглен“, теренот каде што се играше мечот во рамките на второто коло на Ролан Гарос. Џоковиќ го совлада […]

Read More

Беквалац: Ќе му вратам сè на Лазукиќ, а на крај ќе го честам пица

Српската пејачката Наташа Беквалац на поднесените барања за развод од страна на нејзиниот сопруг Лука Лазукиќ, кој сега и бара 20 милиони динари за направените трошоци, му порачала дека има намера да му врати сè. […]

Read More

Харви Вајнстин обвинет за силување

Против холивудскиот продуцент Харви Вајнстин (66) е подигнато обвинение за повеќе силувања откако поротата во Њујорк изгласала да се подигнат обвиненија за силувања против него, како и за кривичен сексуален акт. „Големата порота изгласала да […]