Author: Novinar Clip

Read More

(Видео) Тамара Грујеска заврши на 12-то место на детската евровизија, Франција повторно победи

Македонската претставничка на детската евровизија, Тамара Грујеска, во Ница, Франција, се пласира на 12-тото место. Франција втортпат по ред победи на музичкото натпреварување, овојпат со …
(Видео) Тамара Грујеска заврши на 12-то место на детск…

Read More

Парис Хилтон роди ќерка на 42-годишна возраст, 10 месеци откако стана мајка на момче преку сурогат-мајка

Парис Хилтон роди ќерка е веста што во последните неколку часа ги преплави светските медиуми. Богатата наследничка и нејзиниот сопруг Картер Реум добија девојче 10 …
Парис Хилтон роди ќерка на 42-годишна возраст, 10 месеци откако стана мајка на…

Read More

Две нови награди за Манчевски

Уште две нови меѓународни награди освои овој месец македонскиот режисер Милчо Манчевски, а неговиот најнов филм „Кајмак“ продолжува со фестивалските прикажувања и кинопремиери низ Европа. …
Две нови награди за Манчевски Прочитај повеќе »
Тексто…

Read More

Модел на „Онли фанс“ потрошила 250.000 евра на операции: „Никој не ме препознава на личната карта“

Дениз Роша (39) од претходно ѝ беше позната на светската јавност како адвокатка и модел на „Онли фанс“. Имено, адвокатката, која на една популарна социјална мрежа …
Модел на „Онли фанс“ потрошила 250.000 евра на операции: „Никој не ме препозна…

Read More

(Видео) На концертот на Раста во Загреб настана хаос, реагира и полицијата

Настапот на Стефан Ѓуриќ-Раста, еден од водечките регионални поп-фолк рапери, во клубот The Best на загрепски Јарун во петокот вечерта предизвика гнев кај поголема група …
(Видео) На концертот на Раста во Загреб настана хаос, реагира и полиција…

Read More

(Видео) Снуп Дог откри дека сепак не се откажува од марихуаната

Откога Снуп Дог минатата недела рече дека ќе се откаже од цигарите, фановите беа поделени и вџашени бидејќи мислеа дека раперот можеби решил да не …
(Видео) Снуп Дог откри дека сепак не се откажува од марихуаната Прочитај повеќе »
Текстот (Виде…

Read More

Бритни Спирс првпат во јавноста по објавувањето на мемоарите: беше во друштво на пријател

Пејачката Бритни Спирс првпат е видена во јавноста по објавувањето на мемоарите The woman in me. Таа шеташе низ Холивуд, придружувана од Кејд Хадсон, агент …
Бритни Спирс првпат во јавноста по објавувањето на мемоарите: беше во друштво на прија…

Read More

Несреќниот роденден на Џо Бајден: свеќите на тортата за малку ќе предизвикаа пожар

Бајден е најстариот претседател во историјата на Соединетите Американски Држави, а доказ за тоа е и бројот на свеќички на неговата роденденска торта. Тоа го …
Несреќниот роденден на Џо Бајден: свеќите на тортата за малку ќе предизвикаа пожар Пр…

Read More

На Шакира ѝ се закануваат 8 години затвор за даночно затајување, утре е на суд во Шпанија

Шакира, колумбиската латино-пејачка, добитничката на Греми, утре е на суд во Барселона под обвинение дека ги измамила шпанските даночни власти за 14,5 милиони евра (12,7 …
На Шакира ѝ се закануваат 8 години затвор за даночно затајување, утре …

Read More

Гордон Ремзи стана татко шести пат на 57-годишна возраст

Познатиот телевизиски готвач, Британецот Гордон Ремзи (57), и неговата сопруга Тана (49) станаа родители шести пат, објавија на „Инстаграм“ и додадоа дека синот ќе го …
Гордон Ремзи стана татко шести пат на 57-годишна возраст Прочитај повеќе »

Read More

Македонски филмови во фокус на најпрестижниот фестивал на Балтикот

На престижниот меѓународен филмски фестивал “Tallinn Black Nights Film Festival” во Талин, Естонија, кој е и најпознат и најголем филмски фестивал на Балтикот, се одвива …
Македонски филмови во фокус на најпрестижниот фестивал на Балтикот Прочи…

Read More

Почина актерот Мето Јовановски

На 77-годишна возраст денеска почина актерот Мето Јовановски. Веста ја објави на социјалните мрежи неговиот колега, Драган Спасов-Дац. „Мето Јовановски се пресели во легендите. Нека …
Почина актерот Мето Јовановски Прочитај повеќе »
Текстот Поч…

Read More

Елена Божиновска: млада инфлуенсерка, која, наместо да промовира брендови, поттикнува промени и се бори за правата на децата

Младата Елена Божиновска, која веќе извесен период живее во Италија и е стипендист на италијанската влада и е на магистерски студии, насока бизнис-менаџмент и иновации …
Елена Божиновска: млада инфлуенсерка, која, наместо да промовира брендови,…

Read More

Почина актерот Жарко Лаушевиќ

Актерот Жарко Лаушевиќ (63) почина денеска по кратко и тешко боледување, соопшти неговата сопруга Анита Лаушевиќ. „За датумот и местото на погребот јавноста ќе биде …
Почина актерот Жарко Лаушевиќ Прочитај повеќе »
Текстот Почина актерот Жарко …

Read More

(Видео) Северина се расплака на настап: се обиде да продолжи да пее, а реакцијата на публиката беше неверојатна

Пејачката не можеше да ги задржи солзите. Северина ги изненади сите кога на еден настап заплака на сцената среде песната „Роџено моје“. Пејачката плачеше додека …
(Видео) Северина се расплака на настап: се обиде да продолжи да пее, а реакцијата…

Read More

Мице Јанкуловски со самостојна изложба во реномираната галерија „Галатека“ во Букурешт

Утре, 14 ноември 2023 во 19 часот ќе се отвори самостојната изложба на Мице Јанкуловски „Над црното“ во реномираната галерија „Галатека“ во Букурешт, Романија. Куратори …
Мице Јанкуловски со самостојна изложба во реномираната галерија „Галатека…

Read More

(Видео) „Можеш ли да ми се потпишеш на градите“ – Новак Ѓоковиќ доби необично барање за автограм

Српскиот тенисер низ годините доби многу необични барања, но ова ќе остане високо на таа листа. Новак Ѓоковиќ го совлада Холгер Руне и со тоа …
(Видео) „Можеш ли да ми се потпишеш на градите“ – Новак Ѓоковиќ доби необично барање за автограм Про…

Read More

Три хороскопски знаци кои ќе имаат среќа со пари овој месец

На сите ќе им биде полесно месецов да постигнат изобилство и просперитет, но познавачите на астрологијата наведуваат дека за неколку знаци финансиските победи ќе бидат …
Три хороскопски знаци кои ќе имаат среќа со пари овој месец Прочитај повеќ…

Read More

Тејлор Свифт ги надмина Лајонел Ричи и Пол Макартни по бројот на номинации за Греми наградите

Пејачката Тејлор Свифт го собори рекордот по број на номинации за Греми наградите. Имено, таа се најде на кратката листа на номинирани за најдобра песна, …
Тејлор Свифт ги надмина Лајонел Ричи и Пол Макартни по бројот на номинации за Греми нагр…

Read More

Фонтана ги налути жителите на Виена: „Изгледа како да ја правело дете со пластелин, а чини 2 милиони евра“

Виена доби нова фонтана што свечено беше отворена од австрискиот претседател Александар Ван дер Белен и градоначалникот на Виена Мајкл Лудвиг, кои го поздравија „извонредниот …
Фонтана ги налути жителите на Виена: „Изгледа како да ја правело де…

Read More

Роналдо ја купи компанијата која ја тужел 11 пати, на вработените веднаш им поделил бонус

Кристијано Роналдо ја презеде медиумската компанија „Кофина Медиа“ за 57 милиони евра. Секој вработен во компанијата, чии дел се бројни списанија и водечката мрежа „ЦМТВ“, …
Роналдо ја купи компанијата која ја тужел 11 пати, на вработените ведн…

Read More

Ѓоковиќ: Го учам син ми кога навива да го почитува противникот

Tенисерoт Новак Ѓоковиќ откри како го насочува својот син Стефан сега кога јуниорот е присутен на речиси секој натпревар на Партизан во Евролигата. Новак сериозно …
Ѓоковиќ: Го учам син ми кога навива да го почитува противникот Прочитај повеќе …

Read More

„Вакво признание се добива еднаш во кариерата“ – Дино Имери најдобар уметник на УКИМ за минатата година

На пијанистот Дино Имери на свечена церемонија му беше доделено признанието за најдобар уметник на УКИМ за 2022 година. Наградата е по повод Светскиот ден на …
„Вакво признание се добива еднаш во кариерата“ – Дино Имери најдобар уметник на УКИМ…

Read More

Симон Трпчевски издаде нов албум за престижната британска куќа „Лин Рекордс“

Македонскиот пијанист со светска слава, Симон Трпчевски, издаде нов албум за престижната британска куќа „Лин Рекордс“. На албумот, Трпечeвsки соработува со романскиот диригент Кристијан Мачелару и …
Симон Трпчевски издаде нов албум за престижна…

Read More

Актерката што одбива да се потчини на стандардите за убавина: „Никому не му треба рамен стомак“

27-годишната актерка Лили Рајнхарт не сака да се потчинува на стандардите за убавина и на социјалните мрежи често коментира дека се наметнуваат многубројни идеали. Нејзиниот …
Актерката што одбива да се потчини на стандардите за убавина: „Ником…

Read More

Продуцентската куќа на Роберт де Ниро прогласена за виновна за родова дискриминација

Компанијата на познатиот актер Роберт де Ниро ќе мора да ѝ плати на поранешна вработена 1,2 милион долари поради обвинувања дека ја навредувал затоа што …
Продуцентската куќа на Роберт де Ниро прогласена за виновна за родова дискриминација Проч…

Read More

Дијана Имери во Тбилиси: „Бев првата жена којашто диригираше со тој оркестар“

Аплаузи, стоечки овации и позитивни коментари доживеа македонската диригентка, маестра Дијана Имери Илкоска, по концертот којшто на 6 ноември се одржа во преполната сала на …
Дијана Имери во Тбилиси: „Бев првата жена којашто диригираше со тој о…

Read More

(Видео) Успеав, жив сум: Оскаровецот Џаред Лето се искачи на врвот на Емпајер стејт билдинг

Оскаровецот Џаред Лето стана првиот актер што се искачи на Емпајер стејт билдинг. За да го прослави почетокот на турнејата на својот бенд Thirty Seconds …
(Видео) Успеав, жив сум: Оскаровецот Џаред Лето се искачи на врвот на Емпајер стејт билди…

Read More

Амал Клуни е непогрешлива во модните избори: нејзиниот есенски изглед е идеален за активен ден

Амал е адвокатка со извонредно чувство за мода. Амал Клуни, либанско-британска адвокатка специјализирана за човекови права и избраничка на Џорџ Клуни, е дама што без …
Амал Клуни е непогрешлива во модните избори: нејзиниот есенски изглед е идеа…

Read More

Роџер Вотерс од „Пинк флојд“ го поддржа Хамас

Коосновачот на „Пинк флојд“, гитаристот, текстописец и композитор Роџер Вотерс, рече дека Хамас имал морална обврска да се спротивстави на окупацијата на 7 октомври и …
Роџер Вотерс од „Пинк флојд“ го поддржа Хамас Прочитај повеќе »
Текстот Роџ…

Read More

Робот до смрт здроби работник во фабрика во Јужна Кореја, помеша човек со кутии за храна

Робот во Јужна Кореја згмечил човек до смрт, затоа што го помешал со кутиите со храна со чиј пренос управувал, јавуваат локалните медиуми, а денеска …
Робот до смрт здроби работник во фабрика во Јужна Кореја, помеша човек со кутии за храна Проч…

Read More

Инфлуенсерка од Бразил почина по липосукција на колено, доживеала срцев удар

Бразилска моделка и инфлуенсерка Луана Андраде почина по липосукција на коленото. Како што пренесува „Дејли мејл“, оваа дваесет и деветгодишна девојка починала во болница во …
Инфлуенсерка од Бразил почина по липосукција на колено, доживеала ср…

Read More

Прогласен најзгодниот маж на светот за оваа година

Актерот Патрик Демпси е прогласен за најсекси маж на годината од страна на магазинот „Пипл“. Поминаа речиси две децении откако Патрик Демпси се појави на …
Прогласен најзгодниот маж на светот за оваа година Прочитај повеќе »
Текстот Прогласен н…

Read More

Денеска и утре проекции на македонскиот филм „М“ на Вардан Тозија на фестивалот во Котбус

Филмскиот фестивал Котбус (ФФЦ) е еден од водечките меѓународни фестивали на источноевропскиот филм и годинава се одржува од 7 до 12 ноември. Денеска во 13 …
Денеска и утре проекции на македонскиот филм „М“ на Вардан Тозија на фестивалот во Кот…

Read More

„Танец“ со концерт во чест на Васка Илиева

Одложениот концерт на „Танец“ во чест на Васка Илиева, ќе се одржи овој четврток, на 9 ноември, во 20 часот, во Домот на АРМ. Васка …
„Танец“ со концерт во чест на Васка Илиева Прочитај повеќе »
Текстот „Танец“ со концерт во чест на Васка Илиев…

Read More

Скарлет Јохансон ja тужи вештачката интелигенција: нејзиниот глас и лице биле користени во реклама

Актерката Скарлет Јохансон почна правна постапка против апликацијата за вештачка интелигенција која го користела нејзиниот глас и нејзиното лице во онлајн-реклама, без притоа да им …
Скарлет Јохансон ja тужи вештачката интелигенција: нејзиниот …

Read More

(Видео) Фановите бараат отстранување на сцена од „Пријатели“: „Тие ја предвидоа иднината“

Обожавателите на „Пријатели“ сакаат сцена за која велат дека „ја предвиделa“ смртта на Метју Пери да биде отстранета од шоуто. Актерот почина на 54-годишна возраст, …
(Видео) Фановите бараат отстранување на сцена од „Пријатели“: „Тие ја предвид…

Read More

,,Шеќерни луѓе“ на режисерката Сузана Диневски селектиран на десет нови филмски фестивали

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски – „Сузи Кју Продукција“е селектиран на десет меѓународни филмски фестивали во текот на октомври и …
,,Шеќерни луѓе“ на режисерката Сузана Диневски селектиран на десет нови …

Read More

(Видео) Македонски филмови се прикажуваа на фестивал во Торонто, се чекаше редица за билет повеќе

Неколку македонски филмови беа прикажувани минатата недела на филмската смотра на македонскиот филм во Торонто. „Гласот на Америка“ од лице место следејќи го настанот јави дека …
(Видео) Македонски филмови се прикажуваа на фестивал во Торонто, …

Read More

Милош Биковиќ наскоро ќе стане татко: Убавата Ивана сподели фотографија непосредно пред породувањето, блеска во бременоста

Српскиот популарен актер Милош Биковиќ и неговата избраничка Ивана Малиќ наскоро ќе станат родители. Веста дека поубавата половина на Биковиќ чека бебе ја изненади јавноста, …
Милош Биковиќ наскоро ќе стане татко: Убавата Ивана сподели фотограф…

Read More

(Видео) Северина како Лепа Брена и Јосипа Лисац: пејачката ги насмеа колегите со своите имитации

Северина во последната епизода на „Суперстар“ имаше можност да ги покаже своите имитациски способности и ги долови колешките Лепа Брена и Јосип Лисац, а еден …
(Видео) Северина како Лепа Брена и Јосипа Лисац: пејачката ги насмеа колегите со сво…

Read More

Немаат самодоверба: овие хороскопски знаци се сомневаат во своите способности

Секој хороскопски знак има свои карактеристични црти, но некои од нив носат со себе посебен товар – стравот дека не се доволно добри. Еве кои …
Немаат самодоверба: овие хороскопски знаци се сомневаат во своите способности Прочитај повеќе …