Category: Уау

Read More

Седум важни факти за вакцината на Фајзер: Во која рака се става, што се потпишува и кога сте имуни на вирусот

Вакцинацијата во некои држави од регионот веќе е започната. Додека се чека да пристигнат вакцините од други производители, покрај Фајзер и Спутник V, веќе е обелоденет и деталниот план за…
Текстот Седум важни факти за вакцината на Фајзер: Во која рак…

Read More

Ограничувачи на брзината ширум ЕУ од 2022 година?

„Црни кутии“ налик на оние во авионите многу брзо може да најдат примена и во автомобилите. Но, веројатно за многумина уште поинтересно, во секое возило ќе биде задолжителното инсталирање на…
Текстот Ограничувачи на брзината ширум ЕУ од 2022 година? …

Read More

Кина претстави супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час (ВИДЕО)

Кина претстави прототип на супербрз воз, за ​​кој неговите креатори велат дека може да достигне брзина од 620 километри на час. Овој воз е двојно побрз од возот EuroStar и…
Текстот Кина претстави супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час (ВИДЕО…

Read More

Британски научници: Заразата со коронавирус обезбедува ист имунитет како и вакцините

Луѓето кои го преживеале коронавирусот се заштитени од повторна инфекција како и оние кои ги примиле најдобрите вакцини против коронавирус, покажува истражувањето спроведено на 20.000 британски здравствени работници, најголемо од…
Текстот Британски н…

Read More

Milrem Robotic претстави ново роботско борбено возило (ВИДЕО)

Естонската компанија Milrem Robotic, која се занимава со роботски и автономни системи, го претстави новото роботско борбено возило Type-X. Type-X RVC првично беше најавен во текот на летото минатата година,…
Текстот Milrem Robotic претстави ново робо…

Read More

Неутронска ѕвезда предизвикала голема експлозија и огромен блесок во нашата галаксија

Огромен блесок поминал низ Сончевиот систем по големата експлозија што се случила во нашата галаксија, а научниците сметаат дека тоа го предизвикала неутронска ѕвезда – магнетар. Новото откритие ќе помогне…
Текстот Неутронска ѕвезда предизвикал…

Read More

Tesla треба да повлече 158.000 автомобили поради дефект

Американските регулатори побараа од Tesla да повлече 158.000 возила во САД поради дефект околу безбедноста. Властите нагласија дека дефектот е пронајден кај автомобилите на Тesla Model С во периодот од…
Текстот Tesla треба да повлече 158.000 автомоби…

Read More

Користењето на витамин Д го намалува ризикот од тежок облик на Ковид-19 и смрт

Витаминот Д, се чини, има многу позначаен ефект на Ковид-19, отколку што претходно се веруваше. Како што се развива пандемијата на Ковид-19, научниците доаѓаат до нови сознанија, бидејќи во меѓувреме…
Текстот Користењето на витамин Д го намалува ризи…

Read More

Има 240 милиони долари во биткоини, но ја заборавил шифрата од дигиталниот паричник

Пред десет години, програмерот Стефан Томас за едно видео што го креираше, а во кое го објаснува начинот на кој работат криптовалутите, беше платен соодветно – во биткоини. Во време…
Текстот Има 240 милиони долари во биткоини, но ја заборавил ш…

Read More

Кинеската вакцина CoronaVac е ефикасна само 50,38 проценти

Според последните резултати, утврдено е дека вакцината против коронавирус што ја разви кинески Sinovac Biotech е ефикасна само 50,38 проценти. Ова значи дека вакцината CoronaVac е значително помалку ефикасна од она што…
Текстот Кинеската вакцина Coro…

Read More

На Северната хемисфера и се заканува леден бран од Арктикот

Бран студено време од Арктикот, слично на оној што се случи во 2014 година, од крајот на јануари им се заканува на Северна Америка, Европа и Азија. Во зимата во…
Текстот На Северната хемисфера и се заканува леден бран од Арктикот е превземен од USB.m…

Read More

Елон Маск изгуби 14 милијарди долари во еден ден, пак е втор најбогат човек во светот

Сопственикот на компаниите Tesla и SpaceX, Елон Маск, кој неодамна беше прогласен за најбогат човек на светот, повторно се најде на второто место на листата, откако неговото богатство во само…
Текстот Елон Маск изгуби 14 милијарди долари во еден ден,…

Read More

Визија за иднината: Samsung ги претстави најновите иновации на CES 2021 саемот

Компанијата Samsung ги претстави новите производи на виртуелна конференција за медиуми, организирана во рамките на најважниот меѓународен саем за потрошувачка електроника CES 2021, и покажа дека продолжува со иновации создавајќи…
Текстот Визија за ид…

Read More

Прв случај на зараза со коронавирус кај горили

Повеќе горили во зоолошката градина во Сан Диего во Калифорнија се заразиле со коронавирус и покажуваат симптоми на болеста, вклучувајќи и кашлица. Тоа е прв познат случај за пренесување на…
Текстот Прв случај на зараза со коронавирус кај горили е пр…

Read More

Истражувачите откриле нова далечна галаксија во вселената која губи сила и умира

Астрономите и научниците од Европската јужна опсерваторија откриле дека една од далечните галаксии во вселената почнува да се гаси, што би можело да биде значајно откритие во разбирањето на универзумот…
Текстот Истражувачите откриле нова далечна гала…

Read More

Недостатокот на чипови предизвикува намалено производство на автомобили

Недостатокот на чипови не влијае само на производството на процесори и графички картички. Современите автомобили содржат голема количина електроника сами по себе, па и тие зависат од чипови.  Ги има…
Текстот Недостатокот на чипови предизвикува намале…

Read More

СЗО: И покрај вакцината, годинава нема да биде постигнат колективен имунитет

Колективен имунитет на коронавирусот нема да се постигне оваа година, иако вакцините почнаа да се дистрибуираат во многу земји, предупреди Светската здравствена организација (СЗО). „Нема да постигнеме колективен имунитет во…
Текстот СЗО: И покрај вак…

Read More

Нови теории на научниците: Темната материја воопшто не постои?

Веќе со децении астрономите и физичарите теоретизираа за тоа како универзумот е исполнет со „егзотичен“ материјал наречен „темна материја“ што го објаснува чудното гравитациско однесување на галаксиите и групите галаксии….
Текстот Нови теории на науч…

Read More

Mercedes го претстави интелигентниот MBUX Hyperscreen (ВИДЕО)

Визуелно импресивен, радикално лесен за ракување и исклучително желен за учење: MBUX хипер-екранот е еден од најважните елементи во EQS. Претставен во 2018 година во сегашната А-класа, повеќе од 1,8…
Текстот Mercedes го претстави интелигентниот MBUX …

Read More

NASA: Астероид со дијаметар од 220 метри ќе се приближи до Земјата

Додека луѓето ширум светот се благодарни што заврши 2020 година, NASA предупреди дека астероид со големина од 220 метри се движи кон Земјата и дека на почетокот на годината ќе…
Текстот NASA: Астероид со дијаметар од 220 метри ќе се приближи до Земјат…

Read More

General Motors го промени логото по повеќе од 50 години

Американскиот производител на автомобили General Motors ќе го смени логото и ќе започне маркетинг кампања за електрични возила (е-возила) за да се претстави во ново светло: како компанија што произведува…
Текстот General Motors го промени логото по п…

Read More

Кинеска научна студија: Симптомите на Ковид-19 може да траат и до половина година

Три четвртини од хоспитализираните пациенти со Ковид-19 имаат барем еден симптом на болеста шест месеци откако се разболеле, се наведува во новата кинеска научна студија која потврдува дека од инфекцијата…
Текстот Кинеска научна студија: Симптомите н…

Read More

Microsoft патентираше комуникација со виртуелни лица, вклучувајќи ги и починатите

Microsoft ја патентираше револуционерната технологија преку која луѓето ќе можат да комуницираат со виртуелни лица, па дури и со починати блиски. Системот ќе функционира со користење на податоци за лицето…
Текстот Microsoft патентираше комуникација с…

Read More

Во Јапонија откриена трета мутација на Ковид-19

Јапонија откри нова мутација на коронавирусот, јавија локалните медиуми. Пронајден е кај четворица патници од бразилската држава Амазонас. Јапонското Министерство за здравство соопшти дека се спроведуваат студии за ефикасноста на…
Текстот Во Јапонија…

Read More

Земјата се врти пребрзо, 2021. ќе биде најкратка во последните 50 години

Минатата година нашата планета се вртела околу својата оска неколку милисекунди побрзо од просекот, поточно забележани се 28 најбрзи денови од далечната 1960 година. Најкраткиот ден минатата година бил забележан…
Текстот Земјата се врти пребрзо, 2021…

Read More

Научници од листови ананас создаваат делови за дронови (ВИДЕО)

Научниците во Малезија пронашле начин лисјата од ананас да ги претворат во доволно цврст материјал од кој може да се направи скелет за дронови. Професорот Мохамед Тарик Хамид Султан од…
Текстот Научници од листови ананас создаваат делови за дронови (…

Read More

Дванаесет милиони квадратни километри земја ќе потонат до 2040. година

Ново истражување покажа дека тлото буквално тоне под нашите стапала. Според податоците на новото истражување, до 2040. година ќе потопнат 12 милиони квадратни километри земја. „Спуштањето на површината на копното…
Текстот Дванаесет милиони квадратни …

Read More

Британски воз што го користи човечкиот и животинскиот отпад како гориво

Луѓето наскоро би можеле да патуваат со возови кои како гориво го користат човечкиот и животинскиот отпад. Инженерите кои стојат зад проектот BioUltra на Ultra Light Rail Partners имаат за…
Текстот Британски воз што го користи човечкиот и животинскио…

Read More

Коронавирусот не мора да влезе во мозокот за да го оштети!

Оштетувањата што ги забележаа обично биле поврзани со мозочни удари и воспалителни болести на нервниот систем. Новиот коронавирус не мора директно да продре во мозочното ткиво за да го оштети,…
Текстот Коронавирусот не мора да влезе во мозокот за да …

Read More

Hyundai ќе го произведува електричниот автомобил на Apple

Проектот Titan или автомобил на Apple е можеби една од најдобро чуваните тајни. До неодамна се сметаше дека развојот е замрзнат, но неодамнешните информации потврдуваат дека сепак на проектот наголемо…
Текстот Hyundai ќе го произведува електричниот а…

Read More

Вакцината на Moderna ќе штити од коронавирусот најмалку две години

Вакцината на американската компанија Moderna најверојатно ќе обезбеди заштита од инфекција со коронавирусот од најмалку две години, изјави денеска Стефан Бансел, извршен директор на таа фармацевтска компанија од Кембриџ, во…
Текстот Вакцината на Mode…

Read More

Елон Маск го надмина Џеф Безос и стана најбогатиот човек во светот

Богатството на основачот на SpaceX и Tesla, Елон Маск се зголеми до 188.5 милијарди долари, стои во најновиот Индекс на милијардери на Bloomberg. Со ова, Маск го надмина основачот на…
Текстот Елон Маск го надмина Џеф Безос и стана најбогатиот човек в…

Read More

Турција го лансираше првиот комуникациски сателит (ВИДЕО)

Турскиот сателит 5А беше лансиран рано утрово од базата Кејп Канаверал на Флорида. Ова беше прво лансирање во 2021 година за SpaceX. #TÜRKSAT5A | Turksat 5A satellite launched from US…
Текстот Турција го лансираше првиот комуникациски сателит (В…

Read More

Американска студија: 1 од 100 илјади доживеале алергиска реакција на вакцина за Ковид-19

Приближно еден од 100.000 луѓе кои ја примиле Pfizer вакцината на BioNTech против Ковид-19 имале сериозна алергиска реакција, соопштија здравствените власти во САД, истакнувајќи дека придобивките од вакцинацијата се многу…
Текстот Американска студија…

Read More

Amazon купи 11 авиони за да ги забрза испораките

Американската онлајн компанија Amazon денеска соопшти дека купила 11 авиони Боинг 767-300, со цел да ја зајакне можноста за брза испорака на стоки и да одговори на растот на нарачките…
Текстот Amazon купи 11 авиони за да ги забрза испораките е превзе…

Read More

Само една доза од вакцината нема да штити од мутираниот коронавирус, предупредуваат научници

Британија става ранливи луѓе под зголемен ризик од мутираните соеви на коронавирусот, со одложувањето на втората доза од вакцината, изјави денеска главниот советник на јужноафриканската влада за имунизацијата. Јужна Африка…
Текстот Само една доза од …

Read More

Германски научници креираа прототип на поевтина и посилна батерија од литиум-јонските

Цинк-воздушните батерии се една од можните алтернативи на многу нестабилните литиум-јонски батерии. Нивниот најголем проблем е што тие обично се за еднократна употреба, но најновиот дизајн на овие батерии го…
Текстот Германски научници креираа протот…

Read More

Семафори кои не можете да ги промашите (ВИДЕО)

Иако станува збор за пилот проект, во индискиот град Мумбаи е поставен семафор кои возачите ќе го забележат дури и од поголема оддалеченост, а станува збор за LED светла поставени…
Текстот Семафори кои не можете да ги промашите (ВИДЕО) е превземен од…

Read More

Милијарди заштитни маски ги загадија океаните, ќе бидат таму и по 450 години (ВИДЕО)

Во текот на 2020 година, во светот се произведени околу 52 милијарди заштитни маски за лице, а отприлика секоја триесетта (1.56 милијарди) завршила во светските океани, кои со ова се…
Текстот Милијарди заштитни маски ги загадија океаните, ќе бидат та…

Read More

Направен тест што го следи нивото на имунитет на Ковид-19

Бенџамин Лаример, научник од Универзитетот во Алабама во Бирмингем, разви технологија што потенцијално може да се користи како домашен тест на антитела. Дијагностичкиот тест на Лаример е прецизен и сигурен…
Текстот Направен тест што го следи нивото н…

Read More

Honda разви филтер за кабина за автомобили што го уништува коронавирусот!

Тестовите покажаа дека филтерот отстранува 99,8% од вирусните капки што циркулираат во воздухот во рок од 15 минути и 99,9% во рок од 24 часа Honda разви нов филтер за…
Текстот Honda разви филтер за кабина за автомобили што го уништува коронавирусот!…

Read More

Кина планира изградба на првата вселенска станица во 2021. година

Кинеската корпорација за вселенска наука и технологија (CASC) соопшти дека во 2021 година планира повеќе од 40 мисии на лансирања во вселената, а главниот приоритет ќе биде изградба на првата…
Текстот Кина планира изградба на првата вселенска станица…