Читам само: Уау

Read More

На Гренланд откриени повеќе од 50 нови езера, досега се знаеше само за четири

Под мразот на Гренланд научниците откриле повеќе од 50 нови езера, а досега се знаело за само четири. Антарктикот под мразот крие 470 езера, но најновите истражувања на американските и британските нау
Read More

3Д-печатени коски и кожа може да ги спасат астронаутите на Марс (ВИДЕО)

Научници од ЕСА истражуваат можност за биопечатење на човечко ткиво во вселената. Кога еден ден луѓето ќе се упатат кон Марс, патувањето би траело неколку години, а во случај на сериозни повреди или
Read More

Експерти тврдат дека мистериозниот астероид е од друга цивилизација (ВИДЕО)

Мистериозниот меѓуѕвезден астероид Oumuamua би можел да биде големо соларно пловило од друга цивилизација во потрага по знаци на живот, велат астрономите. Oumuamua пристигна во нашиот сончев систем во
Read More

Извештај: Изумирањето на ајкулите е сигнал за уништување на Средоземното Море

Светската организација за заштита на природата (WWF) објави извештај во кој наведува дека повеќе од половина видови на ајкули во Средоземното Море се загрозени. Организацијата предупредува дека тоа е
Read More

„Роскосмос“ по самоуправувачкиот трамвај претстави трактор без возач

На меѓународната економска изложба „ИННОПРОМ 2019“ што се одржува во Екатеринбург, Научно-производственото претпријатие за автоматика (претпријатие на „Роскосмос“) претстави прототип на трактор без в
Read More

Руските воени бродови добија систем за врска со вештачка интелигенција

Од холдингот „Роселектроника“ (дел од корпорацијата „Ростех“) соопштија дека е создаден интегриран систем за врска врз база на нов команден систем со вештачка интелигенција кој веќе се применува на бр
Read More

NASA објави мапа од 4.000 планети откриени надвор од нашиот соларен систем (ВИДЕО)

Иако денес изгледа неверојатно, се до скоро немавме доверливи докази дека надвор од нашиот Соларен систем постојат други планети, попознати како егзопланети. Првата била откриена дури во 1992. година,
Read More

NASA објави мапа од 4.000 планети откриени надвор од нашиот соларен систем (ВИДЕО)

Иако денес изгледа неверојатно, се до скоро немавме доверливи докази дека надвор од нашиот Соларен систем постојат други планети, попознати како егзопланети. Првата била откриена дури во 1992. година,
Read More

Кинески SUV ќе помине 14.000 километри на електричен погон за да ја освои Европа

Шангајската стартап компанија Aiways сака да биде првиот кинески производител на автомобили кој ќе продава електрични возила во Европа. Презентацијата на Aiways на „Стариот континент“ беше на саемот в
Read More

Не би имало слетување на Месечината ако не се случела ужасна несреќа (ВИДЕО)

На 20. јули 1969. година американската вселенска агенција „НАСА“ успешно ја заврши својата мисија „Аполо 11“, а Нил Армстронг стана првиот човек кој стапна на Месечината. Милиони луѓе ширум светот го
Read More

Јапонското летало Hayabusa 2 слета на астероид

Примените податоци потврдуваат дека вселенската сонда Hayabusa успешно се спуштила на далечен астероид.  Јапонското вселенско летало изврши историска мисија на собирање на длабочински примероци, а нау
Read More

Хамбургер од лабораторија по цена од 250.000, наскоро пристигнува за девет евра

Месото одгледано во лабораторија, кое за првпат беше понудено во облик на хамбургер по цена од 250.000 евра, во наредните две години би можело да пристигне во вашата чинија по цена од „само“ девет евр
Read More

Ќе се гради автопат од Кина до Германија

Почетокот на изградбата на новиот автопат долг 2000 километри кој преку Русија ќе ја поврзува Европа со Кина доби официјално зелено светло. Автопатот „Меридијан“ ќе почнува од градот Шангај во Кина, ќ
Read More

Маспаломас е плажа која изгледа како Сахара

Во Гран Канарија има плажа што изгледа како пустината Сахара, благодарение на своите фасцинирачки песочни дини. Популарната туристичка дестинација, Маспаломас се наоѓа во јужниот дел на островот Гран
Read More

Руски научници работат на проектот за „интелектуален“ борбен робот „Маркер“

Генералниот директор на Фондот за перспективни истражувања (ФПИ) Андреј Григорјев изјави дека се во тек тестирања на два експериментални модела на новиот борбен робот „Маркер“. „Во моментов ја зав
Read More

Русија се подготвува да го направи најтешкиот арктички хеликоптер на светот

Холдингот „Хеликоптери на Русија“ (Вертолёты России – дел од корпорацијата „Ростех“) работи на конструирање на арктичка верзија на најтешкиот сериски хеликоптер на светот Ми-26Т2В, изјави генералниот
Read More

Робот создаден за да живее на Марс (ВИДЕО)

SpaceBok е чуден робот на четири нозе, создаден со идејата да биде во можност да води вселенски експедиции (Марс, Месечината, итн.). Гравитацијата во различни региони на вселената е радикално поинаква