Category: Уау

Read More

Јапонија ќе го забрани производството и продажбата на бензински и дизел возила

Веќе во 2035 година се планира забрана за класичните бензински и дизел возила Се повеќе земји ги најавуваат своите енергетски стратегии, а меѓу нив е и Јапонија која објави што…
Текстот Јапонија ќе го забрани производството и продажбата на бензински …

Read More

Комбинацијата на руската и оксфордската вакцина ќе ги штити граѓаните две години

Комбинацијата на „Спутник 5“ и таканаречената оксфордска вакцина, што ја произведува компанијата „Астра зенека“, ќе штити од коронавирусот две години, изјави Александар Гинзбург, раководител на Рускиот истражувачки институт за епидемиологија…
Текстот…

Read More

Дали електричните автомобили наскоро може да поевтинат?

Електричните автомобили, за две години, може да станат поевтини од нивните алтернативи на бензин, вели новиот извештај на компанијата за истражување на енергијата BlumbergNEF. Просечната пазарна цена на батериите за…
Текстот Дали електричните автомоб…

Read More

Човештвото пред закана од нови вируси, тврди лекарот кој ја откри еболата

Човештвото се соочува со голем број нови и потенцијално фатални вируси кои потекнуваат од африкански тропски шуми, тврди професорот Жан-Жак Мујембе-Тамфум, кој во 1976 година беше во тимот на лекари…
Текстот Човештвото пред закана од нови вируси, твр…

Read More

Пронајдено чоколадо старо 120 години што може да се јаде (ВИДЕО)

Националната библиотека во Австралија меѓу колекцијата лични работи на писателот Бенџоа Патерсон открила кутија чоколадо стара 120 години, која што за чудо можела да се јаде. Австралиските конзерватори откриле чоколадо…
Текстот Пронајдено чоколадо ст…

Read More

Јапонци работат на дрвени сателити

Јапонската компанија Сумитомо и Универзитетот во Кјото заеднички ги развиваат првите дрвени сателити во светот. Првите резултати се очекуваат до 2023 година, а целта е намалување на отпадот во орбитата….
Текстот Јапонци работат на дрвени сателити е п…

Read More

Вселенскиот телескоп Хабл сними редок феномен во вселената

Неодамна имавме прилика да следиме ретка астрономска појава со Јупитер и Сатурн, но тоа не е единствениот феномен на кој посведочивме деновиве. Телескопот Хабл неодамна сними ефект на гравитациска леќа…
Текстот Вселенскиот телескоп Хабл сними редок ф…

Read More

Откриено кога можеме да очекуваме крај на пандемијата на коронавирус

Академикот на Руската академија на науките, раководител на научно-истражувачкиот оддел за превенција и контрола на СИДА на Истражувачкиот институт за епидемиологија на „Роспотребнадзор“ Вадим Покровски прогнозира намалување на инциденцијата на…
Текст…

Read More

BMW се врти кон производство на електрични возила

Германскиот производител на луксузни возила BMW планира значително да го зголеми производството на електрични автомобили, изјави извршниот директор Оливер Зипсе за германскиот дневен весник „Аугсбургер алгемајне“. – Значително го зголемуваме…
Текстот…

Read More

Научниците направиле авионско гориво од јаглерод диоксид

Научниците од Универзитетот во Оксфорд најдоа начин да го намалат загадувањето предизвикано од воздушниот сообраќај. Тие успеаја да го претворат јаглерод диоксидот во гориво со нула емисии на токсични гасови….
Текстот Научниците направиле авионско го…

Read More

Колкав би бил бројот на заразени доколку сите носат маски (ВИДЕО)

Една нова студија тврди дека маските блокираат 99,9 проценти од големите капки: „Нема сомнение дека маските за лице можат значително да ја намалат дисперзијата на капките што потенцијално го носат…
Текстот Колкав би бил бројот на заразени доколку сит…

Read More

ЕУ со развојот на „паметните села“ сака руралните подрачја да ги направи атрактивни за живот

Планот за развој на „паметни села“ во Европската унија е можност да се направат руралните области во Хрватска попривлечни за живеење и со тоа да се запре нивната депопулација, беше…
Текстот ЕУ со развојот на „паметните села“ сака руралните подрачја д…

Read More

Во Помпеја откриен древен ресторан за брза храна (ВИДЕО)

Археолозите во Помпеја, градот закопан во вулканска ерупција во 79 г. направија извонредно откритие на фрескоживописана продавница за топла храна и пијалаци што служела како антички еквивалент на улична храна…
Текстот Во Помпеја откриен древен рестор…

Read More

Сорио: Развиена е победничката формула за вакцината на AstraZeneca

Извршниот директор на британско-шведската фармацевтска компанија AstraZeneca, Паскал Сорио, тврди дека нивните истражувачи развиле „победничка формула“ за зголемување на ефикасноста на вакцината. Сорио изјавата ја даде во време кога официјални…
Текст…

Read More

Ново откритие нè приближува до квантниот интернет

Експертите на NASA, заедно со нивните соработници, прв пат во историјата извршија квантна телепортација со долг дострел. Ова откритие може да ги постави темелите за одржлив квантен интернет, каде што…
Текстот Ново откритие нè приближува до квантниот …

Read More

BMW испраќа пораки на сопствениците на нивни автомобили преку електронски билборди

Новата рекламна кампања на BMW вклучува прикажување на пораки на електронски билборди упатени до сопствениците на автомобили кои повеќе не се покриени со гаранција. Баварците велат дека нивната цел е…
Текстот BMW испраќа пораки на сопствениците на ни…

Read More

Рускиот спецназ тестираше нови „суперкрила“ на Арктикот (ВИДЕО)

Падобранот „Стајер“ беше успешно тестиран во суровите арктички услови. Корпорацијата „Ростех“ започна со испорака на новите падобрани „Стајер“ за специјалните единици на руската армија. „Суперкрилото“ овозможува десантирање при брзина од 350 км/ч,…
Т…

Read More

Британски научници почнаа испитувања на нов лек што го блокира развојот на Ковид-19

Во Обединетото Кралство почнаа клинички испитувања на нов лек против Ковид-19 базиран на антитела, кој го развија Универзитетскиот колеџ на лондонските болници, Националната здравствена служба (UCLH) и AstraZeneca. Лекот може…
Текстот Британски научн…

Read More

Јапонска компанија „купува“ човечки лица и прави морничаво реалистични маски

Една компанија од Токио изработува неверојатно реалистични маски за лице, врз основа на вистински лица на луѓе, кои се спремни да дозволат да се искористи нивниот лик, за надомест од…
Текстот Јапонска компанија „купува“ човечки лица и прави морничаво…

Read More

Новиот вид коронавирус е позаразен и посмртоносен

Новиот вид коронавирус ќе донесе повеќе хоспитализации и повеќе смртни случаи покажале истражувањата што ги направиле британските научници. Тие дошле до заклучок дека новиот сој е позаразен, но за 56…
Текстот Новиот вид коронавирус е позаразен и посм…

Read More

Нова студија: Веројатно вонземските цивилизации сами себе се уништиле

Студијата испитувала каде и кога други интелигентни облици на живот можеби живееле или се уште живеат. Неодамна објавениот истражувачки труд проценува дека оптималната временска рамка за развој на вонземски цивилизации…
Текстот Нова студија: Веројатн…

Read More

Користењето на Google Maps навигација наскоро ќе стане многу полесно и поудобно

Новиот возачки режим е комбинација од две апликации, Android Auto и Google Maps, со додавање на Google Assistant Многу современи автомобили денес, на централната конзола, имаат интегриран екран за инфо-забавниот…
Текстот Користењето на Google Maps на…

Read More

Шефот на Biontech: Пандемијата може да се стави под контрола до следната зима (ВИДЕО)

Многу е веројатно дека вакцината ќе биде ефективна против новата мутација на коронавирусот, изјави Угур Шахин, научник и шеф на компанијата Biontech, чија вакцина беше одобрена во ЕУ. Тој за…
Текстот Шефот на Biontech: Пандемијата може да се стави по…

Read More

Калифорнија одобри користење на автономни возила за достава (ВИДЕО)

Роботската компанија Nuro стана првата компанија на светот која доби дозвола за комерцијално користење на автономни возила во американската сојузна држава Калифорнија. Тоа значи дека Nuro отсега може да превезува…
Текстот Калифорнија одобри користење…

Read More

Примероци од астероидот Ryugu ги надминаа очекувањата на научниците

Примероците од почвата на астероидот Ryugu ги надминаа очекувањата на јапонските научници. Научниците ги опишуваат примероците како парчиња јаглен и црн песочен прав, собрани од астероидот Ryugu, оддалечен околу 300 милиони километри од…
Текстот Прим…

Read More

NASA објави драматичен трејлер за мисијата на роверот Perseverance на Марс (ВИДЕО)

Роверот Perseverance за само неколку месеци ќе пристигне на површината на Марс, а NASA одлучи да нè потсети на тоа. NASA објави драматичен трејлер за мисијата Perseverance кој изгледа како…
Текстот NASA објави драматичен трејлер за мисијата на роверо…

Read More

Во Нигерија се истражува можна појава на трет вид коронавирус

Нова, трета варијанта, на коронавирусот се чини дека се појави во Нигерија, изјави денеска шефот на африканските центри за контрола и превенција на болестите, Џон Нкенгасонг. Тој додаде дека за…
Текстот Во Нигерија се истражува можна појава на трет в…

Read More

Нова студија: Маските блокираат 99,9 проценти од големите капки што го носат вирусот

Маските за лице за 99,9 проценти го намалуваат ризикот од ширење на големи капки поврзани со опасноста од ширење на коронавирусот кога лицето зборува или кашла, покажа истражувањето објавено во магазинот…
Текстот Нова студија: Маските блокираат 99,9 …

Read More

Кога ќе почине, човекот е свесен уште неколку часа

Новите истражувања го потврдуваат фактот кој го навеле луѓето кои доживеале клиничка смрт: после престанувањето на работата на срцето, мозокот работи уште неколку часа. Човечкиот мозок сè уште работи откако…
Текстот Кога ќе почине, човекот е свесен у…

Read More

Елон Маск: Се обидов Tesla да ја продадам на Apple

Елон Маск изјави дека го контактирал Извршниот директор на Apple, Тим Кук во врска со купувањето на Tesla, но Кук го одбил неговиот предлог, пренесува The Guardian. Тој наведува дека…
Текстот Елон Маск: Се обидов Tesla да ја продадам на Apple е превз…

Read More

Во Норвешка пристигнаа првите кинески автомобили на струја (ВИДЕО)

Кинескиот производител на електрични автомобили Xpeng започна да ги доставува првите возила на клиентите во Европа. Првиот контингент од 100 кросовери Xpeng G3 пристигна во Норвешка, каде што ќе се…
Текстот Во Норвешка пристигнаа првите кинески автом…

Read More

AstraZeneca: Вакцината ефикасна и против новиот вид на коронавирус

Британскиот производител на лекови AstraZeneca соопшти дека нивната вакцина против Ковид-19 треба да биде ефикасна против новиот вид на коронавирус, додавајќи дека во тек се студии за целосно испитување на влијанието…
Текстот AstraZeneca: Вакцината е…

Read More

Коронавирусот пристигна и на Антарктикот, регистрирани првите 36 заразени

Коронавирусот стигна и до последниот континент на Земјата. Првите случаи на вирусот се регистрирани нa Антарктикот. Чилеанската армија соопшти дека 36 луѓе поврзани со базата на генералот Бернардо О’Хигинс Рикилме,…
Текстот Коронавирусот пристигна и …

Read More

NASA планира да испрати роботски кучиња на Марс (ВИДЕО)

Доколку се остварат плановите на американската вселенска агенција NASA, кучиња роботи наскоро ќе „шетаат“ по површината на Марс. Научниците на NASA и на JPL Caltech развиваат роботи кучиња кои би…
Текстот NASA планира да испрати роботски кучиња на Ма…

Read More

Франција одобри да се создадат војници како од научна фантастика

Бионичките војници досега беа поим од научната фантастика, но наскоро би можело да се појават на боиштата ширум светот. Поточно, војници кои имаат напредна технологија во себе со која не…
Текстот Франција одобри да се создадат војници како од научна …

Read More

Apple планира да објави сопствен автомобил во 2024. година

Електричното возило на Apple треба да добие компоненти од тајвански производители Гласините за таканаречениот Apple iCar траат повеќе од 10 години, односно од времето кога Стив Џобс беше жив, за…
Текстот Apple планира да објави сопствен автомобил во …

Read More

Феномен на Нептун: Џиновска бура одеднаш го променила правецот

Темна бура со ширина од 7.400 километри на ледената планета Нептун ги збуни астрономите откако ја промени насоката. Вртлозите, односно темните точки на Нептун не се невообичаени, но никој претходно…
Текстот Феномен на Нептун: Џиновска бура одеднаш го…

Read More

Научниците по 33 години успеале да погледнат во внатрешноста на Реакторот 5 на Чернобил

Разорната експлозија што се случи во реакторот 4 на електраната во Чернобил во 1986 година и предизвика нуклеарна катастрофа, сè уште е предмет на истрага. Иако денес туристите можат да…
Текстот Научниците по 33 години успеале да погледнат во внатреш…

Read More

Сатурн и Јупитер најблиску еден до друг во изминативе 400 години (ВИДЕО)

Привидното меѓусебно доближување на Јупитер и Сатурн стана видливо од Земјата вчера по зајдисонцето и во следните две недели, за првпат по 17-от век. Двете планети, секоја на орбита околу…
Текстот Сатурн и Јупитер најблиску еден до друг во изминативе…

Read More

Американските санкции проширени на новите кинески компании

Министерството за трговија на САД додаде 78 компании и индивидуи на листата која им забранува на американски компании да соработуваат со нив. Меѓу компаниите на листата се наоѓаат Semiconductor Manufacturing…
Текстот Американските санкции проширени н…

Read More

Британски виролог: Новиот вид коронавирус има дури 22 мутации

Новиот вид коронавирус, кој брзо се шири низ делови на Jужна Англија, има невообичаено голем број мутации, дури 22“, вели британскиот виролог Венди Баркли. Професорката Баркли, шефица на одделот за…
Текстот Британски виролог: Новиот вид коронавирус и…

Read More

На космонаутите од Меѓународната вселенска станица им истекува и воздух и време

Во рускиот дел на Меѓународната вселенска станица (МСС), космонаутите ја бараат пукнатината од која истекува воздух. Резервите на кислород се намалуваат и сè уште не е јасно од каде протекува,…
Текстот На космонаутите од Меѓународната вселенска стани…