Read More

Хороскоп за 4 декември 2019 година

Овен  Трошоците за живот ќе ви бидат денес преокупација. Во моментот салдото на вашата сметка ви е во минус. На љубовен план, ќе бидете мнгогу груб кон вашата сакана личност и нема секогаш да постапув
Read More

Виртуелниот велосипедизам станува нов хит на електронскиот спорт (ВИДЕО)

Esports или електронскиот спорт не мора да значи дека видео игрите треба да бидат насилни или комплицирани. Доволно е барем да имаат некоја натпреварувачка компонента. Калифорниската компанија Zwift
Read More

(Фото) Бокал вино за да се напие Лидија

Пејачката Лидија Кочовска со бокал црвено вино ја прослави Новата 2019 година. Таа ја објави сликата на социјалните мрежи, па на следбениците им посака“среќни празници“. Откако ја објави фотографијата
Read More

(Видео) Нино Величковски пееше пред празен плоштад во Прилеп за Нова Година

Фолк пејачот Нино Величковски на Нова Годишна, пеел пред едвај десетина луѓе на на градскиот плоштад  во Прилеп. На Фејсбук се појави видео од настапот на Нино Величковски снимено во 22 часот, на кое
Read More

Пекинг воведува технологија на препознавање на лица во станбените објекти

Пекинг ќе користи технологија за препознавање на лица којашто ќе биде имплементирана во станбените објекти, со цел да спречи нелегално сместување на станари или крадци. Со неа планирано е да бидат опф
Read More

(Фото) Хрватите паднаа на Кирил Џајковски

Македонскиот музичар, композитор и продуцент Кирил Џајковски за Нова година настапи на плоштадот во Шибеник во Хрватска. Ова беше прв негов настап во Шибеник, од каде вели дека собрал позитивни впечат
Read More

Севернокорејски дипломат во Италија мистериозно исчезнал со семејството

Дипломатот од Северна Кореја Џо Сонг Гил (48) кој до неодамна беше амбасадор во Италија, исчезнал со неговата сопруга и две деца. Ова денес го пренел Ким Мин ки член на јужнокорејскиот парламент. Ким
Read More

(Фото) Сузе на семејна идила во Крушево

Пејачката и водителка Сузана Турунџиева заедно со ќерката Лора и зетот Филип, замина на планина. Со нив е и помалта ќерка на Сузана, Матеа. Тие објавија слика дека се во Крушево и дека таму ги минуваа
Read More

Мекедонка ѕвезда во Германија, на 12 години во професионален тим во гимнастика

Малата Илина Соколовска, која е талент по ритмичка гимнастика во Германија, иако има само 12 години, од оваа сезона ќе се натпреварува со професионалци, односно ја почнува својата сериозна професионал
Read More

Неизвесна иднината на кинескиот научник кој создаде модифицирано бебе

Иднината на Хе Џианкуи, кинескиот научник кој создаде генетско модифицирано бебе станува неизвесна, со оглед на фактот дека тој веќе некое време е затворен и чуван од страна на десет неидентификувани
Read More

Меган му забрани на Хари да пие алкохол

Војвотката Меган Маркл му забранила на својот сопруг принцот Хари да пие алкохол. Како што пишува Daily Mail, војвотката за време на нејзината бременост, му забранила на својот сопруг да пие и кафе и
Read More

(Фото) Принова во домот на австрскиот канцелар Штрахе за Нова година

Австрискиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе со неговата соруга Филипе го добија најубавиот можен подарок за Нова година. Двајцата станаа родители на прекрасно машко бебе чие име му го дадоа Хен
Read More

Денес облачно со врнежи од снег

Поинтензивни врнежи од снег претпладне и во западните и јужните делови од земјата. Ќе дува умерен северен ветер кој на северот и долж Повардарието ќе засилува. Максималната температура ќе биде во инте
Read More

Хакери се заканија дека ќе откријат кој стои зад нападот на 11 септември 2001 година

Светската хакерска група Dark Overlord која е формирана во 2016 година, во понеделникот преку социјалните мрежи и се закани на американската јавност дека ќе открие илјадници тајни документи од осигур
Read More

Дневен хороскоп за 3 јануари 2019 година

Овен (21.03 – 20.04) Денес е денот кога е потребно да вложите дополнителни напори за да го продлабочите вашето знаење. Обидете се да ги елиминирате сите предрасуди и да разберете дека нема виновник за
Read More

Денес нема лекови на рецепта, Владата и ФЗОМ ги оставија граѓаните без лекови

Одлуката што ја донесе владата непосредно пред Нова година администрацијата да не работи им создаде главоболки на многумина. Најмногу ги почувствуваа граѓаните со хронични болести на кои им е потребна
Read More

(Видео) Тоше ги спои Каролина и „Преспав“

Актерката Јелена Јованова, заедно со Тијана Дапчевиќ и Васил Зафирчев имаа музичко засилување за новогодишната епизода на „Преспав“. Им се придружија Каролина Гочева и Вера Милошевска од „Љубојна“ и с
Read More

Научници од Стенфорд развија механизам кој водата ја претвора во гориво

Научниците при Универзитетот Стенфорд дизајнирале електрокаталитички механизам кој работи по принципот на белите дробови и водата ја претвора во гориво, пишува Science Daily. Новото истражување, објав