Read More

Џенан Лончаревиќ се разведува по 25 години брак

Српскиот пејач Џенан Лончаревиќ се разведува, пренесуваат српските медиуми. Пејачот поднел барање за развод токму на роденденот на неговата сопруга, во февруари 2024 година. Самира …
Џенан Лончаревиќ се разведува по 25 години брак Прочитај пове…

Read More

Прекинат концертот на Драгана Мирковиќ: Обезбедувањето итно реагирало поради тепачка, настанал хаос во публиката

Пејачката Драгана Мирковиќ  имаше концерт во Германија, но нејзиниот настап беше прекинат поради инцидент кој се случи во публиката. На концертот, наводно, ненадејно настанала тепачка …
Прекинат концертот на Драгана Мирковиќ: Обезбедувањето итн…

Read More

Софија Вергара објави фотографија по напорната операција која ја направи, нејзиното ново момче се грижи за неа

Актерката Софија Верагара неодамна имаше операција на коленото, а сега откри како се чувствува. Имено, таа на Инстаграм објави видео на кое се гледа како …
Софија Вергара објави фотографија по напорната операција која ја направи, нејзиното ново…

Read More

„Дискретниот шарм на македонскиот филм“ – три децении кинематографија во книгата на Ана Василевска

Во опуштена атмосфера, со придружба на џез се одржа промоцијата на книгата „Дискретниот шарм на македонскиот филм“ од Ана Василевска во „Јавна соба“. Книгата којашто …
„Дискретниот шарм на македонскиот филм“ – три децении кинематографија …

Read More

Grok AI на Маск стана помоќен, еве што може да направи сега

Grok-1.5V ја претставува првата генерација на мултимодален AI модел на компанијата. Компанијата xAI, која е основана од Илон Маск и е ривал на OpenAI, ја претстави првата верзија на својот…
Текстот Grok AI на Маск стана помоќен, еве што може да напра…

Read More

Почина Роберто Кавали

Роберто Кавали, познатиот италијански дизајнер, почина денеска на 83-годишна возраст. Италијанската новинска агенција АНСА објави дека дизајнерот починал дома во Фиренца, градот во кој е …
Почина Роберто Кавали Прочитај повеќе »
Текстот Почина …

Read More

Вилијам се фотографираше за прв пат откако на Кејт и беше дијагностициран рак: се дружеше со синот

Принцот Вилијам првпат се појави во јавноста откако на принцезата Кејт и беше дијагностициран рак. Тој се дружеше со својот најстар син, 10-годишниот принц Џорџ, …
Вилијам се фотографираше за прв пат откако на Кејт и беше дијагностициран рак: …

Read More

(Видео) Со „Незаборавна“ Ѓоко Јовиќ го најави новиот албум: Спотот е снимен во Австралија

Помеѓу многуте турнеи и настапи ширум светот каде што има Македонци, Ѓоко Јовиќ успеа да најде време да сними нова песна. Ѓоко и овојпат довербата …
(Видео) Со „Незаборавна“ Ѓоко Јовиќ го најави новиот албум: Спотот е снимен во Австралија Прочи…

Read More

На Дино Мерлин му се слошило, брза помош дошла по него

На пејачот Дино Мерлин му се слоши, а медицинските екипи реагираа. Според очевидци, пејачот се чувствувал лошо, па на помош му дошла Итната помош. Очевидци …
На Дино Мерлин му се слошило, брза помош дошла по него Прочитај повеќе »
Текстот На Ди…

Read More

Утре концерт за три света по повод 50 години музичка кариера на Џафер

Во сабота вечер, на 13. април, во Јавна соба ќе се одржи концерт за душа, за уво и за јубилеј. Концерт за паметење по повод …
Утре концерт за три света по повод 50 години музичка кариера на Џафер Прочитај повеќе »
Текстот Утре концерт за три св…

Read More

Баба (82) се јавила да закаже кај Босиљчиќ: Го видела актерот на билборд, па се јавила на клиника

Иван Босиљчиќ глумеше доктор во серијата „Ургентен центар“, а актерот се појави и на билбордот на една клиника каде што беше во униформа. На социјалната …
Баба (82) се јавила да закаже кај Босиљчиќ: Го видела актерот на билборд, па се јавила на…

Read More

Концерт на легендарните „Црвена јабука“ на 11 мај во Битола

Кога некој трае со децении и на некој начин стои како потсетник на се што е убаво и квалитетно, заслужува да биде ставен на златен …
Концерт на легендарните „Црвена јабука“ на 11 мај во Битола Прочитај повеќе »
Текстот Концерт на легендарните „…

Read More

Концерт со солистите од Националната опера и балет во рамки на фестивалот „Денови на македонска музика“

Вечерва со почеток во 20.00 часот во Националната опера и балет, ќе се одржи ексклузивен концерт со оркестарот и солистите од Националната опера и балет, …
Концерт со солистите од Националната опера и балет во рамки на фестивалот „Денови на мак…

Read More

(Видео) Стојне Николова лоша и провокативна во новиот видео запис: „Ноќва сум лоша, скријте чашите“

Стојне Николова е една од ретките за која може да се каже дека е комплетна пејачка, кога е во прашање овој вид на уметност. Пејачка …
(Видео) Стојне Николова лоша и провокативна во новиот видео запис: „Ноќва сум лоша, скријте чашите“ Прочитај п…

Read More

„Лајка“ организира пролетен маскенбал за домашни миленичиња и сопственици

Јавното претпријатие Лајка повика на добра забава со маски за крзнените пријатели. „Облечете го вашето домашно милениче во неговиот најатрактивен костим, не заборавајте да се …
„Лајка“ организира пролетен маскенбал за домашни миленичиња и сопст…

Read More

Виц на денот: Владата во Сахара

Што би се случило ако Владата одеднаш се телепортира во Сахара? – Првиот ден би се чуделе, вториот би одржале состанок, а третиот ќе поскапе …
Виц на денот: Владата во Сахара Прочитај повеќе »
Текстот Виц на денот: Владата во Сахара е пре…

Read More

„Тоа е тоа, веќе немам ни треосед, затоа што тој е газда“ – Шерофовиќ сподели фотографија од бебето

Пејачката Марија Шерифовиќ кон крајот на минатата година доби наследник и од тој момент не се дели од малиот Марио. Марија сега сподели неодолив момент …
„Тоа е тоа, веќе немам ни треосед, затоа што тој е газда“ – Шерофовиќ сподели фотогр…

Read More

„Крај Вардарот џез 2024“ се реализира во чест на Мирко Попов

Од 20 до 27 април ќе се одржи петтото издание на „Крај Вардарот Џез“. Фестивал кој произлезе од големата љубов, визионерство и посветена работа на …
„Крај Вардарот џез 2024“ се реализира во чест на Мирко Попов Прочитај повеќе »
Текстот „Крај Ва…

Read More

„Знаевме дека Мелина изневерува и дека на тоа мора да му дојде крајот, тоа е јавна тајна“ Пејачката искрена за разводот на Харис Џиновиќ ја прозва модната дизајнерка

Пејачката Ивана Шашиќ го коментираше разводот на Харис и Мелина Џиновиќ и истакна дека знаела дека модната креаторка му е неверена на пејачот. „Сите знаевме …
„Знаевме дека Мелина изневерува и дека на тоа мора да му дојде крајот, тоа е јавна та…

Read More

Чарлс и Камила се селат од омилената резиденција на кралот

Кралот Чарлс (75) и Камила (76) се подготвуваат да ја напуштат Кларенс Хаус, а поради неговата здравствена состојба забрзана е работата во Бакингемската палата за …
Чарлс и Камила се селат од омилената резиденција на кралот Прочитај повеќе »
Те…

Read More

(Видео) Лени Кравиц објави видео од теретана и ги изненади луѓето со изборот на облеката за вежбање

Музичарот Лени Кравиц објави видео од теретана на Инстаграм и изненади многумина со изборот на облеката за вежбање. 59-годишниот музичар носеше кожени панталони, мрежеста маица, …
(Видео) Лени Кравиц објави видео од теретана и ги изненади луѓет…

Read More

„Градот ме тера да пеам“

Оваа сабота, 13 април, во Битола ќе се реализира целодневен музички настан „Градот ме тера да пеам“ во рамки на програмата на фестивалот АКТО 19 …
„Градот ме тера да пеам“ Прочитај повеќе »
Текстот „Градот ме тера да пеам“ е превземен од Report…

Read More

Уредот за ерата по телефоните е расклопен, еве што го напојува

Расклопувањето на уредот на делови, објавено од FCC, нуди повеќе информации за тоа како функционира Humane AI pin. Humane AI pin им ветува на корисниците начин да користат генеративна вештачка…
Текстот Уредот за ерата по телефоните е расклопен, еве ш…

Read More

ВИДЕО: Милиони луѓе го гледаа затемнувањето на Сонцето, кое донесе темнина во Северна Америка

Милиони луѓе од Мексико до Америка и Канада го гледаа целосното затемнување на Сонцето. Месечината првин го покри Сонцето за набљудувачите во Мексико, потоа во Тексас и понатаму небото над…
Текстот ВИДЕО: Милиони луѓе го гледаа затемнувањето на Сонце…

Read More

Салма Хајек, никогаш поубава во елегантно издание, ги воодушеви обожавателите, но доби и критики

Салма Хајек е сигурно една од најубавите актерки на денешницата, а сега ги почести своите фанови со малку необично издание. Имено, Салма на својот Инстаграм …
Салма Хајек, никогаш поубава во елегантно издание, ги воодушеви обожавателите, но доб…

Read More

Кралот Чарлс и Камила прославија годишнина од брак

Британскиот крал Чарлс Трети и кралицата Камила денеска ја слават 19-годишнината од бракот, а нивната врска трае од 70-тите години на минатиот век, пренесува „Sky …
Кралот Чарлс и Камила прославија годишнина од брак Прочитај повеќе »
Текстот Кр…

Read More

Се сеќавате на Брендон од Беверли Хилс – денеска има 54 години, фановите забележуваат дека не се променил многу

Оние кои се малку постари добро се сеќаваат на серијата Беверли Хилс 90210, во 90-тите години. Една од ѕвездите на серијата беше Џејсон Пристли, актерот …
Се сеќавате на Брендон од Беверли Хилс – денеска има 54 години, фановите забележува…

Read More

Бразилски судија започна истрага против Маск: „Зошто го правите тоа?“

Судијата на Врховниот суд на Бразил, Александре де Мораеш, отвори истрага против Илон Маск за попречување на правдата во врска со социјалната мрежа „Икс“, се …
Бразилски судија започна истрага против Маск: „Зошто го правите тоа?“ Прочитај повеќ…

Read More

(Видео) Шакира глумела во теленовела, па ги купила правата за да спречи репризирање

Додека Шакира е препознатлива по песните кои станаа глобални хитови како што се „Hips Don’t Lie“ или „Waka Waka“, ретко кој знае дека на почетокот …
(Видео) Шакира глумела во теленовела, па ги купила правата за да спречи репризирање Прочи…

Read More

Најголемите ѕвезди од балканската рок и поп сцена гости на концертот на Жељко Самарџиќ кој е пред распродавање

Само неколку дена не делат до големиот концерт на Жељко Самарџиќ, каде што на сцената во „Арена Борис Трајковски“ оваа сабота (13 април) ќе одржи …
Најголемите ѕвезди од балканската рок и поп сцена гости на концертот на Жељко Самарџиќ кој е пре…

Read More

Промоција на книгата „Дискретниот шарм на македонскиот филм“ од Ана Василевска

Книгата „Дискретниот шарм на македонскиот филм“ од Ана Василевска, ќе биде промовирана во среда, 10 април. Настанот ќе се одржи во „Јавна соба“ во Скопје, …
Промоција на книгата „Дискретниот шарм на македонскиот филм“ од Ана Василевска Прочитај…

Read More

Легендарната хрватска група „Магазин“ оваа сабота во Скопје

Легендарната хравтска група „Магазин“ ќе гостува во ноќниот клуб PURE, со почеток од 21 часот. Групата која се смета за една од најуспешните и највлијателните …
Легендарната хрватска група „Магазин“ оваа сабота во Скопје Прочитај повеќе »
Текст…

Read More

(Видео) Дарко Андонов ДААН во дует со Тијана Периќ го промовираа нивниот нов сингл „Кога знам“

Дарко Андонов или попознат како ДААН во дует со Тијана Периќ го промовираа нивниот нов сингл и видео запис за песната „Кога знам“. Како автор …
(Видео) Дарко Андонов ДААН во дует со Тијана Периќ го промовираа нивниот нов сингл „Кога знам“ Прочи…

Read More

Историската одлука на Кејт Мидлтон и принцот Вилијам што го промени кралското семејство

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам не присуствуваа на големата велигденска служба на која секоја година одат сите активни членови на кралското семејство. Оваа година се …
Историската одлука на Кејт Мидлтон и принцот Вилијам што го промени кралското…

Read More

Трет концерт на Петар Грашо со симфониски оркестар во Скопје

Петар Грашо ќе одржи трет ексклузивен концерт со симфониски оркестар во Скопје и тоа на 29 април во Македонска филхармонија, откако се распродадоа двата концерти …
Трет концерт на Петар Грашо со симфониски оркестар во Скопје Прочитај повеќе »
Т…

Read More

(Видео) Зендаја покажа нов имиџ на црвениот тепих, беше шокирана од подарокот што го доби

Американската актерка Зендаја важи за кралица на црвените теписи, а за време на нејзиното појавување на еден во Париз изненади со промена на имиџот. Поранешната …
(Видео) Зендаја покажа нов имиџ на црвениот тепих, беше шокирана од подарокот што…

Read More

(Видео) Изгледот на Деми Мур им пркоси на годините: актерката го привлече вниманието во проѕирен мрежест фустан

Деми Мур уште еднаш го привлече вниманието со изглед кој им пркоси на годините, а овој пат се појави на забавата на Долче и Габана …
(Видео) Изгледот на Деми Мур им пркоси на годините: актерката го привлече вниманието во проѕирен мрежест фустан…

Read More

Солистички концерт на „Destiny Quartet“ во Македонска Филхармонија

Познатиот балкански квартет „Destiny Quartet“ ќе одржи самостоен концерт во Македонска Филхармонија на 18. април, 2024 година со почеток од 20:00 часот. Во рамки на …
Солистички концерт на „Destiny Quartet“ во Македонска Филхармонија Прочитај п…

Read More

(Видео) Пленковиќ откри кога се бакнал првпат и кој бенд му е омилен бенд

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ неодамна се појави на ТикТок како дел од кампањата за приближување до помладите гласачи. Имено, тој одговараше на бројни прашања …
(Видео) Пленковиќ откри кога се бакнал првпат и кој бенд му е омилен бенд …

Read More

Бјанка Ценсори на вечера дојде без долна облека, ги покри интимните делови со чанта

Бјанка Ценсори неодамна изненади многумина со изборот на облека за велигденското дружење со децата на Канје Вест. Тогаш беше целосно облечена, но сега продолжува со …
Бјанка Ценсори на вечера дојде без долна облека, ги покри интимните делови со…

Read More

Познатата актерка минатата година тајно го роди третото дете: „Не зборував многу за тоа“

43-годишната актерка Џулија Стајлс откри дека минатата година го родила своето трето дете. „Емотивна сум затоа што дома имам петмесечно бебе и почнав да го …
Познатата актерка минатата година тајно го роди третото дете: „Не зборував многу за то…

Read More

Премиерна изведба на „Симфонија од дивината“ – мултимедијален проект за деца

Македонската филхармонија, на 11 мај (сабота) во 12 часот, ја најавува изведбата на најновиот, премиерен проект за деца насловен „Симфонија од дивината“ („Wild Symphony“), чиј …
Премиерна изведба на „Симфонија од дивината“ – мултимедијале…