Author: Elena Milosheva

Read More

Сценската облека на Лејди Гага, Дестинис Чајлд, Витни Хјустон и Шер на аукција за помош на погодените од Ковид-19

Сценската облека  што ја носеше поп-групата „Дестинис Чајлд“ на врвот на нивната слава ќе се најде на аукција во јуни, заедно со облеката на Лејди Гага, Витни Хјустон и Шер. Од аукциската куќа „Џулиен“ соопштија дека ќе се наддаваат над 100 парчиња, сц…

Read More

Почна снимањето на „Пријатели“: Метју Пери објави фотка од екипата

Американскиот актер Метју Пери, кој во култната серија „Пријатели“ ја толкува улогата на Чендлер Бинг, објави фотографија од зад кулисот додека се подготвувал за снимањето на специјалната епизода. „Неколку секунди пред да ја изедам четката за шминкање….

Read More

НАСА го одложи првиот лет на минихелихоптерот на Марс

НАСА го одложи првиот лет на минијатурниот хеликоптер „Генијалност“ на Марс, поради технички проблеми, соопшти американската вселенска агенција. Минихеликоптерот „Ingenuity“ (Генијалност), кој пристигна на Марс со роверот „Истрајност“, нема да полета п…

Read More

(Галерија) Велигденски декорации за домот

Доаѓа Велигден и можеме да му приредиме на семејството убава празнична атмосфера со декорации во домот и на нашата трпеза. Секоја година во игра се нови трендови на декорација на домот, јајцата и трепезата за велигденските празници. Ваквите трендовите …

Read More

Актерките Јелена Јовановa и Драгана Костадиновска бараат туѓи животни приказни

Режисерката Нела Витошевиќ повикува на споделување на приказните од публиката за реализација на новата претстава „Работи за кои не зборуваме“, која ја спрема заедно со театарот „Вондерленд“ (Wonderland). Проектот го подржаа и нашите актерки Јелена Јова…

Read More

(Видео) Кеjти Пери не ги бричи нозете откако стана мајка

Американската пејачка Кејти Пери ланското лето ја доби ќерката Дејзи Дав со својот свршеник Орландо Блум, поради што го занемари својот изглед. Кејти во неделната епизода на „Американски идол“, каде што е членка на жирито, во коментар кон натпреваручка…

Read More

(Галерија) Лејди Гага ги снима свадбените сцени за филмот „Гучи“

Светската ѕвезда Леди Гага, која ја игра Патриција Реџани, во претстојниот биографски трилер „Куќата на Гучи“, се појави на сет во венчаница, Гага носеше венчаница за сцената на венчавката на Реџани со Маврицио Гучи, во 1973 година. Фустанот што го нос…

Read More

Серија со спортски игри е првиот ТВ-проект на Хари и Меган на „Нетфликс“

Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган го најавија својот прв проект од нивниот мултимилионски договор со „Нетфликс“. Тие ќе учествуваат во производството на серија што ќе се занимава со натпреварувачите на спортските игри „Инвиктус“ за ранети…

Read More

Сопственичката на Л’Oреал“ меѓу најбогатите, но милијардите од мајка и едвај ги наследи

Сопственичката на брендот „Л’Oреал“, Франсоаз Бетенкур Мејерс со 73,6 милијарди долари е рангирана на 12-тото место на Форбс листата на најбогати. Франсоаз ја наследила нејзината мајка Лилијан Бетенкур, која ја држеше титулата најбогата жена на светот …

Read More

На денот на венчавката на синот, открила дека невестата му е сестра

Жена од Кина на денот на венчавката на својот син открила дека тој всушност се жени со нејзината ќерка. Забележала белег на раката на невестата, истиот оној што го имала нејзината ќерка која ја изгубила пред повеќе од 20 години, па ги прашала родителит…

Read More

(Видео) Се огласи синот на Том Хенкс по обвинувањата дека ја злоставувал бившата девојка

Актерот Чет Хенкс, синот на Том Хенкс, се огласи на социјалните мрежи и првпат прозборе во јавноста откако неговата поранешна девојка Кијана Паркер побара негова забрана за пристап поради наводно злоставување во врската. Наследникот на актерот објави д…

Read More

Марк Цукерберг користи апликација конкурент на „What’s app“

Хакер од податоците на милиони корисници на „Фејсбук“ откри дека првиот човек на оваа социјална мрежа, Марк Цукерберг ја користи апликацијата за безбедни пораки „Сигнал“, која е еден од главните конкуренти на „WhatsApp“,  апликација во сопственост на „…

Read More

Новата петта сезона на серијата „Круна“ почнува со снимање во јули со комплетно нови актери

Снимањето на петтата сезона на популарната серија на “Нетфликс*, „Круна“ (The Crown) ќе почне во јули оваа година, објави „Варајети“. Во новата сезона, други глумци ќе ги преземат улогите на кралското семејство. Ликот на принцезата Дијана ќе ја г…

Read More

Канје Вест потпиша договор со „Нетфликс“ за документарен филм за неговиот живот

Американскиот рапер Канје Вест потпиша договор со „Нетфликс“ за да ја раскаже својата приказна во новиот документарец, кој веќе содржи досега невидени снимки од раната кариера и приватниот живот на раперот. Во вторникот, „Билборд“ објави дека компанија…

Read More

(Фото) „Супермен“ стрип продаден за 3.25 милиони долари

Првиот број на стрипот „Супермен“, објавен во јуни 1938 година, кој тогаш чинел 10 центи, беше продаден за 3,25 милиони долари, што е највисоката сума досега платена за еден стрип. „Супермен“ беше отпечатен во стотици илјади примероци, а се верува дека…

Read More

(Видео) Спектакуларна премиера на Genesis урна светски рекорд со 3.000 дронови

Hyundаi на крајот на минатиот месец на кинескиот пазар го лансираше својот бренд за луксузни возила Genesis и по тој повод јужнокорејската компанија направи спектакл на небото и постави нов Гинисов рекорд. Иако Genesis не е познат кај нас, во Азија е б…

Read More

(Фото) Обожавателка на ДНК ги истетовира на раката: Марина ти симувам капа

Откако лани во ноември му се оствари детскиот сон, Панчо од ДНК, како голем фан на македонската фудбалска репрезентација го овековечи нивниот историски успех со тетоважа на ногата, а сега и тој сподели фотографија со тетоважа на фан, на неговата група …

Read More

„Форбс“ за првпат ја прогласи Ким Кардашијан за милјардерка

Американската ријалити ѕвезда Ким Кардашијан Вест и официјално за првпат влезе во клубот на милијардери, објави магазинот „Форбс“ Нејзиното богатство се проценува на една милијарда долари, благодарение на козметиката и облеката, приходите од телевизија…

Read More

(Галерија) Велигден во домот на славните личности

Празнична атмосфера викендов владееше во домовите на верниците од католичка вероисповед. По повод Велигден, славните личности се веселеа заедно со најблиските членови на семејството и споделија фотографии со своите фанови на социјалните мрежи. Семејств…

Read More

(Фото) Дете улови рекордно голем сом, тежок колку него

Минатиот месец седмооделенец ловел риба на езерото Тавакони во САД, кога успеал да фати вистинско чудовиште од риба. 12-годишниот Кејд Чилдрес и неговиот татко Шајло наскоро сфатиле дека фатиле рекордно голем сом во тој дел од Тексас. Шајло ветил дека …

Read More

(Видео) Српскиот претседател Александар Вучиќ се вакцинира против коронавирус со кинеската вакцина на „Синофарм“

Српскиот претседател Александар Вучиќ се вакцинира против Ковид-19. Тој ја прими вакцината на кинескиот производител „Синофарм“ во здравствениот дом во селото Рудна Глава, во близина на Мајданпек. „Сѐ помина во најдобар ред, ништо не почувствував“, изј…

Read More

(Видео) Роверот на НАСА сними нешто што личи на остаток од живот на Марс

На 2 април роверот Perseverance на НАСА направи серија снимки од Supercam Micro Imager за да открие органски знаци на живот во метеоритот на Марс пред да полета хеликоптерот Ingenuity. На една од нив е забележан зелен камен на кој има дупки. Роверот со…

Read More

Година полна радост и солзи: Нора го прослави роденденот на синот

Директорка на Театар Комедија, Нора Шаќири пред точно една година стана мајка на синот Ијан. Тој е прво дете на Нора и нејзиниот сопруг Марко Марковиќ. Нора за роденденот на Ијан сподели ретроспектива од фотографии, од моментот на раѓањето па до денес….

Read More

За обновата на Богородичната црква во Париз донирани 1.000 даба од познатата француска шума

Откако големиот пожар на 15 април 2019 година значително ја оштети Богородничката црква во Париз, шумарите од цела Франција се организираа да даруваат 1.000 даба за нејзината обнова. Катедралата „Нотр Дам“ беше значително оштетена во пожарот на 15 апри…

Read More

Почина актерот Пол Ритер, sвездата на „Хари Потер“, „Чернобил“ и „Џејмс Бонд“

Британскиот актер Пол Ритер почина од тумор на мозокот на 55-годишна возраст, објави денеска неговиот агент. Агентот на Ритер за „Гардијан“ изјави дека актерот починал дома, а членовите на семејството биле со него. „Почина мирно дома, опкружен со сопру…

Read More

Роботот Софија го продаде своето прво дигитално дело за 688.888 долари

Роботот Софија, креација на Хансон Роботикс, кој може да зборува, да се шегува, да пее, да препознава луѓе, па дури и да создава уметнички дела, предизвика пресврт во светот на уметноста кога дигиталното дело што го создаде го продаде на аукција за нев…

Read More

(Видео) Во Египет се одржа Парадата на фараоните: 22 мумии минаа низ Каиро

Во Египет се одржа „Парада на фараоните“ со прослава по повод пренесувањето на 22. скапоцени мумии од стариот музеј во центарот на Каиро до новата зграда на Националниот музеј на египетска цивилизација, која исто така се наоѓа во главниот град. Церемон…

Read More

Хеликоптерот на НАСА се подготвува за историски лет на Марс

Хеликоптерот на НАСА  наречен „Ingenuity“, слета на тлото на планетата Марс, откако го напушти мајчиниот брод, односно роверот „Perseverans“, објави вселенската агенција во саботата вечерта. Според светските медиуми, хеликоптерот треба да го изврши сво…

Read More

(Фото) Нивес Целзиус го промени својот имиџ

Хрватската старлета Нивес Целзиус го промени својот имиџ, а со новата фризура се пофали на социјалните мрежи. Нивес објави фотографија со која се пофали со новата боја на косата. „Во неопишлива љубов со новата боја на мојата коса. И фустан. И чевли. И …

Read More

Специјална подморница се спушти до најдлабоките потонати остатоци од брод на светот

Подводно пловило успеа да се спушти до најдлабоките остатоци од бродот „Џонстон“, кој бил потопен во 1944, а лежи на длабочина од 6,5 километри во Филипинско Море во Тихиот Океан. Истражувачите поминале неколку часа во испитувањето и снимањето на бродо…

Read More

Од корона почина Гоце Илиески, за кого Македонија собираше донации за лекување

Возачот во прилепската Брза помош, Гоце Илиески (42)за кого Македонија собираше донации за лекување, ја загуби биитката со ковид- 19. Со коронавирусот Гоце се заразил на работното место, спасувајќи животи. Во тешка состојба бил хоспитализиран на една о…

Read More

(Видео) Ја симна маската и го лижна прстот за да отвори ќеса, среде програма во живо

Помина една година откако коронавирусот стана дел од нашето секојдневие, но се чини дека некои луѓе сè уште не ги разбираат основите на однесување за време на пандемијата и заштитните мерки кои што треба да се почитуваат за да не се пренесува вирусот. …

Read More

Тимо Вернер „доби“ македонска лична карта

Тимо Вернер е германски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за Челси и репрезентацијата на Германија. Тимо на утакмицата за квалификации за европското првенство, во кое Македонија ја победи Германија, имаше епско промашување во 82.минута на 1:…

Read More

„Ралф Лорен“ ја тужи поранешна потпретседателка на обувки и додатоци

Компанијата „Ралф Лорен“ ја тужи Елисе Шнајдер, според записите на државниот суд, поднесени оваа недела, која помина 14 години во „Ралф Лорен“ како нејзин потпретседател на обувки и додатоци. Лани таа се префрли во „Тори Бурч“, каде што сега е главна з…

Read More

Американскиот рапер DMX во тешка состојба: по предозирање со дрога преживеал срцев удар

Славиот рапер Ди-Ем-Екс (DMX), е хоспитализиран и се наоѓа во тешка состојба во болницата во Њујорк, откако доживеал срцев удар. Хип-хоп sвездата и актер во филмот „Ромео мора да умре“, доживеа срцев удар поради предозирање и е пренесен на одделот за и…

Read More

(Видео) Андријана Будимир проговори за синот кој боледува од аутизам: другарчињата се трудат да знае дека и тој е дел од роденденот

Ракометарката Андријана Будимир, која пред две децении играше во европскиот шампион „Кометал Ѓорче Петров“, покрај ракометните предизвици во исто време е и мајка на Максим, дете со аутизам. Андријана, како и останатите родителите на деца со аутизам, се…

Read More

(Видео) МКЦ – Скопје влезе во Европската Унија

Младинскиот културен центар стана полноправна членка на најреномираната мрежа на концертни сали во Европа, „Лајвјуроп“ (Liveurope). Станува збор за мрежа на легендарни европски концертни сали кои се од огромна важност за функционирањето на европската м…

Read More

Мислеле дека е обичен уличен графит, па оштетиле уметничко дело од 500.000 долари

Јужнокорејска двојка е обвинета за оштетување на улична уметност на американскиот уметник за графити JonOne , зашто мислеле дека им е дозволено да шкртаат на него како дел од  „партиципативната уметност“. Шарената апстрактна слика, долга 700 сантиметри…

Read More

МНТ – 76 години испишува историја

На денешен ден пред точно 76 години отворен е Македонскиот народен театар во Скопје. На фан страната на МНТ со објава ја прославија годишнината од постоењето. „Театарот е место каде што се случува нешто исклучително, тука се преплетуваат режисерските и…

Read More

(Фото) Турските ѕвезди Бергузар Корел и Халит Ергенч чекаат третото дете

Познатите турски ѕвезди, Бергузар Корел и Халит Ергенч, го  очекуваат своето трето дете. Турската актерка вестта за бременоста ја сподели со своите фанови на својот „Инстаграм“ профил. Добрата вест и пристигнала среде снимање на нов проект, кој и е прв…

Read More

Претседателот на Аргентина позитивен на коронавирус, во февруари ја примил втората доза на „Спутник“

Претседателот на Аргентина, Алберто Фернандес, кој во февруари се вакцинираше против коронавирус со руската вакцина „Спутник В“, објави дека имал позитивен тест за коронавирус. „Откако добив температура од 37,3 степени и блага главоболка, направив анти…

Read More

Чудни аурори снимени на Јупитер

Вселенското летало „Џуно“ на НАСА снимило прстенести аурори како се распрснуваат над половите на планетата Јупитер. Апаратот за анализа на електромагнетен спектар, ултравиолетовиот спектрограф (УВС), на вселенското летало „Џуно“, го забележал овој фено…