Author: ФУТУРАМА – USB.mk

Read More

Мисијата Apollo 13 претставена во реално време

На 50-годишнината од летот Apollo 13, кој беше лансиран на 11. април, 1970. година, објавен е сајт, на кој во реално време се стримува текот на оваа мисија. На тој начин, можете…
Текстот Мисијата Apollo 13 претставена во реално време е превземен од U…

Read More

Автоматските светла се задолжителни за сите нови модели во Јапонија

Сите нови модели кои на јапонскиот пазар по 1 април 2020 година стандардно треба да ја поседуваат оваа технологија. Благодарение на оваа опција, возачите во Јапонија повеќе нема да можат…
Текстот Автоматските светла се задолжителни за сите нови модел…

Read More

Доктор открива: Овие луѓе ќе имаат трајно оштетување на белите дробови по Ковид-19

Доктор Бранимир Несторовиќ открил зошто оние пациенти кои што се приклучени на респиратори имаат 40 отсто шанси за доживотно оштетување на белите дробови. „Доколку станува збор за пациенти кои што…
Текстот Доктор открива: Овие луѓе ќе имаат трајно ош…

Read More

Kirigami: Роботи кои сами го менуваат обликот (ВИДЕО)

Роботите кои можат да го менуваат обликот во зависност од опркужувањето  се инспирани од киригами формите на хартија, а го смислија експертите од Универзитетот во Северна Каролина. Роботите ја менуваат…
Текстот Kirigami: Роботи кои сами го менуваат о…

Read More

Британска професорка најави вакцина против Ковид-19 во септември

Вакцината против Ковид-19 би можела да биде готова уште во септември, според професорката на универзитетот Оксфорд, Сара Гилберт. Гилберт вели дека е 80 проценти сигурна оти вакцината што ја развил…
Текстот Британска професорка најави вакцина против …

Read More

Нови и необични симптоми кај половина од потешко заболените со коронавирус

Речиси половина од потешко заболените од Ковид-19 укажуваат на нови симптоми на болеста, и дека чувствуваат нешто како зуење во телото.  Заболените од коронавирусот тоа искуство го споделуваат на социјалните мрежи…
Текстот Нови и необични симптоми ка…

Read More

Џиновски предатор пронајден во длабочините на Индискиот океан (ВИДЕО)

Истражувачите од Институтот за океанологија „Шмит“, со помош на апарат за подводно снимање снимиле џиновска сифонофора од родот Аполемија. „Многу е веројатно дека ова е најголем примерок кој го познава…
Текстот Џиновски предатор пронајден во длабочин…

Read More

Ова е моментот кога коронавирусот навлегува во човечките клетки (ФОТО)

Фотографиите прикажуваат низа темни точки, кои се всушност честички на патоген. Научниците од еден од најголемите јужноамерикански медицински истражувачки центри го фатија точниот момент кога коронавирусот навлегува во човечките клетки….
Текстот Ова …

Read More

Анимација која прикажува како се шири коронавирусот во затворен простор (ВИДЕО)

Финските научници направија 3D анимација која го прикажува ширењето на коронавирусот во затворен простор, истакнувајќи на важноста на избегнувањето на блиските средби во такви простории, како на пример супермаркетите. Четири…
Текстот Анимација која п…

Read More

Британец „го искачи“ Монт Еверест во својата зграда

Британскиот авантурист Џон Грифин (53) ја искористи насобраната енергија и слободното време за да „го достигне“ Монт Еверест во својата зграда. – Внесувањето јаглени хидрати е апсолутно клучно. Трошев, веројатно…
Текстот Британец „го искачи“ Монт Еве…

Read More

Ново откритие: Коронавирусот користи шеќери за да го запоседне организамот

Научниците од универзитетот во Саутемптон тврдат дека коронавирусот се “крие” со помош на шеќери наречени глукани, кои му помагаат да го избегне имунолошкиот систем. Тие велат дека новиот вирус ги…
Текстот Ново откритие: Коронавирусот користи шеќери …

Read More

Роботи дипломираa наместо студенти (ВИДЕО)

Училиштата се затворени, што значи дека студентите ќе мора да пропуштат еден од најважните настани во својот живот – дипломирањето. Меѓутоа, љубовта на Јапонците кон роботите конечно се исплатела. На…
Текстот Роботи дипломираa наместо студенти …

Read More

Ковид-19 ќе ги зголеми трошоците за вештачка интелигенција

Пред почетокот на пандемијата од Ковид-19, експертите на ИДЦ предвидоа дека трошоците за вештачка интелигенција (ВИ) во Европа би изнесувале околу 10 милијарди американски долари во 2020 година, со просечна…
Текстот Ковид-19 ќе ги зголеми трошоците з…

Read More

Тројца космонаути успешно пристигнаа на Меѓународната вселенска станица (ВИДЕО)

Вселенскиот брод Сојуз МС-16 успешно се припои за Меѓународната вселенска станица. Со бродот пристигнаа руските космонаути Анатолиј Иванишин и Иван Вагнер и американскиот астронаут Крис Касиди. Екипажот прво ќе ја…
Текстот Тројца космонаути успешно п…

Read More

NASA ги објави најдобрите фотографии од Јупитер

Бидејќи ситуацијата на Земјата е закомплицирана, еден од начините да се ублажи анксиозноста води во вселената, а преку вселенската агенција NASA, се до Јупитер. Неодамна NASA објави најнови фотографии, на…
Текстот NASA ги објави најдобрите фотографии…

Read More

Пандемијата го направи светот потивок, па земјата помалку вибрира

Некогаш преполните улици сега се празни. Сообраќајот е сведен на минимум и сѐ помалку и помалку луѓе се движат наоколу. Глобалните мерки за спречување на ширењето на коронавирусот го направија…
Текстот Пандемијата го направи светот потивок, па земјат…

Read More

Автономни возила пренесуваат тестови за коронавирус (ВИДЕО)

Здравствени работници ги ставаат тестовите во возило, ги обезбедуваат, по што компјутерот кој го контролира возилото се упатува кон лабораторија. По земањето примероци за тестирање на COVID-19, потребно е истите…
Текстот Автономни возила пренесуваат …

Read More

Зошто заштитните ракавици го зголемуваат ризикот од зараза со коронавирус

Познат хирург открива дали заштитните ракавици ќе ви помогнат во заштитата од коронавирусот. Откако коронавирусот почна да се шири низ светот, многу од луѓето почнаа да носат заштитнии маски за…
Текстот Зошто заштитните ракавици го зголемуваат ризико…

Read More

Зошто заштитните ракавици го зголемуваат ризикот од зараза со коронавирус

Познат хирург открива дали заштитните ракавици ќе ви помогнат во заштитата од коронавирусот. Откако коронавирусот почна да се шири низ светот, многу од луѓето почнаа да носат заштитнии маски за…
Текстот Зошто заштитните ракавици го зголемуваат ризико…

Read More

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува…
Текстот Трамп потпиша наредба за ископувања на Месе…

Read More

Polestar Precept или како Швеѓаните ја гледаат електричната иднина (ВИДЕО)

На концептот Polestar Precept треба да се базираат идните модели. И додека Polestar 2 штотуку влезе во сериско производство, Precept е само најава за идните модели, но и демонстрација на…
Текстот Polestar Precept или како Швеѓаните ја гледаат електри…

Read More

Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година (ВИДЕО)

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот…
Текстот Светот вчера ја проследи су…

Read More

Руските експерти користат суперкомпјутер во потрага по третман за COVID-19

Вработените во технолошката лабораторија на Московскиот државен универзитет (МДУ) почнаа пресметки на суперкомпјутерот „Ломоносов“ во потрага по лек за новиот коронавирус COVID-19, соопшти канцеларијата за печат на универзитетот, пренесува „Спутник“……

Read More

Руските експерти користат суперкомпјутер во потрага по третман за COVID-19

Вработените во технолошката лабораторија на Московскиот државен универзитет (МДУ) почнаа пресметки на суперкомпјутерот „Ломоносов“ во потрага по лек за новиот коронавирус COVID-19, соопшти канцеларијата за печат на универзитетот, пренесува „Спутник“……

Read More

Погледнете како изгледаат белите дробови на заразен пациент од коронавирус (ВИДЕО)

Докторите од Универзитетската болница Џорџ Вашингтон ја подигнуваат свеста за опасноста од коронавирусот, објавувајќи CT снимка од белите дробови на заразен пациент од коронавирус. Познато е дека смртоносниот коронавирус предизвикува…
Текстот Погледн…

Read More

Супер розовата Месечина вечерва ќе биде најголема оваа година (ВИДЕО)

Ако вечерва го набљудувате небото ќе ја видите Супер Розовата Месечина, најголемата и најсјајна во оваа година. Овој небесен феномен значи дека Месечината вечерва ќе биде најблиску до Земјата (перигеј), на…
Текстот Супер розовата Месечина вечерва ќе …

Read More

Бил Гејтс финансира седум вакцини против коронавирусот

Бил Гејтс е човек со план за борба против коронавирусот: истовремено го финансира развојот на седум различни вакцини против COVID-19 за откривање што е можно побрзо – дури и ако тоа…
Текстот Бил Гејтс финансира седум вакцини против коронавирусот е пр…

Read More

Boeing го прекинува производството на авионот 787

Компанијата Boeing денеска објави дека привремено ќе го прекине производството на авиони „787“ во нејзините погони во американската држава Јужна Каролина поради пандемијата од корнавирус. Соопштението доаѓа откако гувернерот на…
Текстот Boeing го пре…

Read More

Nvidia активно се вклучува во борбата против COVID-19

Познатиот производител на графички картички Nvidia се придружи на COVID-19 High Performance Computing Consortium, групација која своите компјутерски капацитети им ги стави на располагање на истражувачите кои пробуваат да пронајдат лек…
Текстот Nvidia…

Read More

Tesla го прикажа респираторот составен од делови на Model 3 (ВИДЕО)

Tesla им се придружи на многу светски производители на автомобили кои се вклучија во борбата против пандемијата на коронавирус. Американскиот производител на електрични автомобили во моментов во своите објекти во…
Текстот Tesla го прикажа респираторо…

Read More

NASA нуди виртуелни патувања во вселената (ВИДЕО)

Вселенската агенција NASA понуди бројни содржини кои би можеле да ги забават, но и едуцираат оние кои се наоѓаат во самоизолација. На заинтересираните им се понудени различни тури, па можат…
Текстот NASA нуди виртуелни патувања во вселената (ВИДЕО) е…

Read More

Блокадата поради коронавирусот го исчисти воздухот во Европа

Со воведувањето ограничувања за движење и активности поради коронавирусот, загаденоста на воздухот е намалена во урбаните области низ цела Европа, покажуваат денеска најновите сателитски слики. Сателитските слики покажуваат намалување на…
Текстот Бло…

Read More

Германија планира апликација за следење зараза од Ковид-19

Германија се надева дека ќе почне со примена на апликација за паметни телефони во следните неколку недели за да помогне во откривање на инфекции на коронавирусот, откако се појави широко…
Текстот Германија планира апликација за следење зараза од Кови…

Read More

Дали ќе ни помогне сонцето во борбата против коронавирусот?

Топлите денови пристигнуваат, а температурата, како што е најавата, ќе надмине 20 степени целзиусови. Убавото време исто така ќе ни овозможи да се стекнеме со нови сознанија за коронавирусот, за…
Текстот Дали ќе ни помогне сонцето во борбата против к…

Read More

Руски научници прогнозираа кога ќе дојде крајот на активноста на коронавирусот

Научниците очекуваат намалување на активноста на вирусот до летото, бидејќи доаѓа потопло време, што не му одговара на вирусот, смета заменик директорот за иновации при Истражувачкиот институт за епидемиологија и…
Текстот Руски научници прогнозираа к…

Read More

Апликација детектира присуство на коронавирус преку анализа на гласот

Тим на експерти од универзитетот Карнеги Мелон претстави рана верзија на апликацијата COVID Voice Detector, за која се тврди дека може да ги препознае оние кои имаат COVID-19, а само преку…
Текстот Апликација детектира присуство на коронавирус преку …

Read More

Океаните би можеле целосно да се обноват до 2050. година

Човештвото со векови ги третира како депонија за отпад, но океаните покажуваат дека се неверојатно отпорни, се тврди во новото научно истражување. Океаните би можеле во целост да се обноват…
Текстот Океаните би можеле целосно да се обноват до 2050. г…