Author: ФУТУРАМА – USB.mk

Read More

Биткоинот достигна највисоко ниво во последните две години

Биткоинот, најголемата светска криптовалута, денеска достигна највисоко ниво во последните две години од 56.000 долари, подигајќи го поширокиот крипто пазар. Цената на биткоинот порасна за повеќе од 10 отсто за…
Текстот Биткоинот достигна највисоко н…

Read More

Како камера на небото: Новиот сателит може да шпионира одредени луѓе

Алатките за надзор напредуваат на сите полиња, и во однос на функционалноста и присутноста, но се поставува прашањето како тоа ќе влијае на приватноста на корисниците. Стартапот, наречен Albedo Space,…
Текстот Како камера на небото: Новиот сателит мо…

Read More

Ако не го направите тоа сами, Microsoft AI насилно ќе го надгради вашиот Windows

Microsoft користи вештачка интелигенција за да го ажурира својот оперативен систем. Microsoft автоматски ќе ги ажурира уредите со Windows 11 до најновата верзија на оперативниот систем 23H2, а за ова…
Текстот Ако не го направите тоа сами, Microsoft A…

Read More

Се е лага?

Експерти за вештачка интелигенција и индустриски лидери испратија отворено писмо до јавноста. Тие бараат да се воведат повеќе регулативи околу создавањето лажни ликови со помош на вештачка интелигенција, бидејќи сметаат…
Текстот Се е лага? е превземе…

Read More

Google AI се збрка: Папата е жена, нацистите и Викинзите црнци?

Google го паузираше својот генератор на слики со вештачка интелигенција поради неговата тенденција да создава многу неточни историски илустрации, што ги натера корисниците да полудат на социјалните мрежи. Технолошкиот гигант…
Текстот Google AI се збр…

Read More

ВИДЕО: Американците вечерва се враќаат на Месечината по повеќе од 50 години

Компанија со седиште во Хјустон денеска ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало по 50 години на Месечината, како дел од напорите на НАСА да го отвори…
Текстот ВИДЕО: Американците вечерва се враќаат на Месечината по повеќе од 50…

Read More

ChatGPT испраќа вознемирувачки пораки до корисниците

ChatGPT има проблеми во работењето, што се рефлектира со испраќање чудни пораки до корисниците. Во последните часови, овој четбот одговара на прашањата на некои корисници со долги и бесмислени пораки,…
Текстот ChatGPT испраќа вознемирувачки пораки до…

Read More

(ВИДЕО) HONOR Magic6 Pro: Револуционерна AI функција за контрола на автомобилот со поглед

Технологијата брзо се развива, носејќи ни иновации кои не само што го олеснуваат секојдневниот живот, туку и предизвикуваат воодушевување. Пред извесно време беше тешко да се замисли дека е можно…
Текстот (ВИДЕО) HONOR Magic6 Pro: Револуционерна AI ф…

Read More

Најбогатиот човек во Азија прави своја верзија на ChatGPT

Конзорциумот кој стои зад Reliance Industries на компанијата на Мукеш Амбани има за цел да ја лансира својата прва услуга во стилот на ChatGPT следниот месец. Амбани е најбогатиот човек…
Текстот Најбогатиот човек во Азија прави своја верзија на ChatG…

Read More

„Љубовта и сексот со роботи и холограми се неизбежна реалност“

Педесет и седумгодишната Алиша Фрамис се подготвува за својата венчавка со холограм наречен AILex, кој е создаден со помош на вештачка интелигенција. Овој настан означува чудна пресвртница во истражувањето на…
Текстот „Љубовта и сексот со роботи и хо…

Read More

Американците прават извештај за законите насочени кон вештачката интелигенција

Лидерите на Претставничкиот дом на САД денеска објавија дека се подготвуваат да формираат двопартиска работна група за истражување на потенцијалните закони за решавање на загриженоста за вештачката интелигенција. Претседателот на…
Текстот Американцит…

Read More

Маск: Првиот човек со мозочен имплант контролира компјутерски глушец со своите мисли

Првиот човек кој доби мозочен имплант од компанијата за медицинска технологија на Илон Маск, Neuralink, се чини дека целосно се опорави и може да контролира компјутерски глушец со своите мисли,…
Текстот Маск: Првиот човек со мозочен имплант контролир…

Read More

„AI може да го уништи човештвото за само две години“

Елизер Јудковски, познат истражувач и експерт за вештачка интелигенција, зборуваше со ново предвидување за иднината на човештвото. „Ако ме ставите до ѕид и ме натерате да понудам веројатности за некои…
Текстот „AI може да го уништи човештвото за само…

Read More

Мистериозен купувач: Дава 60 милиони за обука на вештачката интелигенција на објавите на Reddit

Податоците, создадени од луѓе, се сè повреден ресурс во еден вид војна на модели на вештачка интелигенција во потрага по информации. По почетниот раст и возбуда за вештачката интелигенција, моменталниот…
Текстот Мистериозен купувач: Дава 60 милиони з…

Read More

ВИДЕО: Кинеска компанија претстави нов авион, ќе биде конкурент на Ербас и Боинг

Кинескиот конкурент на патничките авиони „Ербас“ и „Боинг“, C919 – произведен од корпорацијата за комерцијални авиони на Кина (COMAC), го направи своето прво патување надвор од кинеската територија, летајќи во…
Текстот ВИДЕО: Кинеска компанија …

Read More

Кога забавата станува опасна: Дали би се обиделе со AI девојки?

Сè повеќе луѓе се свртуваат кон девојките со вештачка интелигенција во потрага по романтично дружење. Вештачката интелигенција и разните чат-ботови базирани на вештачка интелигенција не се користат само за работа,…
Текстот Кога забавата станува опасн…

Read More

Направено „срце на чип“, чука како човечко

Претставен е нов модел на „срце на чип“, а го создале научници од Лос Анџелес. Нивниот модел има за цел да ги подобри испитувањата на третманите за рак, кои честопати…
Текстот Направено „срце на чип“, чука како човечко е превземен од USB.mk.

Read More

Создадено дете со вештачка интелигенција: „Има моќ да ја обликува иднината“

„Таа разликува добро од лошо, ги изразува своите ставови во различни ситуации и има моќ да ја обликува иднината“. Често слушаме дека вештачката интелигенција е сè уште во зародиш и…
Текстот Создадено дете со вештачка интелигенција: „Има моќ да ја обл…

Read More

Дали вештачката интелигенција наскоро ќе го уништи човештвото?

Очигледно, ова е тема на секоја вечера и за време на неврзани муабети. Ако се најдете како разговарате за вештачка интелигенција (AI) со некој што е вешт во IT, знајте…
Текстот Дали вештачката интелигенција наскоро ќе го уништи човештвото? е превземе…

Read More

Бараат помош од машина: Севиља користи вештачка интелигенција за да ангажира играчи

Шпанскиот фудбалски клуб Севиља ќе користи вештачка интелигенција за да го подобри процесот на доведување нови играчи. Севиља соработува со IBM за да користи алатка за вештачка интелигенција наречена Scout…
Текстот Бараат помош од машина: Севиља кори…

Read More

Кина ја освојува „вселената“ со 26.000 интернет сателити

Кина сака да создаде мрежа од 26.000 интернет сателити во ниската орбита на Земјата. Тие сателити ќе ја покриваат целата планета и ќе се натпреваруваат со сателитите Starlink на американската…
Текстот Кина ја освојува „вселената“ со 26.000 интернет с…

Read More

Алтман: Загриженоста за вештачката интелигенција е преценета, таа ќе го промени светот помалку отколку што мислиме

Основачот и извршен директор на OpenAI, Сем Алтман, зборуваше на 54-тиот годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос. Тој истакна дека загриженоста за вештачката интелигенција (AI) е преценета и…
Текстот Алтман: Загриженоста за вештачката …

Read More

Кинезите развија е-кожа која ја имитира терморегулацијата на човечкото тело

Кинеските истражувачи неодамна развија нова електронска кожа со, како што велат, „одлична изотермална регулација“. Истражувачите од Јужниот универзитет за наука и технологија ја развија оваа терморегулаторна електронска кожа со биомиметички…
Текстот …

Read More

Дали знаете за проектот Титан? Apple ќе ве изненади, тукушто го оживеа

Проектот Титан, кој се однесува на производство на електричен автомобил, компанијата Apple го лансираше пред 9 години. Сега, тие имаат нови прогнози за тоа кога ова може да се оствари….
Текстот Дали знаете за проектот Титан? Apple ќе ве изненади, тук…

Read More

„За 20 години, милијарда хуманоидни роботи ќе одат по Земјата“

Милијардерот Илон Маск се огласи на социјалните мрежи за да ја изрази својата согласност со предвидувањето на колегата дека на Земјата за две децении ќе има околу милијарда хуманоидни роботи….
Текстот „За 20 години, милијарда хуманоидни роботи ќе ода…

Read More

Чет-бот со вештачка интелигенција надвор од контрола: пцуе и ја критикува својата компанија

Корисник кој барал информации за својот пакет бил шокиран кога четботот излегол од контрола. Вештачката интелигенција, или чет-ботови базирани на вештачка интелигенција, се повеќе се користат како поддршка за клиентите….
Текстот Чет-бот со вештачка и…

Read More

Сораја во вселената

Иран успешно го лансираше својот сателит Сораја во орбитата, 750 километри над површината на земјата, користејќи ракета од три фази, објави денеска државната новинска агенција ИРНА. Лансирањето беше дел од…
Текстот Сораја во вселената е превземен од …

Read More

(Видео) Првиот турски астронаут и уште тројца членови на екипажот лансирани кон Меѓународната вселенска станица

Првиот турски астронаут и уште тројца членови на екипажот од Европа беа лансирани вчера од Флорида на патување до Меѓународната вселенска станица во комерцијална мисија на приватната компанија „Аксиом Спејс“…
Текстот (Видео) Првиот турски астронаут и…

Read More

(Во живо) Јапонците се обидуваат да слетаат на Месечината

Јапонија денеска околу 16 часот започна со тежок „вселенски маневар“ и ќе се обиде за прв пат да слета на површината на Месечината. Досега во тоа успеале само четири земји:…
Текстот (Во живо) Јапонците се обидуваат да слетаат на Месечината е превземе…

Read More

Јапонија утре ќе се обиде да слета на Месечината: „Не чекаат 20 минути ужас“

Јапонија утре околу 16 часот ќе се обиде да изврши тежок вселенски маневар и да слета на површината на Месечината за прв пат. Досега во тоа успеале само четири земји:…
Текстот Јапонија утре ќе се обиде да слета на Месечината: „Не чекаат 20 минути ужа…

Read More

ВИДЕО: По 50 години, САД се обидоа да испратат вселенско летало на Месечината, мисијата не успеа

„Астроботик технолоџи“, компанијата што го разви лунарниот лендер „Перегрин“, објави помалку од 24 часа по неговото успешно лансирање дека се откажува од мисијата за слетување на лендерот на Месечината. Компанијата…
Текстот ВИДЕО: По 50 години, САД с…

Read More

После шест години, Microsoft конечно се откажа

VR функциите на Microsoft ќе бидат отстранети од идните верзии на оперативниот систем Windows. И покрај тоа што една деценија се промовира како „следна голема работа“, виртуелната реалност едноставно не…
Текстот После шест години, Microsoft конечно с…

Read More

Google воведе „устав за роботи“, за машините да не се бунтуваат против луѓето

Истражувачката лабораторија за вештачка интелигенција на Google, DeepMind, го претстави AutoRT, роботски систем инспириран од принципите на роботиката на Исак Асимов, кој го подобрува донесувањето одлуки за задачи во реалниот…
Текстот Google воведе „…

Read More

(ВИДЕО) Конкурент на Tesla од Кина: Хуманоиден робот на Kepler

Има се повеќе компании кои се занимаваат со хуманоидни роботи, а меѓу нив е и кинеската Kepler, која ќе го претстави својот производ наречен „Forerunner“ на CES во Лас Вегас….
Текстот (ВИДЕО) Конкурент на Tesla од Кина: Хуманоиден робот на Kepler е п…

Read More

Шефот за дизајн го напушти Apple: оди во дрим тимот што го креира „iPhone of AI“

Уште еден ветеран дизајнер ја напушти компанијата Apple. Егзодусот на дизајнерите на Apple продолжува, а најновиот човек кој ја напушти компанијата е Танг Тан, кој ја извршуваше позицијата шеф за…
Текстот Шефот за дизајн го напушти Apple: оди во дрим…

Read More

Руска вселенска агенција: Продолжуваме со заеднички летови со НАСА до 2025 година

Руската државна вселенска агенција Роскосмос денеска објави дека програмата за заеднички летови со НАСА до Меѓународната вселенска станица (ISS) се продолжува до 2025 година, пренесе новинската агенција Интерфакс. Заедничките летови…
Текстот Руска вс…

Read More

Xiaomi го претстави својот прв електричен автомобил

Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi денеска го претстави своето прво електрично возило и веднаш ја објави својата намера да стане еден од петте најдобри светски производители на автомобили. Наречен…
Текстот Xiaomi го претстави својот пр…

Read More

Како во хорор: Човечко мозочно ткиво се спои со електрониката

Како во приказна од научно-фантастичен хорор филм, научниците успеаја да го спојат биолошкото со електронското. Студијата е објавена во списанието „Nature Electronics“ и во неа се наведува дека е создаден…
Текстот Како во хорор: Човечко мозочно ткиво…

Read More

Индија тестира вештачка интелигенција за попрецизна временска прогноза

Индија ја тестира вештачката интелигенција (АИ) за да изгради климатски модели за да ја подобри временската прогноза бидејќи поројните дождови, поплавите и сушите ја зафаќаат огромната земја, изјави висок метеоролошки…
Текстот Индија тестира вештачка…

Read More

Вештачката интелигенција докажа: Дел од познатата слика на Рафаел ја направил некој друг

Британски научници користеле вештачка интелигенција за да го анализираат платното Madonna of the Rose од почетокот на 16 век, за кое се верува дека е една од многуте Мадони насликани…
Текстот Вештачката интелигенција докажа: Дел од познатата слика на…

Read More

Кинеска компанија произведе батерија која полни автомобил за 500 километри возење за 15 минути

Брендот за електрични возила Zeekr на кинескиот производител Geely претстави литиум-железо-фосфатни батерии (LFP) кои поддржуваат брзо полнење, тврдејќи дека се полнат за 15 минути за до 500 километри возење. Во…
Текстот Кинеска компанија произведе б…

Read More

Дали постои Австралија? Зависи кого прашуваш

И покрај сите докази, Австралија не постои – барем тоа е информацијата што можевте да ја добиете неодамна од популарен чет-бот. Тоа е Microsoft Bing, а некои корисници неодамна напишаа…
Текстот Дали постои Австралија? Зависи кого прашуваш е пре…