Author: ФУТУРАМА – USB.mk

Read More

Научниците веруваат дека ја решиле мистеријата за потеклото на Црната чума

Научниците веруваат дека го нашле одговорот на 700-годишната стара мистерија за потеклото на Црната чума, најсмртоносната пандемија во историјата што ја зафати Европа, Азија и Северна Африка во средината на…
Текстот Научниците веруваат дека ја решиле…

Read More

Научниците веруваат дека ја решиле мистеријата за потеклото на Црната чума

Научниците веруваат дека го нашле одговорот на 700-годишната стара мистерија за потеклото на Црната чума, најсмртоносната пандемија во историјата што ја зафати Европа, Азија и Северна Африка во средината на…
Текстот Научниците веруваат дека ја решиле…

Read More

BMW престана да го произведува електричниот модел i3, продадени 250.000 примероци

BMW го испрати во „пензија“ електричниот модел i3, а последните десет примероци се кријат зад името HomeRun Edition. BMW подготви две двобојни опции за каросеријата за i3 HomeRun Edition. Има…
Текстот BMW престана да го произведува електричниот модел…

Read More

Windows 98 повеќе нема да го „придвижува“ вселенско летало во орбитата околу Марс

Европската вселенска агенција (ESA) ќе спроведе големо ажурирање на вселенското летало Mars Express, што ќе овозможи големи подобрувања во научните способности на леталото. Мисијата за истражување на вселената Mars Express…
Текстот Windows 98 повеќе …

Read More

ВИДЕО: Ducati го претстави електричниот мотоцикл MotoE V21L

Компанијата Ducati официјално го претстави својот електричен мотоцикл MotoE V21L во Модена оваа недела, а на ексклузивниот настан присуствуваа мал број државници, вклучително и избрани европски медиуми. Она што може…
Текстот ВИДЕО: Ducati го претстав…

Read More

Нов двоен кратер е забележан на Месечината по удар на ракета

Фотографиите направени од Lunar Reconnaissance Orbiter на американската вселенска агенција НАСА, кој орбитира околу Месечината од 2009 година, ја открија локацијата на необичен кратер на лунарната површина. Станува збор за…
Текстот Нов двоен кратер е…

Read More

ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску до враќање на луѓето на Месечината, лансиран е сателитот CAPSTONE

Компанијата Rocket Lab успешно го лансираше cubesat сателитот CAPSTONE за американската вселенска агенција НАСА, кој во иднина ќе орбитира околу Месечината. Лансирањето на сателитот CAPSTONE е мал, но важен чекор…
Текстот ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску…

Read More

ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску до враќање на луѓето на Месечината, лансиран е сателитот CAPSTONE

Компанијата Rocket Lab успешно го лансираше cubesat сателитот CAPSTONE за американската вселенска агенција НАСА, кој во иднина ќе орбитира околу Месечината. Лансирањето на сателитот CAPSTONE е мал, но важен чекор…
Текстот ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску…

Read More

ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску до враќање на луѓето на Месечината, лансиран е сателитот CAPSTONE

Компанијата Rocket Lab успешно го лансираше cubesat сателитот CAPSTONE за американската вселенска агенција НАСА, кој во иднина ќе орбитира околу Месечината. Лансирањето на сателитот CAPSTONE е мал, но важен чекор…
Текстот ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску…

Read More

Red Bull подготвува хибриден хиперавтомобил

Одделот за напредни технологии на Red Bull објави дека ќе дизајнира, развива и произведува целосно нов хиперавтомобил кој ќе понуди врвно искуство во возењето на патеката. Новиот хиперавтомобил ќе се…
Текстот Red Bull подготвува хибриден хиперавтомоб…

Read More

Телескопот Џејмс Веб почна да ги собира првите научни податоци

Вселенскиот телескоп на американската агенција НАСА, Џејмс Веб, почна да ги собира првите научни податоци, иако е во завршна фаза на подготовка. Тимот задолжен за телескопот Џејмс Веб „одобри“ 10…
Текстот Телескопот Џејмс Веб почна да ги собира првит…

Read More

НАСА ја лансираше првата ракета од комерцијален космодром во Австралија

Американската вселенска агенција НАСА испиша нова страница во историјата откако лансираше ракета од далечна локација во Австралија. Испиша историја затоа што беше првото лансирање на ракета на НАСА од комерцијален…
Текстот НАСА ја лансираше првата ра…

Read More

НАСА ја лансираше првата ракета од комерцијален космодром во Австралија

Американската вселенска агенција НАСА испиша нова страница во историјата откако лансираше ракета од далечна локација во Австралија. Испиша историја затоа што беше првото лансирање на ракета на НАСА од комерцијален…
Текстот НАСА ја лансираше првата ра…

Read More

Најголемиот хибриден брод во светот ќе плови меѓу Франција и Англија

Компанијата Brittany Ferries го најави пристигнувањето на најголемиот хибриден брод во светот за 2024 година. Бродот, наречен Saint-Malo, беше објавен во официјалното соопштение, долг е 194,8 метри и има капацитет…
Текстот Најголемиот хибриден брод в…

Read More

ВИДЕО: Proteus е првиот целосно автономен робот за складирање на Amazon

Компанијата Amazon ги претстави своите нови машини, а една од нив е првиот целосно автономен робот наменет за магацини. Станува збор за робот наречен Proteus, кој е дизајниран така што…
Текстот ВИДЕО: Proteus е првиот целосно автономен робот за склад…

Read More

Сондите Voyager на НАСА се гасат по 45 години

Две сонди на американската вселенска агенција НАСА ќе бидат затворени наскоро по мисијата, која траеше речиси 45 години. Во 1977 година, НАСА ги лансираше сондите Војаџер 1 и Војаџер 2,…
Текстот Сондите Voyager на НАСА се гасат по 45 години е превзем…

Read More

Откриена е најголемата бактерија на светот, видлива со голо око

Научниците ја пронајдоа најголемата бактерија на светот во мочуриште во Гвадалупе – таа е во форма на бели влакна и со големина на човечка трепка. Странскиот организам, наречен Thiomargarita magnifica,…
Текстот Откриена е најголемата бактерија …

Read More

НАСА ја продолжи мисијата на лендерот InSight на Марс

Тимот на американската вселенска агенција НАСА, задолжен за лендерот InSight Mars, одлучи да го продолжи времетраењето на мисијата со цел да се „максимизираат научните истражувања“. Лендерот требаше да го исклучи…
Текстот НАСА ја продолжи мисијата на…

Read More

Возете го автомобилот со помош на џојстик – од следната година

Секој ден сè повеќе напредуваме, па прашање на време беше кога некој ќе се сети на воланот во автомобилот. Од следната година германскиот добавувач Schaeffler-Paravan сака да почне да вози…
Текстот Возете го автомобилот со помош на џојстик – од…

Read More

Возете го автомобилот со помош на џојстик – од следната година

Секој ден сè повеќе напредуваме, па прашање на време беше кога некој ќе се сети на воланот во автомобилот. Од следната година германскиот добавувач Schaeffler-Paravan сака да почне да вози…
Текстот Возете го автомобилот со помош на џојстик – од…

Read More

За кралот се е можно – од лимузина до SUV

Кралот може да си дозволи се што ќе му падне на ум, без разлика колку бизарно може да звучи. Овој Rolls-Royce е одличен пример. Го купил мароканскиот крал Хасан II….
Текстот За кралот се е можно – од лимузина до SUV е превземен од USB.mk.

Read More

За кралот се е можно – од лимузина до SUV

Кралот може да си дозволи се што ќе му падне на ум, без разлика колку бизарно може да звучи. Овој Rolls-Royce е одличен пример. Го купил мароканскиот крал Хасан II….
Текстот За кралот се е можно – од лимузина до SUV е превземен од USB.mk.

Read More

ВИДЕО: Израел претстави ново вооружено роботско возило, кое ќе се тестира во 2023 година

Израелското Министерство за одбрана го тестираше новото ласерско оружје „Iron Beam“ во април годинава, а сега следи тестирањето на беспилотното роботско борбено возило кое се развива во соработка со неколку…
Текстот ВИДЕО: Израел претстави ново воору…

Read More

Кина тврди дека ќе донесе примероци од Марс на Земјата две години пред НАСА

Кинеската вселенска агенција сака да изврши мисија за транспорт на примерокот од Марс на Земјата до 2031 година, две години пред американската вселенска агенција НАСА да планира да го стори…
Текстот Кина тврди дека ќе донесе примероци од Марс на Земј…

Read More

ВИДЕО: Mercedes-AMG го слави својот 55-ти роденден

Инженерите Ханс Вернер Ауфрехт и Ерхард Мелхер ја основаа компанијата во 1967 година, која засекогаш се најде во „куќата на славните“ во областа на перформантни автомобили и спортските марки. Денес…
Текстот ВИДЕО: Mercedes-AMG го слави својот 55-ти р…

Read More

ISS повторно избегна руски вселенски отпад

Меѓународната вселенска станица повторно мораше да изврши маневри за да избегне орбитален вселенски отпад што произлегува од неодамнешното тестирање на руското антисателитско оружје. Маневарот беше изведен на 16 јуни, со…
Текстот ISS повторно избегна…

Read More

ВИДЕО: SpaceX лансираше и спушти три ракети за помалку од 37 часа

Компанијата SpaceX изврши три вселенски мисии за помалку од два полни дена. Последното од трите лансирања се случи на 19 јуни, кога двофазната ракета Фалкон 9 беше лансирана од Кејп…
Текстот ВИДЕО: SpaceX лансираше и спушти три ракети за помалку од 3…

Read More

ВИДЕО: SpaceX лансираше и спушти три ракети за помалку од 37 часа

Компанијата SpaceX изврши три вселенски мисии за помалку од два полни дена. Последното од трите лансирања се случи на 19 јуни, кога двофазната ракета Фалкон 9 беше лансирана од Кејп…
Текстот ВИДЕО: SpaceX лансираше и спушти три ракети за помалку од 3…

Read More

НАСА успешно изврши важен тест на ракетата SLS

Американската вселенска агенција НАСА успешно изврши тестирање на ракетата SLS (Space Launc System), која се однесува на полнење на резервоарот со гориво. Ова е таканаречената „проба на мокра облека“, која…
Текстот НАСА успешно изврши важен тест на р…

Read More

ВИДЕО: Барале нов автомобил од Pagani – цена 7.000.000 евра

На некои сопственици на големи колекции на автомобили во одреден момент може да им здодее тоа што го имаат и да побараат нешто ново… Пред неколку години, двајца такви гости…
Текстот ВИДЕО: Барале нов автомобил од Pagani – цена 7.000.000 е…

Read More

ВИДЕО: Барале нов автомобил од Pagani – цена 7.000.000 евра

На некои сопственици на големи колекции на автомобили во одреден момент може да им здодее тоа што го имаат и да побараат нешто ново… Пред неколку години, двајца такви гости…
Текстот ВИДЕО: Барале нов автомобил од Pagani – цена 7.000.000 е…

Read More

Volkswagen би можел да продаде повеќе електрични автомобили од Tesla веќе во 2024 година

Во текот на следните неколку години, двата производители на автомобили ќе се борат за водечка улога во глобалната продажба на електрични возила, оставајќи го остатокот од автомобилската индустрија далеку зад…
Текстот Volkswagen би можел да продаде по…

Read More

Volkswagen би можел да продаде повеќе електрични автомобили од Tesla веќе во 2024 година

Во текот на следните неколку години, двата производители на автомобили ќе се борат за водечка улога во глобалната продажба на електрични возила, оставајќи го остатокот од автомобилската индустрија далеку зад…
Текстот Volkswagen би можел да продаде по…

Read More

Volkswagen би можел да продаде повеќе електрични автомобили од Tesla веќе во 2024 година

Во текот на следните неколку години, двата производители на автомобили ќе се борат за водечка улога во глобалната продажба на електрични возила, оставајќи го остатокот од автомобилската индустрија далеку зад…
Текстот Volkswagen би можел да продаде по…

Read More

Кинезите објавија дека детектирале сигнали на вонземска цивилизација, па ја избришале објавата

Кина соопшти дека нејзиниот џиновски телескоп Sky Eye можеби открил знаци на вонземски цивилизации, според извештајот во државниот весник Science and Technology Daily, но извештајот и публикацијата биле избришани набргу…
Текстот Кинезите објавија дек…

Read More

Кинезите објавија дека детектирале сигнали на вонземска цивилизација, па ја избришале објавата

Кина соопшти дека нејзиниот џиновски телескоп Sky Eye можеби открил знаци на вонземски цивилизации, според извештајот во државниот весник Science and Technology Daily, но извештајот и публикацијата биле избришани набргу…
Текстот Кинезите објавија дек…

Read More

Кинезите објавија дека детектирале сигнали на вонземска цивилизација, па ја избришале објавата

Кина соопшти дека нејзиниот џиновски телескоп Sky Eye можеби открил знаци на вонземски цивилизации, според извештајот во државниот весник Science and Technology Daily, но извештајот и публикацијата биле избришани набргу…
Текстот Кинезите објавија дек…

Read More

Кинескиот BYD станува трет највреден производител на автомобили во светот

BYD претходно соопшти дека го прекинала производството на традиционални бензински возила од март. Кинескиот производител на електрични возила BYD има пазарна капитализација од повеќе од 128 милијарди долари заклучно со…
Текстот Кинескиот BYD станува …

Read More

Виена ќе произведува „зелено“ гориво од отпад, отворена е нова истражувачка фабрика

Првата истражувачка фабрика во светот неодамна беше отворена во подрачјето Simmeringer Haide во главниот град на Австрија, каде експерти од различни области работат на идни енергетски решенија и производство на…
Текстот Виена ќе произведува „зелено“ …

Read More

Рекорд: Продадени 6,6 милиони електрични возила

Продажбата на електрични автомобили во светот, вклучително и целосно електрифицирани и plug-in хибриди, се удвои во 2021 година, достигнувајќи нов рекорд од 6,6 милиони, се вели во извештајот на Меѓународната…
Текстот Рекорд: Продадени 6,6 милиони ел…

Read More

ВИДЕО: НАСА инвестира 3,5 милијарди долари за производство на нови вселенски одела

НАСА именуваше две комерцијални компании на кои им понуди 3,5 милијарди долари за производство на нови вселенски одела кои ќе се користат за патување на Месечината. Тимовите предводени од Axiom…
Текстот ВИДЕО: НАСА инвестира 3,5 милијарди долари за п…

Read More

Регистрирана првата Nevera: Хрватскиот електричен хиперспортски автомобил подготвен за продажба

Rimac ќе произведе 150 автомобили Nevera по цена од 2 милиони евра по примерок. По пет години развој, се чини дека Nevera на Rimac, електричен хиперспортски автомобил е подготвен за…
Текстот Регистрирана првата Nevera: Хрватскиот електричен хиперспор…