Author: ФУТУРАМА – USB.mk

Read More

СЗО: Ковид-19 уште долго време ќе биде со нас

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејзус изјави дека лек за новиот вид коронавирус е „националното единство“ и „глобалната солидарност“ и предупреди дека вирусот уште долго време…
Текстот СЗО: Ковид-19…

Read More

Аеродинамички „спојлери“ овоможуваат минијатурни ветроелектрани (ВИДЕО)

Ветроелектраните какви што денес никнуваат ширум светот се состојат од големи лопатки кои ги покренува ветрот, а тие струењето низ вградениот генератор го претвораат во електричната енергија. Количината на така…
Текстот Аеродинамички „спојлери“ овомо…

Read More

Создадени органски антитела кои ја блокираат инфекцијата на коронавирус

Истражувачите од Универзитетот Утрехт во Ротердам открија дека пронашле органски моноклонски антитела кои ја блокираат инфекцијата на човечки клетки со коронавирусот САРС-КоВ-2, кој потоа предизвикува „Ковид-19“. Иако останува да се…
Текстот Создаден…

Read More

СЗО: Светот е во средиштето на битката со вирусот, не сме безбедни без вакцина

Некои делови од светот започнаа да се извлекуваат од пандемијата на коронавирусот и претпазливо започнуваат со враќање во нормала, но вирусот останува голем ризик сè додека не се развие вакцина…
Текстот СЗО: Светот е во средиштето на битката со вирус…

Read More

Vive Sync платформата на HTC овозможува виртуелни состаноци (ВИДЕО)

HTC ја претстави својата платформа под името Vive Sync, која овозможува одржување на виртуелните деловни состаноци. Платформата се развива уште од 2018. година, а сега е бесплатна за сите бизниси. Искуството…
Текстот Vive Sync платформата на HTC овоз…

Read More

Швајцарски експерт: Светот ќе мора да живее под мерки уште најмалку 2 години

Со цел да се задржи ширењето на коронавирусот под контрола, луѓето ќе треба да живеат под рестриктивни мерки две или повеќе години, тврди научник кој раководи со швајцарскиот кризен штаб…
Текстот Швајцарски експерт: Светот ќе мора да живее под мерки …

Read More

Нова опасност во САД – азиски смртоносен стршен

Во САД првпат се појавија смртоносни стршени од Азија, кои се долги повеќе од 5 сантиметри, предупредуваат американски научници, додавајќи дека се загрижени оти тој вид би можел и да…
Текстот Нова опасност во САД – азиски смртоносен стршен е пр…

Read More

Телескопот Хабл прослави 30 години со колаж на огнено ѕвездораѓање (ВИДЕО)

НАСА го слави 30. роденден на вселенскиот телескоп Хабл, откривајќи неверојатен нов портрет на огнено ѕвездораѓање во соседна галаксија, Големиот Магелански Облак оддалечена 163,000 светлосни години. Сликата наречена „Космички гребен“…
Текстот Телеск…

Read More

Швајцарски научници во канализација откриле знаци за жаришта на Ковид-19

Швајцарските научници успеале да откријат дека SARS-SoV-2 во мала концентрација е присутен и во отпадните води, што дава можност за нов начин на рано предупредување на новото жариште во моментот…
Текстот Швајцарски научници во канализација откриле зн…

Read More

Астрономите пронајдоа извори на радио-бранови од вселената

Опсерваториите ширум планетата на 28. април регистрираа рафал на неверојатно јасни радио бранови во траење од милисекунда, следен од јасна емисија на икс-зраци, пишува австралиското научно списание Science Alert. Астрономите…
Текстот Астрономите прон…

Read More

Нова опција во софтверот на Tesla (ВИДЕО)

Автопилотот ќе запира на црвено светло и знакот СТОП, но исто така ќе забави и на зелено светло Некои критичари на Tesla сметаат дека компанијата не треба да го тестира…
Текстот Нова опција во софтверот на Tesla (ВИДЕО) е превземен од USB.mk.

Read More

Американската војска создаде нов тест за ковид-19

Научници кои работат за војската на САД создале нов тест за ковид-19, кој потенцијално би можел да ги идентификува носителите пред да се заразат и да продолжат да ја шират…
Текстот Американската војска создаде нов тест за ковид-19 е превземен од USB….

Read More

Се буди вулканскиот регион во Исланд кој последен пат еруптираше пред 800 години

Последниот долг период на вулканската активност траел дури 30 години, што би можело да се повтори и во иднина. Во последните два и пол месеци, на исландскиот полуостров Рејкјанес на…
Текстот Се буди вулканскиот регион во Исланд кој последен пат ерупт…

СЗО со пофалби за шведскиот пристап кон пандемијата – тоа е модел за иднината

Светската здравствена организација (СЗО) вчера го пофали шведскиот одговор на пандемијата на коронавирусот. Доктор Мајк Рајан, извршен директор на СЗО, цврсто го бранеше пристапот на оваа скандинавска земја, која се…
Текстот СЗО со пофалби за шведски…

Read More

NASA избра три компании за испраќање на човек на Месечината

Националната вселенска агенција (NASA) избра три компании кои ќе се занимаваат со развој на вселенски сонди за првото спуштање на луѓе на Месечината по 1972 година, соопшти агенцијата. Тендерот за…
Текстот NASA избра три компании за испраќање на чове…

Read More

Во Лондон се продава метеорит вреден 2,5 милиони долари (ВИДЕО)

Карпата од Месечината, тешка 13,5 килограми веројатно се отцепила од површината на Месечината при судир со астероид или комета, а потоа се срушила во Сахара. Познат како „NVA 12691“, карпата…
Текстот Во Лондон се продава метеорит вреден 2,5 милиони д…

Read More

Парче од Теја закопано длабоко во Месечината

Пред околу 4,5 милијарди години, нешто големо колку Марс се судрило со новоформираната Земја, имајќи огромен ефект. Се мисли дека овој објект не само што се соединил со Земјата и ја подготвил…
Текстот Парче од Теја закопано длабоко во Месечината е пр…

Read More

Астероид голем колку планина помина блиску до Земјата (ВИДЕО)

Се работи за астероидот 1998 OR2, кој помина покрај Земјата на оддалеченост од 6,3 милиони километри. Овој астероид е ретко „чудовиште“ од вселенска карпа, широк е два километра, а беше…
Текстот Астероид голем колку планина помина блиску до Земјата (…

Read More

Генетичар открива што е клучно за да не дојде до масовно ширење на Ковид-19

Докторот истакнува дека масовното тестирање е единствениот начин да се утврди колку се проширил вирусот. Ескперт за генетика открил дека коронавирусот на почетокот во Велика Британија бил широко распространет и…
Текстот Генетичар открива што е клучно…

Read More

Спектакуларно: Руски научници создадоа билки што светат во мрак (ВИДЕО)

Руските научници успеаја да создадат билки што силно светат во мрак во текот на целиот животен циклус. Истражувањата се спроведени на два вида тутун, во чии гени е додадена ДНК…
Текстот Спектакуларно: Руски научници создадоа билки што светат во мрак …

Read More

Се затвори џиновската озонска дупка над Арктикот (ВИДЕО)

Иако затворањето на озонските дупки би можело да се поврзе со намалување на загадувањето поради забавувањето на целокупното ‘владеење’ на луѓето, сепак научниците истакнуваат дека не е така. Кога научниците…
Текстот Се затвори џиновската озонска дупк…

Read More

Continental развива нов тип на 3D контролна табла

Иновативна табла што ќе промени сè Германскиот Continental соработува со стартап компанија од Сан Франциско, а благодарение на нивната технологија, развива иновативна 3D контролна табла која ќе може да се…
Текстот Continental развива нов тип на 3D ко…

Read More

Кинеските научници тврдат дека короната никогаш нема да исчезне, поверојатно е друго сценарио

Кинеските научници тврдат дека човештвото никогаш нема во целост да го искорени коронавирусот, со тоа приклучувајќи се на се поголем број меѓународни експерти кои велат дека вирусот ќе се враќа…
Текстот Кинеските научници тврдат дека короната никогаш…

Read More

Рускиот ловец Су-57 веројатно ќе добие електрични мотори

Првиот лет на унапредениот авион е планиран за 2022 година. Планирано е хидрауличниот погон на авионот да се замени со електромеханички, што ќе ја намали забележливоста на ловецот и ќе…
Текстот Рускиот ловец Су-57 веројатно ќе добие електрични мотори…

Read More

SpaceX успешно ја тестираше Starship ракетата (ВИДЕО)

Американската компанија SpaceX направи голем чекор во развојот на новите ракети Starship наменети за патување во длабоката вселена, со успешно изведување на првиот тест. Ракетата Starship е така дизајнирана да…
Текстот SpaceX успешно ја тестираше Sta…

Read More

Италијански експерти тврдат дека вирусот се шири преку загадениот воздух

Новиот коронавирус може да се шири на голема оддалеченост преку микроскопски честички кои го загадуваат воздухот, заклучи група на научници од Италија која смета дека не е случајност тоа што…
Текстот Италијански експерти тврдат дека вирусот се шири п…

Read More

Бил Гејтс: Мојата фондација сега ќе се занимава само со коронавирусот

Досега најмногу се занимававме со ХИВ, маларија и со детска парализа, но работите се менуваат. Ние ќе ги пренасочиме сите наши ресурси за да се бориме против пандемијата на коронавирусот,…
Текстот Бил Гејтс: Мојата фондација сега ќе се занимава само …

Read More

НАСА предупредува: Два големи астероида се упатија накај Земјата

Во претстојните седмици два астероиди од класата Аполо ќе се приближат до Земјата, соопшти НАСА. Првиот кој се очекува и е потенцијално поопасен доаѓа кон почетокот на мај. Астероидот 2009…
Текстот НАСА предупредува: Два големи астероида се упатија н…

Read More

Ловци на вируси: Група научници истражуваат во кинеските пештери

Група научници ги истражува пештерите во југозападната кинеска провинција Јунан за меѓу популацијата на лилјаци да пронајдат нови коронавируси, со цел да спречат нови големи епидемии. Питер Дажак кој е…
Текстот Ловци на вируси: Група научници истражу…

Read More

Научниците од Оксфорд на чекор до вакцината против коронавирус

Научниците од Универзитетот во Оксфорд тврдат дека дошле до голем напредок во светската трка за вакцината против коронавирус. Многу научни тимови морале да започнат со тестирање на мал примерок за…
Текстот Научниците од Оксфорд на чекор до вакцината …

Read More

Неверојатни фотографии од млаз кој произлегува од црната дупка (ВИДЕО)

Интернационална група научници за прв пат во историјата ја претстави првата фотографија од црна дупка. А сега имаме и продолжение на ова откритие – најчистите слики од огромен млаз исфрлен…
Текстот Неверојатни фотографии од млаз кој произлегува од цр…

Read More

Научниците пронашле врска меѓу вакцинирањето против туберкулоза и смртноста од Ковид-19

Њујоршките научници го истражија обемот на вакцинирање на населението во 28 земји и ја проучија поврзаноста на вакцинирањето на децата против туберкулоза со поголемата или помалата смртност од Ковид-19. Научниците…
Текстот Научниците пронашле врска м…

Read More

Дали пандемијата ќе ја забрза роботизацијата?

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирусот, некои можеби заборавиле на заканата, која според сегашниот начин на живот претставува роботизацијата. Без разлика дали се добри или лоши, роботите ќе…
Текстот Дали пандемијата ќе ја забрза роботи…

Read More

Маск: Наскоро тестирање на супербрзиот „Старлинк“ интернет

Елон Маск, основач и извршен директор на SpaceX, откри детали за тоа кога може да се очекува супербрзиот сателитски интернет „Старлинк“ да пристигне на Земјата од „coѕвездието“ сателити. Во оваа…
Текстот Маск: Наскоро тестирање на супербрзиот „Старли…

Read More

Што нè чека после вакцината за коронавирус? (ВИДЕО)

Има сè повеќе докази дека пандемијата корона со себе влече една друга пандемија – отпорност на антибиотици. Иако коронавирусот е нова болест, податоците од некои области покажуваат дека дури 90…
Текстот Што нè чека после вакцината за коронавирус? (ВИ…

Read More

Научници создадоа електронска кожа: Се лепи врз вистинска кожа, а работи на пот

Тим истражувачи од „Калтек“ креираа нова електронска кожа, односно е-кожа. Оваа е-кожа се става дирекно врз вистинската кожа на човекот. Направена е од мек, еластичен гумен материјал во кој можат…
Текстот Научници создадоа електронска кожа: Се лепи в…

Read More

Русија почнува со тестирање на пет лекови против Ковид-19

Русија е подготвена да започне со тестирање на дури пет лекови против новиот коронавирус, а во најскоро време ќе бидат регистрирани и четири вакцини. Ова го изјави министерот за здравство…
Текстот Русија почнува со тестирање на пет лекови против Кови…

Read More

Како изгледа најлуксузниот кинески автомобил? (ВИДЕО)

Луксуз во секој поглед во пет метри долгата силуета Претставен е во екот на пандемијата на коронавирус во Кина и веќе се нуди на целиот кинески пазар. Неговото име е…
Текстот Како изгледа најлуксузниот кинески автомобил? (ВИДЕО) е превземен од USB.mk…

Read More

Во Луксор пронајдена мумија стара 3.600 години

Египетски и шпански археолози при ископувања во градот Луксор во јужен Египет, на источниот брег на Нил, пронајдоа дрвен сандак во кој се наоѓа мумија од 1600 година пред н.е….
Текстот Во Луксор пронајдена мумија стара 3.600 години е превземен од USB…

Read More

Како во вселената без гориво: Нов проект на руските научници

Научниците од Самарскиот универзитет проектираа вселенски едреник кој може да изведува маневри во вселената без да користи гориво. Нивните истражувања првпат ја покажаа реалната применливост на соларниот едреник за летови…
Текстот Како во вселената б…

Read More

Рускиот вселенски брод „Прогрес“ пристигна на Меѓународната вселенска станица

Рускиот вселенски брод „Прогрес“ со повеќе од 2,5 тони товар денеска пристигна на Меѓународната вселенска станица. „Прогрес“ беше лансиран од космодромот Бајнокур во Казахстан, а на Меѓународната всленска станица пристигна…
Текстот Рускиот вселенски …

Read More

Експериментална вакцина првпат ефикасна кај мајмуните

Првпат експериментална вакцина се покажала успешна и во голема мера ги заштитила мајмуните од коронавирусот, пренесува биофармацевтската компанија „Синовац биотек“. Вакцината, која користи инертни патогени агенси на вирусот, била дадена…
Текстот Експ…