(Фото) Виолинистот Стефан Миленковиќ ќе стане татко

Познатиот српски виолинист, Стефан Миленковиќ, ќе стане татко. Тој преку социјалните мрежи откри дека неговата сопруга Горица е бремена и дека ќе се породи во април.

„Веќе знаеме дека 2020 ќе биде најдобрата година воопшто, со малото бебе Миленковиќ“, напиша тој.

Ова е прво дете на светски познатиот виолинист.

Стефан се прослави пред повеќе од 40 години, но и понатаму во поранешна Југославија го нарекуваат „чудо од дете“, бидејќи свири виолина од тригодишна возраст. Првиот концерт го одржал на шест години, а свирел и пред Папата Јован Павле Втори и пред некогашниот американски претседател Роналд Реган. И иако за концертите зема голем хонорар, неодамна во интервју за „Репортер“ откри дека во Македонија би свирел без пари, но за 100 тегли ајвар.

 

Текстот (Фото) Виолинистот Стефан Миленковиќ ќе стане татко е превземен од Reporter.mk.