Јелена Спенџарска советува како до топ-тело

Водителката Јелена Спенџарска ја откри тајната на витката линија и за читателите на „Репортер“ реши да сподели неколку совети како да бидат во топ-форма. Таа ни открива дека освен што се труди здраво да се храни, секој ден трча по 5 километри на кејот на Вардар.

„Освен трчањето, од интернет имам некои вежби за нозете и стомакот кои си ги вежбам и дома и на справите доле на кеј, и секоја вежба ја правам по 15 минути. Тие физички активности многу ме опуштаат, многу сум порасположена и многу посреќна“, ни рече Спенџарска.

Што се однесува до исхраната, таа вели дека секојдневно внимава што и колку јаде. Се пофали дека исклучиво сама готви и дека ужива во своите специјалитети, кои реши да ги сподели.

„Па да бидам искрена, дури 70 проценти од исхраната ми е овошје и салати, многу сакам зелен зеленчук, а задолжително јадам и разновидни семки. Да бидам искрена, и јас понекогаш ескивирам, ама ако имаш добар баланс, не е ништо страшно“, вели водителката. Таа ни откри дека се откажала од месо и веќе неколку месеци е вегетаријанец. „Мислам дека ова е можеби најдобрата одлука што ја донесов. Мислам дека одамна требаше да го направам ова, да се откажам од месото зашто навистина сега се чувствува, подобро и посилно“, вели таа.

Еден од рецептрите кои Спенџарска сама ги подготвува

 

Таа ги советува дамите дека не мора да плаќаат во вежбалници за да вежбаат, туку тоа може да го направат на кејот на Вардар, каде што има и справи и можност да трчаат.

„Еднаш неделно возам велосипед и тоа ми е супер. Искрено, се навлеков на патики и фитнес-опрема, и сега само тоа купувам. Навистина не знам кога последен пат купив потпетици“, вели Јелена.