Почина Дејвид Проус, оригиналниот Дарт Вејдер од „Војна на ѕвездите“

Глумецот Дејвид Проус, кој го глумеше оригиалниот Дарт Вејдер од „Војна на ѕвездите“, почина на 86 годишна возраст. Како што пренесуваат светските медиуми, Проус починал по кратката битка со болеста. Веста за неговата смрт ја потврди неговиот агент, Томас Бовингтон. „Нека силата биде со него. Засекогаш. Беше познат по тоа што глумеше многу чудовишта, за … Continue reading Почина Дејвид Проус, оригиналниот Дарт Вејдер од „Војна на ѕвездите“

Текстот Почина Дејвид Проус, оригиналниот Дарт Вејдер од „Војна на ѕвездите“ е превземен од Reporter.mk.