Author: Љубисав Владимиров

Read More

(Видео) Турчин сакајќи да направи селфи, се заглави во топ од времето на Османлиите

Турчин сакајќи да направи селфи, се заглави во топ од времето на Османлиската империја. Напомош веднаш дотрчаа пријателите и случајни минувчачи, но, не ни тие не можеа да помогнат да го извадат. На крајот мораа да интервенираат пожарникарите, кои го на…

Read More

(Видео) Кланот на Гадафи, диктаторот имал седум сина, тројца настрадале во револуцијата, а остантите со ќерка му побегнале од земјата

Поранешниот либиски лидер, Муамер Гадафи беше убиен пред десетина години. Тој имал седум сина и само една ќерка, од кои тројца настрадале кога настана револуцијата во земјата, додека останатите побегнале. Едниот од нив, Саиф ал Араб загинал за време на…

Read More

(Видео) Полицаец спаси едномесечно бебе, откако непознат маж го фрли од зграда

Полицискиот службеник Едуардо Матуте, од Њу Џерси, спаси едномесечно бебе кое непознат маж го фрлил од балкон. Полицијата во Њу Џерси добила повик дека бебето е во опасност, а кога стигнале на лице место, мажот се заканил дека ќе го фрли од балконот. О…

Read More

Џејми Спирс ѝ се заканувал на Бритни дека ќе и ги земе децата, открива новиот филм на Нетфликс

Таткото на поп пејачката Бритни Спирс, Џејми ѝ се заканувал дека ќе и ги земе децата. Ова се отркива во новиот филм на Нетфликс, кој премиерно ќе се прикаже на 28 септември, ден пред закажаното судско рочиште меѓу Бритни и Џејми. „Дејли стар“ пренесува…

Read More

(Видео) Полициска потера со две коли бркаше распуштен коњ на автопатот Скопје – Тетово

Коњ кој влече запрежна кола, предизвика голема опасност на автопатот од Скопје кон Тетово. Коњот со голема брзина трчаше во спротивен правец, а полициското возило кое го следеше, се обиде да го запре. На крајот во потерата се вклучија уште неколку поли…

Read More

Почина американскиот режисер и глумец Мелвин ван Пиблс

Американскиот режисер и глумец Мелвин ван Пиблс, почина на 89 години. Веста ја објави неговиот син, исто така познат режисер и глумец Марио. „Тато знаеше дека сликата на црнците вреди. Ако една слика вреди илјада зборови, тогаш колку вреди филмот? Ако …

Read More

Пред девет години ова време веќе ја врзував краватата: Сашко и Смиљана прославија годишнина од брак

Глумецот Сашко Коцев и сопругата Смиљана прославија девет години во брак. Сашко објави фотографија од нивната свадба и напиша дека пред девет години ова време веќе ја врзувал краватата и се спремал за венчавката. Неговите фанови му честитаа и им посака…

Read More

(Видео) Во Берлин претставен најскапиот тост во светот

На Неделата на уметност во Берлин беше претставен најскапиот тост на светот. Станува збор за скулптура излиена во злато, вредна три милиони долари. Автор е Тим Бенгел, кој користел вистински тост од авокадо, како шаблон и направил 27 тродимензионален м…

Read More

(Фото) Дивац, Раѓа, Паспаљ го носеа ковчегот на Дуда Ивковиќ, кој беше погребан во Белград

Вчера на гробиштата во Белград беше погребан легендарниот кошаркарски тренер Душан Дуда Ивковиќ. На погребот присуствуваа семејството и голем број негови блиски пријатели и кошаркарски ѕвезди. Меѓу нив пристигнаа и едни од некогаш најдобрите европски к…

Read More

(Видео) Убиени 63 пингвини за време на снимање на документарец на Нетфликс

Шеесет и осум пингвини биле убиени за време на снимањето на документарец на Нетфликс, на плажа во Кејп Таун во Јужна Африка, пишува ИФЛ Наука. Пингвините биле искасани до смрт од рој пчели, кои исто така умираат по убодите. Жителите од градот ги пронаш…

Read More

(Видео) Мирко Цетински запеа на свадбата на Тони: Тато, ме изненади, но се снајдов

Пејачот Тони Цетински минатиот викенд се ожени со 15 години помладата Дубравка Дујак. Свадбата се одржа во Опатија, а по црковната церемонија, младенците се забавуваа со гостите во познат ресторан. Таткото на Тони, Мирко Цетински, во еден момент стана …

Read More

(Видео) Блогерка го снимила возилото со кое патувале Габи Петито и нејзиниот свршеник, нови детали од истрагата за исчезнатата Американка

Сите се вклучени во потрагата по исчезната девојка Габи Петито, која не се вратила од патувањето во еден од националните паркови во САД со својот свршеник. Полицијата и истражителите велат дека корисниците на социјалните мрежи во САД им биле од голема …

Read More

Бен Афлек и Џенифер Лопез не сакаат да се следат на социјалните мрежи

Бен Афлек и Џенифер Лопез по 20 години повторно се заедно, но двајцата сè уште не сакаат да се следат на социјалните мрежи. Лопез на Инстаграм ја следат 1.300 корисници, но меѓу нив го нема Бен. Исто така и Лопез не е на кратката листа на профили кои г…

Read More

Нa 57 години почина Вили Гарсон, ѕвездата на „Сексот и градот“

Американскиот глумец Вилијам – Вили Гарсон, познат по улогите во телевизиските серии „Сексот и градот“ (1998-2004) и „Пријатели“ (1994-2004), почина на 57-годишна возраст. Веста ја објави неговиот син Нејтан Гарсон. „Почивај во мир, тато. Мило ми е што…

Read More

Стави си лента на устата додека имаш секс: Станар искара возбудена сосетка

На една фејсбук-група е објавена порака од еден станар, кој не можел да спие, затоа што неговата сосетка била многу гласна додека имала секс. Тој ѝ напишал пораката па ѝ ја закачил на влезната врата: „Би ја замолил дамата од станот 39 да не рика додека…

Read More

Маж ми ме малтерира и е лош со мене, само за ова слушам откако се омажив, вели Хајли за бракот со Џастин Бибер

Манекенка Хејли Бибер откри детали од бракот со канадскиот пејач Џастин Бибер. Таа во интервју кај Деми Ловато ги негираше шпекулациите и рече дека тоа биле само приказни дека тој ја малтретирал и дека имало големи проблеми во нивниот брак. Манекенката…

Read More

Џон Траволта и Деми Мур во љубовна врска

Светските глумци, Џон Траволта и Деми Мур се во врска, пишуваат американските медиуми. Извори блиски до нив тврдат дека ги споил поранешниот сопруг на Мур, познатиот актер Бурс Вилис. Тој го советувал да ѝ се јави, откако Џон минатата година останал бе…

Read More

Европскиот суд за човекови права пресуди дека Русија е виновна за убиството на шпионот Александар Литвиненко

Русија е прогласена за виновна за убиството на поранешниот шпион Александар Литвиненко, соопшти денес Европскиот суд за човекови права. „Русија е виновна за убиството на Александар Литвиненко во Велика Британија во 2006 година“, пишува во соопштението …

Read More

Јапонците го срушија рекордот по бројот на стогодишници, скоро 90 проценти се жени

Бројот на стогодишници во Јапонија достигна највисоко ниво откако се води оваа евиденција. Јапонија, која од сите земји на светот има најголем број на луѓе кои имаат повеќе од 100 години во однос на вкупниот број на жители, оваа година постави нов реко…

Read More

Обновата на Нотр Дам конечно може да почне, за што се исечени 1000 стари дабови дрвја

Властите во Париз соопштија дека обновата на катедралата Нотр Дам во Париз, која изгоре пред две и пол години, конечно може да почне. За таа цел биле исечени 1000 стари дабови дрва. Градежните зафати ќе започнат зимава, откако ќе биде распишан тендер з…

Read More

(Видео) Музичар прооде по триесет години откако останал парализиран

Џеф Бесер, пејач и басист на американската метал група Possessed, за првпат прооде по триесет години откако останал парализиран. Тој во 1989 година бил двапати погоден во вооружен грабеж, по што повеќе не можел да оди. Од тогаш фронтменот бил врзан за …

Read More

(Фото) Адел откри дека е во врска со менаџерот на Леброн Џејмс

Светската пејачка Адел ја потврди врската со Рич Пол, агентот на НБА кошаркарот Леброн Џејмс. Таа на Инстаграм објави фотографии од венчавката на НБА кошаркарот Ентони Дејвис, на која била заедно со Рич. Адел носеше црн фустан со бели пуф ракави и голе…

Read More

(Видео) Напаѓачот од Перм ги објавил мотивите пред да го изврши масакрот во Универзитетот

Локалните медиуми го идентификуваа напаѓачот на Универзитетот во Перм. Станува збор за 18 годишниот Тимур Бекмансуров, а според информациите од медиумите, пред да биде убиен во престрелката со полицијата, тој убил осум, а ранил шест лица. Во постот на …

Read More

(Видео) Пронајдени остатоци од тело на млада девојка во национален парк во САД, нејзиниот партнер одбил да разговара со полицијата

Во националниот парк во Вајоминг биле откриени остатоци од телото на исчезнатата 22-годишна Габи Петито. Засега не е извршена официјална идентификација, соопштил порпаролот на ФБИ, Чарлс Џоунс, и додал дека чека потврда за тоа дека е известено и нејзин…

Read More

Почина американскиот актер и комичар Ентони Џонсон

Американскиот актер и комичар Ентони Џонсон почина на 57-годишна возраст. Медиумите пренесоа дека тој бил најден во продавница во Лос Анџелес претходно месецов. Иако била повикана итна помош и тој бил префрлен во болница, лекарите само констатирале смр…

Read More

Марина Туцаковиќ напиша една од најтажните песни на Тоше: „Соба за тага“ ја раскажа трагичната судбина на маж затворен за убиство

Марина Туцаковиќ, еден од најголемите текстописци во поранешна Југославија, која вчера почина од рак, во својата долга кариера напиша текстови за повеќе од илјада песни. Меѓу нив е и песната „Соба за тага“ што ја испеа Тоше Проески. Приказната за оваа …

Read More

Градоначалникот на Јоханесбург во Јужна Африка, загина во сообраќајна несреќа

Градоначалникот на градот Јоханесбург во Јужна Африка, Џолиде Матонго, загина во сообраќајна несреќа. Матонго загина на 46 години, пренесува „Би-би-си“. Сликите кои ги објавија медиумите, покажуваат дека целиот преден дел на неговиот автомобил, бил уни…

Read More

(Видео) Напад на Универзитет во Русија, студенти бегаат низ прозори, има и жртви

Непознато лице извршило напад на Државниот универзитет на Русија во Перм. Најмалку пет лица се мртви, а има и повредени, пренесуваат медиумите. Полицијата соопштила дека го уапсила сторителот. Нападот се случил околу 8 часот наутро по средноевропско вр…

Read More

Македонците триумфираа со “еден два” победа на интернационалната FIA CEZ трка на Twingo CUP во Гробник

Фантастични интернационални резултати забележаа македонските Twingo CUP возачи изминатиов викенд. Демонстрираа квалитет, успеаа да се искачат на врвот и достоинствено да ја претстават нашата држава. Со својот маестрален настап на тркачката патека Гробн…

Read More

Стојанче Ангелов славеше роденден: Домашна забава со трите деца

Директорот на центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, наполни 49 години. Неговата сопруга Јасминка и децата му приредија домашна забава, а слика со тортата Стојанче објави на Фејсбук. „Роденденска торта со мојата сопруга Јасминка и моите чед…

Read More

Марко Блажевски e најдобариот Македонски возач на тркачката патека во Гробник

АКК Рено Спорт Скопје заедно со Лема Расинг денес ја одржаa првата трка од финалниот викенд на Македонското Renault Twingo CUP првенство во Гробник, Хрватска. Двајца натпреварувачи на Renault Twingo CUP се најдоа во првите 10. Марко Блажевски беше седм…

Read More

Тактика за освојување на хороскопските знаци: најлесно е да се освои Ракот, а најтешко Девицата

Астролозите предлагаат неколку тактики за освојување на хороскопските знаци, но дополнуваат и дека сето тоа треба да го сфатите како еден вид забава. Тие велат дека голем број девојки со момчиња на кои им се допаѓаат разговорот го почнуваат со прашањет…

Read More

(Видео) Илон Маск ги испрати првите цивили во вселената

Од компанијата на Илон Маск, SpaceX утринава во два часот по локално време, ги испратија првите цивили во вселената. Тие полетаа со ракетата Falcon 9 со вселенска капсула Crew Dragon од американскиот космодром, Кејп Канаверал, во Вселенскиот центар „Ке…

Read More

Жителите на Нов Зеланд бараат да им се врати старото име на земјата

Народната партија на староседелците Маори во Нов Зеланд поведе петиција за промена на официјалното име на земјата во Аотеароа, што е името на автохтониот јазик во земјата. Тие бараат да се вратат сите оригинални маорски одредници во наредните пет годин…

Read More

(Видео) Ноне се разладува на Исланд

Поранешнта пејачка, Ноне Неделковска е на Исланд на островот Сина лагуна. Таа објави видео и вели дека сака да ужива и да го истражува местото каде престојува. Ноне објави и неколку фотографии и од луксузниот хотел каде е сместена. За потсетување, Ноне…

Read More

Тестаментот на принцот Филип ќе остане тајна уште најмалку 90 години

Тестаментот на војводата од Единбург, принцот Филип, ќе остане тајна уште најмалку 90 години заради заштитата на достоинството и положбата на кралицата. Станува збор за традиција долга повеќе од еден век. Кога еден член од британското кралско семејство…

Read More

Клинт Иствуд не размислува за пензија, во новиот филм пак ќе јава на коњ

Холивудскиот глумец Клинт Иствуд и на 91 година не размислува на пензија. Тој го сними неговиот нов филм кој ќе биде објавен во петок, Cry Macho. Иствуд е и режисер и го глуми главниот лик, Мајк Мило, поранешниот шампион на родео. „Овој филм требаше да…

Read More

(Фото) Овците ме будеа рано и ми одеа на нерви, Роналдо и Георгина по една недела се иселија од вилата во Манчестер

Фудбалерот Кристијано Роналдо, на крајот на септември потпиша нов договор и од Италија од тимот на Јувентус во Торино, се пресели во Англија во Манчестер Јунајтед. Тој најде нова вила во која живееше со семејството, но, брзо потоа си замина и почна да …

Read More

Семејството на Шумахер ме побара уште во 2014 година, но, сега шансите да се направи било што за него се многу мали, рече хрватскиот неврохирург Дарко Чуди

Хрватскиот неврохирург, Дарко Чуди, кој се прославил со неговите микрочипови, со кои може да ги стимулира мозоците на пациентите, откри детали за состојбата на поранешниот седумкратен шампион во Формула 1, Михаел Шумахер. Тој вели дека ако се направело…

Read More

По Габриела Јунион и Џејми Фокс рече дека доживеал расистички напад во Дубровник

По глумицата Габриела Јунион и нејзиниот колега Џејми Фокс рече дека доживеал расистички напад во Дубровник. Тој објасни дека бил нападнат во 2017 година од двајца пијани мажи. Тие го навредувале, а целиот настан го објавил на „Инстаграм“. „Пијани Хрва…

Read More

(Видео) Незадоволен работник со багер уништил пет камиони на фирмата во која работел, затоа што не добил плата

Работник од Турција, Хакан М. незадоволен од тоа што неговиот работодавец не му дал плата, седнал во багерот и уништил пет камиони на фирмата. Сопственик на компанијата наводно бил неговиот вујко Омер, пишува турскиот портал „Хабертурк“. Видеото е напр…

Read More

(Видео) Кинеските космонаути поминаа три рекордни месеци во вселената

Трите кинески космонаути, Ние Хаишенг, Лиу Боминг и Танг Хунгбо, минаа три рекордни месеци во вселената и сега ја започнаа мисијата за враќање дома. Тие ќе се вратат со вселенската станица Шенжу-12 (Божански брод) која ја изградија. Кинсеките државни м…