Ријана е за најбогата жена во музичката индустрија

Пејачка, актерка, амбасадорка на убавината и од неодамна модна дизајнерка официјално е најбогатата жена во светот на музичката индустрија.

На годишната листа на американскиот магазин Forbes, за најбогатите жени во Америка за 2019 година, Ријана е на врвот на листата на музичарки, заработувајќи 600 милиони долари. Објавувањето вели дека големото богатство на Riri е стекнало преку успешното партнерство со LVMH, кога во 2017 година ја лансираше линијата на козметика Fenty Beauty. Fenty Beauty на Ријанаѝ донесе 570 милиони долари за само 15 месеци од своето постоење.

Ријана, исто така, создаде свој бренд на долна облека Fenty со Tech Stile Fashion Group и нејзин сопствен бренд на облека заедно со LVMH.

Второто место  e Mадона, која заработи 570 милиони долари, трета е – Селин Дион (450 милиони долари). Потоа, тука се Бојонсе (400 милиони долари) и Тејлор Свифт (360 милиони долари).

Да потсетиме, минатата година Кејти Пери беше рангирана за најплатена пејачка.

Текстот Ријана е за најбогата жена во музичката индустрија е превземен од Reporter.mk.