Српски кошаркар глуми убиец во новиот филм на Киану Ривс

Српскиот НБА кошаркара Бобан Марјановиќ, глуми платен убиец во новиот филм на Киану Ривс, „Џон Вик“, пишува „Волстрит џурнал“. Воведната сцена на тепачка помеѓу ликовите на Марјановиќ и Ривс се одвива во Њујоршка јавна библиотека. Весникот пишува дека продуцентите на филмот биле импресионирани од градбата на Марјановиќ, кој е висок 221 сантиметри. Во филмот глуми и Хали Бери.

„Прво не знаев зошто ме поканија да играм заедно со Киану Ривс, но потоа сфатив дека тоа е поради мојот добар изглед“, рекол српскиот кошаркар.

Марјановиќ, кој оваа сезона игра за Филадалфија Сиксерс, се има појавено во уште неколку филма, а глумеше и во српскиот филм „Ќе бидеме светски шампиони“, за кошаркарската репрезентација на Југославија од 1970 година.

„Се што правев е што трчав наоколу во тесни шорцеви“, раскажал Марјановиќ за оваа улога.

Текстот Српски кошаркар глуми убиец во новиот филм на Киану Ривс е превземен од Reporter.mk.