Убиен раперот Нипси Хасл

Американскиот рапер Нипси Хасл бил застрелан со огнено оружје пред неговата продавница за облека во Лос Анџелес. Според локалната полиција, во престрелката биле повредени уште двајца мажи, пишува „Ројтерс“.

Хасл е 33-годишен рапер, чиј албум Victory Lap беше номиниран за најдобар албум на годинашните награди  „Греми“.

Ермиас Огр, познат по неговото уметничко име Нипси Хасл, пораснал во сиромашен кварт во Лос Анџелес и честопати изјавувал дека како младо момче бил член на улична банда.

Текстот Убиен раперот Нипси Хасл е превземен од Reporter.mk.