Поранешен украински фудбалер осуден на 12 години робија поради шпионажа

Поранешниот украински фудбалер Василиј Василенко, е осуден во Русија на 12 години затвор поради шпионажа. Тој планирал делови од системот PVO-S-300, да ги предаде на украинскиот конгломерат Укроборонпром, соопштиле денес од руската Федерална служба за безбедност. Утврдено е дека Василенко собирал доверливи воени информации во врска со руските вооружени сили, кои би можеле да и … Continue reading Поранешен украински фудбалер осуден на 12 години робија поради шпионажа

Текстот Поранешен украински фудбалер осуден на 12 години робија поради шпионажа е превземен од Reporter.mk.