ВИДЕО: Турција го лансираше во орбитата првиот сателит од домашно производство „Турксат 6А“

Турција утрово го лансираше во орбитата својот прв комуникациски сателит од домашно производство „Турксат 6А“. Ракетата SpaceX Falcon 9 лансираше сателит во вселената од станицата на вселенските сили Кејп Канаверал…

Текстот ВИДЕО: Турција го лансираше во орбитата првиот сателит од домашно производство „Турксат 6А“ е превземен од USB.mk.