Избегал од затвор, па им испратил разгледница „Поздрав од Тајланд“

Осуденикот Уалид Секаки, кој избегал од белгиски затвор пред еден месец, им испратил разгледница на поранешните цимери со порака „Поздрав од Тајланд“. Тој е еден од петте затвореници што избегале од затворот во округот Антверпен во декември, откако го прескокнале затворскиот ѕид и стигнале до автомобилот за бегство што бил паркиран во близина.

„Писмото беше упатено до три лица, а внатре имаше разгледница со зборовите ‘Поздрав од Тајланд’“, пишува „Индепендент“.

Властите веруваат дека писмото е автентично, иако не се сигурни дали бегалецот е навистина на Тајланд.

За разлика од Секаки, кој успеал да избега, тројца затвореници биле приведени бргу по бегството, а четвртиот бил фатен во јануари во Холандија.

Секаки е по потекло Мароканец. Тој бил уапсен во 2017 година, откако полицијата пронашла 25.000 апчиња екстази во неговиот автомобил. Неговиот постар брат Ашраф, исто така, неколку пати е апсен, но успевал и да избега од затворот. Тој во 2009 година користел хеликоптер за да избега.

Текстот Избегал од затвор, па им испратил разгледница „Поздрав од Тајланд“ е превземен од Reporter.mk.