(Видео) Се расипа вселенска ракета при лансирање, итно слетување на двајца космонаути

При лансирањето на ракетата „Сојуз“ кон Меѓународната вселенска станица, се случи сериозен дефект на носачот. Двајцата членови на екипажот, рускиот космонаут Алексеј Овчинин и неговиот американски колега, Ник Хејг, итно ќе се приземјат во Казахстан. Спасувачките екипи се подготвени да стигнат до местото каде што космонаутете ќе слетаат, објави агенцијата АП, а пренесе „Танјуг“.

 

Soyuz MS-10 Launches to ISS From Baikonur Cosmodrome

Soyuz MS-10 launches to ISS from Baikonur Cosmodrome

Gepostet von Sputnik am Donnerstag, 11. Oktober 2018

Текстот (Видео) Се расипа вселенска ракета при лансирање, итно слетување на двајца космонаути е превземен од Reporter.mk.