Author: ФУТУРАМА – USB.mk

Read More

Мистериозен купувач: Дава 60 милиони за обука на вештачката интелигенција на објавите на Reddit

Податоците, создадени од луѓе, се сè повреден ресурс во еден вид војна на модели на вештачка интелигенција во потрага по информации. По почетниот раст и возбуда за вештачката интелигенција, моменталниот…
Текстот Мистериозен купувач: Дава 60 милиони з…

Read More

ВИДЕО: Кинеска компанија претстави нов авион, ќе биде конкурент на Ербас и Боинг

Кинескиот конкурент на патничките авиони „Ербас“ и „Боинг“, C919 – произведен од корпорацијата за комерцијални авиони на Кина (COMAC), го направи своето прво патување надвор од кинеската територија, летајќи во…
Текстот ВИДЕО: Кинеска компанија …

Read More

Кога забавата станува опасна: Дали би се обиделе со AI девојки?

Сè повеќе луѓе се свртуваат кон девојките со вештачка интелигенција во потрага по романтично дружење. Вештачката интелигенција и разните чат-ботови базирани на вештачка интелигенција не се користат само за работа,…
Текстот Кога забавата станува опасн…

Read More

Направено „срце на чип“, чука како човечко

Претставен е нов модел на „срце на чип“, а го создале научници од Лос Анџелес. Нивниот модел има за цел да ги подобри испитувањата на третманите за рак, кои честопати…
Текстот Направено „срце на чип“, чука како човечко е превземен од USB.mk.

Read More

Создадено дете со вештачка интелигенција: „Има моќ да ја обликува иднината“

„Таа разликува добро од лошо, ги изразува своите ставови во различни ситуации и има моќ да ја обликува иднината“. Често слушаме дека вештачката интелигенција е сè уште во зародиш и…
Текстот Создадено дете со вештачка интелигенција: „Има моќ да ја обл…

Read More

Дали вештачката интелигенција наскоро ќе го уништи човештвото?

Очигледно, ова е тема на секоја вечера и за време на неврзани муабети. Ако се најдете како разговарате за вештачка интелигенција (AI) со некој што е вешт во IT, знајте…
Текстот Дали вештачката интелигенција наскоро ќе го уништи човештвото? е превземе…

Read More

Бараат помош од машина: Севиља користи вештачка интелигенција за да ангажира играчи

Шпанскиот фудбалски клуб Севиља ќе користи вештачка интелигенција за да го подобри процесот на доведување нови играчи. Севиља соработува со IBM за да користи алатка за вештачка интелигенција наречена Scout…
Текстот Бараат помош од машина: Севиља кори…

Read More

Кина ја освојува „вселената“ со 26.000 интернет сателити

Кина сака да создаде мрежа од 26.000 интернет сателити во ниската орбита на Земјата. Тие сателити ќе ја покриваат целата планета и ќе се натпреваруваат со сателитите Starlink на американската…
Текстот Кина ја освојува „вселената“ со 26.000 интернет с…

Read More

Алтман: Загриженоста за вештачката интелигенција е преценета, таа ќе го промени светот помалку отколку што мислиме

Основачот и извршен директор на OpenAI, Сем Алтман, зборуваше на 54-тиот годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос. Тој истакна дека загриженоста за вештачката интелигенција (AI) е преценета и…
Текстот Алтман: Загриженоста за вештачката …

Read More

Кинезите развија е-кожа која ја имитира терморегулацијата на човечкото тело

Кинеските истражувачи неодамна развија нова електронска кожа со, како што велат, „одлична изотермална регулација“. Истражувачите од Јужниот универзитет за наука и технологија ја развија оваа терморегулаторна електронска кожа со биомиметички…
Текстот …

Read More

Дали знаете за проектот Титан? Apple ќе ве изненади, тукушто го оживеа

Проектот Титан, кој се однесува на производство на електричен автомобил, компанијата Apple го лансираше пред 9 години. Сега, тие имаат нови прогнози за тоа кога ова може да се оствари….
Текстот Дали знаете за проектот Титан? Apple ќе ве изненади, тук…

Read More

„За 20 години, милијарда хуманоидни роботи ќе одат по Земјата“

Милијардерот Илон Маск се огласи на социјалните мрежи за да ја изрази својата согласност со предвидувањето на колегата дека на Земјата за две децении ќе има околу милијарда хуманоидни роботи….
Текстот „За 20 години, милијарда хуманоидни роботи ќе ода…

Read More

Чет-бот со вештачка интелигенција надвор од контрола: пцуе и ја критикува својата компанија

Корисник кој барал информации за својот пакет бил шокиран кога четботот излегол од контрола. Вештачката интелигенција, или чет-ботови базирани на вештачка интелигенција, се повеќе се користат како поддршка за клиентите….
Текстот Чет-бот со вештачка и…

Read More

Сораја во вселената

Иран успешно го лансираше својот сателит Сораја во орбитата, 750 километри над површината на земјата, користејќи ракета од три фази, објави денеска државната новинска агенција ИРНА. Лансирањето беше дел од…
Текстот Сораја во вселената е превземен од …

Read More

(Видео) Првиот турски астронаут и уште тројца членови на екипажот лансирани кон Меѓународната вселенска станица

Првиот турски астронаут и уште тројца членови на екипажот од Европа беа лансирани вчера од Флорида на патување до Меѓународната вселенска станица во комерцијална мисија на приватната компанија „Аксиом Спејс“…
Текстот (Видео) Првиот турски астронаут и…

Read More

(Во живо) Јапонците се обидуваат да слетаат на Месечината

Јапонија денеска околу 16 часот започна со тежок „вселенски маневар“ и ќе се обиде за прв пат да слета на површината на Месечината. Досега во тоа успеале само четири земји:…
Текстот (Во живо) Јапонците се обидуваат да слетаат на Месечината е превземе…

Read More

Јапонија утре ќе се обиде да слета на Месечината: „Не чекаат 20 минути ужас“

Јапонија утре околу 16 часот ќе се обиде да изврши тежок вселенски маневар и да слета на површината на Месечината за прв пат. Досега во тоа успеале само четири земји:…
Текстот Јапонија утре ќе се обиде да слета на Месечината: „Не чекаат 20 минути ужа…

Read More

ВИДЕО: По 50 години, САД се обидоа да испратат вселенско летало на Месечината, мисијата не успеа

„Астроботик технолоџи“, компанијата што го разви лунарниот лендер „Перегрин“, објави помалку од 24 часа по неговото успешно лансирање дека се откажува од мисијата за слетување на лендерот на Месечината. Компанијата…
Текстот ВИДЕО: По 50 години, САД с…

Read More

После шест години, Microsoft конечно се откажа

VR функциите на Microsoft ќе бидат отстранети од идните верзии на оперативниот систем Windows. И покрај тоа што една деценија се промовира како „следна голема работа“, виртуелната реалност едноставно не…
Текстот После шест години, Microsoft конечно с…

Read More

Google воведе „устав за роботи“, за машините да не се бунтуваат против луѓето

Истражувачката лабораторија за вештачка интелигенција на Google, DeepMind, го претстави AutoRT, роботски систем инспириран од принципите на роботиката на Исак Асимов, кој го подобрува донесувањето одлуки за задачи во реалниот…
Текстот Google воведе „…

Read More

(ВИДЕО) Конкурент на Tesla од Кина: Хуманоиден робот на Kepler

Има се повеќе компании кои се занимаваат со хуманоидни роботи, а меѓу нив е и кинеската Kepler, која ќе го претстави својот производ наречен „Forerunner“ на CES во Лас Вегас….
Текстот (ВИДЕО) Конкурент на Tesla од Кина: Хуманоиден робот на Kepler е п…

Read More

Шефот за дизајн го напушти Apple: оди во дрим тимот што го креира „iPhone of AI“

Уште еден ветеран дизајнер ја напушти компанијата Apple. Егзодусот на дизајнерите на Apple продолжува, а најновиот човек кој ја напушти компанијата е Танг Тан, кој ја извршуваше позицијата шеф за…
Текстот Шефот за дизајн го напушти Apple: оди во дрим…

Read More

Руска вселенска агенција: Продолжуваме со заеднички летови со НАСА до 2025 година

Руската државна вселенска агенција Роскосмос денеска објави дека програмата за заеднички летови со НАСА до Меѓународната вселенска станица (ISS) се продолжува до 2025 година, пренесе новинската агенција Интерфакс. Заедничките летови…
Текстот Руска вс…

Read More

Xiaomi го претстави својот прв електричен автомобил

Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi денеска го претстави своето прво електрично возило и веднаш ја објави својата намера да стане еден од петте најдобри светски производители на автомобили. Наречен…
Текстот Xiaomi го претстави својот пр…

Read More

Како во хорор: Човечко мозочно ткиво се спои со електрониката

Како во приказна од научно-фантастичен хорор филм, научниците успеаја да го спојат биолошкото со електронското. Студијата е објавена во списанието „Nature Electronics“ и во неа се наведува дека е создаден…
Текстот Како во хорор: Човечко мозочно ткиво…

Read More

Индија тестира вештачка интелигенција за попрецизна временска прогноза

Индија ја тестира вештачката интелигенција (АИ) за да изгради климатски модели за да ја подобри временската прогноза бидејќи поројните дождови, поплавите и сушите ја зафаќаат огромната земја, изјави висок метеоролошки…
Текстот Индија тестира вештачка…

Read More

Вештачката интелигенција докажа: Дел од познатата слика на Рафаел ја направил некој друг

Британски научници користеле вештачка интелигенција за да го анализираат платното Madonna of the Rose од почетокот на 16 век, за кое се верува дека е една од многуте Мадони насликани…
Текстот Вештачката интелигенција докажа: Дел од познатата слика на…

Read More

Кинеска компанија произведе батерија која полни автомобил за 500 километри возење за 15 минути

Брендот за електрични возила Zeekr на кинескиот производител Geely претстави литиум-железо-фосфатни батерии (LFP) кои поддржуваат брзо полнење, тврдејќи дека се полнат за 15 минути за до 500 километри возење. Во…
Текстот Кинеска компанија произведе б…

Read More

Дали постои Австралија? Зависи кого прашуваш

И покрај сите докази, Австралија не постои – барем тоа е информацијата што можевте да ја добиете неодамна од популарен чет-бот. Тоа е Microsoft Bing, а некои корисници неодамна напишаа…
Текстот Дали постои Австралија? Зависи кого прашуваш е пре…

Read More

Google Bard сега може да гледа видеа на YouTube за вас

Корисниците на Google Bard сега можат да добијат детали за видеата на YouTube што ги гледаат благодарение на чат-ботот со вештачка интелигенција. Новото проширување што го доби Bard му овозможува…
Текстот Google Bard сега може да гледа видеа на YouTu…

Read More

Постигнат договор: Се сложија најголемите светски сили

Новиот необврзувачки меѓународен договор претставува заеднички напор за обликување на одговорниот развој и примена на технологиите за вештачка интелигенција во светот. Соединетите држави, Велика Британија и повеќе од десетина други…
Текстот Постигнат…

Read More

ChatGPT беше недостапен 40 минути – непозната причина

Причината зошто ChatGPT беше накратко недостапен за корисниците денес е непозната. Калифорниската компанија OpenAI денеска објави дека го решила проблемот поради кој нејзиниот генеративен систем за вештачка интелигенција ChatGPT бил…
Текстот ChatGPT …

Read More

Албанија ќе го забрза пристапот во ЕУ користејќи ChatGPT

Албанската влада планира да го забрза својот пристап во Европската Унија со користење на ChatGPT за да преведе илјадници страници законски мерки и одредби на ЕУ на албански јазик и…
Текстот Албанија ќе го забрза пристапот во ЕУ користејќи ChatGPT е п…

Read More

„Tесла“ повлекува повеќе од два милиона возила поради неисправен систем за предупредување

Компанијата „Тесла“ повлекува повеќе од два милиона возила за да го поправи неисправниот систем за предупредување на возачите кога го користат режимот за автоматска контрола на возилото (автопилот). Оваа информација…
Текстот „Tесла“ повлекува повеќе …

Read More

Нова функција доаѓа на бесплатниот ChatGPT

OpenAI, и покрај сите проблеми со кои се соочија неодамна, објави нова функција за оние кои користат бесплатен ChatGPT. ChatGPT with voice is now available to all free users. Download…
Текстот Нова функција доаѓа на бесплатниот ChatGPT е превземен од…

Read More

Импланти во мозокот: Маск доби дозвола, бара волонтери

Neuralink доби „зелено светло“ од FDA, па сега може да почне да бара волонтери за учество во првите клинички испитувања на мозочниот имплант. Целта на компанијата на Илон Маск е…
Текстот Импланти во мозокот: Маск доби дозвола, бара волонтери е превзе…

Read More

(ВИДЕО) Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Google го претстави Gemini, својот најнов голем јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“. Gemini постепено ќе се воведуваат во екосистемот на Google, вклучувајќи го системот за…
Текстот (ВИДЕО) Google има одговор на ChatGPT: …

Read More

Microsoft Copilot пристигна и на Windows 10

Ако имате Windows 10 и ги исполнувате условите, Microsoft сега ви дозволува да ја испробате новата функција Copilot која претходно беше достапна само на Windows 11. Софтверскиот гигант го објави…
Текстот Microsoft Copilot пристигна и на Windows 10 е …

Read More

(ВИДЕО) Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Кинескиот ровер Журонг има радарски систем кој може да навлезе под површината на Марс и подобро да погледне во неговата скриена подземна област. Научниците објавија нови резултати од скенирањето на…
Текстот (ВИДЕО) Кина: Најдовме геометриски форми по…

Read More

Диџеј Google: Вештачката интелигенција ќе прави музика за YouTube

Google Deepmind и YouTube заеднички ќе создаваат музика со помош на моделот Lyria со вештачка интелигенција, соопштија од Санта Клара. Како што објави Tech Crunch, Google Deepmind исто така најави…
Текстот Диџеј Google: Вештачката интелигенција ќе пр…

Read More

Кога пристигнуваат напредни хуманоидни роботи од Кина

Кинезите веруваат дека ќе можат да постигнат голем напредок во областа на сензорите, контролата на движењето и интеракцијата помеѓу машините, а сето тоа ќе влијае на роботската револуција. Голем број…
Текстот Кога пристигнуваат напредни хуманоидни ро…

Read More

Alibaba го подобри својот модел со вештачка интелигенција, има 100 милијарди параметри

Кинескиот технолошки гигант Alibaba објави дека по само шест месеци, го надградил својот модел за вештачка интелигенција (AI) Tony Qianwen и објави веб-пакет на модели со вештачка интелигенција специфични за…
Текстот Alibaba го подобри својот модел с…