Author: ФУТУРАМА – USB.mk

Read More

Научници: AI троши премногу енергија, не се гледа сериозен напредок

Во иднина, вештачката интелигенција (AI) може да им помогне на луѓето да ги запрат климатските промени, но нејзината работа истовремено троши огромна количина на енергија, предупредуваат експертите. „Алатките за вештачка…
Текстот Научници: AI троши п…

Read More

ВИДЕО: ChatGPT е надграден во Turbo верзија, сега е уште поспособен

Компанијата OpenAI го објави својот најнов јазичен модел, кој може да поддржува подолги прашања и ќе биде поевтин за програмерите. За време на својата прва конференција за развивачи, OpenAI го…
Текстот ВИДЕО: ChatGPT е надграден во Turbo верзија, сег…

Read More

Што вели Бил Гејтс за вештачката интелигенција

И покрај позитивните аспекти што вештачката интелигенција може да му ги донесе на светот, Бил Гејтс во минатото зборуваше за ризиците што вештачката интелигенција ги носи доколку се злоупотреби. Во…
Текстот Што вели Бил Гејтс за вештачката интелигенц…

Read More

Ненадејно разрешениот шеф на OpenAI е вратен на функцијата, повторно е на чело на компанијата

Компанијата OpenAI објави на X дека е постигнат начелен договор Сем Алтман да се врати на OpenAI како извршен директор со нов почетен одбор составен од Брет Тејлор (претседател), Лери…
Текстот Ненадејно разрешениот шеф на OpenAI е вратен на функцијат…

Read More

Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција во OpenAI

Одборот на директори на OpenAI го ангажираше ко-основачот на Твич, Емет Шир, како привремен извршен директор, известува Аксиос, цитирајќи извор запознаен со ова прашање. Оваа информација значи дека сменетиот поранешен…
Текстот Сем Алтман сепак не се …

Read More

Земјотрес во светот на технологијата: Шефот на OpenAI ненадејно беше сменет

Одборот на американската компанија OpenAI, која го создаде системот за вештачка интелигенција ChatGPT, соопшти дека го отпуштила ко-основачот и извршен директор на компанијата, Сем Алтман, откако изјавил дека не бил…
Текстот Земјотрес во светот на те…

Read More

Скарлет Јохансон ги тужеше развивачите на вештачка интелигенција

Актерката Скарлет Јохансон поднесе тужба против развивач на апликација за вештачка интелигенција поради користење на нејзината сличност во реклама без дозвола. Како што објави Variety, нејзиниот глас во траење од…
Текстот Скарлет Јохансон ги тужеше р…

Read More

Renault го најави електричното Twingo, цената ќе биде до 20.000 евра

Renault најави дека наскоро ќе лансира ново електрично Twingo по цена до 20.000 евра, без субвенции, придружувајќи му се на уште еден француски производител, Citroën, во трката за пазарот на…
Текстот Renault го најави електричното Twingo, цената ќе б…

Read More

Шефот на OpenAI: „Човештвото на патот кон самоуништување, вештачката интелигенција може да биде решение“

Човештвото моментално е „на пат кон самоуништување“, но вештачката интелигенција би можела да биде решението, изјави извршниот директор на Open AI Сем Алтман на самитот за економска соработка на Азија…
Текстот Шефот на OpenAI: „Човештвото на патот ко…

Read More

Бизарна анкета за веста за смртта на девојка, Мајкрософт мораше да се извини

Мајкрософт ги прекина сите вести генерирани од вештачката интелигенција и започна истрага по бизарната анкета за нивната вештачка интелигенција веднаш до веста за смртта на една девојка. На платформата Мајкрософт…
Текстот Бизарна анкета за веста за с…

Read More

Brave доби појачување, дали сте го пробале?

Пред три месеци, некои корисници на прелистувачот Brave имаа можност предвреме да го разгледаат новиот асистент со вештачка интелигенција наречен Лео. Лео е веќе достапен за сите. Најважната карактеристика што…
Текстот Brave доби појачување, дали сте…

Read More

ВИДЕО: Започнува производството на хуманоидни роботи, тие сами се составуваат

Она што до неодамна звучеше како научна фантастика сега е реалност: фабрика за хуманоидни роботи ќе почне да работи. Оваа фабрика наречена „RoboFab“ треба да се наоѓа во Орегон, САД,…
Текстот ВИДЕО: Започнува производството на хуманоидни роботи, тие …

Read More

(ВИДЕО) „Magic Capsule“ на Honor: Отворање апликации со поглед со помош на вештачка интелигенција

Honor Magic 6, долгоочекуваниот водечки телефон, носи целосна револуција во начинот на кој комуницираме со нашите паметни телефони. За време на настанот Qualcomm Snapdragon Summit, извршниот директор на Honor, Џорџ…
Текстот (ВИДЕО) „Magic Capsule“ на…

Read More

(ВИДЕО) Изгубена лебди во вселената: астронаут остана без чантата

Торбата со алатки што ја изгубија астронаутите на НАСА Јасмин Могбели и Лорал О’Хара може да се види во вселената. Могбели и О’Хара ја изгубиле торбата додека правеле поправки во…
Текстот (ВИДЕО) Изгубена лебди во вселената: астронаут ост…

Read More

Создадена е отровна пилула за вештачка интелигенција?

Алатката е создадена за да спречи еден од најголемите проблеми на креаторите на содржини и уметниците со обука на вештачка интелигенција. Обуката за вештачка интелигенција сè уште е во некоја…
Текстот Создадена е отровна пилула за вештачка интелигенц…

Read More

„Вештачката интелигенција претставува ризик за човештвото“

САД, ЕУ, Кина и Велика Британија се согласија со текстот на првата меѓународна декларација за вештачка интелигенција (AI), во која се наведува дека оваа нова технологија претставува потенцијално „катастрофален“ ризик…
Текстот „Вештачката интелигенциј…

Read More

Доаѓа новата ера на Galaxy AI – Краток увид

Интернет на дофат на рака. Камера во вашиот џеб. И одеднаш, вештачката интелигенција го подобрува вашето секојдневие. Samsung Galaxy помогна да се демократизира пристапот до интернет и ги претвори камерите…
Текстот Доаѓа новата ера на Galaxy AI – Кра…

Read More

Пристигна Grok – дали е ова крајот за ChatGPT?

Grok чини 16 долари месечно како дел од претплатата на X Premium Plus и моментално е достапна за ограничен број корисници. Илон Маск и неговиот стартап за вештачка интелигенција xAI…
Текстот Пристигна Grok – дали е ова крајот за ChatGPT? е прев…

Read More

Дали вештачката интелигенција може да помогне да се автоматизираат некои работни места?

Неодамна Џејми Дајмон, извршен директор на банката „ЈП Морган Чејс“, изјави дека поради брзиот напредок на вештачката интелигенција (AI), која полека ги освојува речиси сите области на бизнисот, новата генерација…
Текстот Дали вештачката интелигенциј…

Read More

Grok – одговорот на Маск на ChatGPT

Компанијата на Илон Маск, xAI, создава сопствена верзија на ChatGPT, според објавите на Маск на Твитер. Овој модел се нарекува Grok и е овозможен да одговори на серија прашања на…
Текстот Grok – одговорот на Маск на ChatGPT е превземен од USB.mk.

Read More

Кинескиот четбот ERNIE го достигна нивото на американскиот ChatGPT-4

Новиот бот ERNIE „не е инфериорен во однос на GPT-4 во ниту еден аспект“, вели Baidu. Кинеската компанија Baidu ја претстави најновата верзија на својот четбот базиран на вештачка интелигенција…
Текстот Кинескиот четбот ERNIE го достигна нивото на ам…

Read More

ВИДЕО: По пет месеци во вселената, тројца кинески астронаути денеска се вратија на Земјата

По поминати пет месеци на кинеската вселенска станица, тројца кинески астронаути денеска се вратија на Земјата. Повратната капсула на вселенското летало „Шенжу 16“ беше забавена со голем падобран и слета…
Текстот ВИДЕО: По пет месеци во вселената, тр…

Read More

ВИДЕО: Најмладиот кинески екипаж досега отиде во вселената со „Божествениот брод“

Најмладата кинеска екипа астронаути досега се упати кон кинеската вселенска станица отворајќи го патот за новата генерација „тајконаути“ да ги исполнат амбициите на својата земја за истражување на вселената. Вселенското…
Текстот ВИДЕО: Најмладиот кин…

Read More

Примероците од карпи покажуваат дека Месечината е постара отколку што се веруваше

Примероците од карпите на Месечината, кои беа собрани во 1972 година за време на мисијата Аполо, за време на нова анализа покажаа дека Месечината може да биде постара отколку што…
Текстот Примероците од карпи покажуваат дека Месечината е постара отко…

Read More

„Кумот на вештачката интелигенција“: Еден ден AI ќе манипулира со луѓето

Џефри Хинтон, познат како „кум на вештачката интелигенција“, зборуваше за ризиците кои се закануваат од непредвидениот развој на оваа технологија. Хинтон ја доби престижната награда Туринг за напредок во вештачката…
Текстот „Кумот на вештачката интел…

Read More

Сексот е тема на секое десетто прашање поставено на четботот

Четботите се создадени за да одговорат на секое ваше прашање – сепак, многумина ги користат за сексуално експлицитна содржина. Истражувачи од неколку американски универзитети, од Беркли до Стенфорд, во соработка…
Текстот Сексот е тема на секое …

Read More

Microsoft го претстави својот прв процесор за вештачка интелигенција?

Microsoft може да претстави свој чипсет со вештачка интелигенција на конференцијата Ignite во ноември. Откако дознавме дека компанијата OpenAI, која го создаде популарниот ChatGPT, го подготвува својот процесор за вештачка…
Текстот Microsoft го претс…

Read More

„Девојките со вештачка интелигенција уништуваат цела генерација мажи“

Девојка која секогаш те слуша, го прави она што го сакаш и никогаш нема лош ден звучи примамливо, нели? Либерти Витерт, професорка по практики на наука за податоци на Олин…
Текстот „Девојките со вештачка интелигенција уништуваат цела генерација мажи“…

Read More

Индија: Поставување на индиската вселенска станица до 2035 година и испраќање на првиот Индиец на Месечината до 2040 година

Индија има за цел да испрати астронаути на Месечината до 2040 година, соопшти владата оваа недела, додека премиерот Нарендра Моди издаде инструкции до Министерството за вселенски работи кои вклучуваат планови…
Текстот Индија: Поставување на индиската…

Read More

НАСА направи неверојатни фотографии од телото со најмногу вулкани во Сончевиот систем

Сондата Јуно на НАСА сними нови фотографии од вулкански најактивното тело во Сончевиот систем. На 15 октомври леталото прелета покрај Јупитеровата месечина Io, приближувајќи и се на само 11.680 километри….
Текстот НАСА направи неверојатни фотографии …

Read More

„Бесна сум“: Девојка мораше да го смени името, телефоните се активираа во нејзина близина

Девојка од Шкотска морала да го смени името бидејќи телефоните постојано се активирале во нејзина близина. Таа работи во фитнес, а името го добила од старонордискиот збор за „убава жена…
Текстот „Бесна сум“: Девојка мораше да го смени името, телефони…

Read More

ВИДЕО: Научниците прават роботи за да ги „стишат“ луѓето кои ве нервираат во реалниот живот

Дали некогаш сте се нашле во ситуација да ви пречат разговорите на другите луѓе во собата? Можеби ова е решението за вас. Група инженери го создадоа она што го нарекуваат…
Текстот ВИДЕО: Научниците прават роботи за да ги „стишат“ луѓето кои ве нервир…

Read More

Дали вештачката интелигенција го заслужува правото на слободен говор?

Зголемената употреба на вештачка интелигенција (AI) ширум светот предизвика бројни дебати. Додека некои се загрижени за тоа што ќе се случи ако вештачката интелигенција стане премногу моќна, па дури и…
Текстот Дали вештачката интелигенција го заслужу…

Read More

Слуша, гледа, разговара: ChatGPT сега доби уште една одлична функција

Популарниот ChatGPT доби неколку важни подобрувања. Компанијата OpenAI не забавува со развојот на ChatGPT. Само неколку дена откако четботот со вештачка интелигенција додаде поддршка за разговори со слики и прашања,…
Текстот Слуша, гледа, разговара: …

Read More

Американски писатели ја тужат вештачката интелигенција

Организација која ги застапува американските писатели го тужеше OpenAI за нелегално обучување на својот популарен чет-бот базиран на вештачка интелигенција ChatGPT на нивната работа. Група угледни писатели, меѓу кои Џон…
Текстот Американски писатели …

Read More

Техно-шпион ќе се натпреварува со Кина: ЦИА го подготвува својот модел на вештачка интелигенција

Централната разузнавачка агенција (ЦИА) се подготвува да стави во употреба функција слична на програмата OpenAI. Овој модел ќе користи вештачка интелигенција (AI) за да им овозможи на аналитичарите подобар пристап…
Текстот Техно-шпион ќе се натпревар…

Read More

(ВИДЕО) Доаѓа за оние со „досадни“ работни места: роботот Optimus на Tesla покажува што може да направи

Тесла го покажа хуманоидниот робот за прв пат во 2021 година, но тогаш малкумина можеа да претпостават колку далеку ќе оди во неговиот развој за само две години. Optimus на…
Текстот (ВИДЕО) Доаѓа за оние со „досадни“ работни места: роботот Optimus на…

Read More

„Вештачката интелигенција ќе ја надмине човечката интелигенција за 10 години“

Општата вештачка интелигенција (AGI) ќе ја надмине човечката интелигенција во речиси сите полиња за 10 години, изјави извршниот директор на јапонската инвестициска корпорација SoftBank, Масајоши Сон. „Погрешно е да се…
Текстот „Вештачката интелигенци…

Read More

„Роскосмос“: Слетувањето на Месечината не успеа поради дефект во контролната единица

Првата руска лунарна мисија по 47 години пропадна поради дефект во контролната единица на бродот, пренесува „Ројтерс“. Руската вселенска корпорација „Роскосмос“ соопшти дека контролната единица не успеала да го исклучи…
Текстот „Роскосмос“: Слетување…

Read More

Јапонски старт-ап развива робот од популарен цртан филм, ќе чини три милиони долари

Старт-ап компанијата Tsubame Industries од Токио развива робот со четири тркала висок четири и пол метри кој изгледа како лик од многу популарната јапонска анимирана серија Gundam, а може да…
Текстот Јапонски старт-ап развива робот од популарен цртан…

Read More

Дали вашите објави на Facebook и Instagram се јавни? Можеби Meta ги користела без да знаете

Оваа недела Марк Цукерберг ги претстави новите алатки на Meta базирани на вештачка интелигенција, а некои од нив наскоро ќе бидат достапни за корисниците на социјалните мрежи на Meta. Корисниците…
Текстот Дали вашите објави на Facebook и Instagram се…

Read More

Астронаут на НАСА се врати на Земјата откога го собори рекордот, без претходен план за тоа

Астронаутот на НАСА, Франциско Рубио, конечно, се врати на Земјата чувствувајќи ја гравитацијата на планетата првпат по повеќе од една година. Рубио и неговите двајца руски колеги, астронаутите Сергеј Прокопјев…
Текстот Астронаут на НАСА се врати на …