Author: ФУТУРАМА – USB.mk

Read More

Пандите почнале да јадат исклучиво бамбус пред шест милиони години

Пандите се животни кои се познати по тоа што се многу пребирливи за храна – јадат само бамбус и поминуваат 15 часа секој ден јадејќи дури 45 килограми од тоа…
Текстот Пандите почнале да јадат исклучиво бамбус пред шест милиони години е превземе…

Read More

Зад името Ioniq 6 се крие новиот електричен Hyundai

Во средината на јули Hyundai ќе ги објави техничките податоци за својот нов електричен модел, кој може да се смета за директен конкурент на Tesla 3. Во Hyundai ги симнаа…
Текстот Зад името Ioniq 6 се крие новиот електричен Hyundai е превземен од USB….

Read More

Цукерберг најави нов систем за логирање во виртуелната реалност

Мета го менува начинот на кој корисниците се најавуваат на нивните VR слушалки, враќајќи се на претходната промена и бараат сметки од водечката апликација на компанијата Facebook на уредите, додека…
Текстот Цукерберг најави нов систем за логирање во …

Read More

Останките на пештерска жена се милион години постари отколку што мислевме

Фосилизираните остатоци кои припаѓаат на некои од најстарите човечки предци се постари отколку што се мислеше, покажува новото истражување. Фосилите, вклучително и еден што припаѓа на жена, биле закопани со…
Текстот Останките на пештерска жена се мил…

Read More

Повеќе од милион електрични автомобили во ЕУ

Продажбата на електрични автомобили расте од година во година, како во Европа, така и во светот. Така, во 2020 година, бројот на патнички автомобили на електричен погон во земјите-членки на…
Текстот Повеќе од милион електрични автомобили во ЕУ е прев…

Read More

Повеќе од милион електрични автомобили во ЕУ

Продажбата на електрични автомобили расте од година во година, како во Европа, така и во светот. Така, во 2020 година, бројот на патнички автомобили на електричен погон во земјите-членки на…
Текстот Повеќе од милион електрични автомобили во ЕУ е прев…

Read More

Топ-10: Најскапите автомобили на пазарот

Тоа се претежно различни специјални серии на Bugatti, а на листата нема ниту едно Ферари. Добивањето на лотарија, многу добро платена работа, сопствена компанија или „играње“ на другата страна на…
Текстот Топ-10: Најскапите автомобили на пазарот е пр…

Read More

Скоро 25 проценти од морското дно на Земјата е мапирано

Како дел од иницијативата „Seabed 2030“, досега е мапирано речиси 25 проценти од морското дно на Земјата. Поточно, проектот за мапирање во моментов е на 23,4 отсто, но целта на…
Текстот Скоро 25 проценти од морското дно на Земјата е мапирано е превзе…

Read More

Скоро 25 проценти од морското дно на Земјата е мапирано

Како дел од иницијативата „Seabed 2030“, досега е мапирано речиси 25 проценти од морското дно на Земјата. Поточно, проектот за мапирање во моментов е на 23,4 отсто, но целта на…
Текстот Скоро 25 проценти од морското дно на Земјата е мапирано е превзе…

Read More

Скоро 25 проценти од морското дно на Земјата е мапирано

Како дел од иницијативата „Seabed 2030“, досега е мапирано речиси 25 проценти од морското дно на Земјата. Поточно, проектот за мапирање во моментов е на 23,4 отсто, но целта на…
Текстот Скоро 25 проценти од морското дно на Земјата е мапирано е превзе…

Read More

Трагите од вонземски живот на Марс се наоѓаат веројатно повеќе од два метри под површината

Нов експеримент од лабораторија на НАСА покажува дека ровери ќе мора да дупчат во почвата повеќе од два метра под површината на Марс за да најдат знаци на праисториски живот…
Текстот Трагите од вонземски живот на Марс се наоѓаат веројатно повеќе од д…

Read More

МИТ предложи вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Институтот за технологија во Масачусетс (МИТ) предложи радикален метод за борба против ефектите од климатските промени. Тим истражувачи предлага да се користи флота од „вселенски меури“ за да се рефлектира…
Текстот МИТ предложи вселенски штит за „лад…

Read More

Кинеската сонда Tianwen-1 го фотографираше целиот Марс

Кинеската сонда Tianwen-1 е на Марс нешто подолго од една година и во тој период успеала да ја фотографира целата Црвена планета. Мисијата Tianwen-1 беше лансирана во 2020 година и…
Текстот Кинеската сонда Tianwen-1 го фотографираше целиот Марс е пре…

Read More

Астронаутите за шест месеци во вселената ги оштетуваат своите коски како за две децении на Земјата

Истражувањето покажа дека астронаутите на шестмесечна мисија доживеале губење на коскената маса еднакво на две децении на Земјата, при што патувањето во вселената исто така врши притисок врз кардиоваскуларниот систем…
Текстот Астронаутите за шест мес…

Read More

ВИДЕО: Колку навистина е моќен Tesla S Plaid?

Tesla Model S Plaid е најмоќниот автомобил на американскиот производител на електрични автомобили, а канадската компанија Ingenext реши да провери колкава е максималната брзина на овој седан кога ќе се…
Текстот ВИДЕО: Колку навистина е моќен Tesla S …

Read More

ВИДЕО: BMW го покажа Z3 со V12 мотор и уште два одлични прототипа

BMW во изминатиот период покажа неколку фантастични прототипови, а сега на ред е Z3 придвижуван од V12 мотор. Тој е базиран на прототипот Z3 V12, во чиешто срце е V12…
Текстот ВИДЕО: BMW го покажа Z3 со V12 мотор и уште два одлични прототипа е превзе…

Read More

Brabus ги претстави првите креации на тема новата C-Class

Во познатата германска тјунинг компанија, за доработка на основата користеле Mercedes-Benz C300 4Matic и турбодизелот C300d во попрактично вагонско пакување. Додека светот чека одделот на Mercedes AMG да ја претстави…
Текстот Brabus ги претстави први…

Read More

Brabus ги претстави првите креации на тема новата C-Class

Во познатата германска тјунинг компанија, за доработка на основата користеле Mercedes-Benz C300 4Matic и турбодизелот C300d во попрактично вагонско пакување. Додека светот чека одделот на Mercedes AMG да ја претстави…
Текстот Brabus ги претстави први…

Read More

Brabus ги претстави првите креации на тема новата C-Class

Во познатата германска тјунинг компанија, за доработка на основата користеле Mercedes-Benz C300 4Matic и турбодизелот C300d во попрактично вагонско пакување. Додека светот чека одделот на Mercedes AMG да ја претстави…
Текстот Brabus ги претстави први…

Read More

Brabus ги претстави првите креации на тема новата C-Class

Во познатата германска тјунинг компанија, за доработка на основата користеле Mercedes-Benz C300 4Matic и турбодизелот C300d во попрактично вагонско пакување. Додека светот чека одделот на Mercedes AMG да ја претстави…
Текстот Brabus ги претстави први…

Read More

Поларните мечки се навикнуваат да ловат без морски мраз

Поларните мечки долго време се гледаат како симбол на штетното влијание на глобалното затоплување врз природниот свет, а сега научниците открија дека некои од овие животни на Гренланд се навикнуваат…
Текстот Поларните мечки се навикнуваат да ловат бе…

Read More

Научниците веруваат дека ја решиле мистеријата за потеклото на Црната чума

Научниците веруваат дека го нашле одговорот на 700-годишната стара мистерија за потеклото на Црната чума, најсмртоносната пандемија во историјата што ја зафати Европа, Азија и Северна Африка во средината на…
Текстот Научниците веруваат дека ја решиле…

Read More

Научниците веруваат дека ја решиле мистеријата за потеклото на Црната чума

Научниците веруваат дека го нашле одговорот на 700-годишната стара мистерија за потеклото на Црната чума, најсмртоносната пандемија во историјата што ја зафати Европа, Азија и Северна Африка во средината на…
Текстот Научниците веруваат дека ја решиле…

Read More

BMW престана да го произведува електричниот модел i3, продадени 250.000 примероци

BMW го испрати во „пензија“ електричниот модел i3, а последните десет примероци се кријат зад името HomeRun Edition. BMW подготви две двобојни опции за каросеријата за i3 HomeRun Edition. Има…
Текстот BMW престана да го произведува електричниот модел…

Read More

Windows 98 повеќе нема да го „придвижува“ вселенско летало во орбитата околу Марс

Европската вселенска агенција (ESA) ќе спроведе големо ажурирање на вселенското летало Mars Express, што ќе овозможи големи подобрувања во научните способности на леталото. Мисијата за истражување на вселената Mars Express…
Текстот Windows 98 повеќе …

Read More

ВИДЕО: Ducati го претстави електричниот мотоцикл MotoE V21L

Компанијата Ducati официјално го претстави својот електричен мотоцикл MotoE V21L во Модена оваа недела, а на ексклузивниот настан присуствуваа мал број државници, вклучително и избрани европски медиуми. Она што може…
Текстот ВИДЕО: Ducati го претстав…

Read More

Нов двоен кратер е забележан на Месечината по удар на ракета

Фотографиите направени од Lunar Reconnaissance Orbiter на американската вселенска агенција НАСА, кој орбитира околу Месечината од 2009 година, ја открија локацијата на необичен кратер на лунарната површина. Станува збор за…
Текстот Нов двоен кратер е…

Read More

ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску до враќање на луѓето на Месечината, лансиран е сателитот CAPSTONE

Компанијата Rocket Lab успешно го лансираше cubesat сателитот CAPSTONE за американската вселенска агенција НАСА, кој во иднина ќе орбитира околу Месечината. Лансирањето на сателитот CAPSTONE е мал, но важен чекор…
Текстот ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску…

Read More

ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску до враќање на луѓето на Месечината, лансиран е сателитот CAPSTONE

Компанијата Rocket Lab успешно го лансираше cubesat сателитот CAPSTONE за американската вселенска агенција НАСА, кој во иднина ќе орбитира околу Месечината. Лансирањето на сателитот CAPSTONE е мал, но важен чекор…
Текстот ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску…

Read More

ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску до враќање на луѓето на Месечината, лансиран е сателитот CAPSTONE

Компанијата Rocket Lab успешно го лансираше cubesat сателитот CAPSTONE за американската вселенска агенција НАСА, кој во иднина ќе орбитира околу Месечината. Лансирањето на сателитот CAPSTONE е мал, но важен чекор…
Текстот ВИДЕО: НАСА е чекор поблиску…

Read More

Red Bull подготвува хибриден хиперавтомобил

Одделот за напредни технологии на Red Bull објави дека ќе дизајнира, развива и произведува целосно нов хиперавтомобил кој ќе понуди врвно искуство во возењето на патеката. Новиот хиперавтомобил ќе се…
Текстот Red Bull подготвува хибриден хиперавтомоб…

Read More

Телескопот Џејмс Веб почна да ги собира првите научни податоци

Вселенскиот телескоп на американската агенција НАСА, Џејмс Веб, почна да ги собира првите научни податоци, иако е во завршна фаза на подготовка. Тимот задолжен за телескопот Џејмс Веб „одобри“ 10…
Текстот Телескопот Џејмс Веб почна да ги собира првит…

Read More

НАСА ја лансираше првата ракета од комерцијален космодром во Австралија

Американската вселенска агенција НАСА испиша нова страница во историјата откако лансираше ракета од далечна локација во Австралија. Испиша историја затоа што беше првото лансирање на ракета на НАСА од комерцијален…
Текстот НАСА ја лансираше првата ра…

Read More

НАСА ја лансираше првата ракета од комерцијален космодром во Австралија

Американската вселенска агенција НАСА испиша нова страница во историјата откако лансираше ракета од далечна локација во Австралија. Испиша историја затоа што беше првото лансирање на ракета на НАСА од комерцијален…
Текстот НАСА ја лансираше првата ра…

Read More

Најголемиот хибриден брод во светот ќе плови меѓу Франција и Англија

Компанијата Brittany Ferries го најави пристигнувањето на најголемиот хибриден брод во светот за 2024 година. Бродот, наречен Saint-Malo, беше објавен во официјалното соопштение, долг е 194,8 метри и има капацитет…
Текстот Најголемиот хибриден брод в…

Read More

ВИДЕО: Proteus е првиот целосно автономен робот за складирање на Amazon

Компанијата Amazon ги претстави своите нови машини, а една од нив е првиот целосно автономен робот наменет за магацини. Станува збор за робот наречен Proteus, кој е дизајниран така што…
Текстот ВИДЕО: Proteus е првиот целосно автономен робот за склад…

Read More

Сондите Voyager на НАСА се гасат по 45 години

Две сонди на американската вселенска агенција НАСА ќе бидат затворени наскоро по мисијата, која траеше речиси 45 години. Во 1977 година, НАСА ги лансираше сондите Војаџер 1 и Војаџер 2,…
Текстот Сондите Voyager на НАСА се гасат по 45 години е превзем…

Read More

Откриена е најголемата бактерија на светот, видлива со голо око

Научниците ја пронајдоа најголемата бактерија на светот во мочуриште во Гвадалупе – таа е во форма на бели влакна и со големина на човечка трепка. Странскиот организам, наречен Thiomargarita magnifica,…
Текстот Откриена е најголемата бактерија …

Read More

НАСА ја продолжи мисијата на лендерот InSight на Марс

Тимот на американската вселенска агенција НАСА, задолжен за лендерот InSight Mars, одлучи да го продолжи времетраењето на мисијата со цел да се „максимизираат научните истражувања“. Лендерот требаше да го исклучи…
Текстот НАСА ја продолжи мисијата на…

Read More

Возете го автомобилот со помош на џојстик – од следната година

Секој ден сè повеќе напредуваме, па прашање на време беше кога некој ќе се сети на воланот во автомобилот. Од следната година германскиот добавувач Schaeffler-Paravan сака да почне да вози…
Текстот Возете го автомобилот со помош на џојстик – од…

Read More

Возете го автомобилот со помош на џојстик – од следната година

Секој ден сè повеќе напредуваме, па прашање на време беше кога некој ќе се сети на воланот во автомобилот. Од следната година германскиот добавувач Schaeffler-Paravan сака да почне да вози…
Текстот Возете го автомобилот со помош на џојстик – од…

Read More

За кралот се е можно – од лимузина до SUV

Кралот може да си дозволи се што ќе му падне на ум, без разлика колку бизарно може да звучи. Овој Rolls-Royce е одличен пример. Го купил мароканскиот крал Хасан II….
Текстот За кралот се е можно – од лимузина до SUV е превземен од USB.mk.