Author: ФУТУРАМА – USB.mk

Read More

ВИДЕО: Вака изгледа куќата во која НАСА ќе симулира живот на Марс

Четири мали соби, теретана и многу црвен песок – НАСА откри куќа во која од јуни ќе бидат сместени четири лица повеќе од една година за да симулира живот на…
Текстот ВИДЕО: Вака изгледа куќата во која НАСА ќе симулира живот на Марс е превземен од USB…

Read More

Ова е она што го очекувавме: Мајкрософт додава реклами на својот четбот Bing ChatGPT

Мајкрософт ја донесе очекуваната одлука да додаде реклами и огласи на својот Bing чет-бот. Бинг четботот, неодамна претставен од Мајкрософт, се напојува со вештачка интелигенција ChatGPT. Наскоро ќе почне да…
Текстот Ова е она што го очекувавме: Мајк…

Read More

Ова се кинеските правила за вештачка интелигенција

Регулаторот на Кина ги откри нацрт-прописите за секторот за генеративна вештачка интелигенција со фокус на одговорноста на компаниите за кредибилитетот на податоците што се користат за создавање содржина. Кина ги…
Текстот Ова се кинеските правила за …

Read More

Тинејџерите не се заинтересирани за технологијата на иднината

Иако технолошките компании инвестираат милијарди во самата технологија, се чини дека ќе поминат неколку години пред корисниците да ја прифатат и да почнат масовно да ја користат. Пред околу една…
Текстот Тинејџерите не се заинтересирани за технологиј…

Read More

Пребарувањето на Google станува попаметно, добива AI четбот функции

Google планира да ја подобри функционалноста на своето пребарување со додавање на „чет“ со вештачка интелигенција. Извршниот директор на Google, Сундар Пичаи, објави дека технолошкиот гигант планира да додаде функции…
Текстот Пребарувањето на Google …

Read More

Маск и водечките експерти сакаат да го паузираат развојот на вештачката интелигенција додека не се подобри безбедноста

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција и индустриски директори повикаа на шестмесечна пауза во напредниот развој на вештачката интелигенција додека не се постигнат заедничките безбедносни протоколи за таквиот…
Текстот Маск и водечките е…

Read More

Џејмс Камерон: Доцна е, вештачката интелигенција го презеде приматот

Режисерот Џејмс Камерон верува дека вештачката интелигенција би можела да биде на пат настаните слични на оние во „Терминатор“ да станат реалност. Поминаа речиси четириесет години од објавувањето на првиот…
Текстот Џејмс Камерон: Доцна е, вештачката …

Read More

На небото над Јадранот се појави голем црвен прстен со пречник од 360 километри: Блескаше

Фотографот Валтер Биното успеа да направи фотографии кои станаа вирални и започна еден куп теории Над централна Италија и хрватскиот дел на Јадранот во ноќта на 27 март, беше забележан…
Текстот На небото над Јадранот се појави голем црвен прстен со п…

Read More

Астрономите забележале повторлив радиосигнал, што ги довел до егзопланета со големина на Земјата

Астрономите открија повторлив радио сигнал кој доаѓа од егзопланета и ѕвездата околу која орбитира. Овој систем е оддалечен 12 светлосни години, а сигналот покажува дека планетата со големина на Земјата…
Текстот Астрономите забележале повторлив радио…

Read More

Маск: Гејтс е ограничен

Илон Маск повторно го нападна Бил Гејтс, а овој пат причината е концептот на Гејтс за вештачка интелигенција. „Се сеќавам на раните состаноци со Гејтс“, напиша Маск на Твитер. „Неговото…
Текстот Маск: Гејтс е ограничен е превземен од USB.mk.

Read More

ChatGPT сега може да пребарува на интернет

Chatbot ChatGPT, кој се напојува со вештачка интелигенција, сега може да пребарува и на Интернет – во одредени ситуации. ChatGPT на компанијата OpenAI е чет-бот чија популарност постојано расте. Сепак,…
Текстот ChatGPT сега може да пребарува на…

Read More

Започна: Италија го забранува ChatGPT

OpenAI е обвинет за незаконско собирање лични податоци на корисниците и е привремено забранет во Италија. Регулаторното тело во Италија издаде извршна забрана за четботот за вештачка интелигенција ChatGPT. Креаторот…
Текстот Започна: Италија го забра…

Read More

ВИДЕО: Создадени роботи кои се контролираат со умот

Технологијата – управување без раце и гласовна контрола ги прави излишни конзолите, тастатурите, екраните на допир, па дури и технологијата за препознавање гестови со рака. Истражувачите од Универзитетот за технологија…
Текстот ВИДЕО: Создадени…

Read More

Нокиа и НАСА тестираат 4G LTE мрежа на Месечината

Заедно со НАСА, Intuitive Machines, Lunar Outpost и SpaceX, Nokia планира да лансира ровер оваа година, а подоцна и лендер за еднонеделната мисија IM-2. НАСА и додели на Нокиа договор…
Текстот Нокиа и НАСА тестираат 4G LTE мрежа на Месечината е превз…

Read More

Кога вештачката интелигенција им се заканува на луѓето, тие стануваат покреативни

Истражувањето за начинот на популарната игра на табла Go, во која доминира вештачката интелигенција од 2017 година, покажа доста интересни резултати. Напредокот на вештачката интелигенција, кој можеме да го видиме…
Текстот Кога вештачката интелигенци…

Read More

И Кинезите имаат свој Бот за трка

Кинескиот технолошки гигант Baidu неодамна го претстави својот долгоочекуван чат-бот напојуван со вештачка интелигенција, познат како Ерни Бот. Извршниот директор на Baidu рече дека тоа е кулминација на долгогодишната напорна…
Текстот И Кинезите имаа…

Read More

ChatGPT доаѓа и кај автомобилите

Ќе помине уште извесно време пред автономните автомобили да не возат сами до работа, но се чини дека ќе можеме да разговараме со нив додека возиме. General Motors ја потврди…
Текстот ChatGPT доаѓа и кај автомобилите е превземен од USB.mk.

Read More

ВИДЕО: Оштетениот руски „Сојуз“ слета на Земјата

Оштетената руска капсула Сојуз МС-22 слета на Земјата денеска, три месеци откако од леталото почна да истекува течност за ладење додека беше приклучено на Меѓународната вселенска станица (ISS). Модулот го…
Текстот ВИДЕО: Оштетениот руски „Сојуз“ слет…

Read More

Креаторите на ChatGPT воведоа уште помоќен и попаметен систем за вештачка интелигенција

Компанијата OpenAI го објави GPT-4, најновата верзија на својот популарен четбот за вештачка интелигенција ChatGPT. Новиот модел може да одговори на прашања за фотографии (како што е нудење предлози врз…
Текстот Креаторите на ChatGPT воведоа уште пом…

Read More

Бил Гејтс: AI носи револуција како интернетот или мобилните телефони

Ко-основачот на Microsoft, Бил Гејтс, вели дека развојот на вештачката интелигенција (AI) е најважниот технолошки напредок во последните децении. На својот блог, тој ја нарече вештачката интелигенција фундаментална и ја…
Текстот Бил Гејтс: AI носи ре…

Read More

Огромен астероид ќе помине многу блиску до Земјата во текот на викендот

Астероид доволно голем да уништи град викендов ќе помине помеѓу орбитите на Земјата и Месечината, јавува Би-би-си. Но, за среќа, нема да удри ниту во Земјата ниту во Месечината. Објектот…
Текстот Огромен астероид ќе помине многу блиску до Земјата во …

Read More

ВИДЕО: VR игрите помагаат да се процени нечија интелигенција

Резултатите од тестот покажуваат дека VR игрите можат да бидат корисна алатка за предвидување на нечии работни перформанси. Гејмерите кои завршуваат VR игри побрзо од другите имаат повисоки нивоа на…
Текстот ВИДЕО: VR игрите помагаат да се процени не…

Read More

Google го отвори својот AI chatbot

Google отвори јавен пристап до својот chatbot Bard за да добие повратни информации од новите корисници кои можат да му помогнат во трката со Microsoft за развој на технологија за…
Текстот Google го отвори својот AI chatbot е превземен од USB.mk.

Read More

ВИДЕО: По компјутерите, ChatGPT доаѓа и кај паметните часовници

Овој чет-бот базиран на вештачка интелигенција најпрво ќе биде достапен на паметниот часовник GTR4 на Amazfit, а се очекува и другите производители на паметни часовници да го следат примерот. Amazfit…
Текстот ВИДЕО: По компјутерите, ChatGPT доаѓа и к…

Read More

Популарниот AI chatbot ChatGPT падна, проблемот се истражува

Корисниците ширум светот пријавија падови на исклучително популарниот ChatGPT chatbot на OpenAi. Причината за падот во моментов е под истрага. Моментално најпопуларниот чат-бот со вештачка интелигенција, ChatGPT, престана да работи,…
Текстот Популарн…

Read More

Развиена вештачка интелигенција која го открива ракот на дојката години пред да се развие

Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ) разви вештачка интелигенција (АИ) која може да го препознае потенцијалниот развој на рак на дојка неколку години пред да биде откриен со мамограф. Доктор Лари…
Текстот Развиена вештачка интелигенција која го …

Read More

Мета мора да оди на суд – за кражба

Мета претходно се обиде да ја отфрли тужбата, тврдејќи дека Neural Magic не ги штити своите алгоритми, но судот не се согласи. Мета ќе се најде на обвинителна клупа откако…
Текстот Мета мора да оди на суд – за кражба е превземен од USB.mk.

Read More

Мета има големи планови – сака „iPhone момент“ за својата виртуелна реалност

Во јавноста протекоа плановите на Мета за пазарот на зголемена и виртуелна реалност во следните четири години. Марк Цукерберг иднината на својата компанија ја гледа во метаверзумот, а за да…
Текстот Мета има големи планови – сака „iPhone момент“ за с…

Read More

ВИДЕО: Четиричлениот екипаж на вселенската капсула Crew Dragon слета на Земјата

Четири члена на екипажот на капсулата SpaceX Crew Dragon слетаа крај брегот на заливот на Флорида во саботата, по локално време, безбедно враќајќи се од петмесечната научна мисија на Меѓународната…
Текстот ВИДЕО: Четиричлениот екипаж на вселенската к…

Read More

По половина година во вселената, четворица астронаути ја напуштија вселенската станица

По околу шест месеци во вселената и неколку одложени полетувања, двајца американски астронаути, еден руски астронаут и еден јапонски астронаут ја напуштија Меѓународната вселенска станица (ISS) во приватната капсула за…
Текстот По половина година во …

Read More

Роверот на Марс сними два необични облаци

Роверот Curiosity на НАСА ја направи првата јасна фотографија од сончевите зраци на Марс, а целата сцена наликува на морничаво бело зајдисонце на Земјата. Роверот ја снимил оваа етерична фотографија…
Текстот Роверот на Марс сними два необични облаци …

Read More

(ВИДЕО) Денеска се лансира првата 3Д печатена ракета: „Размислуваме да одиме во мисија на Марс“

Американската вселенска компанија Relativity Space планира да лансира 3D испринтана ракета Terran 1 денес од Кејп Канаверал, Флорида, прескокнувајќи ги планираните тестови и тргнувајќи директно во орбитата. „Terran 1 ќе…
Текстот (ВИДЕО) Денеска се ла…

Read More

Меѓународната вселенска станица мораше да се помести за да избегне судир со отпад

Меѓународната вселенска станица (ISS) пред два дена беше принудена да помине во друга орбита за да не биде погодена од вселенски отпад, според руски извори. Моторот на усидрениот вселенски брод…
Текстот Меѓународната вселенска станица мораше да се по…

Read More

ФОТО: Вселенското летало Јуно ги сними досега најдеталните фотографии од месечината на Јупитер, Иo

На 1 март, вселенското летало Јуно на НАСА прелета покрај месечината на Јупитер, Иo, приближувајќи и се на 51.500 километри, и во тој процес сними неверојатни фотографии од вулкански најактивното…
Текстот ФОТО: Вселенското летало Јуно ги сними досега…

Read More

ВИДЕО: Јапонија лансираше вселенска ракета, а потоа нареди да се самоуништи

Јапонија објави дека уништила нова ракета што ја лансираше во вселената во вторникот, откако моторот од втората фаза на леталото не се запали. Ракетата H3 висока 57 метри беше лансирана…
Текстот ВИДЕО: Јапонија лансираше вселенска ракета, а потоа нар…

Read More

Направен е првиот чекор во спречувањето на создавањето роботи убијци?

Минатиот месец во Холандија се одржа самит на кој се разговараше за употребата на вештачката интелигенција во војската и на бојното поле. Chatbot ChatGPT ни го покажа потенцијалот на вештачката…
Текстот Направен е првиот чекор во спречувањето на созд…

Read More

Google го подготвува својот ChatGPT клон и тој ќе пристигне наскоро

Google планира да ја објави својата услуга за чет-бот, а нејзиното објавување се очекува наскоро. Според објавата на блогот на компанијата, Google работи на експериментална услуга за разговор со вештачка…
Текстот Google го подготвува својот ChatGPT к…

Read More

Google се исплашил? Ја подготвува својата вештачка интелигенција со која ќе можеме да комуницираме

Зголемената популарност на чет-ботови ChatGPT и слични, кои можат да се користат за водење разговор со вештачка интелигенција, значи дека гигантите од оваа индустрија, како Google, сакаат да ги понудат…
Текстот Google се исплашил? Ја подготвува своја…

Read More

(ВИДЕО) Исто како во филм: Создаден е робот кој може да се стопи и повторно зацврсти

Роботот, кој е значително помал од Т-1000, може да се стопи, да избега од кафезот лизгајќи се низ решетките, а потоа да се претвори во цврста форма. Научниците создадоа робот…
Текстот (ВИДЕО) Исто како во филм: Создаден е робот кој може да се стопи и…

Read More

(ВИДЕО) Робот, супермодел и келнерка во едно: Нова атракција во Дубаи

Првото „Donna Cyber ​​Cafe“ се отвора во Дубаи, а негова специјалност е супермодел робот кој на клиентите им служи кафе и сладолед, без човечка помош. Роботот Дона, создаден да изгледа…
Текстот (ВИДЕО) Робот, супермодел и келнерка во едно: Нова атрак…

Read More

ВИДЕО: Делови од оштетеното руско летало паднаа во океан, екипажот се уште е во вселената

Делови од оштетениот руски вселенски брод Прогрес МС-21 потонаа откако леталото беше соборено на контролиран начин над Тихиот Океан, соопшти руската вселенска агенција Роскосмос, пренесува агенцијата Интерфакс. „Денес Прогрес МС-21…
Текстот ВИДЕО: Де…

Read More

Оштетеното руско вселенско летало се одвои од ISS, ќе изгори над Тихиот Океан

Оштетениот руски вселенски товарен брод се одвои од Меѓународната вселенска станица (ISS) во петокот по четири месеци, ќе падне во атмосферата и ќе изгори над Тихиот Океан. Товарното вселенско летало…
Текстот Оштетеното руско вселенско летало се одво…