Author: Љубисав Владимиров

Read More

Доналд Трамп ветил дека ќе го распушти НАТО сојузот

Челниците на Европската унија се подготвуваат за скорешен распад на својата воена глобална воена сила – НАТО сојузот. Ова го истакнал претседателот на ЕУ, Доналд Туск. „И покрај нашите неуморни настојувања да го одржиме единството…

Read More

Почина бугарскиот историчар Божидар Димитров

На 72-годишна возраст вчера пред зградата во која живее ненадејно починал поранешниот директор на Националниот историски музеј, Божидар Димитров, пренесуваат бугарските медиуми. Историчар по образование, Божидар бил министер без ресор. Тој бил одговорен за Бугарите…

Read More

Роби Вилијамс: „Имам психичко нарушување“

Роби Вилијамс признал во интервју за лондонско „Радио 2“ дека е убеден дека има психичко нарушување, пишува „Дејли мејл“. „Нешто дефинитивно ми недостастува. Не знам дали станува збор за аутизам или Асперегеров синдром“, изјавил Роби…

Read More

Каменот од Месечината, кој вреди половина милион долари, е лажен

„Каменот од Месечината“, кој во име на НАСА астронаутите Нил Армстронг и Баз Oлдрин ѝ го подариле на Холандија, всушност е безвреден камен од Земјата. Ова го тврдат геолози од холандски универзитети. „Истражувачите од универзитетите…

Read More

(Фото) Пријовиќ и Беквалац настапија во Инѓија

Александра Пријовиќ заедно со Наташа Беквалац и Стефан Живоиновиќ настапиле на фестивал во Инѓија. Во публиката Александра добила поддршка и од својот сопруг Филип Живоиновиќ. Пријовиќ на себе носела црн фустан со тантела. Била забележлива…

Read More

Дванаесет деца и фубдалски тренер се загубиле во пештера

Нуркачи од Тајланд веќе десет дена се во потрага по 12 деца и нивниот тренер по фудбал кои исчезнале во пештера пред повеќе од една недела. Специјалните единици во Тајланд на својот фејсбук-профил напишале дека…

Read More

Што ќе се случи кога кралицата Елизабета ќе почине?

Британските медиуми објавиле текст со наслов „Што ќе се случи кога ќе умре англиската кралица“. Пред три дена од Бакингемската палата било соопштено дека кралицата Елизабета II ќе ја пропушти службата во катедралата Свети Павле…