Author: Marija Prlichkova

Read More

Ханка Палдум: Клиничка смрт и две тешки породувања се зад мене, прво бев мајка, а потоа уметник

Босанската пејачка, која важи за една од најголемите изведувачки на севдалинките, Ханка Палдум, својот прв афинитет кон музиката го покажа во градот Чајниче, каде што …
Ханка Палдум: Клиничка смрт и две тешки породувања се зад мене, прво бев ма…

Read More

Илон Маск и Џејмс Франко ќе сведочат против Џони Деп

Пред три години холивудскиот актер Џони Деп поднесе тужба во која побара од неговата поранешна сопруга Амбер Херд да му исплати 50 милиони долари оштета, бидејќи таа тврдеше дека била жртва на семејно насилство во нејзината колумна за „Вашингтон пост“ …

Read More

Кога дознав дека имам тумор не сакав да живеам, Зои Блаж отворено за болеста со која се соочува

Зорица Блажева, уште позната како Зои Блаж е мејк ап артист и сопственик на свое студио за убавина „Star Make Up“. Таа постојано е и на Инстаграмот каде ја прикажува својата уметност и секојдневие.  Зои неодамна откри дека има бениген тумор на хипофиза…

Read More

Цел живот барам лек за болеста на брат ми, да можам ќе му го дадам и срцево: Животната приказна на Ештон Кучер

Холивудскиот актер Ештон Кучер ја стекна славата благодарение на својата улога во хит серијата „Луди 70-ти“, а потоа се заљуби во 16 години постарата актерка Деми Мур, со која подоцна со ожени. Но нивниот брак пропадна, па во 2012 година почна да се за…

Read More

Почина Ристо Стефановски, кој 26 години беше директор на Драмски театар

Денеска почина театрологот Ристо Стефановски во 94-тата година од животот, соопшти Драмскиот театар во Скопје, каде 26 години беше директор (1957-1983). Во соопштението што ги испратија на Фејсбук, стои дека дополнително ќе ја известат јавноста за дату…

Read More

Љубовни совети за секој хороскопски знак: Лавот да има повеќе разбирање за партнерот, Стрелецот да вложи малку повеќе труд

Овен Постојаната потрага по нешто ново и возбудливо често ве води кон краткотрајни, случајни врски. И штом ви здодее, веднаш имате желба да се соберете и да заминете. Тој пат е апсолутен ќорсокак, особено ако навистина се обидувате да создадете долгоро…

Read More

Најмалото бебе во Македонија родено 700 грама си замина дома

По 2, 5 месеци поминати на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје, предвремено роденото бебе Викторија на 18 март си замина во добра општа состојба и со уреден наод на виталните функции. Кога се роди таа тежеше 700 грама, а сег…

Read More

По речиси половина век, АББА објави нов спот за легендарната песна „Chiquitita“

Шведскиот бенд „АББА“ објави нова верзија на спотот со стихови за нивниот хит „Chiquitita“ од 1979 година. Песната, која е водечки сингл од албумот „Voulez-Vous“, важи за една од најуспешните во историјата на бендот. „Chiquitita“ е една од ретките песн…

Read More

Алкохолот му ги уништи бракот и кариерата, но врската со Џеј Ло го врати на вистинскиот пат: Животната приказна на Бен Афлек

Холивудскиот актер Бен Афлик (49) во минатото се соочи со бројни проблеми со алкохолот, па дури три пати беше на рехабилитација, и тоа во 2001, 2017 и 2018 година. Поради тоа, беше принуден во 2017 да се откаже од улогата на Бетмен, а местото му го пре…

Read More

Од „Џандар збира“ до „Без паника“: Ретро квизови кои и денес се паметат

Македонските телевизии во минатото можеа да се пофалат со богата содржина, почнувајќи од едукативни и забавни емисии до разни квизови. Па така, иако се поминати 15-20, сепак сè уште со носталгија се сеќаваме на некои од нив. Ова се најпознатите квизови…

Read More

Бела Хадид го оперирала носот на 14 години оти била грда покрај сестра ѝ Џиџи

Познатата манекенка Бела Хадид (25) откри дека го оперирала носот на 14 години, но сега се кае. Иако претходно тврдеше дека никогаш не направила пластична операција и дека го припишуваше пубертетот како причина за трансформацијата на нејзиното лице, се…

Read More

Како најлесно да ја декорирате кујната со тапети

Тапетите можат да ви помогнат да ја направите вашата кујна место каде што сакате да готвите и јадете. Исто така, може да биде одличен начин да додадете текстура, боја и дезен во просторијата која инаку може да изгледа премногу неутрална или здодевна. О…

Read More

Столар од Ајова ја дал својата животна заштеда од 3 милиони евра за да запише 33 луѓе на колеџ

Дејл Шредер, столар од Ајова, ја работел оваа работа 67 години. Поголемиот дел од својот живот носел два пара сини фармерки, еден за црква и еден за работа, а возел зарѓосан камион Шевролет. По неговата смрт во 2005 година, успеал да испрати 33 непозна…

Read More

Британка откако се напила со пријателките нарачала такси за Украина, оти сакала да му помогне на народот

Леони Филдс (34) од Манчестер, по забавата со пријателите во саботата навечер и дебатата за рускиот напад на Украина, нарачала такси до воената зона, објави „Дејли мејл“. Таа, која е мајка на две деца, признала дека испила неколку „розови пијачки“ и не…

Read More

Загина украинската актерка Оксана Шветс при ракетен напад на Киев

Украинската театарска и филмска актерка Оксана Шветс (67) загина во ракетен напад од страна на Русија, врз станбената зграда во Киев во која се наоѓала. Благодарение на својата повеќедецениска работа, ја добила и титулата за „Почесен уметник на Украина…

Read More

Американка водеше временска прогноза со бебето во раце, па ги воодушеви гледачите

Американскиот метеоролог Ребека Шулд ги изненади гледачите на телевизијата „Си-Би-Ес 58 Њуз“ од Милвоки, откако ја презнтираше временската прогноза со своето бебе во рацето. Таа претходно случајно се нашла пред камерите со својата ќерка Фиона додека се…

Read More

Дневен хороскоп за 18 март: Овенот го очекуваат нови романтични можности, стрелецот го мачат љубовни прашања

Овен Ако одлучите да бидете тврдоглави и да се препуштите на размислување за минатото, само ќе губите време што всушност го немате. Продолжете со она што планирате да го направите и оставете го минатото зад себе. Понекогаш компромисот не е толку лоша р…

Read More

Украински актер Паша Ли, пред да загине го дал панцирот на дете

Минатата недела при гранатирање на Киев, загина украинскиот ТВ водител и актер Паша Ли (33). Странскиот медиум Унилад објави пред да загине во војната, му го дал својот панцир на дете. Во неделата, шефот на украинскиот Центар за граѓански слободи, Олек…

Read More

Најтешкото беше што знаев дека утре може нема да го дочекам денот, Александра Шијакоска закрепнува по операцијата на тумор

Модната инфлуенсерка Александра Шијакоска неодамна направи операција, каде успешно ѝ го отстранија туморот на главата. Таа ги извести своите следбеници дека операцијата поминала во најдобар ред. „Само да ве известам дека операцијата помина во најдобар …

Read More

Не се враќам во Иран за да трпам како судот му дава право на мажот да ја тепа жената, вели ракометарката Шагаје Бапири откако избега во Шпанија

Иранската ракоментарка и репрезентативка Шагаје Бапири (30) лани во декември побегна во Шпанија. Една недела по бегството, во интервју за Гласот на Америка (VOA) изјави дека не гледа иднина за ракометарките во Иран доколку не се променат условите за жи…

Read More

(Видео) По 20 години, Бен Афлек и Џенифер Лопез повторно заедно и на спот

По 20 години, актерот Бен Афлек (49) повторно се појави во спот на Џенифер Лопез (52), откако претходно ѝ беше гостин во спотот за хитот ‘Jenny From the Block’. Овој пат се работи за песната „Marry Me“, каде што таа прикажува дел од нејзини…

Read More

Шампањот „Моет“ го повлекоа од продажба откако Германец почина, а 11 други беа отруени

Познатиот Луксузниот бренд за шампањ Moët & Chandon се повлекува од продажба низ ЕУ откако еден Германец починал, а 11 други биле отруени. Утврдено е дека шишињата шампањ се загадени со течен облик на дрогата екстази, позната и како МДМА, јавуваат …

Read More

(Фото) Ана Камчева во секси чипка диктира мода

Сопругата на познатиот бизнисмен Орце Камчев, Ана, важи за една од најстилизираните дами во нашата земја. Таа деновиве присуствуваше на изложбата на нејзиниот омилен дизајнер Игор Марков, кој ги претстави своите нови креации. Камчева се одлучи за црвен…

Read More

Андријана Алачки емотивна за роденденот на ќерка ѝ Грациела: Јас сум горда мајка што те имам тебе

Вчера Грациела, ќерката на музичарите Андријана и Горан Алачки наполни 33 години. Нејзината мајка и јавно ѝ го честита роденденот на Фејсбук со низа семејни фотографии, почнувајќи од нејзиното најрано детство до ден-денес. „Среќен роденден на мојата бе…

Read More

(Фото) Не можам да поминувам со Ферарито, рече Сер Род Стјуарт па се фати за лопатата

Легендарниот рокер Рот Стујард, кој ја доби витешката титула од кралицата Елизабета Втора, им помогна на соседите во поправката на патот во неговата населба. „Ова е пат во близина на местото каде што живеам во Харлоу и вака е со години. Пред некој ден …

Read More

(Видео) Мелита полугола во кревет со ДНК и Таско

ДНК и Таско неодамна го снимија спотот за песната „Лава“, во кој се појавува поранешната водителка Мелита Ракиќевиќ, во провокативна долна бела облека. Покрај Мелита, се појавува  и актерката Миа Гирауд, која стна позната по филмот „Сестри“, првиот мак…

Read More

(Видео) Мелита полугола во кревет со ДНК и Таско

ДНК и Таско неодамна го снимија спотот за песната „Лава“, во кој се појавува поранешната водителка Мелита Ракиќевиќ, во провокативна долна бела облека. Покрај Мелита, се појавува  и актерката Миа Гирауд, која стна позната по филмот „Сестри“, првиот мак…

Read More

(Фото) Лидија Вукиќевиќ ја скрати косата, па сега има боб фризура и нов имиџ

Југословенската актерка Лидија Вукиќевиќ се одлучи за драстична промена на својот изглед, па ја скрати долгата кадрава коса и се одлучи за боб-фрузира. Иако остана без своите локни кои беа нејзиниот заштитен знак, нејзините пријатели и обожаватели се в…

Read More

(Фото) Лидија Вукиќевиќ ја скрати косата, па сега има боб фризура и нов имиџ

Југословенската актерка Лидија Вукиќевиќ се одлучи за драстична промена на својот изглед, па ја скрати долгата кадрава коса и се одлучи за боб-фрузира. Иако остана без своите локни кои беа нејзиниот заштитен знак, нејзините пријатели и обожаватели се в…

Read More

(Фото) Лидија Вукиќевиќ ја скрати косата, па сега има боб фризура и нов имиџ

Југословенската актерка Лидија Вукиќевиќ се одлучи за драстична промена на својот изглед, па ја скрати долгата кадрава коса и се одлучи за боб-фрузира. Иако остана без своите локни кои беа нејзиниот заштитен знак, нејзините пријатели и обожаватели се в…

Read More

(Фото) Лидија Вукиќевиќ ја скрати косата, па сега има боб фризура и нов имиџ

Југословенската актерка Лидија Вукиќевиќ се одлучи за драстична промена на својот изглед, па ја скрати долгата кадрава коса и се одлучи за боб-фрузира. Иако остана без своите локни кои беа нејзиниот заштитен знак, нејзините пријатели и обожаватели се в…

Read More

(Видео) Јована Јоксимовиќ избрка гостин среде емисија оти го нападна Вучиќ: Срам да ви е, дајте реклами

Српската водителка и уредничка Јована Јоксимовиќ, која ја води емисијата „Уранак“ на српската ТВ К1 се скара пред камери со лидерот на Движењето Ослободување Млаѓан Ѓорѓевиќ, па таа го избрка од студиото откако тој изјави дека претседателот на Србија, …

Read More

Дневен хороскоп за 16 март: Бикот го чека изненадување или подарок, девицата нова авантура

Овен Социјалните активности ќе ве доведат до интересен предлог. Не размислувајте со срце, туку бидете разумни и обидете се објективно да гледате на работите. Ако не сте сигурни во одлуката што планирате да ја донесете, размислете повторно за долгорочни…

Read More

Јелена Томашевиќ ќе има концерт во МОБ

Српската пејачка Јелена Томашевиќ на 2. април ќе има концерт во Македонската опера и балет, со почеток од 20.00 часот. Таа заедно со оркестарот на МОБ ќе ги изведе своите композиции пред македонската публика. Картите се веќе пуштени во продажба и изнес…

Read More

(Галерија) Откако Карлеуша гола му се соблече Канје Вест ја одследи на Инстаграм

Откако светскиот познат рапер Канје Вест ја заследи српската пејачка Јелена Карлеуша на Инстаграм, таа објави голи фотографии од себеси позирајќи само во патики од неговиот бренд. Но за кратко време тој ја отследи, по што тоа наиде на подбив кај Твитер…

Read More

Петре Прличко цел живот славеше роденден на измислен датум, а само неколку години пред смртта дозна кога точно бил роден

Во неделата, на 13 март, се одбележаа 115 години од раѓањето на нашиот легендарен актер Петре Прличко, доајен на Македонскиот народен театар. Тој е роден во Велес, каде живеел во населбата Којник со своето семејство, сè до својата 16-та година, кога од…

Read More

Пауло Коелјо ја подели јавноста: Настаните во Украина се злоупотребуваат за да се оправда русофобијата

Познатиот бразилски и светски познат писател Паоло Коељо на својот Твитер профил напиша дека настаните во Украина се злоупотребуваат за да се оправда русофобијата. „Украинската криза е соодветно оправдување за русофобија“, напиша Коељо. Ukraine crisis …

Read More

Брус Вилис боледува од деменција: Тажно е да гледаш како ти се распаѓа пред очи

Американскиот актер Брус Вилис (66) се бори со деменција во рана фаза, покажуваат најновите информации за неговата здравствена состојба. Веста ја потврди и режисерот Мет Ескандари, кој работеше со актерот. „Вистината е. Со него режирав четири филма, па…

Read More

Сода бикарбоната е одлична замена за пестицидите, ги храни растенијата и ги уништува штетниците

Сода бикарбона е вистинско чудо во градинарството. Веројатно имате неколку кесички сода бикарбона дома што ви зафаќаат простор и сте ги заборавиле. Ова бело богатство не смее да остане неискористено. Сода бикарбоната со векови се користи при чистење на…

Read More

Сандра Булок откри дека привремено ќе се повлече од актерската кариера: „Ќе се вратам, но не знам кога“

Холовудската актерка Сандра Булок блесна на премиерата на нејзиниот нов филм, романтичната авантура „Изгубениот град“, а по прикажувањето на филмот, сосема неочекувано, изјави дека кариерата ја ставила во мирување во следните неколку години и дека цело…

Read More

Почина актерот Вилијам Херт, кој освои оскар за филмот „Бакнежот на жената-пајак“

Во 72-та година од животот почина холивудскиот актер и оскаровец Вилијам Херт, кој глумеше во филмовите „Телесни страсти“, „Големото студенило“ и „Вести“, како и ТВ-серијата „Кондор“. Неговиот синот Вил ја потврди веста. „Нашето семејството жали за смр…

Read More

Неделен хороскоп од 14 до 20 март: Близнаците ги очекува позитивен пресврт во љубовта, а лавот е подготвен за секаков вид предизвик

Овен Новите знаења позитивно влијаат на вашата мотивација и професионална ориентација. Сега имате добра волја да се вклучите во некои задачи кои можете да ги решите во договор со вашите соработници. Не треба да се грижите за парите, бидејќи тие дилеми …