Author: Marija Prlichkova

Read More

Хороскопски знаци што ќе имаат лош период до крајот на годината

Астролозите предвидуваат дека почетокот на есента ќе донесе олеснување, нова енергија, поволни околности на љубовен план, но не и за сите хороскопски знаци. На овие три хороскопски знаци нема да им оди добро до крајот на годината. За разлика од октомвр…

Read More

Свадбени трендови што ќе доминираат во 2022 година

Ако е точно дека живееме во „нова нормалност“, тогаш сè што некогаш беше нормално сега треба да се промени. Во контекст на свадбите, ова значи дека треба да бидете многу поимагинативни и послободни при изборот на детали, кои воедно отстапуваат од норми…

Read More

Знаци дека за партнерот сте само авантура

Особено доколку се препознавате во овие три работи… Воопшто не ги познавате неговите пријатели. Во случај да има огромен број пријатели, а вие знаете само неколку од нив, и тоа случајно, тоа е знак дека вас не ве гледа како некоја значајна личнос…

Read More

Звездана Ангеловска вторпат е најдобра актерка на фестивалот „Ристо Шишков“

На 29. издание на фестивалот на камерен театар Ристо Шишков“ во Струмица, Звездана Ангеловска доби награда за најдобра актерка за улогата на Таа во претставата на МНТ, „Само глас“, во режија на Марјан Неќак. Таа е единствената актерка  која по вторпат …

Read More

Не е поентата да ги омаловажуваш кандидатите рече Цеца откако дојде на местото на Карлеуша во Гранд

Откако српската продукциска куќа „Ѕвездите на Гранд“ објави дека жирито ќе се приклучи Цеца наместо Карлеуша, не стивнуваат коментарите во јавноста. Во интервју за српските медиуми, Цеца откри кои се нејзините планови околу ангажманот во познатиот музи…

Read More

Филе хоспитализиран во болница во Малта: Тука добивам нега каква што нема кај нас

Познатиот спортскиот новинар Игор Филевски – Филе, пред десеттина година замина на Малта, од каде минатата година известуваше за тамошната ситуација за вирусот. Тој објави фотографии на Фејсбук додека лежи во болничка постела на Малта, по што мно…

Read More

Секоја насмевка на болните од рак ми влева надеж дека барем малку сум помогнала: Сашка Кузманова од Кавадарци изработува перики за онколошките пациенти

Сашка Кузманова од Кавадарци е догогодишен хуманитарец и основач на првата компанија во Македонија за рачно изработени перики од природна коса „Инфинити Лајф КС” . Таа периките ги изработува за сите оние кои ја водат битката со карцином и за време на х…

Read More

Уапсена танга банда на Миконос, девојки во бикини заведувале на плажа додека нивните партнери ограбувале

Група џепчии од Италија биле уапсени на Миконос, Грција, а поради необичната техника којашто ја користеле при кражбите, ги нарекле танга банда, а ја сочинувале две жени и двајца мажи. Најчесто ограбувале туристи на плажите и баровите, а биле интересира…

Read More

Цеца доаѓа место Карлеуша во жирито во „Ѕвездите на Гранд“, оттаму велат ова е ветер во грб за шоуто

Во новата сезона на „Ѕвездите на Гранд“ којашто ќе започне на 18. септември, во жири-комисијата ќе се приклучи и Светлана Цеца Ражнатовиќ. Како што објави продукцијата, оваа сезона Цеца ќе дојде на местото на Јелена Карлеуша којашто беше долгогодишен ч…

Read More

За првпат по 80 години, родени слонови-близнаци во Шри Ланка

Слонови близнаци се родија во Шри Ланка, за првпат во последните 80 години, објавија индиските власти за заштита на диви животни. Слоницата Суранги (25 години) роди двајца машки близнаци, во сиропиталиште во Пинавала, а нивниот татко Панда (17), исто т…

Read More

Теми кои треба да ги избегнувате на почеток од врската, според експертите

На првиот состанок, дефинитивно треба добро да ја оцените личноста со која сте излегле. Некои луѓе можат да зборуваат отворено за која било тема уште на првиот состанок, додека многу луѓе се воздржани во врска со тоа. Но за да не влезете во непријатна …

Read More

Хороскопски знаци кои најдобро се бакнуваат

Некои знаци се многу нежни додека се бакнуваат, а други, пак, се толку страсни што и бакнувањето го доживуваат како уметност. 1. Овен Се бакнуваат добро затоа што навистина го сакаат тоа и уживаат ви него. Кога сакаат, тоа го прават со цело срце. Ако з…

Read More

Ми беше тешко да ги прифатам белите дамки, но научив да го сакам моето тело , каратистката Пуликсенија Јованоска проговори за болеста витилиго

Македонска каратистка Пуликсенија Јованоска (28) една од  најдобрите и во светот, е на одмор во Охрид. Таа објави фотографија на Инстаграм во бикини на која покажа дека има проблеми со депигментација на кожата, позната и како витилиго. „Привилегија е д…

Read More

Фотографија на „Гугл мапс“ разреши мистерија за маж што исчезнал пред 20 години

Конечно, се разреши мистеријата за маж што исчезнал пред дваесет години откога „Гугл мапс“ сними потонат автомобил во езеро во близина на Палм Бич, Флорида. Потрагата по исчезнатиот Вилијам Молт почнала на 8 ноември 1997 година, но не дала никакви резу…

Read More

(Видео) Медицинска сестра се соблече гола за време на вестите на РТС

Дневникот на Српската радио-телевизија стана хит на социјалните мрежи, откако медицинска сестра се соблече за време на преносот во живо. Додека директорката на Клиничкиот центар „Бежанијска коса“ зборуваше за коронавирусот и важноста на вакцинацијата, …

Read More

(Видео) Дрон сними пар додека имаа секс на врв од манастир

Јутуб корисникот Григориј Злих Јутуб случајно со својот дрон сними пар додека има секс на кулата од една црква кај манастирот Борисоглебски, во близина на рускиот град Торжок. „Сакав да ја снимам природата, а кога дојдов дома имав што да видам“ напиша …

Read More

Северина гушната со синот ја слави победата по 20 месеци тага и судски пекол

Хрватската поп-пејачка Северина (49) конечно доби старателство над синот Александар, кој последните 20 месеци живее со неговиот татко, српскиот бизнисмен Милан Поповиќ, пренесуваат хрватските медиуми. Таа објави фотографија на социјалните мрежи додека …

Read More

(Видео) Жена заразена со ковид бегаше низ прозор од болницата во Гостивар, ја фатија па ја вратија назад

Вчера се појави видео на социјалните мрежи како жена се обидува да избега преку прозорецот од гостиварската болница. Како што се наведува во описот на видеото, таа била хоспитализирана на инфективното одделение кадешто се лечела од коронавирус. Од болн…

Read More

Седата коса која ја има уште како девојче заради што била несреќна не ја поколеба да стане модел: Приказната за Јасмина Роси

Моделот Јасмина Роси (65), своето прво седо влакно го добила на 11 година, а сега отворено зборува за своите ставови околу стареењето, самоприфаќањето и убавината. Таа е една од првите модели со седа коса и е мајка на две деца. Роси својата манекенска …

Read More

Без бурка на улица следи казна од удари со стап, нема веќе школо, ниту високи потпетици: Каква судбина ги чека Авганистанките

Сите ги гледавме шокантните сцени од Авганистан овие денови и враќањето на озлогласените Талибанци на власт во Кабул. Пред да се вратат во земјата, жените живееа како мажите и не им слугуваа, имаа право на вработување, социјален живот, право на говор и…

Read More

Се изнајмува стан само за крстени и девојки кои не планираат секс пред брак

Во хрватска група за изнајмување недвижнини, се појави оглас кој за кратко време стана хит на социјалните мрежи. Една жена објави дека издава гарсоњера во квартот Дубрава во Загреб. Но од идните станари побара куп бизарни услови кои тие мора да ги испо…

Read More

Неделен хороскоп: Лавот ќе ужива, вагата ќе биде препуштена сама на себе

Овен  Поволна недела кога станува збор за љубовните прашања. Ќе ви се отвораат многу полесно вратите, ќе бидете повикувани на забави и други интересни места. Доколку сте сами, прифатете ги поканете и излезете да се дружите, За да го поправите она што г…

Read More

(Галерија) Од Карпош на тамураши во Куманово, Каролина конечно се врати на сцената

Поп-ѕвездата Каролина Гочева синоќа пееше на Меѓународниот тамбурашки фестивал во Куманово. Таа беше специјална гостинка на настанот што се одржа традиционално по 17 пат на градскиот плоштад. Само што излезе на сцената ја поздрави публиката пред која к…

Read More

Во Словенија ќе се постават 3-Д пешачки премини

Општинските власти во Словенија ќе постват иновативно дизајнирани пешачки премини кои создаваат илузија на тридимензионалност и на возачите им оставаат впечаток на физичка пречка во неколку градови. Најпрво 3-Д зебри ќе добие Велење, на улици каде има …

Read More

Српската манекенка и албанскиот фудбалер Ѓимишити до последно ја одбранија забранетата љубов и станаа приказна за која се зборува

Фудбалскиот репрезентативец на Албанија, Берат Ѓимишити, и неговата сопруга, српската манекенка Алиса Миленковиќ, лани стана родители на синот Леон. Нивната љубов беше речиси забранета поради лошите односи и историјата меѓу двете етнички заедници кои н…

Read More

(Видео) Објавен трејлерот за документарниот филм за Михаил Шумахер

Нетфликс го објави трејлер за документариот филм за еден од најпознатите возачи на Формула 1, Михаел Шумахер, кој ќе се емитува од 15 -ти септември. Филмот е базиран врз неговата долгогодишна кариера, како и неговиот приватен живот. Свој придонес него …

Read More

(Галерија) Скопјани се журкаа со Тамара Тодевска, збиени еден до друг, без маски и дистанца

Вчеравечер поп-пејачката Тамара Тодевска настапи на „Карпошово културно лето“ пред платото на Млечен. Фановите уживаа и се забавуваа со нејзините најпознати хитови, ама за жал не се почитуваа мерките, па журката беше без маски и држење дистанца едни од…

Read More

Пејзажи ширум светот кои делуваат надреално

На фотографиите подоле се прикажани најубавите пејзажи ширум планетата – од врелите пустини до ледените брегови. Природата ни подарила непроценливо богатство, величествени плажи, непрегледни полиња и пространства кои навистина делуваат надреално. Без р…

Read More

Со риби, маслиново и вино Раде Шербеџија го пречека Влатко Стефановски на Бриони

Влатко Стефановски е во националнот парк Бриони во Хрватска заедно со неговиот син Јан. Хрватскиот актер Раде Шербеџија им подготви вечера претходниот ден, риби во маслиново масло и бело вино. Музичарот заедно со неговиот син Јан кој свири на тапани и …

Read More

Хороскоп за 29 август: Одлична деловна прилика за девиците, нови грижи за овните

Овен Периодот кој доаѓа не е баш поволен за вашето деловно поле. Ќе имате некои нови грижи. Ќе покажете посветеност кон саканата личност и ќе бидете среќни со вашиот однос. Здравјето ви е одлично. Бик Ќе се чувствувате прилично лошо во деловното опкруж…

Read More

(Фото) Тамбураши, вино и пури: Турскиот актер Џан Јаман се опушти во кафеана во Белград

Еден од најпопуларните турски актери, Џан Јаман (31), моментално престојува во Белград. По завршувањето на деловните обврски, тој го искористи денот да ужива во шармот на главниот град на Србија, пренесуваат тамошните медиуми. На Инстаграм се појавија …

Read More

Се договорив со вереникот да ме убие пред да ме фатат Талибанците, пејачката Арјана Саџид за бегството од Авганистан

Авганистанската поп-sвезда Арјана Саџид (35) избега од својата татковина заедно со својот вереник Хасиб Сајид, непосредно пред окупацијата на Талибанците кои го презедоа Авганистан. Во шоуто „Пристап до Холивуд“ таа зборуваше за нивниот егзил и својата…

Read More

Аца Лукас ќе ја претставува Србија на Евросонг во Италија

Српскиот естраден менаџер Саша Мирковиќ преку својот Инстаграм профил објави дека Аца Лукас ќе биде претставник на Србија на Евровизија следната година во Рим, Италија. Тој е убеден во победата на пејачот на Беовизија и на Евросонг, бидејќи верува дека…

Read More

(Фото) Лане Гутовиќ погребан во семејната гробница: Сакаше да замине тивко, со крст, без цвеќе и музика

Српскиот легендарен актер Милан Гутовиќ кој почина во средата, денес беше погребан на гробиштата во Кумодрач, каде што почиваат и неговите родители, со што семејството му ја исполни последната желба да не биде погребан во алејата на великаните. Службат…

Read More

(Видео) Канје Вест се запали на сцена, а Ким Кардашијан со која се разведе му дојде во венчаница среде концертот

Познатиот рапер Канје Вест неколкупати го промовираше својот најнов албум Donda преку низа забави и концертни настапи. На последниот концерт, тој ја изненади публиката откако се запали на сцената додека ја пееше финалната песна No Child Left Behind, а …

Read More

(Видео) Поранешен авганистански министер стана доставувач на храна во Германија

Поранешниот министер за комуникации Сајед Садет (49) лани се пресели во Германија за подобра иднина. Тој сега работи како доставувач на храна во Лајпциг, пренесува Ројтерс. Садет признава дека некои од неговите блиски го критикувале што се нафатил на т…

Read More

Дневен хороскоп за 28 август: Шанса за нова врска за слободните водоли, за рибите стабилизација во љубовта

Овен Можете да очекувате среќен работен ден, како и некои добри пресврти што ќе ве расположат. Ви се допаѓа личност која веќе покажа дека сака да флертува со вас. Ве очекува поволен период за љубов. Имате вишок енергија. Бик Подготвени сте да започнете…

Read More

(Галерија) Каролина ги крена скопјани на нозе, Шилегов и Маричиќ се пофалија дека ѝ биле на концерт

Вчеравечер пред платото на Млечен, во Карпош, поп-пејачката Каролина Гочева одржа концерт, на Културно Карпошово лето. Каролина направи одлична атмосфера, ги крена на нозе скопјани, кои ужива во нејзините најпопуларни хитови. Таа пееше песни од албумит…

Read More

Викенд хороскоп за 28 и 29 август: Куп деловни обврски за рибите, желба за романтика кај стрелците

Овен Викендот не е поволен за потпишување на договори. Можете да имате некои мали недоразбирања во полето на работа. Ќе ви одговара флертот со една личност, но сè уште не сте подготвени за нешто поконкретно. Бик Немате некои поголеми промени на деловни…

Read More

Најбогати бебиња инфлуенсери на Инстаграм кој заработуваат и до неколку илјади долари од објава

Повеќето инфлуенсери на Инстаграм покажуваат луксузен живот, исполнет со многу пари, луксуз и позитивна енергија. Иако сите знаеме дека ова е далеку од реалноста, сепак оваа содржина сè уште има неверојатно добро проаѓа. На социјалната мрежа постои гру…

Read More

Го победи ракот на грлото, се степа со Мик Џегер и 50 години сакаше иста жена – Животната приказна на Чарли Вотс, тапанарот на „Ролинг Стоунс“

Вчера почина Чарли Вотс, тапанарот на еден од најголемите бендови во историјата на рокенролот, Ролинг Стоунс, на 80-годишна возраст. Тој стана член на Ролинг Стоунс во 1963 година кога им се придружи на пејачот Мик Џегер, басистот Кит Ричардс и гитарис…

Read More

Целата женска фудбалска репрезентација на Авганистан избега во Австралија по агонија од 72 часа

Група од 77 авганистански спортисти и членови на нивните семејства, вклучително и членови на авганистанскиот женски фудбалски тим, младинскиот тим и женски фудбалски службеници, го напуштија аеродромот од Кабул и избегаа со авион во Австралија. Сепак, …