Author: Marija Prlichkova

Read More

Игор пееше за родителите, една песна за Илина и прослави четири години без алкохол: Џамбазов имаше одличен концерт во Скопје

Синоќа актерот и шоумен Игор Џамбазов и музичарите Гуру Харе и Александар Танушoв настапија во скопскиот ресторан „Еквилибриум“. Ова е прв настап за Игор по смртта на неговиот татко Александар, кој почина на 25 јануари оваа година. Симболично, во чест …

Read More

Покрената кривична постапка против Жерар Депардје, поради обвинение за силување

Француското правосудство денеска потврди дека покренало кривична постапка против актерот Жерар Депардје (73) поради обвинение за „силување и сексуална злоупотреба“, врз основа на тужбата на актерката Шарлот Арно. „Истражниот совет смета дека во оваа фа…

Read More

Песната на Констракта подобра од Зандаја на најпопуларниот сајт за текстови на нумери

Деновиве главна тема во регионот и светот е српската пејачка Ана Ѓуриќ, која настапува под името Констракта, откако беше избрана да ја претставува својата земја на Евровизија во Торино, Италија. Нејзината песна со „чуден“ текст и настап,„In Corpore San…

Read More

Украинка на Гинекологија во Чаир се породи со ќерка

Во средата на Гинекологија во Чаир се породи родилка од Украина со женско дете, објави министерот за здравство, Беким Сали. „Оксана од Украина донесе на свет девојче тешко 3.890 кг и долго 54 см. Мајката Оксана и новороденчето се во добра состојба. За …

Read More

Почина Атанас Коларовски, играорецот и кореограф од првата генерација на „Танец“

Вчера почина Атанас Коларовски, знаменитиот играорец и кореограф од првата генерација на „Танец”, во својата 96-та година од животот. Роден е во село Драчево, Скопско, во 1926 година. Тој беше еден од првите членови на Државниот ансамбл „Танец&#8…

Read More

Почина американецот кому му пресадија срце од свиња пред два месеци

Во вторникот почина американецот Дејвид Бенет (57), првиот пациент кому му беше пресадено генетски модифицирано срце од свиња, засега од непознати причини, изјавија Медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд, каде што беше извршена трансплантациј…

Read More

„Порше“ го запира целото производство

Познатата германија компанија „Порше“ целосно го запира производството на нови модели, воедно тој е првиот бренд кој се одлучил на ваков чекор поради ескалацијата на војната во Украина. Таа месецов постепено ќе го прекине производството на своите модел…

Read More

Новиот „Бетмен“ постави нов рекорд, откако заработи 248,5 милиони долари во првите три дена

Exhibitor Relations објави дека најновиот филм за Бетмен со англискиот актер Роберт Патисон, во продукција на Варнер Брос заработи околу 128,5 милиони долари во кината во Северна Америка во текот на викендот, со што стана првиот филм годинава кој надми…

Read More

Украинскиот глумец и водител Паша Ли загина при гранатирање на Киев

Украински актер и ТВ водител Паша Ли (33) е загина за време на битката со руските сили кои го бомбардираа градот Ирпин во близина на главниот град Киев, објави Би-би-си. Тој се пријавил за територијална одбрана на Украина во првите денови од војната. Л…

Read More

Аца Лукас ќе тужи, победата на Констракта била наместена

Српскиот пејач Аца Лукас е убеден дека победата на Констракта на „Беовизија“ била местенка. Тој уште во финалето на изборот за песна на Евровизија, рече дека ќе презентира докази, а сега на „Инстаграм“ објави и фотографија од победничката Констракта со…

Read More

Рецепт за францускиот специјалитет „путин“

Иако најпопуларната канадска домашна ужина потекнува одамна, многумина мислат дека Путин има врска со рускиот претседател. Сепак, тоа е помфрит со сирење и сос врз од говедско месо или пилешка супа и зачини. Состојки 1 кг компири 0,5 говедска супа 3 ла…

Read More

Си носам постојано невидлива круна и никој не може да ми ја земе: Дороти Пачкова од самохрана мајка до основач на здружението „Една може“

Дороти Пачкова, академска сликарка и активен борец за родова еднаквост и права на жените, за себе вели дека е жена во прогрес. Таа основач на невладината организација „Една може!“ и управителка на социјална компанија „Една прави“, како и самостојна ист…

Read More

И францускиот специјалитет „путин“ наиде на бојкот кај клиентите

Францускиот ресторан „Куќата на путин“ (La Maison de la Poutine), наиде на бојкот одстрана на клиентите, кои помислиле дека неговото име, а воедно и главниот специјалитет, биле инспирирани од рускиот претседател Владимир Путин. Јадењето „путин“ е, всуш…

Read More

(Видео) Имам автоимуна болест и повеќе килограми, мојата реакција беше во афект: Биба им се извини на медицинските сестри

Пејачката Биба Додева вчера јавно се обрати до Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри па им се  извини, поради, како што рече „човечките слабости кои сите ги имаме. Биба на својот Фејсбук профил во видео рече дека н…

Read More

Илина Арсова прогласена за Европска жена на годината

Делацијата на Европска Унија ја прогласи уметницата и сликарка Илина Арсова за Европска жена на 2022 година. Таа беше претставена од страна на Амбасадорката на Германија, Анке Холстајн. Покрај неа учевствува четири жени и тоа: докторката Маја Мојсова М…

Read More

Беше загрижен за својот низок раст, па цел живот заведуваше мажени жени: Животната приказна на балетанот Михаил Баришников

Балетанот и кореограф Михаил Баришников, најпознат по улогата на Русинот Александар Петровски, поради кој Кери го остави Ѕверката и се пресели во Париз, може да се пофали со богата кариера која трае речиси шест децении и и покрај тоа што тој се доближу…

Read More

Од мис на Украина која се приклучи во војна до снимките од видеоигра: Лажни вести кои го обиколија светот

Веќе десет дена трае руската инвазија на Украина. Меѓу вестите, снимки, фотографии и изјави кои пристигаат од воената зона, која ја покрива речиси цела Украина, беа објавени многу дезинформации,  лажни вести или погрешно протолкувани информации. Ова се…

Read More

Неделен хороскоп од 7 до 13 март: Бикот можно е да влезе во тајна врска, додека Близнаците ги очекува авантура со некоја Водолија

Овен Деновиве ве очекува посебен успех на работа, бидејќи вашите оригинални идеи ќе бидат добро прифатени од претпоставените. Вашата инвентивност ќе дојде до израз. Има одлична можност да ја обновите комуникацијата со поранешниот љубовник. Сега знаете …

Read More

(Фото) Свадба среде војна на периферијата на Киев

Валери и Лесија се венчаа среде војната во Украина, недалеку од контролен пункт на периферијата на Киев, пренесе Радио Слободна Европа. Украинскиот пар, облечен во воена униформи, одржаа мала церемонија. Меѓи припадниците на украинските вооружени сили,…

Read More

Нозеве да си ги измиев на сцената, гарант ќе победев, Аца Лукас незадоволен од изборот на српската претставничка за Евросонг

Лазар Вуксановиќ, синот на српскиот пејач Ацa Лукас, денеска се ожени со својата избраничка во Белград. Локалните новинарите ја искористија оваа прилика и побараа од него да го каже своето мислење за изборот на песна за Евровизија, на која учествуваше …

Read More

(Видео) Драгана Костова повторно го освои жирито на Гранд, овој пат со песна од Тоше

Драгана Костова од Струмица повтоно го освои жирито на музичкото натпревување „Ѕвездите на Гранд“ со емотивната изведба на „Тајно моја“ од Тоше Проески. Таа приреди вистински спектакл на сцената. По песната на Тоше, ја испеа и „Танго“ од Ивана Петерс, …

Read More

Инфлуенсерката Александра Шијакоска го прослави 29. роденден една недела пред операција на туморот

Александра Шијакоска, една од најпознатите модни инфлуенсерки во Македонија, вчера го прослави својот 29. роденден. Таа на својот Инстаграм профил објави неколку фотографии од синоќешната забава. Шијакоска наскоро треба да го оперира туморот на глава, …

Read More

(Видео) Покојник почнал да мрда, па оживеал среде погребот

Во либанскиот Хермел се случила неверојатна случка, откако неименуван маж буквално оживеал за време на погребот. Тој почнал да мрда додека неговите роднини и пријатели се простувале со него. Гробарите први забележале дека телото во ковеког мрда, додека…

Read More

(Видео) Констракта ќе ја претставува Србија на Евровизија

Пејачката Ана Ѓуриќ, попозната како Констракта, победи во финалето на изборот за песна на Евровизија во Србија. Таа ќе ја претствува државата со песната „In Corpore Sano“ на најпопуларниот европски музички натпревар кој во мај ќе се одржи во Торино. Ко…

Read More

Милан Мариќ е во љубов со ќерката на Драган Бјелорлиќ

Српскиот актерот Милан Мариќ, кој се прослави со улогата на Тома во истоимениот филм ,е во љубовна врска со Миа Бјелогрлиќ, млада продуцентка и ќерка на актерот и режисер Драган Бјелогрлиќ. Тие се запознале за време на снимањето на филмот, каде Милан ј…

Read More

(Галерија) Струмички карневал: Градоначалникот стана гроф, откачени маски и креации и конечно забава по две години пауза

Во Струмица се одржува познатиот традиционален карневал, по пауза од две години. Многу креации, шаренило од бои, уникатните струмичани уште еднаш покажаа дека ги бива за забава. И градоначалникот Костадин Костадинов во духот на традицијата на струмичан…

Read More

Бритни ги подгреа шпекулациите дека тајно се омажила со Сем, откако го нарече нејзин сопруг

Светската поп икона Бритни Спирс (40) моментално е на одмор во Француска Полинезија со својот вереник Сем Асгари, каде го прославија неговиот 28 роденден. Пејачката ги подгреа шпекулациите дека тајно се омажила со него, откако му честиташе роденден, на…

Read More

Италија им дава по 2000 евра на сите парови кои ќе се венаат во Лацио

Сите парови кои ќе се венчаат во популарната област Лацио, која се наоѓа во гавниот град Рим, ќе добијат 2.000 евра помош од Италија. Според локалните италијански медуми, само 9.000 парови се венчале во овој регион од почетокот на пандемијата, за разли…

Read More

Немој да те клоцнам по газ, се скарале Аца Лукас и Бајага на Беовизија

За време на првата полуфинална вечер од изборот во Србија за претставник за Евровизија, познат како Беовизија, се случила вербална расправија помеѓу музичарите Аца Лукас и Момчило Бајагиќ Бајага поради спротивставени политички ставови. По вчерашниот ск…

Read More

Порано бев многу љубоморна: Слобода Миќаловиќ за бракот со Војин Ќетковиќ

Актерката Слобода Миќаловиќ и нејзиниот сопруг и Војин Ќетковиќ важат за еден од најхармоничните парови на српската јавна сцена. Таа реши да проговори за оние помалку убави нешта во нивниот брак, за кои смета дека се составен дел од љубовната врска. „М…

Read More

Тијана Дапчевиќ во финалето на Беовизија, сестра ѝ Тамара најголема поддршка

Изминативе денови во Србија се одржува Изборот за Песна на Евровизија во Торино. Вчера се одржа втората полуфинална вечер, меѓу кои беше и нашата пејачка Тијана Дапчевиќ. Таа влезе во финалето и вечерва ќе се натпреварува со останатите 17 финалисти. &#…

Read More

(Фото) Покондирани фуфици, прекардашили сте: Биба Додева со погрдни зборови за медицинските сестри

Пејачката Биба Додева доживеала непријатна случка на една од скопските клиники. Таа отишла на проверка на крвната слика, но на крај останала со голема модрица која ја објави на својот Фејсбук профил, жалејќи се од, како што вели, неспособноста на некои…

Read More

Нема да ги блокираме руските медиуми на Старлинк, вели Илон Маск

Милијардерот и претприемач Илон Маск синоќа објави на Твитер дека странски владини претставници побарале му наредиле да ги блокира руските извори на информации и медиумски куќи на неговиот сателитски широкопојасен сервис Starlink. „Нема да го направиме…

Read More

Реге бенд од Флорида ја тужи Дуа Липа за плагијат

Британската пејачка Дуа Липа со косовско потекло се соочува со тужба, откако реге бендот „Artikal Sound System“ од Флорида ја обвини за кршење на авторски права, пренесува Гардијан. Во тужбата поднесена до федералниот суд во Лос Анџелес, членовите на б…

Read More

Почина актерот Мичел Рајан

Американскиот филмски и ТВ актер Митчел Рајан, познат по улогата на злобниот генерал во „Смртоносно оружје“ почина вчера на 88-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја потврди неговата ќерка Дениз Фрид која за холивудските медиуми изјави дека тој поч…

Read More

Викенд хороскоп за 5 и 6 март: Ракот да внимава на здравјето, водолијата да внимава на исхраната

Овен Доколку обавувате повеќе работи во исто време можно е да дојде до крупни грешки. Со саканото лице ќе планирате заедничко патување и би требало да се осигурате дека тоа ќе пројде онака како што сте замислиле. Можен е пад на имунитетот. Бик Неочекув…

Read More

Дечкото на Ким Кардашијан ќе патува со Џеф Безос во вселената

Познатиот комичар и дечко на Ким Кардашијан, Пит Дејвидсон (28), наводно ќе патува во вселената. Според „Пејџ сикс“, ѕвездата на Saturday Night Live, моментно е во преговори да се качи на летот на Blue Origin со милијардерот Џеф Безос за да помине нешт…

Read More

Сандра Силаџев со монодрама ќе ги забавува скопјанки за 8. март

Познатата српска актерка и стенд ап комичарка Сандра Силаџев, која стана позната со своите комични објави на социјалните мрежи, на 8 март ќе гостува во кино Фросина, Скопје. За Денот на жената и женските права, таа ќе ја забавува публиката со својата а…

Read More

Националната опера и балет ги откажа руските романси, по бурните реакции на јавноста

Рециталот „Вечер на белканто и руски романси” кој требаше да се одржи вечерва е откажан, соопшти Националната опера и балет. Оваа одлука следи по бурните реакции во јавноста кои се појавија синоќа на социјалните мрежи поради руската агресија врз Украин…

Read More

Фолцваген ќе престане со производство и извоз во Русија

Германскиот автомобилски гигант Фолксваген најави дека ќе прекине со производство на возила во Русија поради рускиот напад врз Украина. Но соопшти и дека веднаш ќе го прекине извозот. Компанијата има фабрики во Калуга, југозападно од Москва, и во Нижни…

Read More

(Видео) Зеленски доби портрет од семки во Косово

Уметникот Алкент Пожегу од Косово се најде во центарот на вниманието откако странските медиуми објавија дека направил портетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, користејќи семки. Тој веќе подолго време се занимава со правање мозаици и порт…

Read More

Се породи Ана Савиќ, пејачката третпат стана мајка

Српската пејачка и водителка Ана Савиќ денеска се породи во родилиштето „Народен фронт“ и роди син, објави српскиот портал „Република“. Ова е нејзино трето дете, таа претходно ја доби ќерката Сена со партнерот Даниел Недељковиќ, со која се породи во де…