Read More

(Фото) Браќата Хари и Вилијам се смирија, кралското семејство заедно на фестивал

Меган Маркл и принцот Хари им се приклучија на Кејт Мидлтон и принцот Вилијам на свеченоста и Фестивалот за сеќавање во лондонскиот Ројал Алберт Хол. Ова е прв пат сите четворица да се појават заедно,
Read More

Мајли Сајрус повторно заврши во болница

Светската пејачка Мајли Сајрус повторно е хоспитализирана поради проблемот со гласните жици. Сајрус преку социјалните мрежи изјави дека до крајот на годината таа ќе мора да направи операција. „Со наст
Read More

(Видео) Почина Роберт Боб Морис, човекот кој ги рекламираше „Марлборо“ цигарите

Почина ранчерот и филантроп Роберт Боб Норис, најпознат по улогата во рекламата за цигарите „Марлборо“. Тој почина на деведесетгодишна возраст, пренесува „Си-Ен-Ен“. Роберт Норис починал во американск
Read More

Ќе фрлаат паричка за да го изберат победникот на изборите во село во САД

Во село во САД со фрлање на паричка ќе се бира претседателот на месната заедница. Изборот за прв човек на Магнолија, мало село во сојузната дражва Охајо, стана неизвесно затоа што резултатите меѓу дв
Read More

Германците тренираат инсекти за специјални мисии ширум Европа

Германски тим на научници тренира инсекти кои потоа имаат специјални задачи да уништуваат други видови инскети ширум Европа, пишува „Дојче веле“. „Тренираните“ инсекти служат како замена за пестициди
Read More

Метју Пери и Кортни Кокс планираат повторно да ја снимаат серијата „Пријатели“

Глумците Метју Пери и Кортни Кокс веќе подолг периот работат на повторно снимање на серијата „Пријатели“, пишуваат американските медиуми. Двајцата биле видени заедно на деловен ручек, а фотографија од
Read More

Кање Вест сака да си го промени името

Попукарниот пејач и сопруг на Ким Кардашијан, Кање Вест сака да си го промени името, пишуваат светските медиуми. Раперот за време на Фестивалот за иновации организиран од „Фест компани“ изјави дека в
Read More

Гигс спиел со сопругата на брат му, приказната за неверството на познатиот фудбалер

Познатиот фудбалер на Манчестер Јунајтед Рајан Гигс, осум години бил во тајна врска со Наташа, сопругата на неговиот брат Родриј. Двајцата се запознале во ноќен клуб во Манчестер, додека сопругата на
Read More

Гигс спиел со сопругата на брат му, приказната за неверството на познатиот фудбалер

Познатиот фудбалер на Манчестер Јунајтед Рајан Гигс, осум години бил во тајна врска со Наташа, сопругата на неговиот брат Родриј. Двајцата се запознале во ноќен клуб во Манчестер, додека сопругата на
Read More

(Видео) Борис Џонсон брише со џогер

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на една од посетa во Дербишир, место во Велика Британија, кое беше погодено од поплавите, во една од продавниците се фати за џогер и почна да ја брише водата
Read More

Првиот вселенски хотел би можел да ги отвори вратите кон средината на следната деценија

Gateway Foundation има големи планови за лансирање на вселенско летало каде што би можеле да престојуваат научници, истражувачи, но и туристи. За околу 6 години околу Земјата би можел да кружи првиот
Read More

Дневен хороскоп за 10 ноември

ОВЕН Нервозни сте на работа и често правите грешки. Шефот ви забележува, а колегите ја гледаат секоја можност да ја искористат против вас. Внимавјате во иднина, зашто може лошо да ви се одрази на кари
Read More

„Медена земја“ е номиниран за најдобар документарец во Европа

Македонскиот филм „Медена Земја“ е меѓу петте кандидати за наградата најдобар евроски документарец за 2019 година. Со одлуката донесена во Севиља, „Европската филмска академија“ на „Европските филмски
Read More

(Видео) Претседателка на општина бега додека новинарите ја бркаат за изјава

Претседателката на една општина во градот Сантијаго во Чиле, Евелин Матеј, трчала по целиот град во обид да им побегне на новинарите. Таа не сакала да даде одговор на прашањата во врска со тамошните
Read More

Како настанал Џокер?

Како што Супермен го има Лекс Лутор, Химен –  Скелетор, Спајдермен – Зелениот гоблин, така и Бетмен отсекогаш го имал за свој непријател Џокер. Со зелена коса, бледо бела кожа, злобна насм
Read More

(Фото) Хуманитарен концерт на Школка во парк

Децата од основното школо „Иднина“ во Чаир, денеска организира хманитарен концерт на Школка во парк во Скопје. Настанот беше организиран со цел да соберат пари за нивен соученик. И покрај тоа што врне
Read More

Три знаци се секогаш шворц

Секогаш трошат повеќе отколку што заработуваат – едноставно! Затоа овие 3 знаци секогаш се жалат дека немаат пари. Тие секогаш се без денар во паричникот, сè отплаќаат на рати и земаат кредити за рабо
Read More

Мирисот на бебето е најубавиот парфем

Тим на научници, на чело со јапонскиот професор Мамик Озакије, од Универзитетот Кобе, вели дека мирисот на главата на бебето е најубавиот од сите други. Тој вели дека долго време не им било јасно од
Read More

Научниците се збунети, не знаат дали вселената е рамна или е во форма на сфера

Според најновите истражувања на светските научници, вселената би можела да има сферичен облик. Последните мерења на опсерваторијата Planck покажуваат дека, ако патуваме доволно далеку во вселената, б
Read More

Кејт Мидлтон пијана се криела од папараците и новинарите да не ја видат

Обезбедувањето на војвотката од Кембриџ Кејт Мидлтон, било приморано да ја сокрие од папараците и новинарите затоа што не сакале да ја снимат како излегува пијана од школото на нејзините деца, пишуваа
Read More

Милан Поповиќ третпат стана татко

Српскиот бизнисмен и поранешен партнер на Северина, Милан Поповиќ по третпат стана татко, пишуваат српските медиуми. Поповиќ вчера го доби синот Џорџе. Лекарите во болницата во Белград каде се породи
Read More

Бритни Спирс ги откажа сите концерти

Светската пејачката Бритни Спирс ги откажа сите концерти во Лос Анџелес, поради нарушеното здравје на нејзиниот татко ѝ Џејми Спирс, пренесуваат американските медиуми. Џејми е законски старател на Бр
Read More

Во Кина се градат три облакодери по примерот на ремек-делото на Толкин

Господарот на прстените“ е еден од најпродаваните романи, не само на Западот, туку и на Далечниот Исток. Трилогијата од која потекнуваат познатите филмски хитови е многу популарна и во Кина – толку мн
Read More

(Галерија) Синди Крафорд со мајка ѝ и ќерката по награда: Три генерации жени во семејството на славната манекенка

Три генерации на семејството Крафорд се појавија на хуманитарниот настан “Women’s Guild Cedars-Sinai Luncheon’“ во Лос Анџелес. Светскиот модел Синди Крафорд доби поддршка од нејзината мајка Џенифер М
Read More

(Видео) Јована се врати во „Фчерашни“

Поранешната водителка и портпаролка во Министерството за финансии Јована Аврамовска ѝ се врати на старата екипа на „Фчерашни новости“. Повторно ќе ја гледаме на телевизиските екрани како ги води вести