Author: ФУТУРАМА – USB.mk

Read More

(ВИДЕО) Робот, супермодел и келнерка во едно: Нова атракција во Дубаи

Првото „Donna Cyber ​​Cafe“ се отвора во Дубаи, а негова специјалност е супермодел робот кој на клиентите им служи кафе и сладолед, без човечка помош. Роботот Дона, создаден да изгледа…
Текстот (ВИДЕО) Робот, супермодел и келнерка во едно: Нова атрак…

Read More

ВИДЕО: Делови од оштетеното руско летало паднаа во океан, екипажот се уште е во вселената

Делови од оштетениот руски вселенски брод Прогрес МС-21 потонаа откако леталото беше соборено на контролиран начин над Тихиот Океан, соопшти руската вселенска агенција Роскосмос, пренесува агенцијата Интерфакс. „Денес Прогрес МС-21…
Текстот ВИДЕО: Де…

Read More

Оштетеното руско вселенско летало се одвои од ISS, ќе изгори над Тихиот Океан

Оштетениот руски вселенски товарен брод се одвои од Меѓународната вселенска станица (ISS) во петокот по четири месеци, ќе падне во атмосферата и ќе изгори над Тихиот Океан. Товарното вселенско летало…
Текстот Оштетеното руско вселенско летало се одво…

Read More

ВИДЕО: Јапонците се обидуваат да генерираат струја од снег

Истражувачите од јапонскиот град Аомори почнаа да ги проучуваат методите за производство на електрична енергија од снег за да обезбедат одржлива енергија и да го решат проблемот со недостигот на…
Текстот ВИДЕО: Јапонците се обидуваат да генерираат ст…

Read More

Дубаи ќе ја добие првата џамија направена со помош на 3Д принтер

Првата џамија во светот направена со помош на 3Д принтер ќе биде изградена во Дубаи. Џамијата ќе ја гради Министерството за исламски прашања и добротворни цели на Дубаи (IACAD), а…
Текстот Дубаи ќе ја добие првата џамија направена со помош на 3Д прин…

Read More

Финците се првите во светот кои направија батерија од песок, која може да реши голем предизвик

Во Финска за прв пат во светот е направена батерија од песок која може да придонесе за решавање на еден од најголемите предизвици во обновливите извори на енергија. Тој предизвик…
Текстот Финците се првите во светот кои направија батерија од песок, к…

Read More

Саудиска Арабија ја испраќа својата прва жена во вселената

Саудиска Арабија ќе ја испрати својата прва жена астронаут на вселенска мисија подоцна оваа година, што е најнов потег на кралството да ја размрда својата ултра-конзервативна слика. Рајана Барнави ќе…
Текстот Саудиска Арабија ја испраќа својата прва …

Read More

ВИДЕО: Ова е роботаксито на Амазон

Компанијата за роботакси на AMAZON, Zoox, носи самоуправувачки автомобил без волан или педали на јавните патишта во САД како дел од експериментот за воспоставување на мобилност без возач. Таксито, дизајнирано…
Текстот ВИДЕО: Ова е роботаксито на Амаз…

Read More

Мистериозни дамки се појавија на прстените на Сатурн

Податоците од вселенскиот телескоп Хабл потврдија дека на Сатурн започна нова „сезона на дамки“. Имено, секоја година на прстените на таа планета за време на рамноденици се појавуваат чудни дамки….
Текстот Мистериозни дамки се појавија на прстените н…

Read More

Научници развија облека за пожарникари и полиција која убива вируси и бактерии

Научниците од Универзитетот во Алберта развија облека што може да ги убие вирусите и бактериите со кои доаѓа во контакт. Облеката е наменета за пожарникари и полицајци, а е изработена…
Текстот Научници развија облека за пожарникари и полиција која уб…

Read More

Вештачката интелигенција ChatGPT доаѓа во Word и Outlook

Во текот на следниот месец Мајкрософт би можел да покаже како ќе изгледа имплементацијата на вештачката интелигенција во пакетот Office на компанијата. Мајкрософт има големи планови кога е во прашање…
Текстот Вештачката интелигенција ChatGPT доаѓа во…

Read More

ВИДЕО: Тестиран огромен „змеј“ кој им помага на товарните бродови во пловењето

Францускиот старт-ап Airseas успешно тестираше огромен „змеј“ кој може да влече и да им помага на товарните бродови за време на пловењето. Станува збор всушност за парафоил змеј (250 метри…
Текстот ВИДЕО: Тестиран огромен „змеј“ кој им помага на това…

Read More

(ВИДЕО) Метеороид удри во атмосферата на Земјата: Нереална глетка на небото над Европа

Метеороид со големина од еден метар ја погоди атмосферата на Земјата над северна Франција. На социјалните мрежи се појавија снимки од овој природен феномен, кои привлекоа големо внимание. WATCH: Meteor…
Текстот (ВИДЕО) Метеороид удри во атмосферата н…

Read More

Новиот терминал на аеродромот во Њујорк ќе се напојува со 13.000 соларни панели

Новиот терминал на меѓународниот аеродром Џон Ф. Кенеди во Њујорк наскоро делумно ќе се напојува со микромрежа, која воедно ќе биде најголемиот соларен систем на покрив во градот. Новиот проект…
Текстот Новиот терминал на аеродромот во Њујорк ќе се н…

Read More

ВИДЕО: Роботска рака ќе помогне во мисијата за транспорт на примероци од Марс на Земјата

Европската вселенска агенција (ESA) ќе користи роботска рака во мисијата за испраќање примероци од почвата од Марс на Земјата, објави организацијата. „Тоа е роботска рака долга 2,5 метри која ќе…
Текстот ВИДЕО: Роботска рака ќе помогне во мисијата за…

Read More

Технологијата за вештачка интелигенција на Google може да создаде музика од кој било жанр од опис на текст

Google неодамна го објави своето истражување за системот MusicLM кој создава музика од кој било жанр користејќи само опис на текст. Ова не е прв генератор на музичка вештачка интелигенција,…
Текстот Технологијата за вештачка интелигенција на Google м…

Read More

Градовите ширум светот имаат свои дигитални копии, еве што значи тоа за иднината

Градовите ширум светот имаат свои дигитални копии – како се создаваат дигиталните копии на градовите и која е нивната цел? Просторот во градовите станува сè поважен и се очекува дека…
Текстот Градовите ширум светот имаат свои дигитални копии, е…

Read More

ВИДЕО: Претставен најголемиот автономен електричен товарен авион во светот

Технологијата на целосно автономни возила се повеќе напредува, а беспилотните летала веќе се користат за различни намени. Меѓутоа, сега е претставен независен електричен товарен авион. Станува збор за авионот Pelican…
Текстот ВИДЕО: Претставен најгол…

Read More

Робот со вештачка интелигенција првпат ќе брани обвинет на суд

Робот-адвокат е креација водена од вештачката интелигенција, а месецов ќе се најде во улогата за која е дизајниран за прв пат, кога ќе му помогне на обвинетиот пред судот да…
Текстот Робот со вештачка интелигенција првпат ќе брани обвинет на суд е пр…

Read More

ВИДЕО: Во САД е одобрена употребата на егзоскелетот Атланта за рехабилитација на пациенти

Американската агенција за храна и лекови одобри употреба на егзоскелети за рехабилитација на преживеани од мозочен удар. Станува збор за егзоскелетот Атланта, произведен од компанијата Wandercraft, кој може да помогне…
Текстот ВИДЕО: Во САД е одобрен…

Read More

Панорамски поглед на универзумот открива повеќе од три милијарди ѕвезди

Dark Energy Camera (DECam), инструмент поставен на телескопот Victor M. Bianco во Cerro Tololo Inter-American Observatory (CTIO) создаде импресивна галактичка панорама објавена од Харвард. Панорамата покажува повеќе од 3 милијарди…
Текстот Панорамски…

Read More

ВИДЕО: Мистериозна летечка спирала забележана на ноќното небо над Хаваи

Официјалниот канал на Јутјуб на телескопот Субару, управуван од Националната астрономска опсерваторија на Јапонија, сподели видео на кое се гледа мистериозен вртлог на светлина во форма на спирала што накратко…
Текстот ВИДЕО: Мистериозна летечка спир…

Read More

Зелена комета ќе прелета покрај Земјата за прв пат по 50.000 години

Ретка Зелена комета која орбитира околу Сонцето на секои 50.000 години наскоро ќе прелета покрај нашата планета. До 1 февруари, кометата C/2022 E3 (ZTF) ќе се приближи до Земјата, а…
Текстот Зелена комета ќе прелета покрај Земјата за прв пат по 50.00…

Read More

Мета сака да доминира со оваа технологија

Тешко е да се каже што носи иднината, но Марк Цукерберг и тимот од Мета се убедени дека нивната технологија ќе доминира за десет години. Во текот на последните неколку…
Текстот Мета сака да доминира со оваа технологија е превземен од USB.mk.

Read More

ВИДЕО: НАСА и Боинг развиваат концепт за нов одржлив авион

Американската вселенска агенција НАСА соработуваше со Боинг за да развие „позелена“ технологија за комерцијални летови. Двете организации ќе соработуваат на проектот Sustainable Flight Demonstrator со цел да произведат, тестираат и…
Текстот ВИДЕО: НА…

Read More

ВИДЕО: Роботот на Boston Dynamics покажа нови вештини, се качи на скеле и испорача алат

Компанијата Boston Dynamics покажа нови вештини на својот робот Atlas. Во видеото објавено на социјалните мрежи, Atlas покажува импресивна агилност и умешност. За време на демонстрациите, хуманоидната машина достави торба…
Текстот ВИДЕО: Роботот на B…

Read More

SpaceX лансираше GPS сателит од новата генерација, се користи и за воени цели

Компанијата SpaceX за американската војска успешно лансираше нов GPS сателит во орбитата, пренесува CNN. Лансирањето на новиот GPS сателит ги продолжува напорите за зајакнување на констелацијата на глобални сателити за…
Текстот SpaceX лансираше GPS с…

Read More

ВИДЕО: Најголемиот авион на светот постигна уште еден рекорд

Најголемиот авион во светот наречен The Roc, кој има шест мотори, постави уште еден значаен рекорд. The Roc полета од воздушното и вселенското пристаниште „Мохаве“ во југоисточна Калифорнија и постави…
Текстот ВИДЕО: Најголемиот авион на светот пости…

Read More

Јужнокорејската сонда сними фантастични фотографии од Земјата и Месечината

Првата лунарна сонда од Јужна Кореја испрати импресивни фотографии од Земјата и Месечината. Korean Pathfinder Lunar Orbiter започна да орбитира околу Месечината во декември, откако вселенското летало беше лансирано со…
Текстот Јужнокорејската сонда с…

Read More

НАСА ја модифицираше капсулата Crew Dragon за употреба во итни ситуации

Американската вселенска агенција НАСА ја модифицираше капсулата Crew Dragon Endurance на компанијата SpaceX, која моментално е прикачена на Меѓународната вселенска станица (ISS). Капсулата доби уште едно седиште кое е наменето…
Текстот НАСА ја модифи…

Read More

Отровна жаба со рекордна големина пронајдена во Австралија

Огромна жаба која е пронајдена во Квинсленд, Австралија ги шокираше чуварите на паркот со својата големина. Станува збор за крастава жаба наречена „cane toad“, која е шест пати поголема од…
Текстот Отровна жаба со рекордна големина пронајдена во Авст…

Read More

НАСА размислува за изградба на гасовод за кислород на Месечината

Американската вселенска агенција НАСА ја разгледува можноста за изградба на цевководи за ефикасен транспорт на кислород до различни локации на јужниот пол на Месечината за да ги задоволи потребите на…
Текстот НАСА размислува за изградба на гасовод за…

Read More

Google има нов проект: Ќе користи ласери за испраќање сигнали кои се илјада пати побрзи од денешните

Пред неколку месеци Google го претстави својот нов проект пред јавноста. Дотогаш развиен во целосна тајност, стартапот на Google Aalyria всушност вклучува две нови технолошки платформи кои треба да ги…
Текстот Google има нов проект: Ќе користи ласери…

Read More

ВИДЕО: Необичен облак снимен во Турција

Жителите на Бурса, Турција утрово беа изненадени од необичен розов облак кој се појави на изгрејсонце. Иако изгледа како да крие вонземско вселенско летало зад себе, всушност се работи за…
Текстот ВИДЕО: Необичен облак снимен во Турција е превземен о…

Read More

NASA откри нови детали за наследникот на телескопот James Webb

Американската вселенска агенција НАСА откри нови детали за наследникот на вселенскиот телескоп James Webb вреден 10 милијарди долари. Станува збор за телескопот Habitable World Observatory (HWO) кој ќе има задача…
Текстот NASA откри нови детали за на…

Read More

ВИДЕО: Airbus тестира технологија која автоматски ги пренасочува авионите

Автономните помошни системи не се резервирани само за автомобили, како што покажа Airbus, кој започна со тестирање на систем за помош на пилотите на авиони. Станува збор за системот DragonFly…
Текстот ВИДЕО: Airbus тестира технологија која автоматски…

Read More

ВИДЕО: Зелената комета првпат по 50 илјади година е во близина на Земјата

Неодамна откриената зелена комета C/2022 E3 првпат по 50 илјади година е во близина на Земјата соопшти НАСА. Кометата која беше откриена во март годинава има пречник од околу еден…
Текстот ВИДЕО: Зелената комета првпат по 50 илјади година е во близин…

Read More

Exxon имал информации за климатските промени пред повеќе од 40 години и ги криел информациите од јавноста

Нафтениот гигант Exxon приватно „правилно и вешто го предвидел глобалното затоплување“ само за да потроши децении јавно дискредитирајќи ги таквите тврдења за да ја заштити својата основна дејност, покажа новото…
Текстот Exxon имал информации за клима…

Read More

Вселенскиот телескоп James Webb ја потврди својата прва егзопланета

Откако понуди спектакуларни резултати во првите шест месеци од работењето, вселенскиот телескоп James Webb ја откри својата прва егзопланета. Телескопот „ѕирна“ 41 светлосна година во космосот и потврди планета во…
Текстот Вселенскиот телескоп James …

Read More

НАСА откри уште една потенцијално населлива планета слична на Земјата

Американската вселенска агенција НАСА забележала егзопланета со големина на Земјата која орбитира околу мала ѕвезда оддалечена околу 100 светлосни години. Планетата, наречена TOI 700 e, веројатно е карпеста и речиси…
Текстот НАСА откри уште една поте…

Read More

Откриена тајната на издржливоста на римскиот бетон

Зошто конструкциите направени од „римски“ бетон се толку издржливи? Истражувачите велат дека откриле едно можно објаснување: Техниката што се користела за изработка на материјалот можеби помогнала на бетонот да му…
Текстот Откриена тајната на издржли…

Read More

Археолошко откритие во Германија укажува на времето кога луѓето почнале да се облекуваат

Археолозите во Германија открија некои од најраните докази за употреба на облека. На шепа на пештерска мечка е пронајдена исеченица што сугерира дека животното било одрано пред 300.000 години за…
Текстот Археолошко откритие во Германија укажува на вр…