Category: Орвел

Read More

Шпионска афера во Австрија: Разузнавачки службеници издавале тајни на Русите

Австриската служба за уставна заштита и антитероризам соработувала и шпионирала за странски служби и политички партии, објавува „Ди Пресе“. Истрагата покажала дека некои нејзини членови испраќале информации до компанијата Wirecard, за чиј шеф е распиша…

Read More

(Видео) Најголемите нерешени мистерии на Бермудскиот триаголник

За многумина најмистериозното место на Земјата е Бермудскиот триаголник, зона во Атлантскиот Океан која се протега помеѓу Мајами-Бермудите-Порторико. Не се знае дали навистина нешто таму постои или сè се случува како резултат на човечка грешка. Но, се …

Read More

Алексеј Навални се жали на тортура во затворот

Руските опозиционер Алексеј Навални ги обвини затворските чувари дека го лишиле од сон, пренесуваат светските медиуми. Навални се жалел на руските безбедносни служби, објавено е денес на неговиот сајт. „Чуварите ме лишуваат од сон, тоа е фактички прибе…

Read More

(Видео) Грчки капетан одбил да ја бомбардира Југославија

Грција за време на бомбардирањето беше дел од НАТО алијансата, но од политички причини не учествувала во воздушните напади. Но, морнарицата добила наредба да вплови во Јадранот, но еден од капетаните се спротивставил на наредбите, пишува „Курир.рс“. Ма…

Read More

Хари и Меган се роднини, британски новинари открија нивен заеднички предок од 1480 година

Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл наводно имаат заеднички предок од 15 век, така барем вели семејното стебло кое го составиле британски новинари. Меган и нејзиниот сопруг, принцот Хари, се далечни роднини, вели еден истражувач од историско ге…

Read More

Судот третпат го одби барањето за кауција на љубовницата на Џефри Епштајн

Судот во Њујорк третпат го одби барањето на Жислен Максвел за да ѝ се одобри кауција и да биде пуштена да се брани на слобода, пренесуваат американските медиуми. Судијата Елисон Натахан изјавила дека е загрижена дека Жислен нема да се појави на судење…

Read More

Само Путин и неговиот лекар знаат која вакцина ја примил рускиот лидер

Само Владимир Путин и неговиот лекар знаат која вакцина против коронавирус ја примил рускиот лидер, изјавил пред новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. „Уште синоќа соопштивме дека сите три руски вакцини се апсолутно ефикасни и безбедни и зато…

Read More

Сатанисти во САД бараат исти права како и христијаните

Храмот на Сатаната, атеистичка заедница со околу 300.000 следбеници, води правна битка низ Соединетите Американски Држави за верска слобода, со цел да стане рамноправна со христијаните, објави Храмот. Храмот, кој проповеда емпатија истовремено со слобо…

Read More

Џордан Белфорт „Волкот од Вол Стрит“ призна дека погрешил за вредноста на Биткоинот

  Американскиот автор и инвеститор Џордан Белфорт, за чија биографија беше снимен филмот „Волкот од Вол Стрит“ и чиј лик го глумеше Леонардо Ди Каприо, призна дека погрешил во неговите прогнози, дека Биткоинот како крипто-валута ќе исчезне. Сега, …

Read More

Новинар на „Би-би-си“: Дајана беше извор на сите лаги во кралското семејство

Новинарот Мартин Башир ја обвини поранешната принцеза Дајана дека таа евиновна за лагите изнесени во контроверзното интервју од пред 26 години. Тој вели дека не е виновен за лажните информации кои тој ги добил од принцезата Дајана и дека таа била извор…

Read More

Астероид широк 900 метри денес ќе се доближи до Земјата, од НАСА велат нема причина за опасност

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека астероидот „2001F032“ денес ќе мине покрај Земјата и дека нема да има никаква опасност од судар со нашата планета. Од агенцијата потврдија дека астероидот е широк 900 метри и дека денес ќе биде најблис…

Read More

(Видео) Илон Маск им одговори на Кинезите: „Ако користевме возила за шпионирање, ќе не затвореа до сега“

По вестите дека кинеската војска и забрани на компанијата „Тесла“ да работи во нејзини објекти, првиот човек на компанијата Илон маск, изјавил дека неговата компанија ќе била затворена ако неговите автомобили се користеле за шпионирање. „Постои многу с…

Read More

Меган лажела кај Опра за приватната венчавка со Хари, британски свештеник ја фати глумицата во лага

Британските медиуми и јавноста се сомневаат во она што Меган Маркл го изјави во шоуто кај Опра на интервјуто минатиот викенд. Многумина се сомневаат дека поранешната глумица и принцот се венчале тајно во својата градина, три дена пред кралската венчавк…

Read More

Почина претседателот на Танзанија кој го повикуваше народот да се бори против коронавирусот со билки и молитви

Претседателот на Танзанија, Џон Магуфули починал на 61-годишна возраст, пренесоа светските медиуми. Веста за неговата смрт ја објави потпретседателот на земјата Самија Сулуху Хасан. „Со длабока болка ве известувам дека денес го загубивме нашиот храбар …

Read More

Измислилено интервју со Новак Ѓоковиќ се шири на интернет, тенисерот наводно живеел од продажба на биткоини

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ бил на мета на криминални организации, кои се занимавале со големи финансиски измами. Тие креирале интернет страница, за да ја промовираат дигиталната валута, биткоинот, а за таа цел измислиле интервју со Нова…

Read More

Се самоубил телохранител на Ердоган, во прошталното писмо напишал дека го малтретирале шефовите

Полицаецот Мехмет Али Булут, стациониран во Управата за претседателска заштита, е откриен мртов во неговиот стан во вторникот, а истрагата покажала дека станува збор за самоубиство, пренесуваат турските медиуми. Неговите колеги го откриле неговото тело…

Read More

И Вуди Ален меѓу пријателите на контроверзниот Џефри Епстајн

Во последната епизода од документарниот филм „Фароу против Ален“, во кое се зборува за мрачното минато на популарниот режисер Вуди Ален, се говори и за неговото пријателство кое тој го имал со осудениот милијардер и педофил Џефри Епстајн. Во документар…

Read More

Алексеј Навални е приведен во работен логор во близина на Москва

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, изјавил дека е приведен во работен логор. Тој е 24 часа под надзор на место каде издржува затворска казна од две и пол години. Познатиот критичар на Крема, во пораката испратена преку социјалните мрежи, вели де…

Read More

(Видео) Пронајден најстариот компјутер на светот, кој датира уште од античкиот период

Светски научници веруваат дека го откриле најстариот компјутер на светот, кој датира уште од античко време пред 2000 години. Уредот бил најден во Грција уште во 1901 година, а сега научниците се обидуваат да разберат како тој работел. Механизмот Антики…

Read More

Од НАСА велат дека астероид со големина на мостот Голден стејт, ќе помине покрај Земјата на пролет

Астероид со големина на познатиот мост во Сан Франциско, Голден Гејт, ќе помине покрај Земјата, на 21 март во 17.02 часот, поточно на вториот ден од пролетта. Тоа ќе биде најголемиот и најбрз астероид кој ќе помине во близина на нашата планетата во 202…

Read More

Хари и Меган имаат докази за обвинувањата против кралското семејство

Хари и Меган Маркл велат дека сочувале стари мејлови и пораки на мобилните телефони и дека имаат докази за да ги поткрепат нивните обвинувања против кралското семејство, кои ги изнесоа во шоуто на Опра Винфри, пренесува „Дејли Мејл“. За доказите прва п…

Read More

Студија открива уште колку кислород ќе имаме на планетава

Целиот кислород на Земјата веројатно ќе исчезне во наредните милијарда години, што според претпоставките на научниците значи смрт речиси за повеќето живи суштества на планетата, е наведено во студијата oбјавена во списанието Nature Geoscience. Но, и по…

Read More

Кина и Русија потпишаа договор за градење вселенска станица на Месечината

Владите на Русија и Кина потпишале договор за изградба на нова заедничка вселенска станица на Месечината, пренесуваат светските медиуми. Во проектот можно е да учествуваат и други заинтересирани држави. Директорот на руската вселенска агенција „Роскосм…

Read More

Џо Бајден креира тим за интревенции против кинески хакери

Американскиот претседател Џо Бајден составил тим специјализиран за интервенции и решавање на, како што вели, агресивните сајбер-напади од страна на кинески хакери. Овие хакери дошле до посед на имејловите на повеќе од 30.000 организации во САД, а најмн…

Read More

Хималите се полни со опасности кои никој не ги контролира, топењето на мразот може да предизвика низа на катастрофи

Повлекување на мразот на Хималаите не претставува опасност само затоа што на тој начин се полнат тамошните езера, туку може да резултира и да предизвика опасност која не може да се контролира, предупредуваат научниците. Неодамнешната катастрофа, која и…

Read More

Франција со години криела за штетноста од нуклеарните тестови во Француска Полинезија, сега е откриено колку луѓе заболеле од опасни болести

Франција постојано го намалувала бројот на погубното влијание од нивните нуклеарни тестови кои ги правела во Францускаа Полинезија во шеесетите и седумдесетите години од минатиот век. Ова го покажува најновото истражување, на основа на кое повеќе од 10…

Read More

Руските морнари никогаш не се плашеле од Бермудскиот триаголник, вели руски ветеран од воената морнарица

Ветеранот на воената морнарица на Русија, контраадмиралот Всеволод Хмиров, вели дека советските и руските морнари никогаш не се плашеле да пловат низ водите на мистериозниот Бермудски триаголник. „Сите тие различни неверојатни теории за Бермудскиот три…

Read More

Русин за кој многумина веруваат дека го предвидел коронавирусот уште пред 60 години

Русинот Волф Григориевиќ Месинг, го предвидел коронавирусот уште пред 60 години тврдат негови следбеници. Месинг се смета за еден од најмистеризоните лица на 20 век во Русија, а неговите предвидувачки и телепатски способности, ги изучувале најпознатите…

Read More

Северниот леден океан останува без лед? Научниците велат дека до 2055 година, сè ќе изгледа поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Северниот леден океан, до септември 2055 година, најверојатно ќе остане без лед. „Тим на научници моделираше како климатските промени ќе влијаат на Северниот леден океан, а моделот ни покажа дека е малку в…

Read More

(Фото) Мистериозни траги сними сателитот на НАСА на Сибир, од агенцијата не знаат за што станува збор

Сателитот на „НАСА“, „Ландсат 8“, над Сибир, снимил чудни траги, кои наликуваат на ленти. Експертите од американската вселенска агенција, велат дека немаат одговор за што би можело да станува збор. Снимките се направени во близина на реката Марке. На н…

Read More

Палатата покренала истрага поради обвинувањата за однесувањето на Меган кон нејзините вработени

Од Бакингамската палата покренале истрага поради обвинувањата за однесувањето на Меган Маркл кон нејзините вработени, пренесува „Мирор“. Според портпаролот на палатата, членови од персоналот кои се вклучени во овој случај, ќе бидат повикани да учествув…

Read More

(Видео) Во Аргентина откриен фосил од едно од најголемите животни кое живеело пред 140 милиони години

Научниците во Аргентина откриле фосили на можеби најстариот познат член од групата на диносауруси, познати како титаносауруси, кои ги вклучуваат најголемите копнени животни во историјата на Земјата. Истражувачите во понеделникот изјавиле дека фосилите …

Read More

Меган Маркл носи обетки кои и ги подарил принц осомничен за убиство

Триесет и девет годишната Меган Маркл носи обетки кои и ги подарил принцот на Саудиска Арабија, на државната вечера во врмето кога поголемиот дел од светските лидери го осудија за убиството на новинарот Џамал Кашоги, пишува „Телеграф.рс“, повикувајќи с…

Read More

Полициски мајор вмешан во труењето на Навални, руската полиција откри дека земал пари за податоците за летот на опозиционерот

Русија откри полицаец кој го сомничи дека издавал податоци за труењето на главниот руски опозиционер Алексеј Навални, го пренесе „Ројтерс“, новинарскиот текст во медиумот „Комерсант“. Како што пишува српски „Курир“, истражителите го сомничат полицискио…

Read More

Премиерот на Австралија застана зад својот министер кој е обвинет дека силувал тинејџерка пред 30 години

Премиерот на Австралија Скот Морисон денес застана зад обвинетиот неименуван министер во неговата влада, од кого дел од јавноста побарала оставка, затоа што наводно пред триесет години, силувал 16 годишна тинејџерка, пренесува „Асошиетед Прес“. Морисон…

Read More

Свршеницата на убиениот новинар Кашоги бара казна за саудискиот престолонаследник

Вереницата на саудискиот новинар Џамал Кашоги бара без одложување да се казни саудискиот престолонаследник поради вмешаност во случајот со неговото убиство. „Ова нема да ја донесе само правдата која ја баравме, туку ќе спречи повторување на слични дела…

Read More

Истражувач верува дека можеби го открил твитер профилот на креаторот на Биткоин

Истражувачот Варун ја објави својата анализа на малку позната сметка на Твитер, за кој верува дека може да му припаѓалa на креаторот на Биткоин, Сатоши Накамото, врз основа на неговите твитови што навестуваат за биткоинот и неговиот активен период, пиш…

Read More

(Видео) ЦИА ја тргна ознаката за тајност на извештајот: Саудискиот принц го наредил убиството на Кашоги

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, ја тргна ознаката за тајност од извештаите на безбедносните служби, кои се однесуваат на убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Како што се тврди во извештајот, саудискиот принц Мухамед би…

Read More

(Видео) Светлосна топка на небото ги исплаши Канаѓаните

Голема огнена кугла го осветли небото над канадската покраина Алберта. Населението кое живее таму, а кое ја забележало чудната појава на небото, било зачудено, пишуваат медиумите. Експертите велат дека нема причина за никаква грижа, објаснувајќи дека с…

Read More

Принцезата Латифа вели дека и сестра ѝ била киднапирана уште пред 20 години во центарот на Лондон и дека била мачена со камшици

Принцезата Латифа ал-Мактум тврди дека татко ѝ учествувал и во киднапирањето на постарата сестра Шемс уште пред 20 години. Латифа го сврте вниманието на јавноста со објавените видеоснимки, во кои таа тврди дека била држена како заложник во палатата на…

Read More

Нови детали за убиството на новинарот Кашоги, ликвидаторите користеле авион на компанија што ја запленил престолонаследникот Бин Салман

Саудијците, кои го ликвидираа дисидентот и новинар Џамал Кашоги, до Истанбул летале со авион на приватна компанија, кој една година претходно, пред ликвидацијата, го запленил престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамад бин Салман, објави Си-ен-ен….

Read More

Германец обвинет за шпионажа, на руски служби им ги дал цртежите од зградата на Бундестагот

Германското сојузно обвинителство подигна обвинение против германски државјанин кој се товари за шпионажа во корист на руски известувачки служби. Обвинителството го товари дека предавал цртежи и плановите од зградата на Бундестагот, пренесува „Ројтерс“…