Category: Орвел

Read More

(Видео) Тиктокери се обидуваат да ја протуркаат идејата дека Бил Гејтс испратил лажен снег во Тексас

Деновиве на Тик-ток кружат видеа од тазе собран снег во Тексас, кој кога ќе го стави на оган, не се топи. Според некои заговорници, станува збор за лажен снег, создаден од Бил Гејтс, со цел да ги убеди сите дека климатските промени се реални. На видеот…

Read More

Норвешки вирусолог тврди дека коронавирусот по грешка е ослободен од лабораторија

Норвешиот вирусолог Биргер Соренсен смета дека коронавирусот по грешка е ослободен од лабораторија. Овие негови ставови се спротивни на оние на Светската здравствена организаија, која досега ги демантираше сите обвинувања дека SARS-CoV-2 потекнува од л…

Read More

На мексиканска мисица ѝ се закануваат 50 години затвор, киднапирала девојки и ги воведувала во проституција

На мексиканската мисица Лора Мохика Ромеро (25) ѝ се заканува затворска казна во висина од 50 години поради подведување девојки во проституција. Таа е обвинета за вмешаност во организиран криминал, поточно во киднапирање девојки, за потоа да ги воведе …

Read More

Бил Гејтс во борба против климатските промени, има намера да вложи две милијарди долари за да спречи катастрофа

Американскиот мултимилијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, најави дека во наредните пет години има намера да вложи две милијарди долари во борба против климатските промени. Во изјава за германскиот медиум Handelsblat, Гејтс изјавил дека ќе вло…

Read More

(Видео) Сопругата на Ел Чапо е уапсена во Вашингтон, продавала дрога низ САД

Сопругата на мексиканскиот нарко-шеф, Хоакин Гузман, познат како Ел Чапо, Ема Коронел Аиспуро, е уапсена на меѓународниот аеродром во Вашингтон. Обвинителството ја има обвинето дека е вмешана во мрежата на растурање дрога, пренесоа синоќа американските…

Read More

Раде Марковиќ добил непристојна понуда од поранешниот обвинител на ХАГ, за да сведочи против Милошевиќ, вели неговиот адвокат

Поранешниот главен обвинител во Хашкиот трибунал Џефри Најс, му понудил на некогашниот шеф на Ресорот на државната безбедност Раде Марковиќ, да соработува со обвинителството и да сведочи на судењето на Слободан Милошевиќ. Еден од тогашните бранители на…

Read More

Кралското семејство во Дубаи вели дека принцезата Латифа е згрижена и опкружена со медицински персонал

Кралското семејство од Дубаи, соопшти дека принцезата Латифа е згрижена и дека е со најблиските. Ваквото соопштение стигна, еден ден откако „Би-би-си“ објави снимка во која таа го обвини нејзиниот татко, Мохамед бин Рашид ал-Мактум, дека ја држи како з…

Read More

(Видео) Нови жртви на Бермудскиот триаголник? – на почетокот на јануари исчезнал глисер со 20 патници

Глисер долг девет метри со 20 патници во него, исчезнал на подрачјето на Бермудскиот триаголник, на почетокот на јануари. Многумина теоретичари на заговор, се убедени дека нивното исчезнување е поврзано со местото кое се наоѓа меѓу Мајами, Порторико и …

Read More

(Видео) Принцезата Латифа објави снимка во која тврди дека семејството ја има киднапирано и ја држи како заложник

Принцезата Латифа, ќерка на шеикот Мохамед бин Рашид ал Мактум, објави нова снимка во која вели дека нејзиното семејство ја држи како заложник во семејната вила. Латифи и стана позната на јавноста, откако во 2018 година се обиде да побегне од земјата. …

Read More

(Видео) За разлика од Илон Маск и Џеф Безос, Бил Гејтс не го интересира испраќањето луѓе на Марс

Коосновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, не ги дели амбициите како Илон Маск и Џеф Безос, кои во иднина планираат да испратат луѓе на Марс. За разлика од него основачот на „Тесла“, Маск, до 2050 година планира да испрати луѓе на Црвената планета со свои…

Read More

Милионите кои ги имал Марадона мистериозно исчезнаа и никој не знае кај се, вели адвокатот на неговиот најмлад син

Богатството на славниот фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина минатата година, мистериозно исчезнаа. Адвокатот Марио Баудри, кој го застапува неговиот најмлад син, Диего Фернандо, вели дека богатството на Аргентинецот е далеку помало од она што …

Read More

Изнервиран Шкот собира пари да испрати во вселената човек што верува дека земајта е рамна и да му докаже дека е будала

Дури и во 2021 година има луѓе што веруваат дека Земјата е рамна, а научниот факт дека таа има облик на сфера претставува теорија на заговор за нив. Марк Голд од Шкотска решил да преземе нешто во врска со тоа и започнал кампања за собирање средства со …

Read More

Познатиот економист Нуриел Рубини, познат и како доктор Пропаст смета дека вложувањето во биткоин би можело да биде катастрофална одлука

Познатиот економист Нуриел Рубини, познат и како доктор Пропаст смета дека вложувањето во биткоин би можело да биде катастрофална одлука. Во неговиот авторски текст објавен во „Фајненшл тајмс“, истакнатиот американски економист и нобеловец поради негов…

Read More

Администрацијата на Бајден ќе продолжи со барањата за испорачување на Асанж

Администрацијата на Џо Бајден навести дека ќе продолжи со барањата за испорачување на Џулијан Асанж од Велика Британија и кривично ќе го гони во САД, пренесува „Њујорк тајмс“. Министерството за правосудство, во четвртокот поднеле барање во кое бараат о…

Read More

Жена исчезнала на Денот на вљубените пред 45 години, до ден денес не е пронајдена, сопругот бил единствен осомничен

Полицијата во Велика Британија, објави дека до ден денес работи на неразјаснетото убиство на Хелен Хупер, која исчезнала на Денот на вљубените пред 45 години. Таа последен пат била видена во нејзиниот дом во Хартфордшир, на 14. февруари 1976 година и н…

Read More

„Жал ми е, но татко ми не се вгради во мојот мозок“, ќерката на Бил Гејтс се пошегува откако ја прими вакцината

Ќерката на милијардерот и основач на „Мајкрософт“ Бил Гејтс, Џенифер К. Гејтс, се пошегува на сметка на теоричарите на заговор, откако во петокот ја прими вакцината против коронавирусот. Деветнаесет годишната Џенифер, изјави дека и е жал што мора да ги…

Read More

„Хабл“ снимил златен астероид кој може да ги направи сите на Земјата милијардери

Вселенскиот телескоп „Хабл“ снимил златен астероид за кој се верува дека тежи повеќе од целата светска економија. Експертите велат дека ако нешто ја покрене трката за метали во вселената, тоа е астероидот „Сајки 16“, кој со себе носи доволно злато, за …

Read More

(Видео) Лекар заработил отказ затоа што ги боцкал луѓето со вакцини на кои им истекувал рокот на употреба

Лекарот Хасан Гокал заработил отказ затоа што вакцинирал луѓе со вакцини на „Модерна“ пред нивниот истек на рокот на употреба. На лекарот од Тексас му останале десет дози од вакцината, на кои им истекувал рокот на употреба за шест часа. Тој почнал да в…

Read More

(Видео) Марадона во последната снимка што ја направил му се обраќа на неговиот лекар, кого сега го обвинуваат за негово убиство

Славниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона снимил видео непосредно пред неговата смрт, во кое тој му се обраќа на неговиот лекар Леополдо Хасинто Луке, кого сега го обвинуваат за негово убиство од негрижа. Аргентинската „Кроника“ телевизија ј…

Read More

(Видео) Мистериозниот монолит кој се појави во Турција бил трик на Реџеп Таип Ердоган

Металниот монолит кој мистериозно се појави и исчезна од едно поле на југоистокот во Турција, бил трик за јавноста испланиран од страна на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој вчера ја најави вселенската програма на земјата. Металната плоча вис…

Read More

Хакер се обидел да ја отруе водата во град во Флорида

Хакер успеал да влезе во компјутерскиот систем на водоводното претпријатие во Флорида и се обидел да уфрли опасни хемикалии во водата, пишуваат светските медиуми. Лицето чиј идентитет засега не е откриен, за кратко време го зголемил нивото на натриум х…

Read More

Нови три лица се осомничени за смртта на Марадона

Надлежните органи во Аргентина го зголемија списокот на осомничени за смртта на легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона. На списокот на обвинители, сега се најдоа нови три лица, кои се осомничени за небрежност во неговото лекување. Прв од осомниче…

Read More

Кралицата лобирала во владата против закон со кој би се открило нејзиното богатство

Кралицата Елизабета Втора лобирала во владата против закон со кој би се спречило откривањето на нејзиното богатство, пишува српски Курир, повикувајќи се на Newsweek. Таа е обвинета поради лобирање во владата на Обединетото Кралство и очигледна злоупотр…

Read More

(Видео) По коронавирусот, климатските промени и биотероризмот се двете најголеми закани за човекот, смета Бил Гејтс

Американскиот милијардер и филантроп Бил Гејтс смета дека климатските промени и биотероризмот се двете најголеми закани по човештвото, по коронавирусот, за кои никој не сака да зборува. Гејтс во интервју за јутјуб-каналот Veritasium зборувал за најголе…

Read More

СЗО ќе расправа за ефикасноста на вакцината на компанијата „Астразенека“ затоа што штити помалку од јужноафриканскиот сој

Светската здравствена организација ќе расправа за употребата на вакцината на британско-шведската компанија „Астра Зенека“, откако оваа вакцина е забранета во Јужна Африка, поради сомневања дека не е ефикасна за лицата над 65 години, пишува independent….

Read More

(Видео) Камерите го снимиле моментот како го зема детето од креветчето, киднаперот бил уапсен шест часа подоцна

Австралиската полиција, по шест часа интензивна потрага, го пронашла и уапсила 31-годишниот киднапер, кој успеал да влезе во една од куќите во Бризбејн и да земе дете старо само 20 месеци. Немилиот настан се случил во четири часот утрото. Тој го зел де…

Read More

(Видео) Мистериозен монолит се појави во Турција

Надлежните органи во Турција го истражуваат мистериозниот монолит, кој неочекувано го открил еден локален земјоделец во провинцијата Санлиуфри, на југоистокот од земјата. На монолитот е видлив натпис на турски јазик, на кој пишува „Погледни во небото, …

Read More

(Фото) По 50. години на Месечината најдено топче за голф, еден од астронаутите лажел дека го изгубил

На шести февруари 1971. година, командир на мисијата „Аполо 14“, пред да се врати на Земјата со својот екипаж, играл голф на површината на Месечината. Тој удрил две топчиња од кои на едното целосно му се изгубила трагата. Тој вели дека топчето летало с…

Read More

(Фото) По 50. години на Месечината најдено топче за голф, еден од астронаутите лажел дека го изгубил

На шести февруари 1971. година, командир на мисијата „Аполо 14“, пред да се врати на Земјата со својот екипаж, играл голф на површината на Месечината. Тој удрил две топчиња од кои на едното целосно му се изгубила трагата. Тој вели дека топчето летало с…

Read More

Првиот град на МАРС до 2050 година – Живот во стаклени кугли

Илон Маск и неговата компанија Space X полека стануваат иднина со презантациите за иднината на човештвото. Маск ја истражува вселената и верува дека човештвото ќе напредува најбрзо кога ќе открие многу од тајните на универзумот. Тој неодамна го испрати…

Read More

Тимот на СЗО ќе влегува во пештери со лилјаци во Вухан за да бара докази за потеклото на вирусот

Тим од неколку научници на СЗО, ќе влегува во пештери со лилјаци во кинескиот град Вухан со цел да најде докази за потеклото на коронавирусот. Питер Дашак, еден од членовите на тимот, вели дека во пештерите ќе работат на пронаоѓање на генетски елементи…

Read More

Запленети 50 милиони евра во биткоини, измамникот е во затвор и никој не може да ја открие шифрата за пристап до парите

Германски обвинители заплениле биткоини во вредност од 50 милиони евра, но не можат да ја откријат шифрата за пристап и да дојдат до парите, затоа што изманикот, кој е сега и осуден, не сакал да им ја каже лозинката. Обвинителот во баварскиот град Кемп…

Read More

Пронајден мртов рускиот доктор кој го лечеше Навални по труењето

Докторот кој го лекуваше рускиот опозиционер Алексеј Навални во болницата во Омск, д-р Сергеј Максимишин бил пронајден мртов. Првите извештаи велат дека крвниот притисок на Максимишин, одеднаш му се зголемил и дека починал од срцев удар. Максимишин поч…

Read More

Светот се наоѓа на 100 секунди од катаклизма, покажа „часовникот“ на Апокалипсата

Атомските научници објавија ново време што го отчукува часовникот на пропаста. Билтенот за атомски научници одржа виртуелна прес-конференција за да го објави новото време што го отчукува часовникот на пропаста. Судниот ден е симбол што претставува веро…

Read More

(Видео) Бил Гејтс тврди дека доаѓа пандемија 10 пати полоша од оваа што ја имаме

Бил Гејтс, еден од најголемите милијардери и бизнисмени во светот, во интервју за „Ен-би-си“ рече дека по короната нè очекува уште една здравствена катастрофа, која ќе биде десет пати полоша од сегашната пандемија. Неговите досегашни прогнози за корона…

Read More

Дајана чувствувала дека нешто го мачи принцот Ендру, кој бил склон кон секс со малолетнички

Минатата година кралското семејство беше погодено од еден од најголемите скандали во нивната историја, кога се дозна дека синот на британската кралица Елизабета II, 60-годишниот принц Ендру, наводно плаќал за да има секс со малолетни девојки. Принцеза …

Read More

Агент на ЦИА исплашен дека Русија ги напаѓа со тајно оружје

Агентот на ЦИА, Марк Полимеропулос, вели дека бил мета на некаков напад од страна на Русите додека престојувал во хотел во Москва, пишува српски Курир. Тој се разбудил во хотелска соба во Москва во декември 2017 година со вртоглавица и ѕвонење во ушите…

Read More

Кина и Русија заговараат заедничко истражување на вселената

Руската државна вселенска компанија „Роскосмос“ е во преговори со колегите од Кина околу заедничко истражување на вселесната. Двете страниги одредуваат научните задачи на вселенската станица и околу техничките аспекти на имплементација на проектот. Ген…

Read More

(Видео) Убиен детективот кој ги истражуваше аферите на Бил Клинтон

Познатиот приватен детектив од Сан Франциско, Џек Паладино, починал во понеделникот во болница, од повредата на главата која ја добил за време на грабеж минатата недела. Инцидентот се случил во четвртокот, кога Паладино излегол од својата куќа за да ја…

Read More

Научниците предупредуваат: Условите за живот ќе бидат поопасни отколку што мислиме

Меѓународен тим на светски научници предупредуваат на опасноста која следува за човештвото поради климатските промени, загадувањето и брзото намалување на биоразновидноста. Тие најновото истражување го истакнуваат во списанието Frontiers in Conservatio…

Read More

(Видео) Експлодира ракетата на Илон Маск што требаше да пренесува луѓе на месечината

Последниот прототип на ракетата „Старшип“ од следната генерација на „Спејс Икс“ експлодираше за време на слетувањето, по успешното лансирање во Бока Чика во Тексас. Слична судбина ја снајде и претходната ракета „Старшип СН 8“, што ја разви компанијата …

Read More

Маск вградил чип во главата на мајмун, кој му овозможува да игра видеоигри со умот

Милијардерот и основач на компанијата „Тесла“, Илон Маск, вградил чип во главата на мајмун. Чипот му овозможува на мајмунот да игра видеоигри. Мозокот на животното е поврзан со жици, а Маск за мајмунот вели дека е среќен додека игра. Маск поддржува гол…