Category: Орвел

Read More

(Видео) Ни пред смртта, пациенти заразени со корона, не сакаат да признаат дека вирусот постои

Медицинската сестра Џоди Доринг, од Јужна Дакота, за „Си-ен-ен“, раскажала дека некои од нејзините пациенти заразени со ковид 19, дури ни пред самата смрт, не сакале да признаат дека коронавирусот постои. „Многу ми е тешко да ги гледам како некои од лу…

Read More

Пентагон за 72 часа може да ја потопи цела кинеска флота

Мишел Флорној, жената која претендира да застане на чело на Пентагон се закани дека за само 72 часа, САД би можела да ја потопи целата кинеска флота. Како што пренесуваат медиумите, таа пренела дека американската морнарица во Јужнокинеското море, би мо…

Read More

Тимот на Трамп ги крие податоците за пандемијата од тимот на Бајден

Лекраскиот стим на Доналд Трамп, ги крие податоците за пандемијата со коронавирусот и не сака да ги сподели со колегите од тимот на неговиот противник на изборите, Џо Бајден. Американските лекари и специјалисти апелираат дека тоа мора веднаш да прекине…

Read More

Александар Лукашенко: Опозицијата не сакаше пребројување на гласовите и нови избори, само доброволно да ја предадам власта

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјавил дека белоруската опозиција не сакала повторно пребројување на гласовите, ниту пак нови избори. Тие само сакале тој доброволно да ја предаде власта. „На деветти август тие не успеаа да ги затвор…

Read More

(Видео) Кинескиот вирусолог кој го откри коронавирусот, предупредува дека пандемијата ќе биде уште полоша

Кинескиот вирусолог, Ши Женгли, кој го откри коронавирусот, предупредува дека пандемијата ќе биде уште полоша. Женгли е позната научничка која го изолираше генетскиот код на коронавирусот, а е позната како жената лилјак, поради тоа што со години ги изу…

Read More

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулај, работел како обезбедување во болница

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулај, кој на 2. ноември пукаше врз четири лица, наводно работел како службеник во обезбедувањето во болница во Виена. Тој бил ангажиран како обезбедување на болницата, за време на првиот карантин, поради коронавирусот, кој…

Read More

Зад изборната кражба во САД стои адмирал на Бајден и човек на Сорос

Правниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп открива дека зад изборната измама во САД стои еден адмирал на Џо Бајден и човек на Џорџ Сорос. Тимот на Трамп го посочи пензионираниот адмирал на американската морнарица Питер Нефенгер како „човеко…

Read More

(Видео) Конгресмен бара од демократите да се истражи изборната измама

Републиканскиот конгресмен од Охајо, Џим Џордан, јавно ги праша демократите, зошто се противат против каква било истрага која би ги расчистила сите недоумици кои се јавуваат околу претседателските избори. Тој ги потсети гледачите на „Фокс њуз“, дека че…

Read More

(Видео) Откриен вирус десет пати поопасен од тој во Вухан

Научниците открија нов вирус, за кој велат дека е десет пати поопасен од тој кој првпат се појави во кинескиот град Вухан. Иако е десет пати позаразен од кинескиот вид на коронавирус, мутацијата D614G остава доволно простор за антителата да реагираат н…

Read More

(Видео) Трамп откри кој стои зад наместените избори во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп за првпат јавно призна дека неговиот демократски противкандидат Џо Бајден, победи на претседателските избори кои се одржаа на 3. ноември, но повторно ги изнесе своите тврдења дека овие избори беа наместени. „Бајде…

Read More

Еден од исламските терористи, работел за германската држава

Германската влада соопши дека во државната Канцеларија за мигранти и бегалци (Bamf) било вработено лице за кое постои сомнеж дека било поврзано со исламскиот тероризам. Од Министерството за внатрешни работи, објавија дека се води поширока истрага во ра…

Read More

(Видео) Астероид кој е наречен по име на египетскиот бог на хаосот, се приближива кон Земјата

Астероидот со име Апофис, крстеп по египетскиот бог на хаосот, се приближува кон Земјата. Научниците пресметале кога тој би можел да стигне до нашата планета. Велат дека како времето одминува, неговото движење постојано се забрзува. Сепак, научниците с…

Read More

Убиецот на Аркан не сака да се врати во Србија затоа што се плаши да не биде убиен

Убиецот на Аркан, Добросав Гавриќ, кој е осуден за убиството на поранешниот лидер на српската војска, се плаши да се врати во Србија, за да не биде убиен, пренесуваат српските медиуми. Гавриќ доставил до судот нови докази, во кои јасно покажуваат дека …

Read More

Трамп е ист како Милошевиќ, иако не е обвинет за воени злосторства: „Њујорк тајмс“ со обвинувања за американскиот претседател

Откако американскиот претседател Доналд Трамп одби да го прифати поразот на изборите и да му ја честита победата на Џо Бајден, „Њујорк тајмс“ го спореди со неколку претходни современи диктатори, пред сè со Слободан Милошевиќ, Николас Мадуро и претседат…

Read More

(Видео) Сите апсења на ќерката на американскиот претседател Џо Бајден

Најмладото дете на американскиот претседател Џо Бајден, неговата ќерка Ешли, многупати во својот живот имала проблеми со законот. Како што е познато, Бајден е исклучително близок со семејството, вклучително и синот Хантер. Деморактскиот кандидат за пре…

Read More

Германија уште во 2005 година знаела за злосторствата на Хашим Тачи

Сојузната влада на Германија уште во 2005 година, преку известувачката агенција BND, знаела за поврзаноста на Хашим Тачи, со организираниот криминал на Косово, пишува „Србија денес“. Поранешната главна обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте, …

Read More

(Видео) Доналд Трамп објави видео со кое ја докажа изборната измама

Актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, објави снимка во која работници, наводно, ги пакуваат гласачките ливчиња кои пристигнале преку пошта. На снимката се гледа како мажи во униформи, ги вадат писмата од поштенските сандачиња во кои биле гласачк…

Read More

(Видео) НАТО го уништи мега проектот на Гадафи, кој можеше да ја направи Либија независна од храна и вода

 Северно-атлантска договорна организација НАТО, го уништила сонот и мега проектот на поранешниот либиски лидер, Муамер Гадафи. Гадафи имал визија, како својата земја ја направи независна од увоз на храна и вода, а територијата ја направи да биде зелена…

Read More

(Видео) Уште не седнал на претседателското место, Бајден фатен во лага

Уште не седнал на претседателското место, победникот од американските избори, Џо Бајден, фатен во голема лага, пренесуваат светските медиуми. На прашањето на новинарот на „Фокс њуз“, Крис Валас, дали тој ќе прогласи победа, сè до моментот додека избори…

Read More

Исламистите му се заканија и на австрискиот министер за внатрешни работи

По терористичкиот напад и акцијата против исламистичките сцени во Австрија, тамошниот министер за внатрешни работи Карл Нехамер, добил закани од исламистите. Од Министерството за внатрешни работи потврдија дека министерот добил закани и дека поради тоа…

Read More

(Видео) Силен мамурлак, главоболка, грозница и болки во мускулите, се симптомите кој се појавиле кај доброволците кои ја примиле вакцината против коронавирусот од компанијата „Фајзер“

Силен мамурлак, главоболка, грозница и болки во мускулите, се симптомите кој се појавиле кај доброволците кои ја примиле вакцината против коронавирусот од компанијата „Фајзер“, пренесуваат светските медиуми. Пред неколку дена стигнаа вестите дека вакци…

(Видео) Во Порторико пронајдени 100 актовки со непребројани гласови од изборите во САД

Изборна комисија во Порторико, во вторникот соопштила дека открила повеќе од 100 актовки со непребројани ливчиња. Ливчињата биле откриени недела дена откако на територијата на САД биле одржани општи избори. Ова предизвикало критики и презир кај гласачи…

Read More

(Видео) Огромна огнена кугла снимена на небото над САД

Жителите на Америка кои живеат на североистокот на земјата, во неделата вечерта, забележале огромна огнена кугла на небото. Некои од нив ја снимија со камерите на мобилните телефони, а снимките ги споделија на социјалните мрежи. Огнената кугла воглавно…

Read More

(Видео) Закон кој ја докажува изборната измама, како статистичарите ги анализирале изборните резултати во САД

Поради тоа што претседателските избори во САД во 2020 година беа оспорувани од страна на републикснките полтичари и претседателот Доналд Трамп, посочувајќи за измама, некои експерти се обиделе со статистичка анализа да утврдат дали станува збор за фер …

Read More

Талибанците му порачаа на Бајден: Држи се до договорот и повлечи ги американските трупи од Авганистан

Талибанците во Авганистан го повикаа денес Џо Бајден, избраниот претседател на САД, да се држи до договорот и да ги повлече американските трупи од Авганистан. САД ќе почне да ги повлекува трупите според договорот што претходно бил постигнат, а работите…

Read More

НАСА тврди дека во нашата галаксија има најмалку 300 милиони планети кои може да се населат

НАСА тврди дека во нашата галаксија има најмалку 300 милиони планети кои може да се населат. Од Американската вселенска агенција велат дека во Млечниот Пат има потенцијално најмалку 300 милиони такви планети. Вселенскиот телескоп „Кеплер“ поминал девет…

Read More

Лидерите на суперсилите не му ја честитаа победата на Бајден, молк кај Путин, Си Ѓипинг и Ердоган

Додека на победникот на претседателските избори во САД, демократот Џо Бајден, секојдневно му пристигнуваат честитки од сите страни на светот, најголемите светски лидеру, засега се воздржани. Владимир Путин, Си Ѓипинг и Реџеп Таип Ердоган засега не се б…

Read More

Војската ќе го тргне Трамп со сила, ако не си замине сам, многу нервоза во „длабоката држава“

Според извори на „Ројтерс“, двајца ветерани од американската војска во август, ја спомнале можноста за насилно исфрлање на Трамп од Белата куќа, ако тој не сака да излезе самиот. Ветераните тоа го објасниле во отворното писмо кое му го испратиле на нај…

Read More

Доналд Трамп обвинува: Ја криеја вакцината против коронавирусот, за да не победам на изборите

Американскиот претседател Доналд Трамп, смета дека вакцината против коронавирусот намерно не била пуштена во употреба, за да тој не победи на претседателските избори. Тој објасни дека веста за ефикасноста на вакцината против ковид 19, била објавена сам…

Read More

(Видео) Меланија Трамп ги брои минутите до развод

Меланија Трамп ги одбројува минутите до развод од Доналд Трамп, актуелниот американски претседател, за конечно да стави точка на нивниот 15 годишен, трансакциски брак, пренесуваат британските медиуми. Поранешната соработничка на Омароса Маниго Њуман, о…

Read More

Владимир Путин има Паркинсонова болест

Неодамнешната приказна која ја објави британски „Сан“, во која се тврди дека рускиот претседател Владимир Путин покажува симптоми на Паркинсонова болест и дека во блиска идниа би можел да отстапи од должноста претседател, стана најнов додаток на значај…

Read More

Што доколку Бајден почине пред инаугурацијата

Со оглед на тоа што Џо Бајден со своите 77 години, е најстариот избран американски претседател, многумина се прашуваат што ќе се случи, доколку тој почине пред инаугурацијата, или за време на неговиот мандат. Претседателот Доналд Трамп во повеќе наврат…

Read More

(Видео) Свиркач, вработен во американската пошта, откри како се манипулира со гласовите

Работник од американската поштенска служба, објавил преку Project Veritas, дека управникот во поштата „Ирија“, во Пенсилванија, наредил на гласачките ливчиња кои стигнале по изборниот ден, да им се преправи датумот на 3. ноември, за да истите ливчиња и…

Read More

„Неочекувана сила“ е единствениот спас за Доналд Трамп, која би можела да го промени текот на изборите

Американскиот изборен спорт меѓу Доналд Трамп и Џо Бајден многу наликува на грчка трагедија. Како што се случува во грчките трагедии, кога заплетот ќе им дојде до точка во која изгледа нерешлив, се појавува deus ex machina, односно неочекувана сила, ко…

Read More

Пукал во свештеникот од одмазда, неверство бил мотивот за нападот во Лион

Француската полиција го уапси осомничениот за минатонеделниот напад на православниот свештеник во Лион, чиј мотив, како што пишуваат медиумите, бил одмазда поради неверството на девојка му. Осомничениот Георгиј П. (40) бил уапсен во неговиот дом во Лио…

Read More

Лукашенко: Изборите во САД се срамота и исмејување со демократијата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ги нарече претседатеските избори во САД, срамни и дека претставуваат потсмевање со демократијата. „Погледнете што се случува со овие избори. Ова е срамота, поигрување со демократијата“, изјавил Лукашен…

Read More

(Видео) Работникот кој беше обвинет од синот на Трамп дека фрла гласачки ливчиња, сега добива смртни закани

Еден од вработените од изборната комисија од Атланта, кој беше снимен како наводно фрла едно од гласчаките ливчиња, морал да си замине од местото на работа и да се сокрие, затоа што добил смртни закани. Тој деновиве беше обвинет од синот на Трамп, дека…

Read More

Исламската држава регрутира терористи од Босна и Косово

Исламската дражва регрутира терористи од Босна и Херцеговина и Косово, пренесува српски Курир, повикувајќи се на германските медиуми. Медиумите во Германијиа опширно пишуваат за врската на виенскиот атентатор Кујтим Фејзулај, со исламските кругови на Б…

Read More

(Видео) Прекинат преносот на Трамп во живо

Три американски медиумски куќи ABC, NBC и CBS го прекинаа синоќа обраќањето на американскиот претседател Доалд Трамп, по само десет секунди, затоа што кажал дека дошло до измама на изборите и дека тој е победникот. Судејќи според сè oстанато, на повидо…

Read More

Скандал во Мичиген, 6000 гласови по грешка припишани за Бајден

Приврзаниците на претседателот Доналд Трамп во Мичиген, тврдат дека поради софтверска грешка, можеби е намален бројот на неговите гласови. Додека сите најнови податоци укажуваат на веројатна победа на демократот Џо Бајден, републиканците од Мичиген твр…

Read More

(Видео) По прекинот на броењето на гласовите во Пенсилванија, пристигнаа мистериозни ливчиња за Бајден

На едно од гласачките места во Пенсилванија пристигнаа мистериозни гласачки ливчиња со заокруженото име на Џо Бајден. Ова може да се види на едно видео што се споделува на социјалните мрежи. Броењето во еден момент беше прекинато и оддеднаш се појавија…

Read More

(Видео) По прекинот на броењето на гласовите во Пенсилванија, пристигнаа мистериозни ливчиња за Бајден

На едно од гласачките места во Пенсилванија пристигнаа мистериозни гласачки ливчиња со заокруженото име на Џо Бајден. Ова може да се види на едно видео што се споделува на социјалните мрежи. Броењето во еден момент беше прекинато и оддеднаш се појавија…