Читам само: Орвел

Read More

(Видео) Човечки коски најдени во Амбасадата на Светиот Престол во Рим

За време на еден ремонт во една просторија во зградата на Амбасадата на Ватикан во Рим биле откриени остатоци од човечки костури, соопштиле од прес-службата на Светиот Престол. Во зградата веднаш сти
Read More

Асанж ги обвинува еквадорските власти дека сакаат да му го укинат азилот

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, изјавил дека Еквадор се обидува да го укине неговиот азил во амбасадата во Лондон и да го предаде на САД. Како доказ Асанж ги споменал новите правила на однесува
Read More

Британските служби знаеле однапред дека ќе се случи убиството на Кашоги

Како што пренесуваат британските медиуми, известувачката служба на Обединетото Кралство MI6 однапред го знаела планот на саудиските колеги за да го киднапираат, а доколку е потребно и ликвидираат Џам
Read More

Географските мапи се лажни

Светот не е онаков каков што ни се прикажува на мапите, пишува IFLScience. Повеќето географски мапи што  ги имаме видено се засноваат на Меркаторовата проекција. Дури и „Гугл мапс“ до неодамна корист
Read More

Компанијата „Нестле“ ќе оди на суд поради обвинувања за детско робство

Сојузниот жалбен суд во Сан Франциско ги поддржал групите на поранешни робови кои го обвинија прехрамбениот гингант „Нестле“ дека поттикнува робство на фармите со какао, на Брегот на Слоновата Коска.
Read More

Големиот број на близнаци со светла коса и очи во град во Бразил останува мистерија до ден денес

Со години голем број на истражувачи останеле во заблуда поради појавата на голем број на близнаци со светла боја на косата и очите во бразилскиот град Кандидо Годои. Некои од нив сметаат дека појавата
Read More

(Видео) Саудијци палат документи во близина на конзулатот по убиството на Џамал Кашоги

Турската телевизија „А Хабер“ објави нова снимка од убиството на новинарот од Саудиска Арабија Џамал Кашоги. На снимката се гледа како вработено лице во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, па
Read More

(Видео) Телото на Кашоги замотано во тепих го изнеле од конзулатот во Турција

Високо официјално лице од Саудиска Арбија, изнесе нова верзија за настанатата смрт на новинарот Џемал Кашoги, која настанала во саудискиот конзулат во Истанбул и која во целост се разликува од претхо
Read More

(Видео) 12 годишно девојче останало парализирано откако ја примило Gardasil вакцината

Британката Миа Блески откако на 12 годишна возраст ја примила вакцината Gardasil се појавиле проблемите со одењето. Нејзиното семејство вели дека во рок од само 24 часа, откако Миа ја примила вакцинат
Read More

Се јави тинејџерот кој наводно извршил самоубиство по масакрот во Крим

Студентот Владислав Рослјаков кој наводно извршил масакр во Плитехничкото школо во Керч каде убил 19 лица и ранил поеќе од десетина, а потоа се самоубил, се јави жив и здрав. По шокантниот пресврт сл
Read More

Пилот преку „Гугл“ ја откри точната локација на исчезнатиот малезиски авион

Пилотот Данијел Бојер тврди дека преку „Гугл мап“ го открил местото на падот на малезискиот авион MH370, кој пред четири години исчезна мистериозно за време на летот од Куала Лумпур до Пекинг. Бојер
Read More

Таинствена радио станица која ги излудува Русите и теоретичарите на заговор

Тајна радио-станица во Русија преку 40 години емитува бел шум. Понекогаш може да се слушнат броеви, имиња и зборови кои никој не ги разбира. Дали е во прашање тајна воена база, машина на Судниот ден
Read More

ЦИА со сателит го бара бродот на Ное

Приказната за арката на Ное ја поттикна ЦИА да ги бара остатоците од овој брод користејќи шпиунски сателит. Агенцијата сателитот го постави над планината Арарат, каде според Библијата, се наоѓал брод
Read More

Смртта на пронаоѓачот на автомобил на вода останува мистерија до ден денес

Едно од технолошките чуда, автомобилот со погон на вода, ја црпи својата енергија директно од водата и не бара ништо повеќе за да функционира. За жал, капитализмот се погрижи овој автомобил никогаш д
Read More

Тим антрополози ја открија смислата на статуите на „Велигденскиот остров“

Изгубената цивилизација на „Велигденскиот остров“ по се изгледа имала за цел да ги бира локациите за моаи главите, кои пак сигнализирале каде има достапна свежа вода. Карл Липо, антрополог кој минал
Read More

Во финансиска криза невработените и ментално нестабилните лица лесно заболуваат од рак

Зголемениот број на невработени и зголемените финансиски кратења во здравството во развиените земји кои следеа по финансиската криза во 2008 година, придонесоа за зголемување на бројот на смртни лица
Read More

Ердоган го избрка ММФ од Турција

Анкара повеќе нема да позајмува пари од Меѓународниот монетарен фонд (MMF), изјави турскиот претседател Реџет Тајип Ердоган. „Турските економски показатели покажуваат дека земјата е на добро ниво во с
Read More

(Видео) НЛО забележано над Мексико Сити

На интернет осамна бизарна снимка од триаголест објект, кој се појави на небото на главниот град на Мексико. Многумина твтдат дека ова е апсолутен доказ за постоење на вонземјански живот. Авторот на
Read More

Новинарите одбиваат да веруваат дека Маринова била убиена случајно

Бугарските новинари и главниот уредник каде работела бугарската истражувачка новинарка Викторија Маринова одбиваат да веруваат дека нивната колешка била убиена случајно. Велат дека ова убиство треба
Read More

НАСА на астронаутите им прикажувала снимки од вонземјаните од Розвел

Астронаут на НАСА Елисон Онизук, тврди дека неговите надлежни во вселенската агенција им прикажувале на него и неговите колеги снимки со мртви вонземјани. Не е јасно зошто астронаутите на НАСА им ја
Read More

Захарова: Дали Нато сојузот на Столтенберг најавува „Нов светски поредок“

Портпаролката на Руското министерство за надворешни работи на Русија Марија Захарова, во редовното неделно обраќање до јавноста, изјави дека се сомнева дека НАТО планира да создаде „Нов светски поредо
Read More

Континенти ќе се најдат под вода ако дојде до целосно глобално затоплување

Цената на глобалното затоплување ќе биде голема и скапа за целиот свет, но и во таква ситуација, на крајот ќе постојат губитници и победници, велат климатските експерти. Научниците предупредуваат дек