Читам само: Уау

Read More

Виртуелна реалност конечно го пронајде своето вистинско место – порнографијата

Искуството на виртуелна реалност низ филмовите за возрасни Неодамнешното истражување кое што го спровеле од страницата VRPorn, покажало дека изнадувачки голем број на луѓе, виртуелната реалност, однос
Read More

Вештачката интелегенција препознава предмети со брзина на светлината 

Тим од електрични и компјутерски инжињери креираа физичка вештачка невронска мрежа, уред што го имитира начинот на кој што работи мозокот. Овој уред може да анализира огромен број на податоци со што у
Read More

Естонија формираше сајбер воена единица

Естонија формираше сајбервоена единица, со цел да се брани од интернет напади, јави ДПА. – Естонија е кибердржава и тоа исто така значи дека ние треба да ги заштитиме нашите системи за сајбер безбедно
Read More

Застрашувачка снимка од она што го гледаат пилотите, но не и патниците (ВИДЕО)

Ако глетката ви е важна, подобро место во авионот од пилотската кабина – нема. Пилотот на Катар Ервејс – Сандип Варма, неодамна објави видео од моментите непосредно пред слетувањето на аеродромот во К
Read More

Земјата се загрева побрзо од било кога, ова не е забележано во последните 2000 години

Изминатата година била една од најжешките во историјата на мерењата, покажуваат последните истражувања кои ги објави американското метеоролошко друштво. Студијата, според нив, е уште еден доказ дека н
Read More

Вештачката интелегенција може да го препознае карактерот по движењето на очите

Ново истражување покажа дека движењето на очите го изразува вашиот карактер. Научниците искористија најнова вештачка машина која што користи алгоритми за учење за да покажат поврзаност помеѓу вашиот к
Read More

За една планета да подржува живот не треба да има тектонски плочи како Земјата

Кога се бараат потенционални планети за живот, научниците бараат повеќе био-знаци меѓу кои и јаглерод диоксид во атмосферата. На земјата јаглерод диоксидот ја зголема површинската температура преку ст
Read More

До 2100 година ќе ги уништиме океаните!

Истражувачите од Универзитетот во Кардиф дошле до заклучок дека до 2100 година киселоста на океаните може да ги урне сите рекорди во период од цели 14 милиони години. Глобалната катастрофа е на пат да
Read More

Роботи со големина на клетка можат да откријат болест во човечкото тело (ВИДЕО)

Група научници од Универзитетот МИТ го креираа најмалиот робот на светот во форма на микроскопски електронски кола, со големина на клетка пишува Engadget. Овие микроскопски уреди можат да ја насетат н
Read More

NASA: Марс не може да биде погоден за живот

Една од амбициите на Eлон Маск, но и на човештвото воопшто, е еден ден Марс да биде погоден за живот. И тоа не со херметички затворени комплекси, туку со атмосфера како оваа на Земјата. Сепак, според
Read More

Nokia ќе ја гради 5G мрежата на T-Mobile

Филијалата на T-Mobile во САД објави дека ја одбрала Nokia за да обезбеди 5G мрежна опрема на компанијата. Договорот е во вредност од 3,5 милијарди долари и во моментов е најголемата, посветена на моб
Read More

Научниците создадоа хибрид од човек и овца

Научниците од Универзитетот во Калифорнија успеаја во лабораториски услови да создадат хибрид од човек и овца. Во ембрионот на овца научниците уфрлиле човечки клетки, со цел во иднина да се овозможи о
Read More

Руски научници: Исчезнуваат сончевите дамки, следува мала ледена доба

Сите дамки на страната од Сонцето која што е свртена накај Земјата исчезнале, кажуваат научниците од Институтот за физика „Лебедев“ во Москва, објавувајќи фотографии снимени пред две недели и предупре
Read More

Прво возење со автобус без возач во Виена

Во рамки на програмата „Мобилност на иднината”, поддржана од австриското Министерство за сообраќај, по тримесечни интензивни подготовки во Виена се одржа и успешно заврши првото пробно возење на два г
Read More

Луѓето ќе бидат бесмртни во 2050! Вашиот ум секогаш ќе биде онлајн и ќе му припаѓа на Google, Facebook или Apple

Човековата интелигенција, сеќавањата и сетилата ќе бидат поврзани со машини веќе во 2050. година, со што луѓето ќе стекнат електронска бесмртност. Сепак. најголемата опасност е тоа што е можно во цел
Read More

Патниците во авионите наскоро би можеле да седат на столчиња како каубојски седла

Патниците наскоро би можеле да стојат во авионите, доколку се реализираат желбите на авиокомпаниите кои имаат намера да купуваат седишта од италијанскиот производител „Авиоинтериорс“, наменети за пок
Read More

Погледнете колку се приближи рускиот до американскиот авион (ВИДЕО)

Американската морнарица објави уште една видео снимка која што потврдува дека рускиот ловец му се приближил на американскиот партолен авион на околу 1,5 метри оддалеченост над Црното море. Од Вашингт
Read More

Овој заборавен антибиотик може да биде решение за смртоносни инфекции (ВИДЕО)

Бидејќи супервирусите стануваат се почести во светот, научниците очајнички се обидуваат да откријат начини за решавање на овој смртоносен проблем. Наместо обид да се развијат нови антибиотици, тим од
Read More

Уред што преведува 80 различни јазици (ВИДЕО)

Глобализацијата продолжува, но сè уште постојат многу места во светот каде не се зборува англиски. Понекогаш можете и да се снајдете мавтајќи со рацете, но некаде тоа е исклучително тешко. Водичите за