Read More

(Видео) Тинејџерка ја заглави главата во ауспух

19-годишната Кејтлин од Минесота, САД, била пијана кога се обложила со своите пријатели дека може да ја стави главата во ауспух на камион, ама потоа не успеала да ја извади. Пријателите повикале пожарникари, а тие…

Read More

Македонски спортисти ќе се дружат со фановите на „Шампиоините за вас“

Кошаркарот Перо Антиќ, ракометарите Дејан Манасков, Филип Миркуловски и Филип Кузмановски, европските шампиони во карате, Дејан Недев и Аљоша Недев, како и кошаркарката и бикини фитнес шампион Едина Муса, ќе бидат дел од спортското-хумано дружење…

Read More

(Видео) Израел го призна создавањето на ИСИС далечната 1990 година

Одамна пред создавањето на ИСИС во 2006 година, објавено е интервју на C-SPAN TV кое било направено во 1990 година, кое покажува дека терористичката организација всушност е создадена од страна на Израел. Некои велат дека…

Read More

(Видео) „Една љубов“ во Скопје

Во градски парк Скопје денес се одржа првиот од осумте концерти наречени „Една љубов“. „Една љубов“ се одржува вторпат и на едно место го претстави најкарактеристичното од културата, уметноста, музиката и кулинарските традиции меѓу Македонија и…

Read More

(Видео) Мачор со боречки потег го совлада противникот

Некои домашни миленици обожаваат да гледаат ТВ. Често се случува да забележите куче како лае на „101 далматинец“, или мачка да ја следи „Мачка од високото друштво“. Овој мачор на снимката веројатно гледал боречки вештини.…

Read More

Џихадистите подготвуваат напади на Мундијалот

Фудбалерите и навивачите на Србија на Светското првенство во Русија добија застрашувачки заканувачки пораки од страна на таканаречениот балкански огранок на озлогласената терористичка организација ИСИС (Исламската држава Ирак и Сирија). Џихадистите објавиле и видеа на…

Read More

Нова смртоносна болест „X“ предизвикува закана за целиот свет

Смртоносниот грип на кинеската живина би можел да биде „болест X“, која би можел да предизвика светска пандемија. Професорот Џонатан Ван-Там, заменик на шефот на медицинската служба во Англија при британското Министерство за здравство, кое…

Read More

Два континента во светот се поштедени од војна

Речиси неприметено поминува веста во јавноста, дека преку градот Ходејда во Јемен, се отвора хуманитарен коридор за доставување на помош, пред се храна за 8,5 милиони жители. Во време кога живееме во целосна достапност на…

Read More

Планетата останува без вода, нафта, но и песок

Доколку планирате да летувате на песочните плажи, научниците ве советуваат да го направите тоа колку е можно побрзо. Алармантната статистика вели дека околу 67% од калифорниските плажи ќе исчезнат во целост до 2100 година. И…

Read More

Одржан Светскиот Шампионат во Фудбал за Пријателство 2018

На 12 јуни, 2018 година на стадионот “Сапсан Арена“ во Москва, се одржа Светскиот Шампионат во Фудбал за Пријателство 2018, како дел од “Фудбал за Пријателство“ – Интернационалната општествено-одговорна програма наменета за деца на Компанијата…

Read More

Исланд ги победи банките и корумпираните политичари

Од малата земја Исланд постојано доаѓаат вести кои за остатокот на светот личат на волшебна бајка. Речиси 400.000 жители на Исланд успеаја да ги тргнат корумпираните политичари што ја упропастија земјата со банкарски и берзански…

Read More

Забава во Струга со електронска музика

Утре, 15 јуни, во хангарот на Домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга настап ќе одржи Иниго Кенеди. Иниго Кенеди претставува икона во светот на електронската музика со над 100 музички изданија и две децении…

Read More

Ваучер за гумени чизми

Скопјанки вчера сосе чевли минуваа низ водата, за да се влезат  во автобусот на ЈСП, кој застана на „Југодрво“. Фотографијата која вчера беше споделена на социјалните мрежи, го впери прстот во скопскиот градонначалник Петре Шилегов.…

Read More

Ајнштајн имал расистички предрасуди кон Кинезите

Приватните дневници на Алберт Ајнштајн од турнејата што ја имал во Азија во 20-тите години од минатиот век предизвикале огромно внимание откривајќи ја мрачната страна на славниот научник. Дневниците откриваат дека Ајнштајн имал расистички предрасуди…

Read More

(Фото) Заев крал на северот

По вчерашната објава на премиерот Зоран Заев, дека е постигнат договор со Грција, а Македонија ќе стане Северна Македонија, твитерџиите, ја искористија “Играта на тронови“ за да се шегуваат. Па така, главта на Заев ја…

Read More

Квин симфони шоу во Градски парк

Град Скопје, Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар, го најавуваат најголемото „Квин симфони шоу!“ На 22 јуни во Градскиот парк, на отворено, со почеток во 21,30 часот, ќе настапи познатиот „QUEEN REAL TRIBUTE“ бенд, заедно…

Read More

Хакерскиот филмски хит „Кој сум јас“ во Кинотеката на Македонија

Денеска, 13 јуни, во киносалата на Кинотеката на Македонија ќе се одржи проекција на германскиот хакерски хит „Кој сум јас?“ Филмот ќе биде прикажан со македонски и со албански титли, а во соработка со Гете-институтот.…

Read More

Злато вредно 17 милијарди долари лежи на морското дно во Карипското Море

Шпанската едрилица „Сан Хосе“, која потонала во Карипското Море, недалеку од брегот на Колумбија пред повеќе од 300 години, е пронајдена пред три години со помош на подморница управувана од Океанографскиот институт „Вудс хол“ (WHOI).…

Read More

Богатствата од Втората светска војна што никогаш не биле откриени

Накит, злато, драгоцени камења и уметнички дела вредни милијарди долари исчезнале или се украдени за време на Втората светска војна. Некои од нив се закопани, а подоцна биле пронајдени, додека за други никогаш не се…

Read More

Руската влада ја разгледува можноста за забрана на „пепси“ и „кока-кола“

Во моментите додека продажбата на најпопуларните пијалаци во светот, „кока-кола“ и „пепси“, паѓа во надолна линија, членовите на руската влада одлучиле дополнително да им направат проблеми и повикале на санкции за нив. Според телевизиската куќа…

Read More

Глобалното затоплување е измама!

Глобалното затоплување, кое го заговараат глобалните влади, е научна измама. Сателитските податоци наводно покажуваат тренд на загревање во последните сто години, кој лажно е изменет за да покаже тренд на затоплување, кој воопшто не постои.…

Read More

Поранешен ватикански дипломат обвинет за поседување детска порнографија

Судот во Ватикан го закажал судењето за свештеникот Карл Алберт Капели на 22 јуни. На Капели ќе му се суди за поседување детска порнографија, која била откриена во неговите домови во САД и Канада. Во…

Read More

Израел ќе го нападне Иран со помош на Американците

„Израел е канцероген тумор на Блискиот Исток и треба да се искорени“, порачал иранскиот верски лидер Али Хаменеи. Иранската најава дека повторно ќе почне со збогатување со уран во центрифугите откако претходно се откажа во…

Read More

Музика и забава во сите маала на Скопје

Од 21 до 24 јуни започнува Скопје Стрит Фестивал. Концептот кој го нуди годинава, е со цел на граѓаните да им се овозможи на улиците и во своите маала да слушнат квалитетна музика, која инаку…

Read More

Луѓето, како и вонземјаните пред нив, ќе исчезнат поради климатските промени

Најновите откритија на неколку астрофизичари од Њујорк покажуваат дека во минатото планетата била населена од вонземјани, а како една од можностите за нивното исчезнување биле климатските промени. Астрофизичарите велат дека човештвото е осудено на слична…

Read More

Кога сакаш да глумиш чаирчанец

Пиштолот во фармерки, ставен одзади додека цевката излегла низ дупката на џинсот. Фотографијата која кружи на социјалните мрежи, им стана супер забава на твитерџиите, кој во објавата напишаа: „Кога сакаш да глумиш чаирчанец , а…

Read More

Храната преполна со хормони е отров за децата

Месото што секојдневно го јадеме, а особено пилешкото, е преполно со хормони, кои сериозно може да го нарушуваат здравјето, пред сѐ, на нашите деца. Експертите предупредуваат дека оваа храна предизвикува хормонски нарушувања поради што децата…

Read More

(Галерија) Нина Бадриќ рапуваше со публиката

Хрватската поп-пејачка Нина Бадриќ, вчеравечер беше вистинско освежување за скопската публика. Иако, Нина не успеа да ја наполни „Македонската филхармонија“, па имаше многу прази места, сепак, хрваткста пејачка направи концерт за кој долго ќе се…

Read More

Галичка свадба прогласена за најтрадиционален свадбен фестивал во Европа

Светски познатото списание „Нешенл џиографик“ ја прогласија Галичката свадба за најтрадиционален свадбен фестивал во Европа.  Претходно и  магазинот „Њујорк тајмс“ одреди девет европски фестивали кои им ги препорачува на секој турист, а меѓу нив е…

Read More

Банкари кои управуваат со светот од Швајцарија ја испланираа кредитната криза

Интересно е што луѓето воопшто не слушнале за банката BIS, Банка за меѓународно порамнување, а тоа е чудно затоа што таа претставува најважната банка на светот. Поважна е дури и од ММФ и Светска банка.…

Read More

Четири дена „Скопје колинг“

Музичкиот фестивал „Скопје колинг 2018“ во организација на „Авалон продукција“ годинава ќе се одржи од 21 до 24 јуни на стадионот на АРМ. Фестивалот ќе го отвораат Аксвел и Ингросо, чиј настап е закажан за 21…

Read More

„Втора генерација“ промовираат нов албум

„Втора генерација“ или на шведски Andra generationen годинава слави 30 години од постоењето. Членовите на групата се по потекло Македонци, но родени се и живеат во Гетеборг, Шведска. Тие го промовира нивниот петти албум со…

Read More

„Вардар“ нема да игра во Лигата на шампионите

Женскиот шампион на Македониј во ракомет, „Вардар“, и официјално не се пријави за настап во Лигата на шампионите следната сезона. Европската ракометна федерација објави дека за натпреварувањето се пријавиле вкупно 26 екипи, ама дека меѓунив не е…

Read More

Кладилниците Моцарт најавуваат донаторска кампања

Под мотото „Заедно можеме сè“, со секое одиграно ливче во текот на Светското фудбалско првенство, играчите ќе донираат во хуманитарни цели Спортските обложувалници „Моцарт“ , како општествено одговорна компанија со десетгодишно присуство во Македонија, ја…

Read More

(Видео) Одглуми срцев удар пред неговата хаска

Сопствениците на кучиња и мачки постојано снимаат моменти со своите миленици со намера да ја уловат нивната реакција. Често во таквите игри домашните миленици спонтано реагираат на некаква замка, но некогаш знаат и да го…

Read More

(Видео) Два километри возел во рикверц на преполн автопат

Безбедносните камери во Охајо забележале неверојатен потег на возач кој на преполн автопат решил да се исклучи а потоа повторно да се вклучи возејќи во рикверц, речиси два километри. Според времето забележано на снимката, овој…

Read More

Планот на Илуминатите од 1922 година е Европа да исчезне

Никогаш во историјата луѓето не ја прифатиле својата политичка и културна пропаст, како што тоа денеска го прават Европа, Северна Америка и Австралија пишува henrymakow.com. Системот вешто ги прикрива причините за масовните миграции, кои ни се…