Read More

Џејмс Бонд доби музеј на Алпите

На австриските Алпи е отворен мултимедијален музеј посветен на тајниот агент Џејмс Бонд, „007 елементи“. Во музејот може да се види како се снимале повеќето филмови за британскиот агент. Последниот филм, „Спектра“ од 2015 година, беше снимен…

Read More

(Фото) Наташа Малинкова згодна и поцрнета

Македонската поп-пејачка Наташа Малинкова деновиве одмора во Грција. Таа на својот инстаграм-профил објави слика во бикини и се пофали со потемнетиот тен. „Лето, сонце, море, опуштање“, напиша Наташа на сликата. Во Грција останува уште денес,…

Read More

Прабабата на Хурем султан била од Хрватска

Турската глумица Мерјем Узерли, најпозната по улогата на Хурем од серијата „Величенствениот“ е на летување во Дубровник. Таа на инстаграм објави слика од летувањето и напиша дека нејзината прабаба е по потекло од Хрватска. „Дали…

Read More

(Фото) Иванна Хаџиевска стана русокоса

Шефицата на протоколот на премиерот Зоран Заев, Иванна Хаџиевска, го смени имиџот. Поранешната тв-водителка и модел на своите профили на социјалните мрежи објави слика на која косата ѝ е руса. Ивана седи пред книжарницата во…

Read More

Синовите на Брена работеле како келнери

Во едно скорешно интервју фолк-ѕвездата Лепа Брена откри дека нејзиниот син Стефан и посинокот Филип додека студирале во Америка работеле во ресторани како келнери. „Сакаа сами да заработуваат. Многу нивни пријатели немаа доволно средства за…

Read More

Рада му го прости неверството на Харис

Фолк-пејачката Рада Манојловиќ му го прости неверството на своето момче Харис Берковиќ. Таа на својот инстаграм-профил објави кусо видео од неговиот најнов спот за песната „Лош“, со коментар дека сите треба да ја слушнат неговата…

Read More

Мистериозен црн саркофаг стар 2.000 години ископан во Египет (ВИДЕО)

Египет е познат како „лулка на цивилизацијата“ и во неговите археолошки наоѓалишта се ископани дел од најголемите откритија и историски

The post Мистериозен црн саркофаг стар 2.000 години ископан во Египет (ВИДЕО) appeared first on USB.mk.

Read More

Ќе ечат тапани во Галичник

Денеска во селото Галичник почнува 45. Галичката свадба. Младенци на годинашната манифестација се Тања Лепческа која има потекло од Галичник и Златко Димовски, кои се избрани во конкуренција од четири пара. Тања од својата петта година…

Read More

Холивуд ќе снима филм за спасувањето на момчињата од пештерата

Двајца американски филмски продуценти биле на Тајланд додека траела акцијата за спасување на момчињата кои  18 дена беа заробени во пештерата, пишува „Би-би-си“. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен…

Read More

На Меган Маркл ѝ недостига глумата

Војвотката од Сасекс, Меган Маркл, за време на посетата на Даблин признала дека ѝ недостига улогата на Рејчел Зејн во популарната серија Suits. Ова го открила Фиона Мур, девојка која разговарала со Маркл за време…

Read More

(Фото) Бекамови на плажа на Свети Стефан

Викторија и Дејвид Бекам заедно со своите деца вчера пристигнаа на островот Свети Стефан во Црна Гора каде што ќе го поминат одморот. На интернет веќе се појавија првоите слики од славниот пар кој е…

Read More

(Видео) Ги исекол ноктите на рацете по 66 години

Индиецот Шридар Чилал, кој ги имаше најдолгите нокти во светот, ги исекол по 66 години. За да ги исече корисел мала електрична брусилка, а потоа ги подарил на музеј во Њујорк. На последното мерење, вкупната должина…

Read More

На 101 година почина Ненси, првата жена на Френк Синатра

Првата сопруга на легендарниот Френка Синатра, Ненси, почина од старост на 101 година. Ненси беше прва од четирите сопруги на Синатра. Со неа популарниот пејач имаше три деца, Френк јуниор, Тина и Ненси, која стана позната пејачка…

Read More

(Галерија) Лила го покажа домот

Популарната водителка Лила Филиповска на својот инстаграм-профил честопати објавува фотографии и видеа од својот дом во Чаир. Таа со своите следбеници споделува слики за тоа како ги поминува викендите, ама и како се одмора, или…

Read More

Викенд хороскоп за 14 и 15 јули

Овен Сè се одвива според планот, токму онака како што сте ги замислиле работите, благодарение на својата внимателна работа. Врската во која се наоѓате е по малку проблематична, а вие размислувате да ја прекинете и…

Read More

Што ги прави латино мажите најдобри љубовници

Едно скорешно истражување покажало дека латино мажите се најдобри љубовници во светот и дека ова не е само мит во кој веруваат луѓето од целиот свет. Во испитувањата биле користени бројни параметри, кои покажале што…

Read More

Три огромни масонски ложи го контролираат британскиот парламент

Британски новинар разоткрил дека три масонски ложи дејствуваат внатре во британскиот парламент овозможувајќи демократското неизбрано тајно друштво да ја диктира политиката против владата. Тие кои живеат во Велика Британија денес знаат дека тоа не е…

Read More

Мистеријата за потеклото на космичките честички неутрино решена после 100 години

Интернационален тим од астрономи за првпат пронајдоа извор на високо-енергетски космички неутрино честички. Неутрино честичките патуваат билиони светлосни години низ

The post Мистеријата за потеклото на космичките честички неутрино решена после 100 години appeared first on USB.mk.

Read More

Миранда собра 65000 потписи, ќе се кандидира за гувернер на Њујорк

Американската глумица Синтија Никсон, која се прослави со улогата на Миранда во серијата „Сексот и градот“, собра доволно потписи за да се кандидира за гувернер на американската сојузна држава Њујорк. На Синтија ѝ беа доволни…

Read More

Светските компании ќе ги складираат своите податоци на Арктикот?

Рускиот Арктик може да стане еден од најголемите светски центри за складирање податоци за меѓународните компании, изјави проектниот офицер за

The post Светските компании ќе ги складираат своите податоци на Арктикот? appeared first on USB.mk.

Read More

Карлеуша до Хрватите – Доста со примитивизам

Не прекинува комшиското препукување по пласманот на Хрватите во финалето на Мундијалот во Русија. Откако многумина јавно се огласија по повод некои од немилите сцени како пеењето на агресорски песни во соблекувалнит, на Твитер се…

Read More

Деца генијалци пронајдоа изум што ќе го спаси светот (ВИДЕО)

Нивниот проект добил многу награди, меѓу кои и признание од Американската морнарица. Група основци смислиле начин на кој може да

The post Деца генијалци пронајдоа изум што ќе го спаси светот (ВИДЕО) appeared first on USB.mk.

Read More

Меланија на вечера во фустан од 7000 долари

Првата дама на САД многумина ја сметаат за модна икона, а што и да облече Меланија Трамп веднаш се распродава. Тоа се случи и со жолтиот фустан, креација на  францускиот дизајнер Ж Мандел, што таа го…

Read More

Откриена мистериозна гробница стара 5000 години

Ново истражување открива дека пред 5000 години, жителите во Месопотамија закопале две дванаесетгодишни деца момче и девојче, а околу нивните тела наредиле стотина копја и осум човечки жртви. Тим на истражувачи им ја одредил староста…

Read More

„Игра на тронови“ со најмногу номинации за „Еми“

Хит-серијата „Игра на тронови“ доби 22 номинации за најпрестижната телевизиска награда „Еми“. Седмата сезона на серијата е номинирана во категориите за најдобра драма, а за најдобри глумци се номинирани Питер Динклиџ, Лина Хедли, Диана Риг…

Read More

Панче Касапски ја промовира девојка си во новиот спот

Поп-пејачот Панче Касапски деновиве ја промовира новата песна „Намини ноќва“. Песната со брз диско ритам, џез и фанк призвук ја напиша самиот Касапски, а текстот го направи Маја Оџаклиевска. Аранжер и продуцент е Иле Спасев. За песната Панче…

Read More

(Видео) Лемурите од ЗOO Скопје го прогнозираа победникот на Светското првенство

Лемурите од скопска Зоолошка градина прогнозираа победник  на Светското првенство. Постојано слушаме за животни од целиот свет кои предвидуваа победници на светски и европски првенства во фудбал. Најпознат прогнозер беше октоподот Пол, а неодамна сибирскиот тигар од…

Read More

Сајмон Ле Бон обвинет за сексуално вознемирување

Пејачот на „Дуран дуран“, Сајмон Ле Бон, е обвинет за сексуално вознемирување. Неговата наводна жртва, Шерон Харири тврди дека Ле Бон ја допрел за гениталиите во 1995 година додека давал автограми на фановите во продавница…

Read More

Кошаркарот Тајлер Ханикат извршил самоубиство

Полициската управа од Шерман Оукс, излезе со соопштение во кое се наведува дека познатиот кошаркар Тајлер Ханикат, кој бил пронајден мртов пред неколку дена во својата куќа во Америка, извршил самоубиство. Пред неколку дена како…

Read More

(Галерија) Филип и Александра во секс-предигра на јахта

Еден месец по свадбата, Александра Пријовиќ и Филип Живоиновиќ заминаа на кусо летување во Црна Гора, каде што се заедно со Брена и со Боба. Папараците ги снимија сопружниците како уживаат на јахтата што неодамна…

Read More

Хрватите го сакаат Мажиќ во финалето против Франција

Најдобриот српски судија Милорад Мажиќ беше главниот кандидат да ја дели правдата во големото финале на Светското првенство во Русија. Сепак Хрватска со пласманот во завршницата го тргна Србинот од оваа листа. Мажиќ по арбитражата…

Read More

Човекот можел да го насели Марс уште пред неколку децении

Многу научници сметаат дека луѓето во иднина ќе го населат Марс. Познатиот канадски астронаут Крис Хадфилд открива дека тоа досега било можно да се изведе, но сепак постоеле оправдани причини поради кои, досега човечката нога…

Read More

„Ролинг стоунс“ слават 56 роденден

Пред 56 години на 13 јули „Ролинг стоунс“ го имаа својот прв настап, па денешниот ден бендот го слави како свој роденден. Тие и по повеќе од пет ипол децении се едни од најпопуларните рокенрол…

Read More

Куче успеа да го разреши убиството на неговиот стопан

Аркадиј Антонов од Санкт Петербург е уапсен за убиство на својата девојка, откако неговото куче ја однело полицијата до нејзиното тело. Марија Фроленкова била убиена од страна на нејзиното момче, затоа што ја видел со…

Read More

(Видео) Меркел превртува очи и бега од Тереза Меј оти се исто облечени

На фејсбук деновиве се споделува видео од Самитот на НАТО во Брисел на кое германската канцеларка Ангела Меркел превртува со очи и бега од премиерката на Британија Тереза Меј оти се облечени исто. „Летаат искри“…

Read More

Хрватскиот фудбалер Перишиќ одложи венчавка

Неверојатна ситуација му се случила на хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ, кој оваа сабота требало да биде кум на венчавката на својот најдобар пријател Фране Јурчевиќ. .. 🚤👌🏼😎🏐 .. #TheCrew A post shared by Ivan Perišić…