Читам само: Орвел

Read More

Таинствена радио станица која ги излудува Русите и теоретичарите на заговор

Тајна радио-станица во Русија преку 40 години емитува бел шум. Понекогаш може да се слушнат броеви, имиња и зборови кои никој не ги разбира. Дали е во прашање тајна воена база, машина на Судниот ден
Read More

ЦИА со сателит го бара бродот на Ное

Приказната за арката на Ное ја поттикна ЦИА да ги бара остатоците од овој брод користејќи шпиунски сателит. Агенцијата сателитот го постави над планината Арарат, каде според Библијата, се наоѓал брод
Read More

Смртта на пронаоѓачот на автомобил на вода останува мистерија до ден денес

Едно од технолошките чуда, автомобилот со погон на вода, ја црпи својата енергија директно од водата и не бара ништо повеќе за да функционира. За жал, капитализмот се погрижи овој автомобил никогаш д
Read More

Тим антрополози ја открија смислата на статуите на „Велигденскиот остров“

Изгубената цивилизација на „Велигденскиот остров“ по се изгледа имала за цел да ги бира локациите за моаи главите, кои пак сигнализирале каде има достапна свежа вода. Карл Липо, антрополог кој минал
Read More

Во финансиска криза невработените и ментално нестабилните лица лесно заболуваат од рак

Зголемениот број на невработени и зголемените финансиски кратења во здравството во развиените земји кои следеа по финансиската криза во 2008 година, придонесоа за зголемување на бројот на смртни лица
Read More

Ердоган го избрка ММФ од Турција

Анкара повеќе нема да позајмува пари од Меѓународниот монетарен фонд (MMF), изјави турскиот претседател Реџет Тајип Ердоган. „Турските економски показатели покажуваат дека земјата е на добро ниво во с
Read More

(Видео) НЛО забележано над Мексико Сити

На интернет осамна бизарна снимка од триаголест објект, кој се појави на небото на главниот град на Мексико. Многумина твтдат дека ова е апсолутен доказ за постоење на вонземјански живот. Авторот на
Read More

Новинарите одбиваат да веруваат дека Маринова била убиена случајно

Бугарските новинари и главниот уредник каде работела бугарската истражувачка новинарка Викторија Маринова одбиваат да веруваат дека нивната колешка била убиена случајно. Велат дека ова убиство треба
Read More

НАСА на астронаутите им прикажувала снимки од вонземјаните од Розвел

Астронаут на НАСА Елисон Онизук, тврди дека неговите надлежни во вселенската агенција им прикажувале на него и неговите колеги снимки со мртви вонземјани. Не е јасно зошто астронаутите на НАСА им ја
Read More

Захарова: Дали Нато сојузот на Столтенберг најавува „Нов светски поредок“

Портпаролката на Руското министерство за надворешни работи на Русија Марија Захарова, во редовното неделно обраќање до јавноста, изјави дека се сомнева дека НАТО планира да создаде „Нов светски поредо
Read More

Континенти ќе се најдат под вода ако дојде до целосно глобално затоплување

Цената на глобалното затоплување ќе биде голема и скапа за целиот свет, но и во таква ситуација, на крајот ќе постојат губитници и победници, велат климатските експерти. Научниците предупредуваат дек
Read More

ЦИА се враќа на традиционалната шпионажа против светските непријатели

Главната шпиунска агенција на САД се подготвува да го зголеми присуството ширум планетата, за да ги елиминира непријателите и да одговори на сите закани од големите сили како Русија и Кина, наведува „
Read More

Експерт тврди дека ја знае точната локација на исчезнатиот малезиски авион

Исчезнатиот малезиски авион MH370 би можел да лежи на дното на Индискиот океан, распарчен на илјадници делови недалеку од местото каде службите го барале. Ова се тврди во документарецот на Национална
Read More

Русија обвинува дека Фејсбук се претвори во инструмент за манипулација на американските истражувачки служби

Социјалната мрежа Фејсбук постепено се претвора во инструмент на манипулација на американсктие известувачки служби поради чистење на информацискиот простор, изјавила портпаролката на Министерството за
Read More

Научници предупредуваат на супербура

Светски научници кои ја следат климата на светско ниво, предупредуваат дека светот наскоро би можел да се соочи со нова застрашувачка супербура. Во меѓународните институции за следење на времето, се
Read More

Принцезата Дајана била бремена кога умрела

Еден од најпознатите светски паталози доктор Ричард Шепард, се сомнева дека принцезата Дајана била бремена во моментите кога го загубила животот во тешката сообраќајна несреќа. Во текот на својата кар
Read More

Кина воведува застрашувачки надѕор над луѓето – животот ќе им зависи од бодови

Секој кој некогаш читал дистописки роман, кој го опишува 24 часовниот надѕор над целата популација, нелагодно ќе ја прими веста која доаѓа од Кина. Дека Кина е земја со помалку лична слобода од повеќе
Read More

Нобеловка го спроведува најголемиот геноцид и етничко чистење во 21 век

Нобеловците повторно се најдоа на удар на критичката јавност, по молкот на премиерката на Мјанмар Аунг Сан Су Чи за извршените злосторства на тамошната војска врз цивилното население. Зборот геноцид д
Read More

Елтон Џон: Балканот е многу хомофобен и ЛГБТ-заедницата тешко живее

Британскиот музичар и пејач Елтон Џон смета дека земјите на Балканот и Русија се премногу хомофобни во однос на ЛГБТ-заедницата на овие простори. Џон заедно со принцот Хари најавија нова меѓународна ф
Read More

Чак Норис се бори против запрашувањето

Легендата на боречките вештини Чак Норис ги обвинува злосторниците од Воздухопловството на САД дека водат тајна војна со јавноста, пишува Infowars. Актерот и активист Чак Норис во своето најново обраќ
Read More

Германски јасновидец тврди Третата светска војна ќе почне на Балканот

Јасновидецот Алојз Ирлмајер од Германија, пред својата смрт предвидел дека ќе има Трета светска војна. Според неговите предвидувања таа ќе се води на Медитеранот и Блискиот исток, а ќе почне со убиств