Читам само: Орвел

Read More

„Пуштете ми ја раката, што правите?“ – викал Кашоги пред да го убијат

Аудио-снимка од мачењето на саудискиот новинар Џемал Кашоги е објавена од страна на турски веб портал. На снимите се слуша како зборува Кашоги пред да биде екзекутиран во Генералниот конзулат на Сауди
Read More

Членови на кралското семејство сакаат да го ликвидираат принцот Салман

Некои од членовите на саудиското кралско семејство, сакаат да го спречат по цена и да го ликвидираат принцот престолонаследник Мухамед бин Салман, да стане крал. Ова го тврдат извори од кралскиот дво
Read More

Ѕидот на Трамп кон Мексико има дупка – не може да се спречи протокот на мигранти

Американската компанија која ја произведува играта Kards egents Hjumaniti, им се приклучила на демократите и откупила дел од просторот на кој Америка гранички со Мексико, со цел Доналд Трамп да не мо
Read More

Швајцарски банки и компании под истрага дека ги бојкотираат Sumsung и Apple

Швајцарскиот регулатор за заштита на пазарно делување, извршил истрага и проверка на неколку банки и компании во Швајцарија, кои ги сомничи за можен договорен бојкот на мобилниот систем на плаќање пр
Read More

„Бродови духови“ со човечки коски во нив се појавуваат на брегот на Јапонија

Древни бродови познати како „бродови духови“, за кои се верува дека доаѓаат од Северна Кореја и оваа година продолжуваат да пристигнуваат до брегот на Јапонија. Крајбрежната стража соопштила дека год
Read More

Сатанистички храм го тужи Netflix за 150 милиони долари за користење на нивна статуа

Netflix и Warner Brothers добија тужба од 150 милиони долари, од религиозна група, обвинувајќи ги филмските компании дека ја прекршиле трговската марка и ја повредиле деловната репутација на нивниот С
Read More

Откриени тајните дневници на Јасер Арафат

Во изводите на дневникот на покојниот палестински лидер Јасер Арафат пишува дека тој направил таен договор со Италија за мир, односно ненапаѓање на земјите. Лидерот на Палестина дневник го пишувал це
Read More

Стапките на Армстронг на Месечината не одговараат со големината на неговите чизми

По продажбата на личните работи на Нил Армстронг, теоретичарите на заговор  изнесоа мислење дека тој не бил првиот човек кој чекорел на Месечината. Поединци тврдат дека Американците никогаш не биле на
Read More

Убиен уште еден саудиски новинар

Уште еден новинар и дисидент е мачен и убиен во затвор во Саудиска Арабија, месец дена по убиството на Џемал Кашоги во конзулатот во Истанбул. Турки бин Абдул Азиз ал Јасер е убиен во саботата. Група
Read More

Израелска компанија помогнала во убиството на Кашоги, тврди Сноуден

Едвард Сноуден, кој по разоткривањето на незаконските активности на американските безбедносни служби побегна од Америка во Русија, сега обвини израелска компанија за мешање во убиството на новинарот
Read More

Поради американска платформа за комуникација, во Кина и Иран убиени десетина шпиони на ЦИА

Во Иран и Кина убиени се над десетина американски шпиони и доушници, откако по грешка на комуникациските служби дозволиле странски непријатели да ги препознаат низ нивната платформата на „Гугл“, тврд
Read More

Садам Хусеин со една белешка успеал да го направи најголемиот грабеж на банка

Пед американските војници да влезат во Багдат во април во 2003 година, дел од златото и парите кои се наоѓале во трезорите на Централната банка на Ирак биле однесени од страна на луѓето на Хусеин пиш
Read More

Мистериозен астероид испратен од друга цивилизација се движи кон земјата, тврдат астрономи

Мистериозен меѓународен астероид Оумуамуа, би можел да биде огромно соларно езеро кое е испратено од друга цивилизација во потрага по знаци за живот, тврдат астрономи. Оумуамуа стигнала во нашиот Сон
Read More

За година дена убиени над 100 новинари

Владите ширум светот не истражуваат доволно за убиствата на новинарите, а Мексико и Индија се земјите кои предничат во бројот на новите случаи во кои истрага воопшто не е ни покрената за ваквите случ
Read More

Убиjците на Кашоги учеле од Гадафи

Убиството на саудискиот новинар Џемал Кашоги во Истанбул, за кое се верува дека зад стои принцот Мухамед бин Салман, ужасно потсетува на времето и атентатот и исчезнувањето на либиските дисиденти, кои
Read More

(Видео) Човечки коски најдени во Амбасадата на Светиот Престол во Рим

За време на еден ремонт во една просторија во зградата на Амбасадата на Ватикан во Рим биле откриени остатоци од човечки костури, соопштиле од прес-службата на Светиот Престол. Во зградата веднаш сти
Read More

Асанж ги обвинува еквадорските власти дека сакаат да му го укинат азилот

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, изјавил дека Еквадор се обидува да го укине неговиот азил во амбасадата во Лондон и да го предаде на САД. Како доказ Асанж ги споменал новите правила на однесува
Read More

Британските служби знаеле однапред дека ќе се случи убиството на Кашоги

Како што пренесуваат британските медиуми, известувачката служба на Обединетото Кралство MI6 однапред го знаела планот на саудиските колеги за да го киднапираат, а доколку е потребно и ликвидираат Џам