Читам само: Орвел

Read More

(Видео) Поранешен американки воен агент тврди дека бил сведок на вонземјани

Ричард Доти е пензиониран агент од военото воздухоловство на САД, кој имал посебно одобрение ѝ кои решил да проговори за специјалната програма на американската влада. Во мај 2001 година, со помош на
Read More

Метеоролозите најавуваат ледена зима во Европа, па топла година

Научниците од американската Национална управа за океан и атмосфера, предупредуваат дека наскоро ќе се формира феноменот „Ел Нињо“, кој дополнително ќе влијае на екстремните временски услови ширум све
Read More

Документарец открива дека Титаник потонал поради алчноста на сопствениците

Најголемата бродска несреќа од минатиот век, потонувањето на Титаник веројано ќе било спречено, доколку инвеститорите не биле алчни и не штеделе на неговата изградба, се вели во документарецот „Арога
Read More

Руски астронаути ги обвинуваат Американците за дупките на Меѓународната вселенска станица

Руски астронаути заговараат дека дупките што се појавиле во Меѓународната вселенска станица се дело на нивните американски колеги и ги обвинија за саботажа. Руските астронаути сега ќе се обидат да ја
Read More

Земјата во 2030. година ќе се врати во состојбата од пред три милиони години

Се очекува климата на Земјата во 2030 година да биде иста како што била пред три милиони години, пишуваат истражувачите во студијата објавена во понеделник во магазинот на Американската научна академи
Read More

Земјата во 2030. година ќе се врати во состојбата од пред три милиони години

Се очекува климата на Земјата во 2030 година да биде иста како што била пред три милиони години, пишуваат истражувачите во студијата објавена во понеделник во магазинот на Американската научна академи
Read More

Масовното изумирање се случило поради топлата вода во океаните, тврдат научници

Во новата студија објавена во научното списание „Наука“, научниците сметаат дека ја имаат откриено верижната реакција која довела до најголемото масовно изумирање на Земјата. Авторите на студијата вел
Read More

Експерт од НАСА верува дека вонземјаните можеби веќе не имаат посетено

Научникот Силвано П. Коломбано во американската вселенска агенција НАСА, тврди дека вонземјански интелегентен живот можеби веќе ја има посетено нашата земја, пишува „Дејли Мејл“. Коломбано кој работи
Read More

Дејвид Атенборо: Пропаѓањето на цивилизацијата ни е на хоризонтот

Натуралистот Дејвид Атенборо, се појави на конференцијата за климатските промени и предупреди дека се ближи колапс на цивилизациите и уништување на голем дел од природниот свет, пишува „Си-Ен-Ен“. Зб
Read More

Британка обвинува дка грчките власти пред 27 години згрешиле кога го прогласиле нејзиниот син за мртов

Британката Кери Нидам на која пред две децении ѝ било соопштено дека нејзиниот 21 месечен син бил мртов, сега повторно се соочува со шокирачки вести пишува „Дејли Мејл“. Таа верува дека нејзиниот син
Read More

Властите во ОАЕ го помилуваа британскиот академик кој беше осуден на доживотна робија

Властите во Обединетите Арапски Емирати го помилуваа Британецот Метју Хеџис, кој беше осуден на доживотна затворска казна, поради шпионажа. Одлуката за помилувње стигна, откако новинарите прикажале ви
Read More

Убиство на руска политичарка, најдолг нерешен случај во историјата на Русија

Дваесет години по атентатот на демократската реформаторка Галина Старовоитова, нејзината сестра наведува дека не верува дека озлогласениот криминален крал во тоа време Владимир Барсуков, кој бил вмеш
Read More

Русите истражуваат дали Американците навистина први слетале на Месечината

Директорот на руската космичка агенција „Роскомос“ Дмитри Рогозин изјавил дека продолжената руска мисија на Месечината ќе има за задача да провери дали Американците навистина слетале први на тоа место
Read More

Убиството на Кашоги поврзано со желбата на принцот да создаде атомска бомба

ЦИА смета дека убиството на новинарот од Саудиска Арабија, Џемал Кашоги, зад кое американската агенција се сомнева дека стои принцот во оваа земја Мухамед бин Салман, е желбата за создавање на атомск
Read More

Британец тврди дека убиството на Кенеди и нападите на Кулите близначки се поврзани

На прв поглед, атентатот на еден човек во 1963 година и убиството на илјадници други лица во 2001 година, немаат многу заеднички работи. Британецот Питер Скот тврди дека зад овие два настани во истор
Read More

ЦИА поседува снимка како принцот Салман наредува убиство на Кашоги

Турските медиуми тврдат дека американската Централна известувачка агенција (ЦИА) поседува снимка од телефонски разговор на која наводно се слуша како саудискиот престолонаследник Мухамед бин Салман,
Read More

Иванка Трамп испратила стотина доверливи документи од личната е-пошта

Ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, која е висок советник во Белата куќа, Иванка Трамп, испратила стотина пораки на е-пошта поврзани со работата на владата од нејзината лична е-пошта в