Читам само: Орвел

Read More

Научниците сè уште без одговор за силните потреси во Индискиот Океан

Сеизмичка активност што се случила на крајот на 2018 година, под тлото на африканскиот континент, ги збуни светските геолози и сеизмолози. Тие велат дека вакви настани досега не биле забележани. Некој
Read More

По 50 години ФБИ добиле писмо од човек кој успеал да побегне од Алкатраз

Затворот Алкатраз се до 1963 година, бил најчуваниот и најбезбеден затвор во САД. Поради неговата локација на остров, во средината на заливот на Сан Франциско во Калифорнија, практично било невозможн
Read More

Асанж користел компјутерски вештини за да ѝ помогне на полицијата да разоткрие педофилски прстен

Основачот на „Викиликс“, Жулијан Асанж, ги искористил своите експертски компјутерски вештини за да ѝ помогне на австралиската полиција да разоткрие масовен педофилски прстен од пред 20 години, пишува 
Read More

„Титаник“ не потонал од удар со леден брег, тврди поранешен морнар и капетан

Капетан Л.М. Колинс во 2002 година ja издал книгата „Потопувањето на Титаник, преспектива од ледениот пилот“, во која ги навел трите причини поради кои тој верува дека британскиот патнички брод „Тита
Read More

Зошто Америка сака да му суди на Асанж?

Основачот на „Викиликс“ Жулијан Асанж (47) е уапсен поради американскиот налог за испорачување, објавил „Викиликс“ на „Твитер“. Ваквата информација ја потврдила и лондонската полиција. „Асанж е уапсе
Read More

(Видео) По 20 години е обвинет за убиство на сопругата, клучен сведок бил синот

Во Флорида почнало судењето на Мајкл Хaим човекот кој е обвинет дека во 1993 година ја убил својата сопруга, Бони Хејм, која сакала да го остави. Клучен сведок на убиството бил нивнот син Арон Фрејзе
Read More

Алпите ќе останат без снег во 2100 година

Швајцарски научници на состанокот на Европската геонаучна унија во Виена, претставија студија во која тие предвидуваат дека до крајот на 21 век, глобалното затоплување ќе го стопи поголемиот дел од ле
Read More

Внуката на Садам Хусеин напишала книга за заговорот против нејзиното семејство

Внуката на поранешниот лидер на Ирак, Садам Хусеин, Харез Хусеин Камел, вели дека напишала книга со која сака да ја расветли вистината за тоа што навистина се случило со нејзината земја и семејството
Read More

Топењето на глечерите ќе остави дел од населението без вода, велат научниците

Глечерите на Земјата се топат поради глобалното затоплување многу побрзо од тоа што научниците сметале претходно, се наведува во најановата студија направена од Мајкл Кемп, директорот на Светскиот це
Read More

(Видео) Русите повторно го отвораат случајот со загинатите планинари од 1959 година

Руската полиција повторно ќе го отвори случајот „Дјатлов премин“, со цел конечно да ги реши сите теории за мистериозната смрт на десетте планинари која се случила во 1959 година. Станува збор за случ
Read More

Археолози на дното на езерото Титикака открија драгоцености од мистериозно исчезнатата цивилизација Тиванака

Тим археолози од европските и латиноамериканските држави на дното на езерото Титикака, кое се наоѓа на границата меѓу Перу и Боливија, открија церемонијални артефакти од цивилизацијата Тиванака, пишу
Read More

Момчето кое се претстави како киднапираниот Тимоти бил затвореник, покажал ДНК-тестот

Продолжива мистеријата околу исчезнатото момче Тимоти Питцен, кое во 2011 година било киднапирано во Кентаки во САД. По направениот ДНК-тест, полицијата утврдила дека тинејџерот кој се претставил как
Read More

Кина доби база на податоци за геј-лицата во САД, Америка смета дека е загрозена

Владата на САД смета дека сопствениците на Гриндра, најпопуларната светска геј-апликација за запознавање, претставува закана по американската национална безбедност, пренесува „Ројтерс“. Калифорнискат
Read More

Роботите ќе можат да му наштетат на човекот, поради лошата смисла за хумор, предупредуваат научниците

Напредокот на роботиката во целта за подобрување на животот во 21 век е исклучителен во последните 10 години, но концептот на разговори и комуникации е нешто кое им задава потешкотии на научниците, с
Read More

(Видео) Истражителите открија зошто паѓаат патничките авиони „боинг 737 макс“

Истражителите кои работеле на остатоците на авионот на авиокомпанијата „Етиопијан ерлајнс“, „боинг 737 макс“, во кој загинаа 157 лица, по слушањето на последните снимки од леталото, дошле до прелимин
Read More

(Видео) Девојка загинала по пад со падобран, намерно и го расипале механизмот

Мексиканката Ванеса Ивон Мелендес Карденас заедно со нејзиниот инструктор падобранец загинале, по несреќата која ја доживеале за време на летот, на прославата на нејзиниот 18 роденден. Од фирмата кој
Read More

ОН наскоро со студија за последиците од уништената природа и климатските промени

Голема тригодишна студија направена од страна на експерти од Обединетите Нации, која ќебиде објавена во мај, предупредува за уништување на шумите, морињата, земјиштата и загадениот воздух, работи кои
Read More

Научници од Њујорк велат дека ја решиле мистеријата со стаутите на Велгиденските острови

Група научници од Универзитетот Бингхемтон од Њујорк, сметаат дека успеале да ја решат една од најголемите мистерии со статуите на Велигденските острови, која ги измачувала голем број историчари низ
Read More

Странски служби упаднале во мрежата на шпанското министерство за одбрана

Компјутерски вирус месецов го заразил интернатот на шпанското Министерство за одбрана, со цел да бидат украдени високотехнолошки воени тајни, пишува мадридски „Паис“, повикувајќи се на извори кои ја
Read More

Kинески студент киднапиран во Канада, мотивите непознати за полицијата

Дваесет и двегодишниот Вангцен Лу, студент од Кина бил киднапиран во Канада. Канадската полиција изјавила дека студентот прво бил намамен од страна на девојка, а потоа присилно бил пикнат во комбе со
Read More

Не сакала да сведочи за „Викиликс“, приврзаниците на Челзи Менинг бараат да биде пуштена од самица

Приврзаниците на поранешниот известувачки аналитичар на американската војска, Челзи Менинг, побарале нејзино ослободување од самица во затворот во Вирџинија. Менинг во таа затворска единица се наоѓа
Read More

Манекенка починала пред да падне од 20 кат, полицијата го затворила случајот за да спаси богат пар

Холандската манекенка Ивана Смит (18) чие безживотно тело било пронајдено по една свингерска забава во Куала Лумпур, била мртва пред падот од балкон од 20 кат, стои во новиот извештај по направената
Read More

Експедиција ќе патува преку Антарктикот за да докаже дека Земјата е рамна

Експедиција од теоретичари кои сметаат дека земјата е рамна, велат дека ќе организираат, конвенции, крстарења и експедиции за да докажат дека нивниото убедување е вистинито. Групата на научници велат
Read More

Пациент со мозочен удар слушнал како лекарите договараат продажба на неговите органи

Пациент кој преживеал мозочен удар лежејќи парализиран во болнички кревет слушал како лекарите се прашуваат како да му соопштат дека неговата ќерка нема да преживее. Уште пострашно е што лекарите тивк
Read More

Пациент со мозочен удар слушнал како лекарите договараат продажба на неговите органи

Пациент што преживеал мозочен удар лежејќи парализиран во болнички кревет во болница во Гетеборг во Шведска, слушал како лекарите разговараат за продажба на неговите органи пишува abcnews. Швеѓанецот