Category: Уау

Read More

Решена 75-годишната мистерија за исчезнатиот американски воен брод Абнер Рид

После 75 години е пронајден задниот дел на американскиот воен брод Абнер Рид заедно со остатоците од 71 морнар. Тим

Текстот Решена 75-годишната мистерија за исчезнатиот американски воен брод Абнер Рид е превземен од USB.mk.

Read More

Откриена најтоплата планета, на Kelt-9b се топат железо и титаниум

Научниците од универзитетите во Берн и Женева ја открија најтоплата планета досега, чии температури на површината одат преку 4.327 степени

Текстот Откриена најтоплата планета, на Kelt-9b се топат железо и титаниум е превземен од USB.mk.

Read More

Маск потврди дека парите за Tesla се од Саудиска Арабија

Претпоставките дека извршниот директор на Tesla, Илон Мaск може да користи финансиски средства од Саудиска Арабија за купување на компанијата

Текстот Маск потврди дека парите за Tesla се од Саудиска Арабија е превземен од USB.mk.

Read More

Откриен начин како да се спасиме од глобалното затоплување 

Научниците веќе долго време работат како да го забават глобалното затоплување, a еден од начините што го пробуваат е уништување

Текстот Откриен начин како да се спасиме од глобалното затоплување  е превземен од USB.mk.

Read More

Научниците открија какви температури не очекуваат во следните 4 години

Научниците преку нов систем за прогноза предвиделе дека периодот меѓу 2018 и 2022 година ќе биде невообичаено топол, со поголема

Текстот Научниците открија какви температури не очекуваат во следните 4 години е превземен од USB.mk.

Read More

Роботите во Пекинг ја преземаат работата на келнерите

Роботите се пoвеќе ја извршуваат работата на келнер и стануваат замена за човечката работна сила во рестораните во Пекинг. Роботот

Текстот Роботите во Пекинг ја преземаат работата на келнерите е превземен од USB.mk.

Read More

Уред на Panasonic ја отстранува непријатната миризба од обувките

Доколку имате проблем со непријатната миризба на обувките која посебно се јавува во текот на топлите летни денови, Panasonic смисли

Текстот Уред на Panasonic ја отстранува непријатната миризба од обувките е превземен од USB.mk.

Read More

Саудиска Арабија ќе ја финансира приватизацијата на Тесла

Според првичните проценки, договорот за приватизација би можел да чини околу 50 милијарди долари. По многубројните шпекулации и извештаи за

Текстот Саудиска Арабија ќе ја финансира приватизацијата на Тесла е превземен од USB.mk.

Read More

Компјутерска игра наменета да ја подобри емпатијата кај малите деца

Компјутерска игра наменета за деца до 13 години ја подобрува емпатијата и го подобрува работењето на мозокот. Играта се состои

Текстот Компјутерска игра наменета да ја подобри емпатијата кај малите деца е превземен од USB.mk.

Read More

Американските власти започнаа инспекција против Елон Маск

Американската Федерална комисија за хартии од вредност започна истрага против директорот на Tesla – Илон Мaск Причината е неговата изјава

Текстот Американските власти започнаа инспекција против Елон Маск е превземен од USB.mk.

Read More

Зошто нема ѕвезди на фотографиите од слетувањето на Месечината? (ВИДЕО)

На 20 јули 1969 година астронаутите од „Аполо 11“, Нил Армстронг и Баз Олрдин, успеале први да зачекорат на Месечината.

Текстот Зошто нема ѕвезди на фотографиите од слетувањето на Месечината? (ВИДЕО) е превземен од USB.mk.

Read More

Зошто сондата на NASA нема да се стопи од температурата на Сонцето?

NASA конечно ќе испрати сонда чија крајна дестинација ќе биде центарот на нашиот Сончев систем. Иако нејзиното лансирање беше одложено,

Текстот Зошто сондата на NASA нема да се стопи од температурата на Сонцето? е превземен од USB.mk.

Read More

Американец направи пловечки дрон кој ќе спречи давење на децата

Ли Камбар од Феникс, Аризона направи дрон чија задача е да спречи потонување на децата. Станува збор за дрон наречен

Текстот Американец направи пловечки дрон кој ќе спречи давење на децата е превземен од USB.mk.

Read More

NASA ја лансираше сондата „Паркер“ во мисија да го „допре“ Сонцето (ВИДЕО)

Новата соларна сонда на Американската вселенска агенција NASA, наречена Parker Solar Probe, успешно е лансирана кон Сонцето. Иако вчера поради технички

Текстот NASA ја лансираше сондата „Паркер“ во мисија да го „допре“ Сонцето (ВИДЕО) е превземен од USB.mk.

Read More

Истражување: Тронот на Кеопс во Големата пирамида е вонземски

Професорот Џулио Маљи од Политехничката академија во Милано верува дека тронот на фараонот Кеопс е изработен од вонземски метал, односно

Текстот Истражување: Тронот на Кеопс во Големата пирамида е вонземски е превземен од USB.mk.

Read More

NASA го одложи лансирањето на сондата ,,Паркер” (ВИДЕО)

Американската вселенска агенција NASA го одложи за утре лансирањето на сондата ,,Паркер”, прва сонда која треба да помине низ сончевата

Текстот NASA го одложи лансирањето на сондата ,,Паркер” (ВИДЕО) е превземен од USB.mk.

Read More

Во метеорит пронајден во Сибир откриен минерал од непознато потекло

Во Сибир, во регионот Уакит, е пронајден метеорит што не е виден досега, а научниците настојуваат да пронајдат некаква трага

Текстот Во метеорит пронајден во Сибир откриен минерал од непознато потекло е превземен од USB.mk.

Read More

Метеорскиот дожд Персеиди утре ќе го достигне максимумот

Во текот на август секоја на небото е видлив метеорскиот дожд Персеиди, како резултат на разминувањето на Земјата и кометата

Текстот Метеорскиот дожд Персеиди утре ќе го достигне максимумот е превземен од USB.mk.

Read More

Научниците ја решија тајната на обоените појаси на Јупитер (ВИДЕО)

Мистеријата на обоените појаси на Јупитер е разрешена во студија за интеракцијата меѓу атмосферата и магнетните полиња, објавија австралиските научници.

Текстот Научниците ја решија тајната на обоените појаси на Јупитер (ВИДЕО) е превземен од USB.mk.

Read More

Хакерските градови на градовите би можеле да предизвикаат паника, хистерија и катастрофа

Ова е само уште еден доказ дека хакерите бараат пропусти во паметните градови и нивната инфраструктура, кои би можеле да

Текстот Хакерските градови на градовите би можеле да предизвикаат паника, хистерија и катастрофа е превземен од USB.mk.

Read More

Ултра-жежок Јупитер е егзопланета што вечно гори

НАСА со помош на Хабл направи детални обзервации на егзопланета од категоријата ултра-жежок Јупитер. Класата ултра-жежок Јупитер ги опфаќа гасните

Текстот Ултра-жежок Јупитер е егзопланета што вечно гори е превземен од USB.mk.

Read More

Зошто блокирањето на сончева светлина не е добра идеја за да ја изладиме планетата

Ако вулканските ерупции ја ладат земјата со исфрлање на големи количини на сулфат во атмосферата, дали можеме ние да го

Текстот Зошто блокирањето на сончева светлина не е добра идеја за да ја изладиме планетата е превземен од USB.mk.